Nakłady/ceny produkcji gier - gdzie i kogo najlepiej spytać?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Nakłady/ceny produkcji gier - gdzie i kogo najlepiej spytać?

Post autor: Muttah »

Witam,

pewna firma zainteresowała się moim pomysłem na "grę" (piszę w cudzysłowiu, gdyż ma to być raczej pomoc w nauce języka i produkt promocyjny dla tej firmy, niż gra planszowa z prawdziwego zdarzenia). Chciałem w związku z tym spytać starych wyjadaczy o kilka rad jak się do tego zabrać. Na razie projekt jest w bardzo wczesnym stadium, ale kierownictwo firmy podeszło do sprawy entuzjastycznie i poprosiło mnie o wstępny kosztorys przedsięwzięcia. Dostałem tydzień czasu na zorientowanie się jak sprawy stoją, tak więc pomyślałem że zanim przekopię na ślepo cały internet, poproszę wpierw o kilka wskazówek tutaj.

Rozważałem między innymi takie kwestie jak:

-współpraca z którymś z polskich wydawców lub bezpośrednie zlecenie tego drukarni. Na myśl przychodzą mi od razu firmy w Chinach, tym bardziej że dystrybucja / marketing raczej nie będzie problemem (nie jest to w zamierzeniach produkt komercyjny). Z drugiej strony, np. Kuźnia Gier przyjmuje tego typu zlecenia, no ale wiadomo - im mniej pośredników tym chyba lepiej? A jeśli mam rację, to czy kojarzycie jakieś firmy w Chinach z którymi powinienem się skontaktować w pierwszej kolejności? No i czy ogólnie ten tok myślenia jest dobry, bo być może moje wyobrażenia rozmijają się z rzeczywistością :D

-spytano mnie rzecz jasna o koszt tego typu inwestycji. Oczywiście na razie mogą to być dane szacunkowe, natomiast macie jakieś rady nt. jak miałbym do tego podejść? "Gra" we wstępnych założeniach ma zawierać:

niewielką planszę (najlepiej na tekturze)
około 100 kart (to jeszcze pewnie się zmieni, ale na razie powiedzmy że tyle)
6 pionków (mogą to być najprostsze drewienka)

Skąd mogę uzyskać dane nt. stosunku nakładu do ceny, minimalnego nakładu itd.? Oczywiście o to powinienem pewnie spytać w konkretnych firmach, natomiast tak jak pisałem na ten moment interesuje mnie tylko wstępne oszacowanie kosztów, tak żebym mógł przedstawić w nastepny poniedziałek jakieś ogólne dane.

OK, na ten moment to tyle - byłbym bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc w tej sprawie. Jeśli spytałem o jakies totalne banały lub coś co jest dostępne na forum to przepraszam i proszę o jakieś linki jeśli by się dało.

Dzięki!
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Nakłady/ceny produkcji gier - gdzie i kogo najlepiej spy

Post autor: Yamada Hanushi »

Jeśli znasz się na DTP to sugerowałbym samodzielne zlecenie prac drukarni. Jeśli nie to skontaktuj się z Kuźnią, Granną, LocWorks (lub innym wydawcą) i zapytaj jakie warunki są Ci w stanie zaoferować.

Jeśli nie jest to projekt komercyjny to nie ma minimalnego nakładu. Jednak sensowny koszt jednostkowy uzyskuje się przy nakładzie rzędu 1000-2000 egzemplarzy.

Z tego co podałeś "na oko" koszt produkcji (przy nakładzie 1000) nie powinien przekroczyć kwoty 20-25 PLN netto.

Wszystkie szczegółowe dane uzyskasz od wydawnictw/drukarni które przedstawią Ci szczegółowy kosztorys.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9451
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Nakłady/ceny produkcji gier - gdzie i kogo najlepiej spy

Post autor: MichalStajszczak »

Muttah pisze:"Gra" we wstępnych założeniach ma zawierać:
niewielką planszę (najlepiej na tekturze)
około 100 kart (to jeszcze pewnie się zmieni, ale na razie powiedzmy że tyle)
6 pionków (mogą to być najprostsze drewienka)
A pudełko? Czy gra ma być pakowana w pudełko i w jakim standardzie ma to pudełko być (tekturowe oklejane, czy kartonowe składane)?
Jakiej wielkości ma byc ta "niewielka plansza"? Czy może być składana na pół albo dwa razy?

Przypuszczam, że bezpośredni koszt (czyli materiały i robocizna) jednego egzemplarza będzie na poziomie 5 złotych. Ale do tego trzeba oczywiście doliczyć koszty przygotowania produkcji (przygotowalnie, wykrojniki itp.) ponoszone raz, które im większy nakład, tym mniej znaczą w cenie.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Nakłady/ceny produkcji gier - gdzie i kogo najlepiej spy

Post autor: Muttah »

Dziękuję bardzo za odzew!

Co się tyczy DTP, to prawdopodobnie byłbym w stanie poruszyć jakieś stare znajomości i znaleźć kogoś kto mógłby wykonać szatę graficzną oraz przygotować całość do druku.

Z kolei w temacie pudełka nie jestem pewien, ale wydaje mi się że tu najważniejsze będzie cięcie kosztów (wszak nie jest to produkt który w zamierzeniu ma przyciągnąć klienta atrakcyjnym / solidnym wykonaniem). Wydaje mi się zatem że w sam raz będzie to tańsze rozwiązanie (jeśli dobrze rozumiem, byłoby to pudło kartonowe składane?).

Jeśli zaś chodzi o planszę, to wydaje mi się że coś a'la 30 na 40 cm w pełni by wystarczyło (ma to być w zasadzie mapa świata, a na niej ew. pola na karty i niewiele wiecej). Sądzę że jak najbardziej może być składana, co powinno znacznie zmniejszyć gabaryty pudełka (myślałem o czymś małym w stylu tych najmniejszych produkcji silver line od FFG).

Czyli reasumowując, jaką sumę powinienem przedstawić jako koszt produkcji? Około 25 000 przy nakładzie 1000 egzemplarzy?
ODPOWIEDZ