Wieczór gier rodzinnych

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Wieczór gier rodzinnych

Post autor: MichalStajszczak »

Pod taką właśnie nazwą działa nowa strona, stworzona przez Hasbro. Jak nietrudno zgadnąć, za najbardziej rodzinną grę uważane jest na tej stronie Monopoly
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Wieczór gier rodzinnych

Post autor: konev »

Monopoly jak to Monopoly. Strona ciekawa i fajnie zrobiona. Dodatkowo podchodzi rodzica zamieszczając tytuły artykułów w stylu Więź z dzieckiem, Komunikacja rodzic-dziecko, Słuchaj tak, aby dziecko miało ochotę mówić. Artykuły same nie są o planszówkach, ale na stronie o grach planszowych, tak więc wielu rodziców odbierze gry planszowe jako niezbędnik w prawidłowym wychowaniu dzieci :).

Przyszło mi do głowy, że dlaczego by nie zrobić takiej strony-wizytówki o naszym hobby? Na forum jest poradnik dla początkujących, ale po pierwsze trzeba na forum trafić, a po drugie często ludzie nie czytają przyklejonych tematów, które kojarzą się z regulaminami. Zrobienie takiej strony z kilkoma podstronami problemem nie jest. Na stronie głównej hasło Renesans Planszówek i wstępny opis dzisiejszych gier planszowych, dalej przewodnik po grach dla początkujących, dalej podstrona gdzie kupić, dalej podstrona z linkami do wszystkich blogów o planszówkach. Może podstrona z kodeksem gracza planszówkowego (było coś takiego na gry-planszowe.pl).

Rozumiem, że takie zadanie chciałoby spełniać GamesFanatic, ale jak się wejdzie na stronę GamesFanatic i Hasbro to z perspektywy rodziców, dzieci i początkujących ta druga prezentuje się o wiele lepiej jeżeli chodzi o przekaz podstawowych informacji. Na GamesFanatic jest to ukryte w 3 linkach po prawej, a ze strony głównej uderzają od razu posty na temat nowości. Jak się naciśnie "w co grać" to przekierowuje nas na forum, gdzie forma prezentacji gier pozostawia wiele do życzenia (kilka stron bitego tekstu na szarym tle bez jakichkolwiek zdjęć).

Taka myśl, jako, że na forum jest multum informatyków. Grafików paru też by się znalazło. Można by rzec, że jest to jednorazowa robota, strona by była statyczna i można by co najwyżej odświeżać informacje w niej zawarte raz na pół roku. Gdyby była zrobiona podobnie do strony Hasbro to myślę, że świetnie by zachęcała i wciągała ludzi w nasze hobby. :)
Ostatnio zmieniony 16 gru 2009, 10:58 przez konev, łącznie zmieniany 1 raz.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Wieczór gier rodzinnych

Post autor: draco »

Popieram koneva. Informatycy do roboty. :)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Wieczór gier rodzinnych

Post autor: konev »

Jeszcze jako uzupełnienie...
Osobiście ani informatykiem, ani grafikiem nie jestem. Nie ma za to żadnego problemu, by wesprzeć akcję jakimś datkiem na serwer/wynagrodzenie :). Kilkaset osób po parę złotych i byłoby bardzo przyzwoicie.
Jako nagroda za wsparcie akcji myślałem o jakimś microbadge. Jako, że forum nie wspiera takich bajerów to można zamiast standardowego Użytkownik Wspierający wymyślić inny podpis, żeby było od razu widać kto tu wspiera hobby, a kto nie :twisted:
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wieczór gier rodzinnych

Post autor: kwiatosz »

Jeżeli potrzeba kogoś, kto psychologiczną teorią zabawy podeprze granie w planszówki okraszając to funkcjiami, któe granie w planszówki usprawnia, to skłonien jestem taki tekścik popełnić, bo mocno mnie się z pracą mgr pokrywa :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 132 times
Been thanked: 57 times

Re: Wieczór gier rodzinnych

Post autor: poooq »

A ja mogę wspomóc akcję jakimiś kolorowymi grafikami.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wieczór gier rodzinnych

Post autor: MichalStajszczak »

Widzę, że odzew na informację o stronie "Wieczór gier rodzinnych" jest zaskakująco pozytywny. Pozytywny w tym sensie, że nikt nie wiesza psów na firmie Hasbro za to, że indoktrynuje internautów, zachecając ich do gry w Monopoly. Jest za to pełna zgodność, że można i trzeba zrobić coś w podobnym stylu, jeżeli chcemy zachęcić do grania również w inne (w domyśle: lepsze) gry. Jak wcześniej napisał konev, jest na stronie głownej GamesFanatic link pod tytułem "Parę słów na początek", adresowany do podobnej grupy osób. Przygotowany przez Odi'ego tekst ma imponujące rozmiary i zapewne zawiera wiele informacji niezwykle przydatnych dla początkujących graczy. Problem w tym, że prawdopodobnie mało kto tak obszerny tekst przeczyta. Jeżeli "współczesne planszówki" mają być atrakcyjne dla nowicjuszy, to forma zachęcania do ich poznania też powinna być atrakcyjna.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wieczór gier rodzinnych

Post autor: MichalStajszczak »

Aby dodatkowo zmotywować ewentualnych reformatorów działu "Kilka słów na początek" informuję, że firma Hasbro ma zamiar od marca intensywnie promować stronę "Wieczór Gier Rodzinnych" nie tylko w internecie ale też w prasie.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Wieczór gier rodzinnych

Post autor: konev »

Ciekawe czy w działach marketingu/promocji Hasbro pracują ludzie znający i lubiący Eurogry? Przychodzi do niego szef i mówi, że sprzedaż Monopoly spada i ma coś z tym zrobić. Odpowiada, że Monopoly jest starą grą, która ma wiele wad. Ma przestarzałą mechanikę i nowoczesne planszówki są o wiele lepsze i to do nich należy przyszłość. Szef: gó**o mnie to obchodzi! Masz to sprzedać! :)

[EDIT] Swoją drogą Egmont ma zrobioną stronę o planszówkach, która jest bardzo podobna do tej o której tutaj była mowa: http://www.krainaplanszowek.pl/ . Pięknie wygląda. W rekomendacjach artykuły psychologiczno-socjologiczne o planszówkach. Dział gdzie kupić. Wszystko to oczywiście dotyczy tylko gier Egmont, ale jakby coś takiego zrobić dla wszystkich gier-planszowych to byłoby świetnie.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Wieczór gier rodzinnych

Post autor: Odi »

Wstepnie pomysł jest bardzo fajny :)

Problem widzę w jego skali...

O ile poradnik mogłem - w przypływie dobrej woli i chęci - 'machnąć' samemu, o tyle przy tworzeniu takiej strony niezbędny jest wysiłek przynajmniej kilku osób. A wiadomo jak to jest: 'Dziś nie mam czasu', 'Dziś mi się nie chce' itp, i projekt stoi.
Ja rozumiem, że niby żadne terminy nas nie gonią i jest to sprawa hobbystyczna, ale... może potraktować ten pomysł poważnie i powołać koordynatora tej idei? (konev?)

Koordynator poszukałby chętnych ludzi (ogłoszenie na forum?), przypominał o zobowiązaniach, informował jak przebiegają prace itp.
Taki hobbystyczny 'Factory...', tfu! ... 'Project Manager' 8)

Co do poradnika - owszem, jest długi. Ale chyba dość czytelny i przejrzysty w tej swojej długości.
Co nie oznacza, że nie ma zapotrzebowania na coś krótszego, bardziej kolorowego. Zdecydowanie jest!
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Wieczór gier rodzinnych

Post autor: konev »

Odi pisze: Ja rozumiem, że niby żadne terminy nas nie gonią i jest to sprawa hobbystyczna, ale... może potraktować ten pomysł poważnie i powołać koordynatora tej idei? (konev?)
No to ten projekt nigdy by nie wystartował jakbym miał go koordynować ;). Serio. Jestem jedną z najbardziej niezorganizowanych i niesystematycznych osób jakie znam :).
Bardzo chętnie wspomogę projekt na inne sposoby. Przy czym nie będąc informatykiem, ani grafikiem zostaje mi pisanie tekstów lub wsparcie finansowe. Przy pisaniu muszę mieć jakąś osobę, która będzie mnie cisnęła z terminami. Co do wsparcia finansowego, to bardzo chętnie przeznaczę parę złotych by projekt mógł ruszyć. Zdarzyło mi się wpłacić na BGG i jeszcze pewnie kiedyś wpłacę to nie widzę powodu bym nie mógł wpłacić na ten projekt :).

Z koordynatorem jest i będzie najgorzej. Z tego też powodu chyba Warszawka jeszcze nie ma swojej dużej imprezy planszówkowej. Przynajmniej tak wynikało z dyskusji w Inicjatywach Warszawskich z tego co pamiętam.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
ODPOWIEDZ