Hammer of the Scots

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Hammer of the Scots

Post autor: herman »

zasadnicze pytanie co do uzupełnień:

rozumiem, że w fazie zimowej Szkoci zliczają punkty PO i rozbijają je jak chcą na terytoria.
Anglicy mogą tylko uzupełnić tylko terytorium na którym stoją? tzn: jeśli w Lothan (2 PO) jest kopnięta szlachta o 1 i kopnięty regiment piechoty to te 2 OP moge wydać tylko tam ?
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Hammer of the Scots

Post autor: herman »

i pytanie nr. 2 - czy szlachta liczy się do limitu zimowania tzn. jeśli Lothan ma 2 punky zamku to może tam zimować szlachta + 2 jednostki ,czy szlachta + 1 ?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Hammer of the Scots

Post autor: surmik »

Ja rozumiem instrukcję tak, że zarówno Szkoci jak i Angliy mogą dodawać punkty tylko w rejonach z ktorych te punkty pochodzą. U Anglików jest to napisane dosłownie a u Szkotów jest tak:
(7.6) A friendly area generates Replacement Points (RPs)
(7.62) Each RP is used to either:
• Draw one block from the pool and
deploy in the same area at strength 1.
• Build one step on one existing block in
the same area


czyli na nasze: rejon generuje RP -> można je użyć do dodawnia bloczku w tym samym rejonie albo zwiększenia siły istniejącego bloczku w tym samym rejonie.

To moja interpretacja i tak zawsze grałem. Trzeba by sprawdzić na BGG albo w jakimś oficjalnym FAQ.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Hammer of the Scots

Post autor: surmik »

herman pisze:i pytanie nr. 2 - czy szlachta liczy się do limitu zimowania tzn. jeśli Lothan ma 2 punky zamku to może tam zimować szlachta + 2 jednostki ,czy szlachta + 1 ?
Liczysz razem ze szlachtą czyli w tym przypadku szlachta +1. Pamiętaj , że katedra zwiększa limit dla Szkotów o jeden.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Hammer of the Scots

Post autor: herman »

dzięki wielkie, rozumiem, że katedra zwiekszą limit zimowanie, ale nie OP ?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Hammer of the Scots

Post autor: surmik »

To i to ale tylko dla Szkotów.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Hammer of the Scots

Post autor: herman »

Czyli OP też, wielkie dzięki za szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Hammer of the Scots

Post autor: herman »

Mam jeszcze pytanie co do opcjonalnej zasady z pikami ? grać, nie grać ?
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Hammer of the Scots

Post autor: assurbanipal »

Jeżeli chodzi Ci o schiltrony, to ja jeszcze bez nich nie grałem. Zasada działa bardzo dobrze i co ważniejsze oddaje realia historyczne (formacja trudna do sforsowania, ale podatna na ostrzał).
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Hammer of the Scots

Post autor: herman »

Co oznacza, że :Jednostki Angielskie nie mogą wycofywać się do Szkocji ? Chodzi o to, że gdybym Szkotem najechał Anglie to gdyby on się obronił to nie może wejsć do Szkocji ?

Kurde mam wrażenie, że gdzieś coś źle gramy bo wczoraj w naszych dwóch pierwszych rozgrywkach szkoci wyłapali dwa okrutne wpierdole (koniec w 3 i 4 rundzie kampanii). Czy szlachta po stronie Anglii też ma bonus do obrnony ziemi rodowej ?
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 376 times
Been thanked: 94 times

Re: Hammer of the Scots

Post autor: farmer »

W ciemno strzelam, że Anglicy coś chrzanią (mocno na swoją korzyść) z zimowaniem...
W naszych partiach balans jest raczej dobrze zachowany (wygrywają obie nacje, zazwyczaj niewielką przewagą) :).

Tak, szlachta zawsze ma bonus do obrony w swoich włościach.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Hammer of the Scots

Post autor: surmik »

Pamiętasz o tym , że jak Edward I zimuje w Szkocji to nie ma Feudal Levy?
Pamiętasz o tym , że Edward może zimować w Anglii tylko jeden raz?
Pamiętasz o tym, że rycerstwo angielskie spada ze Szkocji jeżeli Edward nie zimuje z nimi?
Pamiętasz o tym, że Anglicy wypadają z Angli podczas zimowania?

Tak strzelam tylko ;)
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Hammer of the Scots

Post autor: assurbanipal »

surmik pisze:Pamiętasz o tym , że Edward może zimować w Anglii tylko jeden raz?
Precyzując, chodzi o to, że Długonogi nie może spędzić w Szkocji dwóch zim z rzędu.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Hammer of the Scots

Post autor: skoti »

herman pisze:Co oznacza, że :Jednostki Angielskie nie mogą wycofywać się do Szkocji ? Chodzi o to, że gdybym Szkotem najechał Anglie to gdyby on się obronił to nie może wejsć do Szkocji ?
Jest to powiązane z przepisem 5.5
„• Angielski gracz nigdy nie może uciec do Szkocji, a gracz szkocki do Anglii.”
Chodzi dokładnie o sytuację walk przy granicy Angielsko-Szkockiej.
Kiedy Szkot najedzie Anglię (przekroczy granicę państw), to jednostki Angielskie po przegranej nie mogą wycofać się do Szkocji, a wszystkie znajdujące się tam bloczki są niszczone – z krzyżami wracają do pudełka, reszta do puli do ciągnienia.
W sytuacji gdy z bitwy na terenie przyległym do Anglii Szkot musi się wycofać, nie może tego zrobić ze granicę Anglii – gdy nie ma innej możliwości, bo np. wszystkie inne tereny są zajęte przez Angielskie bloczki, to cała armia Szkocka jest niszczona.

Tego paragrafu nie można łączyć z ogólnymi walkami na terenie Szkocji, bo to by oznaczało śmierć wszystkich anglików po każdej przegranej. Tyczy się on jedynie wyjątkowych sytuacji, walk w rejonach przygranicznych.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Hammer of the Scots

Post autor: herman »

Udało się wykryć błąd - zapominaliśmy, że po wygranej bitwie "przegrupowanie" również liczy się do limitu ruchu przez granice. Wcześniej kiedy młot angielski atakował po wygranej bitwie wracał na swoje pozycje i Szkoci z górzystego terenu na północy mieli mało plusów. Teraz zagraliśmy z dobrymi zasadami i Szkoci wygrali rzutem na teśme. Powiedziałbym wręcz, że wygrana Szkotów była mało satysfakcjonująca. W ostatnie rundzie w szlachcie był remis. W otwierającej karcie szkot rzucił Heralda (przejmowanie szlachcia) a anglik Truce (brak walki). Zgodnie z zasadami gra zakończyła się. Rozstrzgniete zostały jenak wydarzenia. Rzuciłem na kostce 3 i udało się przejać decydującego nooblesa. Niby fajnie, ale prawie 4 godzinna rozgrywka sprowadziła się do jednego rzutu kostką :\
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Hammer of the Scots

Post autor: berem »

Ta zasada z schiltronami szkockimi nie zrozumiała dla mnie.
Jest napisane że gdy jest piechota szkocka (nie szlachta) a Anglicy nie mają łuczników to piechota szkocka ma bonusy.
Ale co to znaczy Anglicy - czy to także szlachta szkocka (czerwone bloczki), która opowiada się za Anglią? Czy wystarczy, by tylko 1 oddział nie będący tą szlachtą szkocką był w formacji czerwonych bloczków?
A może chodzi o to że wszyscy szkoci mają bonusy gdy Anglicy nie mają łuczników, tylko wtedy co ze szlachtą szkocką w służbie Anglii?
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Hammer of the Scots

Post autor: assurbanipal »

Zasada dotyczy tylko piechoty szkockiej - tzn. bloczków na których jest prostokątna szkocka flaga.
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Hammer of the Scots

Post autor: berem »

Tak myślałem ale przeciwko komu?
Chyba po prostu przeciw nie wszystkim czerwonym bloczkom tylko czerwonym z wyjątkiem szlachty.
Tylko gdy będzie bitwa z udziałem paru bloczków piechoty szkockiej przeciw kilku bloczkom szlachty szkockiej i np. 1 bloczkiem „czystych” Anglików to piechota szkocka zabójczo zadziała swymi rzutami też na szkotów.
Wiem że gry Columbii są bardzo uproszczone.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Hammer of the Scots

Post autor: herman »

Zawsze ma bonus (przeciwko każdej jednostce, szlachcie też) jeśli w armii przeciwnika nie ma łuczników. Zasada dobra na pierwsze rozgrywki bo szkotem się trochę ciężej gra.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Hammer of the Scots

Post autor: skoti »

Sa dwie strony konfliktu: Anglia i Szkocja. Nie ważne czy w armii Angielskiej są Szkoccy szlachcie, Irlandczycy czy Walijczycy, to jest jedna armia i bonus schiltronami działa przeciwko wszystkim - pod spełnieniem warunku braku angielskich łuczników (i tu także wliczają się Irlandczycy).
Rozróżnienie na nacje w tym przypadku byłoby bezsensowne.

A same schiltronami mają odwzorować umiejętność robienia przez Szkotów długich kopii, było to dobrze pokazane w filmie :D
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Hammer of the Scots

Post autor: assurbanipal »

skoti pisze:A same schiltronami mają odwzorować umiejętność robienia przez Szkotów długich kopii, było to dobrze pokazane w filmie :D
Nie tyle robienie (bo to pewnie umiał każdy), co sprawnego posługiwania się nimi w zwartych, conajmniej kilkusetosobowych formacjach i to w dodatku w ofensywie. A film, choć fajny nie jest chyba najlepszym materiałem szkoleniowym dotyczącym historii wojen szkocko - angielskich :wink:
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Hammer of the Scots

Post autor: vaski »

Mam pytanie dotyczące zimowania Edwarda I. Czy Edward nie może pozostać na planszy dłużej niż jedną zimę, ponieważ nie może przebywać dwie zimy pod rząd w Szkocji, a w Anglii nie może zimować żaden król?
Tłumaczenie instrukcji na język polski:
Edward I może zimować w Szkocji jeśli jest tam obecny lub zostać odrzucony.
• Edward II nie może zimować w Szkocji.
• Żaden król nie może zimować w Anglii.
• Edward I nie może spędzić dwóch zim pod rząd w Szkocji.
• Edward I nie może zimować w Szkocji w roku 1306.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Hammer of the Scots

Post autor: skoti »

Dokładnie tak jest.
Żadne król nie może zimować w Anglii, a tylko Edward I może zimować w Szkocji i to jedynie jedną zimę, przy następnym zimowaniu musiałby zostać zdjęty z planszy i włożony powrotem do puli do ciągnienia. A pod czas zimowania w 1306 ( ma to znaczenie przy graniu całej kampanii) Edward I nie może zostać w Szkocji (tego roku był już schorowany, a w 1307 podczas wyprawy do Szkocji zmarł).

Generalnie, bloczki Angielskie są zdejmowane przed każdym zimowaniem, chyba że król Anglii pozostaje na planszy (nigdy dwie zimy pod rząd).
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
ODPOWIEDZ