caylus - kiedy faza budowania?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

caylus - kiedy faza budowania?

Post autor: cfalek »

czesc

to moj pierwszy post, wiec moze sie przedstawie, mam na imie Slawek i po zagraniu pare miesiecy temu w fortune(gra z lat dziecinstwa) z wykorzystaniem zetonow zamiast kostek odkrylem ta gre na nowo:)

stwierdzilem ze teraz musza byc dostepne lepsze gry i nie zawiodlem sie. Zagralem sobie w osadnikow, gre o tron, wilki i owce. Gry sie spodobaly mnie i znajomym i sobie dzielnie gramy w wolne weekendy, zastanawiajac sie nad zakupem nowych:)

Po przeczytaniu opinii na temat caylusa postanowilem go zakupic i na razie po przeczytaniu regul wspolnie z paroma osobami doszlismy do wniosku ze "nie widzimy gry" tzn niby rozumiem to co jest napisane, ale...

Moze przeoczylem ale gdzie jest w instrukcji napisaje kiedy buduje sie budynek? Sa owszem fazy opisane rozne, ale brak mi fazy budowania i nie wiem kiedy kto moze sobie wybudowac?

pozdrawiam

Slawek
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

Jaki rodzaj budynku? Drewniany, Murowany, Mieszkalny, Prestizowy?

Jeśli chcesz wybudowac budynek drewniany (pomaranczowe tło) musisz miec swojego robotnika na budynku Carpentera (sa dwa jeden neutralny - rózowy, a drugi stały). Jeśli budynek murowany (szare tło), to należy umiescic swojego robotnika na budynku Masona (jest jeden taki budynek, na początku gry go nie ma, trzeba go wczesniej zbudować). Jeśli budynek mieszkalny (zielone tło) to swojego robotnika należy umieścić na budynku Lawyera (tez musi byc wczesniej wybudowany); budynki mieszkalne buduje sie na budynkach neutralnych (różowe tło) lub na swoich budynkach drewnianych albo murowanych . Jesli chcesz wybudowac budynek Prestizowy (niebieskie tło) musisz umiescic swojego robotnika na Architekcie (Budynek Architekta tez musi byc najpierw zbudowany. Budynki prestizowe trzeba budowac na swoich budynkach mieszkalnych (zielone tło).
Wszystkie budynki można zbudowac wykorzystując łaskę (albo na polu turniejowym albo podczas budowy zamku.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2007, 21:17 przez Stax, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

no wiec faza budowania jest na końcu.. znaczy budowania zamku,
budowanie budynków nastepuje wtedy gdy możemy je wybudować co wynika z obstawienia robotnika u cieśli lub murarza lub innego technika od budowania.
to nie jest trudna gra i jest super.
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: cfalek »

>swojego robotnika na budynku Masona (jest jeden taki budynek, na początku gry go nie ma, trzeba go wczesniej zbudować). <

no i wlasnie o to "wczesniejsze" budowanie mi chodzi - kiedy ono moze miec miejsce? wedle jakiej kolejnosci?

pozdrawiam

Slawek
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

1. na jednym budynku może być tylko jeden pracownik i może wybudować jeden budynek (tu do końca nie pamiętam ale chyba tylko jeden)
2. buduje tylko osoba która ma pracownika w danym AKTYWNYM budynku (cieśla, kamieniarz, prawnik, architekt)
3. AKTYWNY budynek to taki który jest pomiędzy bramą zamku a polem na którym znajduje się biały mały pionek (ten którego w wcześniejszej fazie każdy mógł przekupić), budynek na którym stoi mały biały jest także AKTYWOWANY.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Post autor: Radek »

cfalek pisze:>swojego robotnika na budynku Masona (jest jeden taki budynek, na początku gry go nie ma, trzeba go wczesniej zbudować). <

no i wlasnie o to "wczesniejsze" budowanie mi chodzi - kiedy ono moze miec miejsce? wedle jakiej kolejnosci?

pozdrawiam

Slawek
Budowanie kolejnych obiektów, nie jest osobną fazą. Kolejny obiekt stawiasz na planszy gdy masz postawionego robotnika na odpowiednim polu (tzn. stawiasz na polu pozwalającym stawiać brązowe budynki i jeśli w fazie odpalania jest aktywny to możesz stawiać budynek).
Gdy masz planszę, to jest oczywiste.
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: cfalek »

dzieki, chyba doznalem olsnienia i dzis wieczorem moze nie bede sie tylko wpatrywal w plansze i czytal, ale i zagram;)

p.s. wiem juz nawet co mnie zablokowalo. posortowalem budynki kolorami, ale poukladalem je sugerujac sie rysunkiem z instrukcji w stos i spodowalo to ze myslalem ze trzeba budowac w kolejnosci ze stosu, a ze pierwszy nie wyskoczyl mason to nie wiedzialem jak sie dobrac do kamiennych itd.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Post autor: Radek »

cfalek pisze:dzieki, chyba doznalem olsnienia i dzis wieczorem moze nie bede sie tylko wpatrywal w plansze i czytal, ale i zagram;)

p.s. wiem juz nawet co mnie zablokowalo. posortowalem budynki kolorami, ale poukladalem je sugerujac sie rysunkiem z instrukcji w stos i spodowalo to ze myslalem ze trzeba budowac w kolejnosci ze stosu, a ze pierwszy nie wyskoczyl mason to nie wiedzialem jak sie dobrac do kamiennych itd.
To mogło Cię przyblokować ;)
Kolejność jest oczywiście dowolna, tzn. budujący decyduje co chce budować. Może się zdarzyć, że będą stały budynki szare, a brązowe będą niewykorzystane.
Generalnie przy pierwszych grach się nie spiesz. W Caylusie jest dużo elementów i najczęstsze pomyłki pochodzą z pośpiechu. Najlepiej powoli, po kolei i na bieżąco rozliczać wszystkie punkty i łaski.
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: cfalek »

Stax pisze:Jaki rodzaj budynku? Drewniany, Murowany, Mieszkalny, Prestizowy?

Jesli chcesz wybudowac budynek Prestizowy (niebieskie tło) musisz umiescic swojego robotnika na Architekcie (Budynek Architekta tez musi byc najpierw zbudowany. Budynki prestizowe trzeba budowac na swoich budynkach mieszkalnych (zielone tło).
W instrukcji jest napisane (w opisie fazy 5) ze budynki prestizowe "moga one zostac wybudowane na miejscu budynku mieszkanlnego"

Ty piszesz ze "trzeba", a moim zdaniem z instrukcji to nie wynika - jak to w sumie jest?

Mam tez pytanie co do ruchu burmistrza. " ruch moze wywolac dyskusje" i "gracze nie musza robic tego co powiedzieli"

Na razie rozgrywam probna partie z moja polowka i zastanawiamy sie co sie pod tym kryje. Czy moge mowic do kogos "stary, cofamy go ile sie da, ok?", a w ogole po co gadac, skoro i tak przesuwa sie go w kolejnosci i kazdy musi dbac o swoje interesy?- czy moze chodzi o to by zasugerowac komus ze wykonanie przesuniecie da korzysc jemu i mi?
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

cfalek pisze:
W instrukcji jest napisane (w opisie fazy 5) ze budynki prestizowe "moga one zostac wybudowane na miejscu budynku mieszkanlnego"

Ty piszesz ze "trzeba", a moim zdaniem z instrukcji to nie wynika - jak to w sumie jest?
Nie ma innej możliwosci. Budynki Prestizowe, mozna stawiać tylko na budynkach mieszkalnych. Innej możliwosci nie ma.
cfalek pisze:
Mam tez pytanie co do ruchu burmistrza. " ruch moze wywolac dyskusje" i "gracze nie musza robic tego co powiedzieli"

Na razie rozgrywam probna partie z moja polowka i zastanawiamy sie co sie pod tym kryje. Czy moge mowic do kogos "stary, cofamy go ile sie da, ok?", a w ogole po co gadac, skoro i tak przesuwa sie go w kolejnosci i kazdy musi dbac o swoje interesy?- czy moze chodzi o to by zasugerowac komus ze wykonanie przesuniecie da korzysc jemu i mi?
Moze wyniknac taka sytuacji w grze na wiecej niz 2 osoby. Zawsze mozna sie dogadac miedzy soba, ze przesuwamy go o tyle i tyle, zeby kogos zablokowac, albo jak tez piszesz, pomóc sobie (ale nie zawsze trzeba zrobic to, co sie powiedziało :wink: )
ODPOWIEDZ