Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: Gerard Heime »

Kupiłem sobie na mikołajki uroczego Imperiala 2030 i myślę, że teraz czas na jakąś mózgożerną pozycję ekonomiczną albo inną tzw. grę złożoną.

Do Pret-a-porter zachęca mnie przede wszystkim (oprócz ceny) fakt, że gra *podobno* jest bardzo wiernym symulatorem ekonomicznym.

Właściwie, jeśli gra jest autentycznie grywalna, to jest to dla mnie dostateczny argument, by ją wziąć.

Jestem też otwarty na inne tytuły. Z ekonomicznych mam Le Havre, Factory Managera, Power Grid, Manilę. Ostrzę sobie zęby na Brass, ale ciężko go dostać w przyzwoitej cenie. W grę w drugiej kolejności wchodzi jeszcze Puerto Rico lub Steam. Agricola po 1 partii mnie nie zachęciła, wolę Le Havre.

Co doradzicie?
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: Ouragan »

Możesz spróbować Manifest Destiny. Gra mało znana a o ciekawej mechanice :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: Nataniel »

Pret-a-Porter NIE jest symulatorem ekonomicznym ;-) Nie jest nawet blisko - to po prostu normalna, dobra gra ekonomiczna - ale nie zauważyłem tam więcej "realności" niż w Agricoli, Le Havre czy Wysokim Napięciu.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: Odi »

Natanielu, realizmu jest znacznie więcej niż w ww grach, choćby przez to, że występuje kula śnieżna (tak jak w życiu). Po prostu - bogaty może więcej, a jak się wpadło w pętle kredytową, to już można tylko starać się utrzymać na powierzchni, a nie myśleć o kosmicznych zyskach. Nie ma żadnego mechanizmu wyrównywania szans. Jesteś słaby, nie masz kasy - nie liczysz się.

Może nie jest to symulator, ale z pewnością jest to gra ekonomiczna oddająca więcej aspektów prowadzenia dg niż inne gry.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: mst »

Ja tam kuli śnieżnej nie widzę - jeśli zarobisz więcej na pierwszym pokazie ale ja w tym czasie lepiej przygotuję się do kolejnych to zasobniejszy portfel nic Ci nie pomoże. :-)
Jeśli natomiast różnica w posiadanej gotówce jest duża po 3 pokazie to znaczy, że ktoś grał lepiej, a ktoś gorzej i - tak jak powinno IMHO być w dobrej grze ekonomicznej - na odrabianie strat jest już za późno. ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: Odi »

W mojej grze była sytuacja, w której po czerwcwym pokazie mieliśmy z kolegą po kilka tys złotych i na opłacenie utrzymania w kolejnym miesiącu trzeba było wziąć pożyczkę/kredyt. Trzeci gracz miał 80 tys, pożyczek nie brał już do końca gry, a my jeszcze musieliśmy 8). Skońćzyło się wynikiem 350 tys - 80 tys - 20 tys

W eurograch autor wprowadza w takiej sytuacji jakiś balansujący mechanizm, np ostatni gracz ma prawo pierwszego wyboru kart, zasobów itp (jak np w Wysokim Napięciu). W P-a-P nic takiego nie ma. Dodatkowo gracz biedny musi jedną z sześciu akcji przeznaczyć pod kredyt i częściej musi odwiedzać dostawców materiału (bo dokonuje jednorazowo mneijszych zakupów). Absolutnie mi to akurat w tej grze nie przeszkadza - traktuję to właśnie jako objaw realizmu, akurat w tym przypadku bardzo pożądanego.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: asiok »

Odi pisze:W mojej grze była sytuacja, w której po czerwcwym pokazie mieliśmy z kolegą po kilka tys złotych i na opłacenie utrzymania w kolejnym miesiącu trzeba było wziąć pożyczkę/kredyt. Trzeci gracz miał 80 tys, pożyczek nie brał już do końca gry, a my jeszcze musieliśmy 8). Skońćzyło się wynikiem 350 tys - 80 tys - 20 tys

W eurograch autor wprowadza w takiej sytuacji jakiś balansujący mechanizm, np ostatni gracz ma prawo pierwszego wyboru kart, zasobów itp (jak np w Wysokim Napięciu). W P-a-P nic takiego nie ma. Dodatkowo gracz biedny musi jedną z sześciu akcji przeznaczyć pod kredyt i częściej musi odwiedzać dostawców materiału (bo dokonuje jednorazowo mneijszych zakupów). Absolutnie mi to akurat w tej grze nie przeszkadza - traktuję to właśnie jako objaw realizmu, akurat w tym przypadku bardzo pożądanego.

Miałem też sytuacje, gdy przed czwartym pokazem brałem jeszcze kredyty i kończyłem z wynikiem ponad 300k....

Wcześniej - przygotowywałem duży pokaz.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: sheva »

W wielu dobrych ciężkich euro grach nie ma takich mechanizmów dla mięczaków ;) np. Le Havre :) Ja osobiście bardzo ich nie lubie bo psują mi radość grania...
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: Odi »

sheva pisze:W wielu dobrych ciężkich euro grach nie ma takich mechanizmów dla mięczaków ;)
Dzięki :oops:

hahahahah :lol:
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: Veridiana »

Czy ja wiem, czy Brass taki ekonomiczny ;) Mechanizm pożyczek jakiś abstrakcyjny. Dla mnie to bardziej gra strategiczna w świecie przemysłu (rozpychanka na planszy) z gotówką zamiast np. surowców (aby wybudować zapłać 2x drewno i 1x kamień ;)) Co nie zmienia faktu, że Brass jest genialny!! :D

Bardziej ekonomiczne jest według mnie Chicago Express - dywidenda, akcje itp.

Puerto Rico jest okey, ale cięższa, bardziej rozbudowana i lepsza, a bardzo podobna jest Cuba.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: ragozd »

Mechanizm pozyczek w brasie jest genialny w prostej realizacji aspektow ekonomicznych! :)
PaP nie jest zla gra, ale jesli chodzi o klasyczna "ekonomicznosc" bardziej polecalbym Wysokie Napiecie, ew. Le Havre
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: sheva »

rzadko mi się to ostatnio zdarza ale z Radkiem się w tej kwestii zgodzę: jeśli masz odpowiednie towarzystwo to wysokie napięcie jest genialne!
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: Gerard Heime »

Khym. Problem w tym, że Le Havre i Power Grida już mam, jak zresztą pisałem wcześniej :-)

Więc PaP nie jest bardziej ekonomiczna niż powyższe gry? Dziwne. Myślałem, że jest tam więcej realistycznych elementów np. koszt utrzymania robotników i budynków, realistyczne odsetki od kredytów, itp.
Co do efektu kuli śnieżnej to jakoś przeboleję. Przyzwyczaiłem się do niego w ameritrashowych klasykach :-)

Widzę, że muszę się bardziej zainteresować Cubą. Co jeszcze możecie mi o niej powiedzieć? Niby wiedziałem o jej istnieniu ale jakoś nie zatrzymałem się nad nią dłużej.

Jak Chicago Express wypada na tle Steama? Podobne toto? Bo muszę przyznać, że CE nie zrobił na mnie dobrego pierwszego wrażenia (wyglądem elementów itd) i jakoś nie brałem go pod uwagę aż do teraz.

Rozważałem jeszcze Genuę ze względu na koncepcję gry w której można sprzedać i kupić wszystko, ale odrzuca mnie rzucanie kostką i mechanizm wieży kupieckiej. Może jest jakaś inna gra gdzie element handlowo-negocjacyjny jest tak istotny?
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: folko »

A Grand Cru?
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: Soulless »

Container - w miare atrakcyjnie wydane, dobrze pokazuje mechanizmy podazy pieniadza, wysycenia rynku i inflacji/deflacji

Wealth of Nations - jesli tylko uda sie ograniczyc handel graczy do biezacych towarow to jest dobra gra

Master of Economy - kodeks spolek cywilnych w pigulce, ciezka ekonomia, akcje, wrogie przejecia
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: Veridiana »

Ja powiem tak - Chicago Express lubię średnio właśnie dlatego, że wydaje mi się zbyt prawdziwie ekonomiczny (oczywiście pomijając kwestię ustawiania plastikowych lokomotyw na planszy ;)) Po prostu inwestowanie w akcje i dbanie o wartość dywidendów średnio mnie bawi. niemniej, jeśli ktoś to lubi to wydaje mi się, że to jest dobra gra.
O Cubie mogę natomiast mówić w samych superlatywach i najlepiej, zapraszam do recenzji na GF :mrgreen:
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: folko »

Jakie plastikowe?? :shock: Drewniane!!
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: Sandman »

Soulless pisze:
Master of Economy - kodeks spolek cywilnych w pigulce, ciezka ekonomia, akcje, wrogie przejecia
Dla pełnego obrazu: Soulless jest powiązany z wydawnictwem, które wydało tę grę.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: Veridiana »

folko pisze:Jakie plastikowe?? :shock: Drewniane!!
To zdecydowanie zwiększa realizm :wink: mea culpa, drewniane
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: ragozd »

wg mnie bardziej szczegolowe oddanie ekonomi niz w WN czy Brassie to juz przesada i raczej dla wyjatkowych zapalencow. Ponoc 18xx najlepiej sie gra z laptopem gdzie przelicza sie te wszystkie akcie czy cos ;)
Pret-a-porter w reklamie to za punkt odniesienia ma chyba Monopoly i poziom zaleznosci ekonomicznych w PaP jak dla mnie dobrany jest bardzo dobrze - czyli bez przesady :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
antypirx

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: antypirx »

Sandman pisze:
Soulless pisze:
Master of Economy - kodeks spolek cywilnych w pigulce, ciezka ekonomia, akcje, wrogie przejecia
Dla pełnego obrazu: Soulless jest powiązany z wydawnictwem, które wydało tę grę.
W dodatku, jak widzę napisał z błędem. Handlowych powinno być. Nie ma czegoś takiego jak kodeks spółek cywilnych :/
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: melee »

ragozd pisze:wg mnie bardziej szczegolowe oddanie ekonomi niz w WN czy Brassie to juz przesada i raczej dla wyjatkowych zapalencow. Ponoc 18xx najlepiej sie gra z laptopem gdzie przelicza sie te wszystkie akcie czy cos ;)
zagraj Radku, wypłacanie jest analogiczne do Chicago Express :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Solidna gra ekonomiczna - może Pret-a-porter?

Post autor: kwiatosz »

Przetestowałem w końcu Tulipmanię i zdecydowanie polecę - dosyć szybka, trzeba się nakombinować jak tu mieć i towary i frajerów, pardon, kupujących - w moim odczuciu faktycznie całkiem dobrze tej grze wychodzi symulowanie baniek spekulacyjnych.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ