doświadczeni z BSW pomóżcie

Informacje o planszówkach on-line, offline itp.
Awatar użytkownika
yemu
Posty: 106
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:45
Lokalizacja: Warszawa

doświadczeni z BSW pomóżcie

Post autor: yemu »

Hej,

planuję zapoznać się z BSW (aktualny priorytet to Stone Age), ale nie chcę grać z nieznanymi osobami, tylko ze znajomymi, z którymi się umówię, a którzy z powodów geograficznych nie mogą zasiąść ze mną przy jednym stole. Jak na razie graliśmy w SA na yucata.de i nie za bardzo przypadlo nam to do gustu (tury, strasznie duze lagi).

Zanim jednak zacznę eksplorować BSW (które jak na razie mnie przeraża i nic z tego nie kumam) chciałbym wiedzieć czy warto tracić na to czas i energię, dlatego chcialbym zapytać bywalców BSW o parę spraw:
- czy da się na BSW rozpocząć grę do której zaproszę tylko konkretnych userów (albo w jakis inny sposób ograniczę grę tylko do wybranego towarzystwa)?
- czy gra w czasie rzeczywistym (tak ma byc ponoc zrealizowane SA) oznacza, ze będę widział np. co wypadlo innym na kostkach, jak pojawiają się na planszy postawione meeple itp - to kiepsko działało na yucata.de i trochę jest nudno między własnymi ruchami.
- czy gry działają faktycznie bez opóźnień? w yucata sporo się czeka po zakończeniu ruchu na przejście na kolejnego gracza

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam
y
C
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: doświadczeni z BSW pomóżcie

Post autor: pabula »

jest ok. (chyba że masz słabe łącze :) )
Stone Age działa bardzo przyjemnie.
klika razy grałem jakiś czas temu.
jak znacie swoje nicki to mozna się zapraszać.
ustawiasz pokój na tylko dla zaproszonych i nikt ci nie usiadzie.
polecam BSW.
Awatar użytkownika
yemu
Posty: 106
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: doświadczeni z BSW pomóżcie

Post autor: yemu »

ok, cos już z tego kumam, ale nadal nie wiem jak zrobic swoj pokój i ustawić go tylko dla zaproszonych.
ktos pomoze?
pozdr
y
Awatar użytkownika
artoro
Posty: 89
Rejestracja: 07 lis 2010, 11:59

Re: doświadczeni z BSW pomóżcie

Post autor: artoro »

No to tak:
- tam po lewej stronie masz taki spis gier, szukasz na nim gry, w którą chcesz zagrać(w Twoim wypadku "Stone Age") i włączasz pokój(tzn. naciskasz na nią)
- będąc w pokoju, siadasz przy wolnym "stoliku"(tzn. włączasz jeden z brązowych pokoi)
- gdy tam będziesz, powinno Ci się pojawić okienko(przy jego użyciu m.in. rozpoczyna się grę i dosiada się) z menu po prawej stronie, możesz w nim ustawić przeróżne rzeczy(np. dodatki z jakimi chcesz grać, losowe pozycje startowe graczy, itd.). W twoim wypadku będziesz musiał włączyć opcję "host", dzięki niej tylko ty będziesz mógł rozpocząć partię. Aczkolwiek większość kulturalnych graczy, bez względu na to, pyta się czy może się dosiąść i czy może grać na czacie pokoju(tego na samym dole). A nawet jeśli ktoś się do Ciebie dosiądzie bez pytania, to zawsze mu możesz powiedzieć(najlepiej po niemiecku lub angielsku), że nie może grać lub najzwyczajniej w świecie wyrzucić z pokoju(w tym jednak niestety nie mogę ci pomóc, bo sam nie wiem jak to się robi). :wink:

A co do samego BSW - według mnie jest to jedna z najlepszych stron do grania w planszówki przez internet. Dlaczego? Po pierwsze, dlatego że ma bardzo dużą ilość dostępnych gier, po drugie - większość gier ma bardzo intuicyjny sposób rozgrywki i rzadko zdarza się sytuacja, kiedy nie wie się jak się coś robi. A poza tym gra się bardzo płynnie i przyjemnie, właściwie jedyną wadą jest dla mnie to, że w większości gier nigdzie nie pojawia się informacja o pozycjach, zajętych przez poszczególnych graczy i trzeba samemu do tego dochodzić, rozpatrując wyniki poszczególnych graczy.
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: doświadczeni z BSW pomóżcie

Post autor: mn3006 »

Bardzo polecam BSW. Zwłaszcza Dominiona, Stone Age, Sankt Petersburg, Puerto Rico; a ostatnio także 7 Wonders.
I myślę, że nie ma co się bać obcych graczy - często można się od nich wiele nauczyć (różne taktyki itp.).
Do gier bardziej prywatnych przydatne mogą być opcje host (opisana przez przedmówcę; możesz odmówić dopuszczenia gracza do gry) i invisible (ukrywasz pokój; czynisz go na chwilę widocznym tylko w chwili, gdy znajomi mają się dosiąść).
Awatar użytkownika
yemu
Posty: 106
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: doświadczeni z BSW pomóżcie

Post autor: yemu »

dzięki, już coś zaczynam z tego rozumieć. zainstalowałem sobie .prop dla EnglishTown, który znalazłem na BGG i mam teraz fajne menu (m.in z "rozmówkami" po niemiecku :) z różnymi opcjami.

wczoraj nawet wlazlem i rozegrałem pół partii w carcassonne, potem współgracze niewiedząc czemu, się zmyli :(

nie czuję tylko skąd się biorą "stoliki"? czy zawsze będzie jakiś pusty? czy można dodać samemu stolik?

dla pewności zapytam, plan jest taki:
- wchodzę w stone age
- wybieram jakiś wolny stolik i wchodzę w niego
- ustawiam się jako host i robię stolik niewidzialnym
- daję znać znajomym, żeby włazili (tylko skąd będą wiedzieli gdzie?, chyba byla jakas komenda, zeby wskoczyc do gry gdzie jest dany user ale nie mogę tego znaleźć)
- czynię pokój widocznym i czekam az wlezą
- startuję gre

@mn3006: nie chodzi, o to, że się jakoś specjalnie boję obcych graczy. granie samo w sobie jest ok, ale jednak cenię sobie bardzo czynnik interakcji społecznych, których w takiej grze z nieznajomymi nie ma. w związku z tym wolę grać w realu (z żoną, rodziną itp) a przez net chce grać ze znajomymi, którzy siedzą za "wielką wodą" i nie możemy się spotkać osobiście. sama gra jest świetnym pretekstem do tego, żeby pogadać na skypie przy piwku czy czipsach :)
Awatar użytkownika
artoro
Posty: 89
Rejestracja: 07 lis 2010, 11:59

Re: doświadczeni z BSW pomóżcie

Post autor: artoro »

yemu pisze:nie czuję tylko skąd się biorą "stoliki"? czy zawsze będzie jakiś pusty? czy można dodać samemu stolik?
Liczba "stolików" do danej gry jest zawsze(chyba) taka sama i możesz je zobaczyć wchodząc do pokoju danej gry. Widzisz wtedy zarówno stoliki zajęte(te niebieskie), na których ktoś już gra, oczekujące(te zielone), na których gra się jeszcze nie zaczęła i wolne(te brązowe), przy których nikt jeszcze nie siedzi. Poza tym osobiście jeszcze się nie spotkałem z sytuacją, żeby brakło wolnych stolików, więc nie masz się tym co martwić.
- daję znać znajomym, żeby włazili (tylko skąd będą wiedzieli gdzie?, chyba byla jakas komenda, zeby wskoczyc do gry gdzie jest dany user ale nie mogę tego znaleźć)
Skąd będą wiedzieli gdzie? Odpowiedź jest bardzo prosta - jeśli znają twój nick na BSW to bez problemu odnajdą pokój, w którym jesteś, bo gdy dosiądziesz się do stolika, pojawi się on w menu głównym(oczywiście jeśli nie zrobisz go niewidzialnym), a obok nazwy gry i włączonych opcji wyświetli się twój nick. Poza tym każdy stolik ma swoją nazwę i na jej podstawie również z łatwością Cię odnajdą.
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: doświadczeni z BSW pomóżcie

Post autor: mn3006 »

@mn3006: nie chodzi, o to, że się jakoś specjalnie boję obcych graczy. granie samo w sobie jest ok, ale jednak cenię sobie bardzo czynnik interakcji społecznych, których w takiej grze z nieznajomymi nie ma. w związku z tym wolę grać w realu (z żoną, rodziną itp) a przez net chce grać ze znajomymi, którzy siedzą za "wielką wodą" i nie możemy się spotkać osobiście. sama gra jest świetnym pretekstem do tego, żeby pogadać na skypie przy piwku czy czipsach :)
Ja w każdym razie - gdyby się nadarzyła okazja - z przyjemnością z Tobą zagram :) .
Pozdrawiam i życzę miłego rozgryzania BSW, a także poznawania nowych gier.
ODPOWIEDZ