Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
JELLOW
Posty: 16
Rejestracja: 23 sty 2010, 00:29

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: JELLOW »

Albo wydaje grę zbierając pieniądze na Kickstarter lub Indiegogo. U nas to już pomału przestaje być egzotyka i ludzie coraz śmielej podchodzą co crowdfoundingu.
quins
Posty: 20
Rejestracja: 20 lis 2012, 21:40

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: quins »

No ostatnio na Indiegogo pierwsze dwie polskie firmy ruszyły z kampanią. Wolsung zebrał już kasę a North82 jak widzę dopiero co wystartował: http://www.indiegogo.com/north82, kto następny :)
Awatar użytkownika
Tothamon
Posty: 329
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Tothamon »

Czy ktoś kiedyś próbował zebrać i zaktualizować listę wydawnictw działających na polskim rynku? (linki podane w pierwszym poście dla tego tematu są już przestarzałe lub/i nieaktywne)
"Zrobimy to na pewno w tym roku. A nawet w tym roku to nie..."
Moje gry
De Jot
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2013, 12:29

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: De Jot »

Witam wszystkich serdecznie,po wielkich poszukiwaniach trafiłem na forum,tematycznie związanym z moją pasją.Jestem autorem wielu gier planszowych,zapewne znanych i opartych na ogranych scenariuszach.Jednak ja poieram swoje pomysły wg.własnego schematu,który już stanowi pewną różnicę i innowację. Moje pytanie jest następujące.Co myślicie o wydaniu gier planszowych jako np.inserty do gazet(sposób realizacji złożony i wymagający dłuższego opisu)coś na wzór gier zamieszczanych w gazecie "Razem"w latach 80-tych ubiegłego stulecia.Całość druku traktowana jako tzw"zajawka" lub seria próbna,czyli gazeta daje zarobić autorowi,zwiększając nakład/sprzedaż,szukając wydawcy lub partnera na zasadzie współwłasności projektu lub udziału sprzedaży towaru/umowy(jaka umowa)Całość otoczona innymi działaniami lub projektami (formy wykorzystania wolnego czasu itp)Forma współpracy (raczej)długoterminowa,poparta pomoczo własnymi/autorskimi pomysłami i propozycjami,dotyczącymi rekreacji?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: MichalStajszczak »

Proponuję zapytać redakcję jakiegoś czasopisma (innego niż Świat Gier Planszowych), co o tym myśli.
Awatar użytkownika
StoneDice
Posty: 28
Rejestracja: 30 gru 2012, 11:52

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: StoneDice »

Według mnie czasopisma niezbyt by się zgodziły bo to zwiększyło by koszty produkcji. A jeśli autor gry by udostępniał taką grę dla czasopisma (drukował) to byłoby to nieopłacalne dla autora.
Jedynym wyjściem jest współpraca jakiegoś wydawnictwa z czasopismem, ale to również - według mnie - nie będzie opłacalne, nie wygeneruje odpowiednich zysków (na odpowiednim poziomie).

Można zawsze w danym czasopiśmie udostępnić klucz do pobrania wersji Print'n'Play, ale też byłby kłopot z rozliczeniem się autor-czasopismo.

Mi się marzy czasopismo, które będzie w sobie zawierać same wydrukowane gry, do własnego wycięcia. Poza grą np. jej recenzja i takie ciekawostki różne. Kupujesz magazyn a w nim 4 gry do własnego montażu w cenie niezbyt zabójczej np. 19.99 lub 24.99 xD Może jakieś wydawnictwo coś takiego by zrobiło. ;)
StoneDice.pl - Wszystko o grach Print'n'Play
StoneDice.pl na facebooku - polub aby być szybko poinformowany o nowościach
Twierdza - Częstochowskie Spotkania z Planszówkami
De Jot
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2013, 12:29

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: De Jot »

Dzieki za odpowiedzi.Jak zauważyliście na forum jestem nowy.Michał odpowiedz,dlaczego inne czasopismo niż "Świat Gier Planszowych" czy to jakiś zamknięty krąg lub inna nieznana mi okoliczność?Do Stone'a,zapisałem,że czasopismo wydaje grę jako "zajawkę,zwiastun"co jest jedynie kosztem druku-owszem,ale można niewielkim nakładem zwiększyć sprzedaż.Ponadto jak napisałem,wydawnictwo szuka partnera do wydania na zasadzie udziału w zyskach.Umowa z autorem to zupełnie inna opowieść(tak myślę)wytłumacz,proszę co znaczy-Print'n-Play?Moje propozycje zawierają właśnie to o czym Ty właśnie piszesz.Dokładnie to co również napisałem"Na zasadzie wydań z lat 80-tych...do własnego montażu itp.Myślałem również(plan gotowy) by wydawać całość projektu na płytkach,czyli gra i wszystkie inne elementy projektu,o którym pisałem pod koniec postu.Zatem też zastanawiam się nad takim rozwiązaniem?Ponadto uważam,że można stworzyć projekt we współpracy z wielkimi firmami???tzn.folder reklamowy firmy+gra w częściach,może+ udział gminy(wydz.kultury).To coś więcej niż tematyczne czasopismo,wykorzystujące sympatyków gier planszowych,ale również źródło pozyskiwania nowych pasjonatów.Jak również napisałem,sama gra,prócz hobbystycznego podejścia zawierałaby elementy natury psychologicznej choćby forma spędzenia wolnego czasu przy tzw. pogodzie barowej.Istotnym,zatem elementem gier planszowych jest np. wielowariantowość rozgrywek.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: MichalStajszczak »

De Jot pisze:Michał odpowiedz,dlaczego inne czasopismo niż "Świat Gier Planszowych" czy to jakiś zamknięty krąg lub inna nieznana mi okoliczność?
ŚGP do wielu numerów dołączał jakies dodatki do gier, a chyba raz nawet całą grę. Ale jest to jednak czasopismo o niezbyt dużym nakładzie, skierowane do wąskiego kręgu odbiorców. Natomiast dawne "Razem", na którego przykład się powołujesz, miało nakład kilkadziesiąt razy większy. Nie wiem, czy jest teraz na rynku czasopismo skierowane do takiej grupy czytelników, jak kiedyś Razem. A przede wszystkim nie wiem, czy jakieś czasopismo byłoby skłonne taki insert wydać.
De Jot
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2013, 12:29

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: De Jot »

Michał doskonale zdaję sobie sprawę z faktu,że nakłady określonych czasopism kiedyś i dziś to dwa diametralnie różniące się porównania.Jednak jak dalej doczytałeś,wydanie folderu reklamowego na określony temat lub oferty firm/y,czy nawet wydanie gazet to konieczność,wynikająca zarówno z potrzeby zarbiania jak i przekazywania informacji.Jeśli można w gazecie drukować przepisy kulinarne i wywiady,ups...które są z reguły przedrukami z innych czasopism lub są tak banalnymi informacjami,że komentarz jest zbyteczny.To moim zdaniem potrzeba nowego spojrzenia na potrzeby handlu,rynku,marketingu itp.po przez wydanie strony lub więcej nie robi różnicy.Jednak jak wspomniałem,wydawnictwo powinno doszukiwać się w tym własnych korzyści i rozszerzenia form współpracy oraz przekazu informacji(zawartości)numeru skierowanego do jak największej rzeszy odbiorców.Zapewne napiszesz,skoro tak myślisz,to dlaczego nie działasz???Fakt,problem polega na tym,że nie chciałbym kopiować błędów,które inni popełniali,i chciałbym w jakiś sposóbdotrzeć np. to takowego wydawcy.Na razie zapoznaję się z zawartością forum(tematyką i problematyką)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: mig »

StoneDice pisze: Mi się marzy czasopismo, które będzie w sobie zawierać same wydrukowane gry, do własnego wycięcia. Poza grą np. jej recenzja i takie ciekawostki różne. Kupujesz magazyn a w nim 4 gry do własnego montażu w cenie niezbyt zabójczej np. 19.99 lub 24.99 xD Może jakieś wydawnictwo coś takiego by zrobiło. ;)
Od lat robi to Taktyka i Strategia :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Bea »

mig pisze:
StoneDice pisze: Mi się marzy czasopismo, które będzie w sobie zawierać same wydrukowane gry, do własnego wycięcia. Poza grą np. jej recenzja i takie ciekawostki różne. Kupujesz magazyn a w nim 4 gry do własnego montażu w cenie niezbyt zabójczej np. 19.99 lub 24.99 xD Może jakieś wydawnictwo coś takiego by zrobiło. ;)
Od lat robi to Taktyka i Strategia :)
Ale tam są chyba tyko gry o tematyce wojennej, tak?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: mig »

Bea pisze:
mig pisze:
StoneDice pisze: Mi się marzy czasopismo, które będzie w sobie zawierać same wydrukowane gry, do własnego wycięcia. Poza grą np. jej recenzja i takie ciekawostki różne. Kupujesz magazyn a w nim 4 gry do własnego montażu w cenie niezbyt zabójczej np. 19.99 lub 24.99 xD Może jakieś wydawnictwo coś takiego by zrobiło. ;)
Od lat robi to Taktyka i Strategia :)
Ale tam są chyba tyko gry o tematyce wojennej, tak?
owszem :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Dominusmaris »

Przez kilka miesięcy rozmawiałem z CD-ACTION, ale okazało
się że koszty na poziomie 30-50 groszy za wkładkę z wypychanymi
żetonami, planszę i instrukcję, przy nakładzie 150.000 są zbyt
wysokie a przewidywany wzrost sprzedaży zbyt mizerny by było
to opłacalne. Kilka miesięcy marzeń o sławie rozwiał dym i było
mi przykro. Zwłaszcza że się już wszystkim dookoła zdążyłem
pochwalić. Inne czasopisma nigdy nie raczyły mi nawet odpisać,
więc tu CDA okazał się pozytywnym wyjątkiem. Może warto do
nich napisać. Zwłaszcza jeśli byłaby to gra o prostej konstrukcji.
np. same karty i plansza. To daje ograniczone możliwości twórcze,
ale tnie koszty. Polecam tematykę SF i Fantasy. Powodzenia.
Morcinek
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2013, 10:41

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Morcinek »

A co myślicie o wydaniu gry do samodzielnego wydruku (sprzedawałoby się ją na Allegro za parę złotych, a klientowi wysyłało PDF-a, z którego sam by sobie wszystko drukował)?

W czasie testów odkryłbym jakiś złoty środek między kosztami wydruku a jego jakością, więc klienci nie musieliby tracić na to ani czasu, ani pieniędzy.

Ryzyko piractwa, np. za pomocą Chomikuj.pl, byłoby niewielkie ze względu na niską cenę na Allegro (myślę, że nie więcej niż 10-15 zł).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: MichalStajszczak »

Morcinek pisze:A co myślicie o wydaniu gry do samodzielnego wydruku (sprzedawałoby się ją na Allegro za parę złotych, a klientowi wysyłało PDF-a, z którego sam by sobie wszystko drukował)?
A pionki, znaczniki, meeple itp. wydrukuje sobie na drukarce 3D?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: BartP »

Nisza w niszy, mało komu chce się drukować gry Print'n'play.
Morcinek
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2013, 10:41

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Morcinek »

Michał, gra nie musi zawierać pionków, można zastąpić je żetonami, które da się przecież wydrukować normalnie (najlepiej na papierze o dość dużej gramaturze), podobnie jak znaczniki i całą resztę. Zresztą, nawet jeśli gra by ich wymagała, można wykorzystać przecież standardowe pionki "z Chińczyka" (o ile się nie mylę, dostępne w każdym sklepie planszówkowym)
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Reid666 »

Morcinek pisze:Michał, gra nie musi zawierać pionków, można zastąpić je żetonami, które da się przecież wydrukować normalnie (najlepiej na papierze o dość dużej gramaturze), podobnie jak znaczniki i całą resztę. Zresztą, nawet jeśli gra by ich wymagała, można wykorzystać przecież standardowe pionki "z Chińczyka" (o ile się nie mylę, dostępne w każdym sklepie planszówkowym)
I tutaj właśnie jest problem:

1. Musze kupić grę
2. Wydrukować x stron , zapewne w kolorze ( druk w kolorze w cale taki tani nie jest)
3. Zakupić dodatkowe materiały modelarskie ( jakiś grubszy karton, piankę modelarską czy coś w tym stylu żeby zrobić planszę, żetony), papier o specjalnej gramaturze ( wcale nie tak łatwo go dostać w rozsądnej cenie), papier naklejkowy, itp.
4. Powycinać to wszystko i posklejać.
5. Może część elementów warto by zalaminować.
6. Dokupić jakieś pionki, kostki w sklepie planszówkowym.

Szczerze... podziekuję, wolę kupić wersję pudełkową i mieć profesjonalnie wykonane komponenty niż samoróbkę która i tak pewnie bedzię mnie sporo kosztować a efekt końcowy będzie co najwyżej średni.

Piszę to z własnego doświadczenia, miałem przyjemność (wątpliwą) wykonać kilka samoróbek i gdybym chciał zrobić to porządnie to cena oscylowałaby pewnie w okolicach sklepowej. W wersje zrobione "po kosztach" dało się grać, ale radość gry jednak dużo mniejsza. Największym problemem są żetony (które muszą mieć odpowiednią grubość oraz sztywność do wygodnej manipulacji) oraz elementy które muszą być tajne, czyli mieć identyczny rewers, jak karty, żetony czy kafelki.

Oczywiście da się to zrobić, ale gra musi być tak pomyślana aby nie wymagała unikalnych oraz trudnych do wykonania komponentów. Ewentualnie wykorzystanie elementów z najbardziej popularnych gier na rynku, typu: klasyczne kostki k6, meeple i kosteczki z eurogier, karty w najbardziej standardowym formacie. I najważniejsze, gra musi być naprawdę dobra i zyskać pozytywne opinie gdziekolwiek (forum, BGG, strony o planszówkach). Nikt się nie będzie bawił w samoróbkę gry średniej lub słabej.
Awatar użytkownika
FurioMan
Posty: 13
Rejestracja: 23 cze 2013, 20:06

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: FurioMan »

Witam Wszystkich.
To mój pierwszy post i od razu mam konkretne pytanie. Czy ktoś z Was ma może namiary na jakieś fajne drukarnie w Niemczech, które specjalizują się w wykonywaniu gier planszowych?
Zależy mi na wysokiej jakość,a słyszałem że koledzy niemieccy robią to naprawdę dobrze.
pozdrawiam
lipo82
Posty: 7
Rejestracja: 08 cze 2013, 11:10

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: lipo82 »

Jakie są teraz przybliżone koszty wydania takiej gry planszowej ? Mówimy o zasięgu ogólnokrajowym .. To w ogóle w tych czasch ma jeszcze szansę powodzenia ??
lipo82
Posty: 7
Rejestracja: 08 cze 2013, 11:10

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: lipo82 »

FurioMan pisze:Witam Wszystkich.
To mój pierwszy post i od razu mam konkretne pytanie. Czy ktoś z Was ma może namiary na jakieś fajne drukarnie w Niemczech, które specjalizują się w wykonywaniu gier planszowych?
Zależy mi na wysokiej jakość,a słyszałem że koledzy niemieccy robią to naprawdę dobrze.
pozdrawiam
No nie wiem.. Pracuję w transporcie i wiem ,że to raczej działa w drugą stronę.. że Niemcy dużo drukują u nas.. przynajmniej jeśli chodzi o prasę codzienną..
Awatar użytkownika
FurioMan
Posty: 13
Rejestracja: 23 cze 2013, 20:06

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: FurioMan »

Z grami jest chyba ciut inaczej. Polska drukarnia z którą teraz prowadzimy rozmowy oświadczyła np., że koledzy niemieccy potrafią wykupic cały nakład papieru kalderowanego dostępnego w Polsce, by niejako pozbyć się konkurencji.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Rocy7 »

Reid666 pisze:
I tutaj właśnie jest problem:

1. Musze kupić grę
2. Wydrukować x stron , zapewne w kolorze ( druk w kolorze w cale taki tani nie jest)
3. Zakupić dodatkowe materiały modelarskie ( jakiś grubszy karton, piankę modelarską czy coś w tym stylu żeby zrobić planszę, żetony), papier o specjalnej gramaturze ( wcale nie tak łatwo go dostać w rozsądnej cenie), papier naklejkowy, itp.
4. Powycinać to wszystko i posklejać.
5. Może część elementów warto by zalaminować.
6. Dokupić jakieś pionki, kostki w sklepie planszówkowym.

Szczerze... podziekuję, wolę kupić wersję pudełkową i mieć profesjonalnie wykonane komponenty niż samoróbkę która i tak pewnie bedzię mnie sporo kosztować a efekt końcowy będzie co najwyżej średni.

Piszę to z własnego doświadczenia, miałem przyjemność (wątpliwą) wykonać kilka samoróbek i gdybym chciał zrobić to porządnie to cena oscylowałaby pewnie w okolicach sklepowej. W wersje zrobione "po kosztach" dało się grać, ale radość gry jednak dużo mniejsza. Największym problemem są żetony (które muszą mieć odpowiednią grubość oraz sztywność do wygodnej manipulacji) oraz elementy które muszą być tajne, czyli mieć identyczny rewers, jak karty, żetony czy kafelki.

Oczywiście da się to zrobić, ale gra musi być tak pomyślana aby nie wymagała unikalnych oraz trudnych do wykonania komponentów. Ewentualnie wykorzystanie elementów z najbardziej popularnych gier na rynku, typu: klasyczne kostki k6, meeple i kosteczki z eurogier, karty w najbardziej standardowym formacie. I najważniejsze, gra musi być naprawdę dobra i zyskać pozytywne opinie gdziekolwiek (forum, BGG, strony o planszówkach). Nikt się nie będzie bawił w samoróbkę gry średniej lub słabej.
Tez sie zgodze i tez znam to z wlasnego doswiadczenia a jak sa elementy o kwadratowym prostokatnym ksztalcie jak np. kola to juz w ogole masakra. Wole juz zaplacic niz tracic na to czas a kosztowy jak chce sie robic w kolorze nie jest wcale lepiej.
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: djedi gamer »

Ja mam 3 gry samorobki. W jednej nawet zakoszulkowalem karty... Woreczkami strunowymi (struny wycialem nożyczkami. Jakość jednej gry, a dokładnie planszy jest lepsza od oryginału, a wydaje na zrobienie planszy ok. 10 PLN.
Jak się ma czas to jest to fajna zabawa i wprowadzenie do własnych pomysłów na gry. Polecam
Co do wycinania kółek, to są specjalne noże. Koszt jednego rozmiaru to 30 PLN.
Privian
Posty: 65
Rejestracja: 15 lis 2010, 19:25

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Privian »

Mam zamiar wydać grę.
I tu pytanie. Czy żeby sprzedawać swoja grę muszę założyć działalność/wydawnictwo?
Wiadomo te podatki.
ODPOWIEDZ