Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Nataniel »

Po pierwsze musisz zdecydować, czy oddajesz grę do wydania wydawnictwu czy też chcesz ją wydać własnym sumptem. Wydanie gry nie jest ani łatwe ani tanie, a na początku pewnie i niezbyt zyskowne (a wręcz przeciwnie).

Listę wydawnictw znajdziesz tutaj:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=4
http://www.gry-planszowe.pl/x.php/1,11/Linki.html

Wymagania firmy Galakta stawiane autorom gry znajdziesz tutaj:
http://62.121.130.3/galakta/phpBB2/viewtopic.php?t=13

Inne pomocne wątki:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=144
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=659
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=370
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=22
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

link do galakty ulegl przedawnieniu, nie znalazlem jak powinien wygladac teraz...
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

bazik pisze:link do galakty ulegl przedawnieniu, nie znalazlem jak powinien wygladac teraz...
http://www.forum.galakta.pl/viewtopic.php?t=13
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

thx
gawith
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2009, 18:03

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: gawith »

Witam, chcę wydać grę, nie żaden komercyjny pomysł - mam stworzyć wydziałową planszówkę (docelowo 500 sztuk). Mam jednak problem z pudełkiem i planszą: gdzie można zamówić wydrukowanie ich i jaką metodą najlepiej? Bardzo proszę o pomoc doświadzcznych wyjadaczy w tym zakresie:)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: folko »

500 sztuk - napisz do Ignacego - może Ci coś doradzi. Możesz spytać też chłopaków z Kuźni Gier... oni może nawet by całość Ci zorganizowali... coś takiego mieli kiedyś w ofercie...
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Gerard Heime »

Tak, Kuźnia wciąż ma to u siebie na stronie:
http://www.kuzniagier.pl/index.php?sbl=508888
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: wojo »

Polskie gry planszowe również zajmują się robieniem gier na zamówienie
http://www.polskiegryplanszowe.pl/gry-n ... ienie.html
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Beotenia
Posty: 1
Rejestracja: 10 gru 2011, 19:41

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Beotenia »

Napewno nie wysyłaj swojego pomysłu, żadnemu z wydawnictw- ja tak zrobiłam i znalazłam na allegro praktycznie swoją grę z małymi przeróbkami :( I teraz nie wiem co z tym zrobić bo czuję się trochę okradziona...
"Formy się rozpływały, były jak sen mglisty,
Jak na sztaludze w pracowni malarza
Szkic jeszcze nie skończony, by pamięć artysty
Niepewna z trudem tylko go odtwarza."
Awatar użytkownika
artoro
Posty: 89
Rejestracja: 07 lis 2010, 11:59

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: artoro »

coś mi się wydaje, że w środowisku planszówek jesteś zupełnie nowa... nie mówię, że to źle, bo nigdy nie jest za późno, żeby zacząć grać i interesować się nowoczesnymi planszówkami, ale mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że do dnia dzisiejszego zostało opublikowanych 55609 gier(według rankingu BGG, a warto zwrócić jeszcze uwagę na to, że wiele z tych gier zostało wydanych przez kilka wydawnictw, w kilku wersjach językowych, a czasem nawet w kilku wersjach tematycznych), więc wymyślenie czegoś całkiem nowego graniczy z cudem(wiem coś o tym, bo sam jako hobbystyczny twórca gier staram się już od jakiegoś czasu stworzyć coś zupełnie nowego - bo nie zależy mi na tym, aby stworzyć własną grę podobną do setek innych już dawno istniejących na rynku - i albo okazywało się to nudne i niegrywalne, albo że coś takiego już ktoś kiedyś wymyślił)... a wnioskując po tym, że jesteś tu nowa, nie wydaje mi się abyś coś takiego stworzyła(aczkolwiek mam nadzieję, że się mylę) :wink:

podsumowując - zawsze zanim zaczniesz kogoś oskarżać(i doradzać innym na podstawie tych oskarżeń), postaraj się o niezbite dowody(np. sprawdź kiedy dokładnie została wydana ta gra - pamiętaj, że prawdopodobnie pomysł na nią powstał rok, a często nawet więcej, przed jej wydaniem) :)
Awatar użytkownika
br3b
Posty: 8
Rejestracja: 13 sty 2008, 19:52

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: br3b »

Wg mnie, paradoksalnie, dobry (świeży) produkt ma szansę spłodzić osoba, która nigdy w nic nie grała. Wiem - to utopia - ale jakość tej świeżości zależy od czystości :twisted:

A tak na poważnie: pomysłów było milion - gier tysiące - hitów? Pewnie mniej, niż gier. Gry planszowe nie są łatwiejsze do zaprojektowania od komputerowych - najważniejsza jest mechanika. Wykonanie komputerowego hitu jest o kilka rzędów wielkości droższe i pewnie o tyle samo bardziej dochodowe - fakt.

Sam myślę nad zaprojektowanie gry - takie prywatne marzenie.

Ostatnio jest w modzie tzw. developer's diary - projektant Eclipse w taki oto sposób podszedł chyba do tematu. Jeżeli autor pomysłu boi się, że ktoś ukradnie jego wizję... hm. To będzie dowód, że mieliśmy dobry pomysł, hyhy.

Prowadzenie bloga udokumentuje nasze prawa do naszej własności intelektualnej* i dostarczy zapewne wielu cennych obiektywnych uwag dotyczących przedsięwzięcia. Puenta: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić? Zacznij od bloga :mrgreen:

EDIT: *Nawet jeśli ktoś wyda naszą grę przed nami - możemy to zrobić później i lepiej - i tak będzie to tylko n-ty przekład z Szekspira... Wg mnie nie warto popadać w paranoję - artoro dobrze to podsumował.
Awatar użytkownika
artoro
Posty: 89
Rejestracja: 07 lis 2010, 11:59

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: artoro »

osobiście nie polecam pisania blogów, a już na pewno nie przed stworzeniem grywalnego prototypu - za dużo marnuje się na nie czasu, który można by było poświęcić na testowanie/pisanie instrukcji/drukowanie i wycinanie elementów do prototypu/spanie... cokolwiek :wink:
mk017
Posty: 8
Rejestracja: 05 sty 2012, 07:05

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: mk017 »

Czytałem jakiś czas temu, że są firmy odpłatnie zajmujące się testowaniem gier. Myślę, że ktoś taki zarabia na testowaniu a nie na kradzieży pomysłow. Warto takie osoby znaleźć.
MAgis
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2012, 21:43

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: MAgis »

artoro pisze: do dnia dzisiejszego zostało opublikowanych 55609 gier(według rankingu BGG),
więc wymyślenie czegoś całkiem nowego graniczy z cudem
Ja bym aż taką pesymistką nie była. Równie dobrze można powiedzieć, że na świecie powstała już książka na każdy temat i nie da się wymyślić nowej. A jednak wydawnictwa drukują ciągle coś nowego, bo ludzka wyobraźnia jest nieograniczona...

Ja również wymyśliłam grę. Powiem więcej - przetestowałam ją z pozytywnym wynikiem oraz otrzymałam jej wycenę od wydawnictwa z którym się skontaktowałam. Powiedziałam o moim pomyśle też paru przedsiębiorczym osobom i każda mi mówiła, że pomysł jest świetny i w Polsce (a może nawet w Europie) unikatowy.

Mam tylko taki problem, że skądś na tę grę muszę wziąć pieniądze... Dodam, że ma ona dość sporo elementów i zbyt tania nie jest...
Dopiero dziś znalazłam to forum i nie przejrzałam wszystkich wątków. Czy jest tu jakiś wątek o osobach inwestujących pieniądze w nowe gry?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Nataniel »

Najprosciej - znalezc wydawnictwo, ktore uwierzy w Twoj pomysl i wyda gre. Ale aby przekonac wydawnictwo, najpierw zastanow sie w czym Twoja gra bedzie lepsza niz juz opublikowanych 55609 gier. I nie przesadzaj z uzywaniem slowa "unikatowa" - spotkalem juz wieeeelu ludzi, ktorzy przychodzili ze swoim "unikalnym" pomyslem, ktory polegal na tym, ze szachownica miala 10x10 pol zamiast 8x8 :>.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: konev »

Nataniel pisze:Ale aby przekonac wydawnictwo, najpierw zastanow sie w czym Twoja gra bedzie lepsza niz juz opublikowanych 55609 gier. I nie przesadzaj z uzywaniem slowa "unikatowa"...
Nie straszcie tymi 55609, bo 50.000 z tych gier nigdy do publikacji się nie nadawało ;).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Yamada Hanushi »

MAgis pisze:Ja bym aż taką pesymistką nie była. Równie dobrze można powiedzieć, że na świecie powstała już książka na każdy temat i nie da się wymyślić nowej. A jednak wydawnictwa drukują ciągle coś nowego, bo ludzka wyobraźnia jest nieograniczona...
Hm...jak to przeczytałem to od razu skojarzyła mi się myśl, którą słyszałem u siebie na seminarium: kultura wytworzyła tyle idei, że nie potrzeba już wymyślać nowych. Wszystko co robią teraz artyści to przetwarzają stare pomysły i wkładają je w nowe opakowania :) Z zasady nie lubię sądów nie popartych empirią ale ten, w ramach wyjątku, przypadł mi do gustu: pasuje i do książek i do filmów i do gier! :)
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: bart8111 »

A mnie tam jakoś nie dziwi, że ktoś wpadł na unikalny pomysł bo niby co w tym dziwnego, wszystkie unikalne gry zostały już wymyślone czy co? :)
Awatar użytkownika
Bri
Posty: 437
Rejestracja: 18 sie 2009, 14:40

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Bri »

Unikalność pomysłu to nie wszystko - ważniejsza jest jego atrakcyjność.
Unikalne może być przesuwanie planszy po pionkach, tylko gdzie tu atrakcyjność? Unikalny może być pomylony z absurdalnym. To na atrakcyjny pomysł coraz trudniej wpaść ale i tak znajdują się tacy co wpadają :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: MichalStajszczak »

MAgis pisze:Powiem więcej - przetestowałam ją z pozytywnym wynikiem oraz otrzymałam jej wycenę od wydawnictwa z którym się skontaktowałam. Powiedziałam o moim pomyśle też paru przedsiębiorczym osobom i każda mi mówiła, że pomysł jest świetny i w Polsce (a może nawet w Europie) unikatowy. Mam tylko taki problem, że skądś na tę grę muszę wziąć pieniądze... Dodam, że ma ona dość sporo elementów i zbyt tania nie jest...
Jeżeli wydawnictwo wyceniało grę pod kątem tego, ile by chciało za nią wziąć, gdyby ktoś u niego taką grę zamówił, to ta wycena może być mocno zawyżona. Z drugiej strony, gdyby jakieś wydawnictwo chciało w grę zainwestować, to zapewne pojawiłyby się pytania: czy te wszystkie elementy są potrzebne i czy nie można by ich było zrobić taniej.
Czy te "przedsiębiorcze osoby" znają wystarczająco rynek gier, by wypowiadać sie na temat pomysłu? Jeżeli uważają pomysł za świetny i "są przedsiębiorcze", to dlaczego same w to nie zainwestują?
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: mbork »

Yamada Hanushi pisze:Hm...jak to przeczytałem to od razu skojarzyła mi się myśl, którą słyszałem u siebie na seminarium: kultura wytworzyła tyle idei, że nie potrzeba już wymyślać nowych. Wszystko co robią teraz artyści to przetwarzają stare pomysły i wkładają je w nowe opakowania :) Z zasady nie lubię sądów nie popartych empirią ale ten, w ramach wyjątku, przypadł mi do gustu: pasuje i do książek i do filmów i do gier! :)
E tam, postmodernistyczne pitu-pitu... Sztuka od dawien dawna zajmuje się pewnym skończonym zbiorem kwestii: Bogiem, miłością, prawdą, dobrem, pięknem i jeszcze może kilkoma innymi. Po prostu, o innych sprawach mniej warto pisać/śpiewać/cokolwiek. I oczywiście, są pewne podobieństwa, choćby dlatego, że ludzka natura nie zmieniła się zbytnio przez ostatnie parę tysięcy lat. To samo, co napisałeś, mógłbyś (jak sądzę) powiedzieć w czasach Szekspira czy Ajschylosa. To, że pewne pomysły itp. się powtarzają, nie znaczy, że nie ma też czegoś nowego.
MAgis
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2012, 21:43

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: MAgis »

MichalStajszczak pisze:
MAgis pisze:Powiem więcej - przetestowałam ją z pozytywnym
Jeżeli wydawnictwo wyceniało grę pod kątem tego, ile by chciało za nią wziąć, gdyby ktoś u niego taką grę zamówił, to ta wycena może być mocno zawyżona. Z drugiej strony, gdyby jakieś wydawnictwo chciało w grę zainwestować, to zapewne pojawiłyby się pytania: czy te wszystkie elementy są potrzebne i czy nie można by ich było zrobić taniej.
Czy te "przedsiębiorcze osoby" znają wystarczająco rynek gier, by wypowiadać sie na temat pomysłu? Jeżeli uważają pomysł za świetny i "są przedsiębiorcze", to dlaczego same w to nie zainwestują?
Ta wycena to nie była kwestia jednego dnia, ale kilku tygodni. Co chwilę musiałam coś wymyślać żeby ciąć koszty. Jeżeli pytanie od wydawnictwa jak ściąć koszty jest zwiastunem tego, że naprawdę chcieliby ją wydać, to w takim razie jestem dobrej myśli :)

Owe przedsiębiorcze osoby pracują w firmach, które wspierają przedsiębiorczych ludzi, ale z tego co się przekonałam, żeby szybciej znaleźć sponsora, to chyba trzeba samemu zakasać rękawy i takiego szukać...

Jeśli chodzi o unikatowość... każdy ma swoje wyobrażenie gry planszowej i gra na zasadzie szachownicy czy to z 10x10 polami czy 8x8 nie jest moim zdaniem unikatowa ale po prostu zmodyfikowana. Ja swoją od początku do końca wymyśliłam z głowy nie modyfikując żadnego pierwowzoru (bo z takim się nigdy nie spotkałam) dlatego napisałam, że gra jest unikatowa.

No cóż... chyba mi pozostaje napisać biznesplan i pukać do sponsorów... tylko kurka wodna ja jestem kobietą.... a to nie pomaga w biznesie (z racji płci jestem mniej wiarygodna niż facet niestety...)
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Dabliu »

MAgis pisze:(...)gra jest unikatowa.
(...)
kurka wodna ja jestem kobietą.... a to nie pomaga w biznesie (z racji płci jestem mniej wiarygodna niż facet niestety...)(...)
:shock:
Niech zgadnę... unikatowość Twojej gry polega na tym, że wymyśliłaś Worker Placement, w którym meeple różnią się płcią. I te żeńskie meeple - miwczynki - wykonują słabsze (lub mniej wiarygodne) i obarczone ciężką losowością akcje. W porównaniu, rzecz jasna, do mipców, którzy wykonują swoje (bardziej wiarygodne) akcje z automatu, na bezczela i za więcej PZ-ów.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Kamtosz
Posty: 56
Rejestracja: 09 wrz 2012, 11:19

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Kamtosz »

Z jednej strony faktycznie wiele z tego co można było powiedzieć już zostało powiedziane, a z drugiej mam dość istotne pytanie: Czy w przypadku ewidentnego plagiatu, forum i forumowicze są w stanie jakkolwiek temu przeciwdziałać? tzn. ktoś postuje koncept i kilka innowacyjnych pomysłów, ale ma dwie lewe ręce do robótek manualnych i nie wie jak się do tego zabrać, a w międzyczasie ktoś z firmy papierniczej z ojcem stolarzem wydaje całą grę. I hipotetycznie zapytam: co wtedy?
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Jan Madejski »

Na wstępie zaznaczę, że nie wypowiadam się w imieniu całego forum.
Jeżeli:
1. masz rewelacyjny pomysł i go ujawnisz
2. ktoś dostrzeże jego potencjał i go ukradnie, a następnie
3. wyda grę i umiejętnie ją sprzeda, dzięki czemu
4. będzie sławny i bogaty ;)
to jedyne, co będzie mogła zrobić wspierająca społeczność tego czy innego forum, tudzież czytelnicy bloga, to obrazić się na złodzieja i bojkotować jego produkt, co zapewne nieznacznie wpłynie na wyniki jego popularności i sprzedaży (zakładając warunki 1 i 3).
Bardziej prawdopodobne jest jednak, że któryś z warunków 1-4 nie zostanie spełniony i Twój pomysł będzie bezpieczny.

Jeśli masz pomysł na grę, ale napotykasz trudności w jego realizacji i sprawdzeniu, to raczej musisz wyjść z nim do ludzi. Dużo szybciej zweryfikują, czy pomysł faktycznie wart jest świeczki, czy podobna gra nie ukazała się np. 10 lat temu, jak go dalej rozwinąć etc. Mało kto zainteresowany jest kradzieżą pomysłów z tej prostej przyczyny, że na grach planszowych zwykle nie zarabia się majątku i nie można przewidzieć, czy wydanie teoretycznie genialnego i przełomowego patentu w ogóle się opłaci.
Jeśli masz "dwie lewe ręce do robótek manualnych", to na czas testów możesz wykorzystać komponenty z innych gier (lub zastępniki, jak monety, fasolki etc.). Karty i plansze też mogą być robione na kolanie - nikt nie oczekuje od projektanta gry także projektu graficznego (jeśli udasz się z grą do wydawcy, to on już będzie wiedział komu to zlecić, a jeśli zdecydujesz się wydać samodzielnie, to też możesz opłacić profesjonalistę).
Gorzej, jeśli Twój pomysł wymaga nietypowych komponentów. Jeśli jesteś z Warszawy, możesz przyjść na spotkanie projektantów i testerów gier Monsoon http://monsoongroup.pl/ a zapewne Ci pomożemy (własnych pomysłów mamy nadmiar, więc Twój ukradniemy tylko jeśli nas o to poprosisz ;) ). Jeśli jesteś z okolic Krakowa, to ewentualnie możesz przyjść na spotkanie Galakty http://galakta.pl/newspost_388.html (chociaż tam chyba testują gotowe prototypy).
ODPOWIEDZ