Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: Bea »

W poprzednim wątku poradziliście mi bardzo fajną grę, Agricola:Chłopi i ich zwierzyniec. Gra się spodobała, fundusze jeszcze są, więc chcę podobną. Czego tym razem poszukuję?

-żeby mechanika była podobna, czyli mamy ileś tam pionków akcji, posyłamy je do wykonania różnych akcji.
-żeby była na 4 osoby (ale najlepiej, żeby działała też na 2, choć to nie jest konieczne)
- żeby nie była w swoich zasadach bardziej skomplikowana niż Agricola: Chłopi...
- niewielka losowość, a najlepiej żadna
-żeby była równie fajna (czyli strategia i jeszcze raz strategia :)


Z opisów wiem, że Epoka Kamienna być może spełnia te warunki, tak? Co jeszcze?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: kdsz »

Pret-a-Porter. Z lżejszych Magnum Sal.

Oczywiście też Puerto Rico, ale to już nie jest worker placement
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: sorfal »

Cóż, najlepiej się sprawdzi duża Agricola :D Przy tej grze cztery osoby to moja ulubiona konfiguracja.
Łowca anegdot
ja_ak
Posty: 36
Rejestracja: 08 sty 2011, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: ja_ak »

+1 Agricola - tylko tu zasad troszkę więcej będzie, ale jak macie ograną "małą Agricolę" to nie powinno być problemu z przyswojeniem.
A jeśli nie to może Tzolk'in. W miare proste zasady a kombinowania sporo, losowość znikoma i też jest to worker placement. Skaluje się zupełnie nieźle.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: Bea »

kdsz pisze:Pret-a-Porter. Z lżejszych Magnum Sal.
Ta pierwsza chyba z trudna to takie same mam obawy co do dużej Agricoli. Magnum Sal będzie brana pod uwagę. A fajna jest?

A Caylus? Co o tej grze sądzicie?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: mig »

Ninjato.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
pl1987
Posty: 45
Rejestracja: 17 lis 2012, 13:48

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: pl1987 »

Pokolenia, dość lekka, grałem kilka razy na 2 osoby i chodzi całkiem całkiem.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: bart8111 »

Biorąc pod uwagę te kryteria Caylus powinien być strzałem w dziesiątkę, w grze jest praktycznie zero losowości. Caylus i duża Agricola to są prawdopodobnie dwie najlepsze gry z tego gatunku.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: espresso »

Duża Agricola nie jest bardzo trudna (zawsze można grać w wariant rodzinny bez pomocników), ale czy chcesz drugą grę o tej samej tematyce? Magnum Sal jest bardzo fajne (chociaż na 2 osoby nie miałam okazji niestety).
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: kdsz »

Bea pisze:
kdsz pisze:Pret-a-Porter. Z lżejszych Magnum Sal.
Ta pierwsza chyba z trudna to takie same mam obawy co do dużej Agricoli.
Pret-a-Porter i Agricola to gry podobne. Obie nie są specjalnie trudne do opanowania, ale mają ciężką do rozkminienia instrukcję (szczególnie PaP). W dużej Agricoli wariant familijny jest naprawdę intuicyjny (ale dający dużo możliwości), natomiast większy poziom trudności pojawia się przy wariancie pełnym, gdy trzeba ogarnąć kilkanaście kart wpływających na zasady. W PaP karty wpływają na rozgrywkę od początku i zgadzam się, że może to trochę paraliżować. Zagracie 2-3 razy i będzie jak w warcabach ;) Po zastanowieniu wydaje mi się, że chyba najlepszy układ to Agricola wariant familijny -> Agricola wariant pełny -> Pret-a-Porter.
A Caylus? Co o tej grze sądzicie?
Łatwe zasady, zerowa losowość, raczej ciężka rozgrywka. Tzn. tak mi się wydaje, bo żona nigdy ze mną nie zagrała :?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: Bea »

Nad dużą Agricolą pomyślę, jak nam się mała już trochę przeje. Co do Pret-a-Porter to nie jestem pewna czy temat nam spasuje.

A jak przy tym wygląda Robinson? To też ta sama mechanika?
Ostatnio zmieniony 18 sty 2013, 08:18 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: FortArt »

Przyłączam się do głosów na dużą Agricolę. To naturalny wybór skoro mała zachwyciła.

Wymienione tu Pokolenia (Village) też warto. Na Pret-a-porter pokręcę nosem, no to nie jest coś co odpowiada każdemu, lepiej zagraj najpierw gdzieś by uniknąć rozczarowania - a pomysł by była następną grą po małej Agricoli wydaje mi się dość dziwaczny. Stone Age, o które pytasz - jest bardzo dobre, ale tam podstawa to kości, a piszesz, że losowości nie chcesz. Caylus może trochę przytłaczać, świetna gra, ale pobaw się najpierw innym worker placement'em (bo tak się określa mechanikę wysyłania robotników na akcje). Tzolk'in jest genialny.

Z niewymienionych weź jeszcze na radar Carson City, Dolinę Królów (Egizię) i jeśli nie przerażą Cię wizja dwóch godzin nad planszą to jeszcze Ora et Labora.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: schizofretka »

Z wymienionych najlepsze to Tzolk'in, Agricola i Cayus. Pierwsze lepsze w 3-4 (ewentualnie Agricola 5), Caylus lepszy w 2-3.
Skreślać dużą Agricolę argumentując znajomością małej, to jak nie grać w Brydża, bo się zna Kierki ;)

Do wymagań Tzolk'in pasuje zdecydowanie najlepiej.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: kdsz »

FortArt pisze:Na Pret-a-porter pokręcę nosem, no to nie jest coś co odpowiada każdemu, lepiej zagraj najpierw gdzieś by uniknąć rozczarowania - a pomysł by była następną grą po małej Agricoli wydaje mi się dość dziwaczny.
Pod względem cieżkości rozgrywki to OK, ale na pewno nie pod względem reguł. Opanowanie kilku akcji, polegających na dobraniu surowców czy kart leżących na planszy, raczej nie przekracza możliwości przeciętnego zjadacza chleba. Podobnie zsumowanie kilku wartości określających koszty utrzymania czy porównanie współczynników podczas pokazów. Oczywiście odrębną kwestią jest wykorzystanie możliwości gry, co może trochę paraliżować.

Na zachętę naiszę, że żonie grę w ogólnym zarysie tłumaczyłem max 2 minuty, resztę sukcesywnie podczas partii i poszło bardzo płynnie. I nie jest to wyłącznie zasługa ogranej żony, ale też prostej mechaniki. PaP jest dla ambitnych, ale nie jest trudny!
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: polaquinha »

wow - własnie znalazłam grę, której tematyka mnie odrzuca - Pret-a-porter. Wolę trole i orki 8) :lol:
Szkoda bo po lekturze bgg wydaje się ciekawa mechanika tej gry - ale zarządzanie pokazami mody?
Czy jest coś podobnego ale w innych klimatach oprócz Agricoli?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: Bea »

Agricola mnie coraz bardziej kusi. Nie ma gdzieś spisanych skróconych reguł?
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coś ja mała Agricola:Chłopi i ich...

Post autor: pattom »

Na YT są dwa krótkie filmiki wprowadzające do wariantu rodzinnego.
Wpisz w wyszukiwarce "agricola jak grać".

http://www.youtube.com/watch?v=Ojy4tkVv8dw

http://www.youtube.com/watch?v=dfUENdFi7ao
ODPOWIEDZ