Zagłada Atlantydy

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Tycjan »

Mockerre pisze:W przyszłym tygodniu powinna ruszyć strona internetowa (będzie tam więcej informacji i grafik, teksty przybliżające mechanikę i może coś ekstra), także wszystko wygląda na to, że tym razem obejdzie się bez falstartów ;)
Trzymam więc kciuki ;) Bo jeżeli mechanika będzie równie dobra jak grafika to zapowiada się ciekawie.
Czyli gra przeszła już fazę testów i zostanie wydana w tym roku?

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Geko »

oopsiak pisze:hm, dopiero teraz doczytałam, że autorem grafik jest Kuba Jabłoński - gość, który zilustrował WROŃCA. wiedziałam, że skądś znam tę kreskę : )
Swego czasu ilustrował też Troję, jedną z pierwszych karcianek na fali renesansu planszówek itp.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Odi »

Ilustracje w Troi były na najwyższym poziomie.

Atlantyda zapowiada się - pod tym względem - smakowicie
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Nataniel »

oopsiak pisze:hm, dopiero teraz doczytałam, że autorem grafik jest Kuba Jabłoński - gość, który zilustrował WROŃCA. wiedziałam, że skądś znam tę kreskę : )
Jakub Jabłoński zilustrowal mase polskich gier planszowych i karcianych - m.in. Troję, Veto, Piraci: Córka Gubernatora, Neuroshima Hex, itd.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Mockerre »

Tycjan: tak, gra przeszła już fazę testów.
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Magma »

Mockerre pisze:Tycjan: tak, gra przeszła już fazę testów.
I to też jakiś czas temu :wink: Ja już myślałem, że pomysł umarł śmiercią naturalną, a tu sie okazuje, że jednak nie :) good :twisted:
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
antypirx

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: antypirx »

antypirx pisze: niektórym na tym wyraźnie zależy ;)
chyba się jednak dałem podpuścić i zamiast po stronie integracji, to przyłączyłem do przeciwnej byłem :oops: bez sensu :(
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Mockerre »

Magma: Atlantyda trochę hibernowała, ale już ma się lepiej ;)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Tycjan »

Na Gralicji (6-7 marca 2010, Kraków) będzie prezentacja gry Zagłada Atlantydy.
http://gralicja.pl/index.php?option=com ... 2&Itemid=1

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: konev »

Okazuje się, że prezentowane obrazki były częścią większej planszy:
http://www.galakta.pl/artykul_159.html

Szczerze przyznam, że choć na początku byłem dość sceptycznie nastawiony (ot pewnie następna gierka z worker-placement) to plansza i opis rozgrywki już mnie bardzo zaciekawiły :). Jakąś taką świeżość czuję ;). Zobaczymy co z tego wyniknie. Galakta uruchomiła już stronę gry gdzie jest choćby wypisana zawartość pudełeczka.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Tycjan »

Wygląda ślicznie :)
Jak czytałem opis jakoś w głowie mi się pojawił Tribune.
Dalej jest ciekawie, czekam na pokaz na Gralicji.

Posklejałem te elementy planszy w jeden plik mam nadzieję, że mnie nie zabiją ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Wookie »

Tycjan pisze:Wygląda ślicznie :)
Jak czytałem opis jakoś w głowie mi się pojawił Tribune.
Dalej jest ciekawie, czekam na pokaz na Gralicji.

Posklejałem te elementy planszy w jeden plik mam nadzieję, że mnie nie zabiją ;)
a nie mogłeś tego skleić tak, żeby pasowało? :)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Tycjan »

Wookie pisze:a nie mogłeś tego skleić tak, żeby pasowało? :)
Za skomplikowane puzzle, za dużo elementów jak dla mnie ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Gabriel »

Jestem pod bardzo dużym wrażeniem grafiki - jest bardzo stylowa i nastrojowa. Nie mówię już o precyzji samej kreski czy rzemiośle, ale o trudnym do zdefiniowaniu smaku :).

Jeżeli gra jest licytacyjna (albo wykorzystuje elementy licytacji), to jak rozumiem należy spodziewać się gry od 3 osób w górę? Ewentualnie - przy takiej liczbie rozwijającej skrzydła?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Mockerre »

Zagłada Atlantydy przeznaczona jest dla 2-5 graczy. Przy rozgrywce na 2 lub 5 graczy zasady ulegają pewnym modyfikacjom, dlatego gra świetnie się skaluje.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Tycjan »

@Mockerre: W Który dzień na Gralicji będzie pokaz Twojej gry? Jakby co to rezerwuję miejsce przy pierwszej pokazówce ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Mockerre »

Jeszcze nie ustaliliśmy tego z wydawcą. Możliwe za to, że będzie więcej niż jeden stolik.
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Mockerre »

Witam.

Dziś na stronie Galakty pojawił się pierwszy wpis odnośnie Zagłady Atlantydy. Jednocześnie, powoli rusza profil na BGG (jako End of Atlantis).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Mockerre »

Gralicja, Gralicja i po Gralicji ;)
Udało nam się rozegrać pare rozgrywek w "Zagładę...", wrażenia były bardzo pozytywne (kto z forum był i grał lub się przysłuchiwał, obserwował, może się wypowie?). Plansza w pełnym rozmiarze robi niesamowite wrażenie (sam widziałem ją w ten sposób po raz pierwszy), żetony tym razem co prawda tylko podklejone na piankę (nie mieliśmy jeszcze tekturowych), ale nadal wyglądają świetnie. Pełniejszą relację zamieszczę prawdopodobnie dziś wieczorem na swoim blogu.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy poświęcili swój czas, aby zagrać, obejrzeć lub przysłuchać się moim opowieściom/tłumaczeniom zasad!
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: 8janek8 »

Kilka słów o AZ po wrażeniach z pierwszej rozgrywki podczas Gralicji:

nie jest to klasyczna eurogra. Autor postarał się, aby przemycić w niej coś więcej. Można było wyczuć klimat groźby nadchodzącej katastrofy i całego zamieszania wokół. W kontraście do rozgrywającego się dramatu, pokrętne imiona postaci i grafiki wnoszą element specyficznego humoru.
Przyswajalność zasad nie jest jakimś dużym wyzwaniem, ale chińczyk to to też nie jest. Gra ma wiele elementów, co wpływa na złożoność tury, ale nie stanowi to większego problemu. Zwłaszcza, że jest możliwość rozgrywki w "trybie rodzinnym", który idealnie nadaje się na rozgrywki dla zapoznających się z grą. Dzięki temu wariantowi można pominąć początkowe fazy w turze. Wprowadzenie ich w kolejnych rozgrywkach urozmaici zabawę, gdy będziemy chcieli wprowadzić więcej strategii do gry, co automatycznie podniesie jej poziom trudności, zwłaszcza w starciu z bardziej doświadczonymi atlantydziarzami . Nie wiem co Zagłada może odkryć podczas kolejnych rozgrywek, ale to czym na początek najbardziej przyciągnęła moją uwagę, to faza w której gracze wykonują akcje. Tutaj dzieje się chyba najwięcej: wysyłamy swoich uchodźców na pokłady statków, wysyłamy lub zatapiamy rożnego rodzaju flotę morską, czy najzwyczajniej w świecie pozbawiamy przeciwnika możliwości wykonania akcji. Gra ma wysoki czynnik rywalizacji, a niektóre karty potrafią doprowadzić (ku uciesze reszty graczy) do nieodpartej chęci rzucenia jakąś obelgą w kierunku swojego oprawcy. Duże znacznie ma kontrolowanie „kasy”. Dostajemy 20 żetonów, którymi przez całą turę trzeba mądrze rozporządzać. Oczywiście tego również nie ułatwią nam przeciwnicy.
Przyznam się, że nie kontrolowałem tego, co robią inni gracze, a co jest niezbędne, aby wypracować sobie przewagę. Pewnie dlatego, że jak zwykle przy poznawaniu nowej gry, mam zbyt wiele pytań, a kwestia zwycięstwa spada na drugi plan. Oczywiście, dzieje się tak jedynie wtedy, jeśli gra zainteresuje mnie na tyle, aby chcieć przy niej spędzić więcej niż jeden wieczór, a nie odkładać pudełka na wysoką półkę, skazując je na wieczne zapomnienie.
Na koniec o wyglądzie. Tu też jest jak najbardziej ok. To co najważniejsze, czyli plansza: ma to co mieć powinna: ciekawy kształt, intuicyjny układ pól oraz kolorową grafikę z niezliczoną ilością zawartych w niej elementów. Przy pomocy porządnej lupy można przez dłuuuugi czas prześledzić poczynania mieszkańców Atlantydy („niestety” nie da się tego dokonać w trakcie rozgrywki, ze względu na jej dynamikę ;) ). Karty również trzymają poziom – dopracowane, wykonane z solidnego materiału. Mam tutaj drewniane elementy, typowe dla eurogier oraz drukowane żetony stronnictw i statków. Trzeba nadmienić, że nie była to wersja ostateczna. Należy przypuszczać, że finalnie, wykonanie będzie na jeszcze wyższym poziomie. Oczywiście, z końcową oceną pod względem wykonania jak zawsze należy się wstrzymać do momentu ogłoszenia ceny. Rokowania są jednak obiecujące.
Mam nadzieję, że Zagłada Atlantydy przypadnie do gustu wielu graczom. A jest na pewno warta uwagi. Dodatkowo jest to rodzimy produkt, co ma niemałe znaczenie dla rozwoju branży gier nie-komputerowych w naszym kraju. Ale o tym może innym razem...

Pozdrawiam
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: sipio »

Czy jest już jakaś przybliżona data premiery?
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Mockerre »

Nadal nie ma, chociaż Galakta wciąż zapewnia, że będzie to przełom czerwca i lipca.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wuszu
Posty: 122
Rejestracja: 20 gru 2008, 01:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: wuszu »

Odgrzewam. Czyżby nadchodziła data spóźnionej premiery?

http://www.play-kab.pl/zaglada-atlantydy-p-942.html
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Tycjan »

wuszu pisze:Odgrzewam. Czyżby nadchodziła data spóźnionej premiery?
Według planu wydawniczego Galakty (http://www.galakta.pl/artykul_135.html) w 01.2011 będzie premiera.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zagłada Atlantydy

Post autor: Wookie »

Zagrałem wczoraj w prototyp, w wersję, która zdaje się, że pójdzie do drukarni i to w najbliższym czasie (datę mają już ustaloną, ale nie wiem czy mogę wyjawiać tutaj konkrety, najwyżej Mockerre sam napisze).

Kilka słów o grze ode mnie:
Graliśmy w 4 osoby, z tłumaczeniem zeszło nam 2 godziny, może trochę ponad. Gra jest naprawdę bardzo ciekawa, wnosi trochę fajnych mechanizmów, jest tutaj sporo licytacji i interakcji między graczami.

Każdy z graczy próbuje zdobyć jak najwięcej punktów zwycięstwa poprzez skuteczną ucieczkę ludźmi z Atlantydy, i przez większość w Senacie. Gra podzielona jest na kilka Rund (to ile Rund rozegramy zależy od tego, jak ułożą się karty wydarzeń) a każda Runda podzielona jest na cztery etapy. Na poczatku każdy gracz otrzymuje 20 kosteczek, które będzie zużywał w każdej rundzie do różnych celów.
Jeśli spojrzycie na planszę:
Obrazek

To jak widzicie nie ma tutaj niczego, oprócz przepięknej grafiki, ale plansza wyznacza nam 4 kolejne etapy, które wykonujemy w rundzie.

Pierwszy etap, na dole to glosowanie w Senacie. Gracze w zaciśniętej pięści wystawiają kosteczki ze swojej puli kosteczek. W senacie ustalane jest to, kto będzie wygrywał remisy, kto pierwszy będzie wybierał postać do pomocy i też kto będzie miał najlepsza pozycję w licytacji jawnej (o tym potem).

Drugi etap, który ma miejsce w obszarze tych 7 budynków na planszy to wybór postaci. Gracz, który wygrał licytację w senacie płaci 2 kosteczki i bierze dowolną postać. Kolejni gracze płacą po 1 kosteczce, a gracz ostatni nie płaci nic. Postacie ewidentnie są różne, niektóre "lepsze" a inne "gorsze", ale wszystkie są ciekawe i mają zastosowanie.

Gry wszyscy wybrali postacie zaczyna się najciekawszy etap w grze, czyli używanie kart w obszarze postu i wód otaczających Atlantydę. W tym etapie każdy gracz układa zakryte 5 spośród 7 kart w takiej kolejności w jakiej chce je wykonać. Gdy wszyscy karty odkryją, licytujemy się wszyscy o to, żeby w ogóle móc swoją kartę wykonać. W tym etapie licytacja jest nieraz zakryta, a nieraz jawna (co wiadomo od poczaatku Rundy). W przypadku gry na 4 osoby, tylko 2 z 4 osób mogą użyć swojej karty, a wygrany może nawet użyć karty sąsiada po lewej. Dlatego należy dobrze zaplanować każdą rundę, aby nie oddać w ręce przeciwnika dobrej karty. Wśród tych akcji mamy wstawianie naszych kosteczek na statki (tak, to wciąż ta sama pula kosteczek, trzeba się skupić bo jest ich niewiele), poruszanie statkami, dobieranie kart specjalnych i też karty negatywne.
W tym etapie gracze będą punktować dopływając kosteczkami na drugi brzeg. Statki są tak zaprojektowane, że gracze muszą wspólnie pływać, pomagać sobie i przeszkadzać innym.

Po 5 kolejkach licytacji (5 kart=5 kolejek) rozgrywany jest etap wydarzeń - niektóre wydarzenia zmieniają coś w grze, niektóre po prostu zbliżają nas do końca gry.

Ogólne wrażenia:
Bardzo dobra gra, z różnymi strategiami, sporą ilością licytacji i przepiękną szatą graficzną. Podczas gry widziałem, jak różne osoby grają, można walczyć w Senacie, albo w ogóle się nim nie przejmować, można ładować ludzi i pływać, albo wskakiwać komuś na krzywą twarz do łodzi i liczyć, że nas dowiozą, itd.
Interakcja w grze jest spora. Wspólne płynięcie na łodziach ratunkowych, możliwość wyrzucania kosteczek przeciwników, możliwość zatapiania statków sprawiają, że jest tutaj sporo interakcji i należy tak grać, aby sobie nawzajem pomagać, albo wpychać się na każdą łódź i tylko czekać aż ktoś inny łodzią dopłynie.
Licytacja jest ciekawa, ale może być nieco nużąca. W każdej rundzie mamy co najmniej 6 licytacji, nieraz więcej bo jest postać która pozwala licytację powtórzyć. Dla mnie nie było to przytłaczające, ale nieraz, żeby nie przeciągać nie planowałem skrupulatnie każdej kolejnej licytacji, próbują oszacować potrzeby przeciwników. Na szczęście nieraz mamy licytacje ukryte, nieraz jawne i to też sprawia, że gracze muszę inaczej szykować się na daną rundę, co odczułem na własnej skórze.
Grafiki w grze są niesamowicie atrakcyjne i podczas gry z 5 razy złapałem się na tym, że oglądam grafikę na karcie zamiast skupić się na grze. Szkoda, że karty nie są większe, żeby te grafiki bardziej eksponować, ale wszystko w grze wygląda niesamowicie ładnie, świetna robota grafika.

Ogólnie gra przypadła mi do gustu, a zająłem ostatnie miejsce. Jeśli uda mi się kiedyś zagrać, chętnie sprawdzę inne strategię i liczę, że pójdzie mi lepiej niż wczoraj. Gra poziomem trudności średnio-ciężka, ale decyzje w grze i bardzo fajny mechanizm planowania 5 kart i licytowania się o nie przypadną do gustu nawet wyjadaczom.

Polecam grę sprawdzić, jak uda wam się dopaść z prototypem Marcina, a jak nie to trzeba czekać na premierę, która podobno będzie w niedalekiej przyszłości.
ODPOWIEDZ