Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Post autor: konev »

Autorka opisuje swoje odczucia dotyczące Małych Powstańców, cytując: "Jedna z największych polskich katastrof w mniemaniu twórców doskonale nadaje się na wesołą grę planszową dla całej rodziny."
Jest też dyskusja w komentarzach.
Link: http://odmianymasochizmu.blogspot.com/2 ... e-gra.html
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Post autor: Beti »

autorka w dość kontrowersyjny sposób chce zwrócić uwage na bardzo istotną rzecz - czcimy powstanie, jako wspaniałe wydarzenie, tymczasem to była tragiczna masakra, zakończona zniszczeniem Warszawy.

Tak jakby Francuzi szczycili sie Waterloo..
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Post autor: Odi »

Juz nie jest tak, że czcimy je 'bezkrytycznie'. Nawet w mediach głównego nurtu pojawiło się sporo materiałów rzucających światło na mniej chwalebne aspekty powstania.

Konev pewnie wywołał burzę na tym blogu :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Post autor: yosz »

MisterC pisze:Nawet przypałętał się ktoś, kto ma jakiś osobisty żal do Filipa i Egmontu.
Zgadnijmy kto to może być :roll:
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Post autor: konev »

Odi pisze: Konev pewnie wywołał burzę na tym blogu :)
:D Yeah! Jam jest Zeus! Władca pieronów i wywołuje burzę ;).

A tak na serio to włączyłem się w dyskusję jako drugi, miły gość. Chciałem autorce pokazać nieco inny punkt widzenia. Nie uniknąłem co prawda niewielkich uszczypliwości (muszę jeszcze sporo nad sobą popracować ;) ), ale po ostrym komentarzu Anonima poniżej odpuściłem. Jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim nawet bardzo delikatne próby przekonania kogoś do gier planszowych nie będą kojarzone ze skrajnym fanatyzmem :).
Widzę, że dyskusja rozwija się w dobrą stronę i pojawiły się bardzo ciekawe posty Nataniela i Bartka. Nie wiem tylko czy autorka bloga wytrzyma taki napór planszomaniaków :). Kto wie. Jak nie zacznie się tam trollowanie to może uda się choć trochę ją przekonać do innego spojrzenia :).
Ale czuję, że trolle już stoją za progiem ;).
yosz pisze:
MisterC pisze:Nawet przypałętał się ktoś, kto ma jakiś osobisty żal do Filipa i Egmontu.
Zgadnijmy kto to może być :roll:
Po lekturze postu od razu miałem tylko jedne skojarzenie. Ale dowodów brak :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Post autor: yosz »

Ja będę obserwował z boku - jakoś nie jestem przekonany, że kogokolwiek przekonamy, a może być tylko gorzej :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Post autor: Nataniel »

Ale jej spojrzenie nie ma nic wspolnego z planszowkami. A jak widac po zdjeciach - gra w Jungle Speeda :) Dla mnie tego typu posty to fajna sprawa.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Post autor: konev »

yosz pisze:Ja będę obserwował z boku - jakoś nie jestem przekonany, że kogokolwiek przekonamy, a może być tylko gorzej :P
Dokładnie tak też uważam. Długo się zastanawiałem czy coś napisać, gdyż doszedłem do wniosku, że sensu to nie ma, a może być tylko źle odebrane. Jak widać górę wzięła nieodparta chęć podyskutowania dla samego podyskutowania, do czego zawsze miałem umiłowanie :lol: . Ale obiecuję poprawę :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Post autor: garg »

Beti pisze:Tak jakby Francuzi szczycili sie Waterloo..
Francuzi szczycą się zdobyciem Bastylii, a przecież oznaczało ono początek jednego z najkrwawszych terrorów w historii zachodniej Europy. I mimo to potrafią rocznicę tego zdarzenia świętować. Bo nie jest to używane jako symbol tego właśnie terroru, tylko początku demokracji. I choćbyśmy się z tym nie zgadzali, każde wydarzenie może symbolizować różne rzeczy.

Dla jednego Powstanie Warszawskie będzie symbolem bezsensownego oporu, dla innych bohaterskiego zrywu, a dla jeszcze innych po prostu kolejnym powstaniem w naszej historii, bez szczególnych konotacji wartościujących. I narzucanie innym, jednej własnej interpretacji jakiegoś wydarzenia uważam za (łagodnie mówiąc) arogancję.

Ale oczywiście KAŻDY ma prawo do SWOJEJ interpretacji :D Niech tylko nie oczekuje, że wszyscy pozostali się z nim zgodzą... :roll:

A do samego blogu - dwa lata temu przez USA i Kanadę przetoczyła się afera związana z podobną wypowiedzią. Otóż jedna pani psycholog powiedziała w telewizji, że gra Mass Effect pokazuje seks w niedozwolony sposób. Na dowód tego zaprezentowano JEDYNĄ taką scenę z gry. Pani psycholog przyznała, że w grę nie grała, ale tak słyszała. Co się stało w odpowiedzi? Książki tejże pani, znajdujące się w ofercie Amazonu, zaczęły otrzymywać oceny 1/5, a w uzasadnieniach użytkownicy pisali, że co prawda nie czytali, ale słyszeli, że są kiepskie. Koniec końców ta psycholożka została zmuszona do publicznego przeproszenia za swoją wypowiedź. Nie bez znaczenia był nacisk wydawcy gry - Electronic Arts - jednej z największych firm wydawniczych na świecie.

Niestety wydawcy gier planszowych nie stanowią jeszcze TAKIEJ potęgi finansowej, ale za kilka lat - kto wie... :mrgreen:

EDIT: Widzę, że pojawiło się kilka postów, które idą w podobnym kierunku, więc zamilknę :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Post autor: Odi »

konev pisze: Ale czuję, że trolle już stoją za progiem ;).
Atak trolli daje chyba 1 Punkt Chwały, o ile pamiętam? :twisted:
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Post autor: konev »

Odi pisze:
konev pisze: Ale czuję, że trolle już stoją za progiem ;).
Atak trolli daje chyba 1 Punkt Chwały, o ile pamiętam? :twisted:
Z szarżą czy bez? :lol:

P.S. Dawno, dawno temu we wspaniałym czasopiśmie Magia i Miecz była relacja z konkursu na jakimś konwencie. Chodziło chyba o to jak Mistrz Gry ma wytłumaczyć graczom, w sesji RPG, sposób w jaki Minotaur (?) wszedł po drabinie. Odpowiedź: "zrobił to z szarży" mnie rozwaliła :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 132 times
Been thanked: 57 times

Re: Kontrowersje dotyczące tematu Małych Powstańców

Post autor: poooq »

„Mali Powstańcy” – coś więcej niż gra planszowa: artykuł z esensji.
Po co piać, gdy można grać?
ODPOWIEDZ