Artykuł w wyborczej

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Artykuł w wyborczej

Post autor: monga »

Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: draco »

Artykuł, z którego możemy czuć się dumni.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: steady »

Artykul daje rade, ale Trzewik chyba troche przesadzil piszac, ze gry komputerowe sa glownie dla nastolatkow.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: Smerf Maruda »

Darujcie, dla mnie to zaklinanie rzeczywistości. W szczególności kontrast pomiędzy huraoptymistycznym leadem ("Wpadnijcie do nas, zagramy w jakąś planszówkę - tak coraz częściej umawiają się ze sobą biznesmeni, dziennikarze czy nauczyciele, którzy zarazili się pasją przesuwania pionków, rzucania kośćmi i zagrywania kart.") a zdaniem Trzewiczka "Moi znajomi z Krakowa czy Warszawy nie dzwonią już do siebie mówiąc: "wpadnijcie do nas nie na kawę", ale "wpadnijcie na planszówkę". Kluczowe są pierwsze dwa słowa wypowiedzi Trzewiczka.

To nigdy nie będzie nie-niszowe hobby, nigdy. Dlaczego? Dlatego, że za tym nie stoją wielkie piniądze, oto dlaczego. Gry komputerowe, fotografia - to przykłady dwóch dziedzin, które ostatnimi laty zwiększyły potencjalny przychód o kilka rzędów wielkości. Gry planszowe? Błagam! Tekturka i drewno? Ile na tym można zarobić? I ile się tego sprzeda?

Wishful thinking, ot co.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: Smerf Maruda »

Dodam jeszcze: to hobby wymaga zaangażowania ze strony zainteresowanego. Gra w planszówkę nie ogranicza się do włączenia komputera, pomachania toporem przez pół godziny, podczas której to ginie 100 niedobrych orków, tylko trzeba się zaangażować - pojechać do znajomych z pudłem pod pachą, a jak znajomi przychodzą do nas, to trzeba posprzątać mieszkanie i upiec ciasto, więc nie ma łatwo. To prawie jak wyjście do teatru - tego nikomu się nie chce robić.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: Tommy »

Smerf Maruda pisze:To prawie jak wyjście do teatru - tego nikomu się nie chce robić.
NIKOMU???? Jezuuuu, dwa dni bez kompa, wracam, a tu się okazuje, że już nikt nie gra w planszówki!!! OMG...
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: Smerf Maruda »

Tommy pisze:NIKOMU???? Jezuuuu, dwa dni bez kompa, wracam, a tu się okazuje, że już nikt nie gra w planszówki!!! OMG...
Nie czaję. To, że Ty i Twój kumpel raz na tydzień stukniecie partię w Abalone czy inną Dżengę, to znaczy, że cały świat gra w planszówki?

To, czy grę kupi osób 1.000 czy 10.000 nie ma większego znaczenia - w skali masowej produkcji badziewia z Chin czy w porównaniu z nakładem najnowszem płyty gwiazdy "Mam talent", ta liczba absolutnie nic nie znaczy.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: Filippos »

Artykuł bardzo fajny. Jest też całkiem rzetelny, pomijając fakt, że to z niego dowiedziałem się, że wydawnictwo Egmont zainteresowało się moją grą w Gliwicach. :lol: Cóż, człowiek uczy się całe życie. :P
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: Tommy »

Smerf Maruda pisze:
Tommy pisze:NIKOMU???? Jezuuuu, dwa dni bez kompa, wracam, a tu się okazuje, że już nikt nie gra w planszówki!!! OMG...
Nie czaję. To, że Ty i Twój kumpel raz na tydzień stukniecie partię w Abalone czy inną Dżengę, to znaczy, że cały świat gra w planszówki?

To, czy grę kupi osób 1.000 czy 10.000 nie ma większego znaczenia - w skali masowej produkcji badziewia z Chin czy w porównaniu z nakładem najnowszem płyty gwiazdy "Mam talent", ta liczba absolutnie nic nie znaczy.
Spoko, ja to wiem w 100%, dla mnie planszówki to nisza w niszy i na prawdę uważam, że u nas w kraju nad Wisłą to hobby prawie pomijalne, można powiedzieć błąd statystyczny.

Ale wciąż nie mogę się zgodzić, jak kategorycznie piszesz że nikomu nie chce się organizować spotkań planszówkowych, bo to bzdura, jasne, często pewnie większość zx nas nie ma na to ochoty, ale z drugiej strony nie jest to standard.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: MichalStajszczak »

Filippos pisze:Artykuł bardzo fajny. Jest też całkiem rzetelny, pomijając fakt, że to z niego dowiedziałem się, że wydawnictwo Egmont zainteresowało się moją grą w Gliwicach. Cóż, człowiek uczy się całe życie.
Chcesz przez to powiedzieć, że do tej pory wierzyłeś we wszystko, co przeczytałeś w gazecie (szczególnie wyborczej)?
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: Filippos »

MichalStajszczak pisze:
Filippos pisze:Artykuł bardzo fajny. Jest też całkiem rzetelny, pomijając fakt, że to z niego dowiedziałem się, że wydawnictwo Egmont zainteresowało się moją grą w Gliwicach. Cóż, człowiek uczy się całe życie.
Chcesz przez to powiedzieć, że do tej pory wierzyłeś we wszystko, co przeczytałeś w gazecie (szczególnie wyborczej)?
Nie. A skąd taki wniosek Michale?
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: MichalStajszczak »

Filippos pisze:A skąd taki wniosek Michale?
Skoro napisałeś, że z artykułu w gazecie dowiedziałeś się, że w Gliwicach wydawnictwo Egmont zainteresowało się Twoją grą i skomentowałeś to słowami:
Filippos pisze:Cóż, człowiek uczy się całe życie.
to wydawało mi się, że chcesz dać do zrozumienia, że w istocie było inaczej. I płynie z tego nauka, by nie wierzyć we wszystko, co jest napisane w gazetach.
Ale może w istocie ja czegoś nie zrozumiałem?
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: Sandman »

http://edukacja.gazeta.pl/edukacja/1,10 ... owych.html
Kolejny artykuł na portalu gazety o planszówkach, nic odkrywczego, ale zawsze.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: Nataniel »

Szkoda, ze bez zadnych tytulow - wrecz jakby zostaly powycinane z tekstu bo ktos im nie zaplacil za reklame? :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: Sandman »

Odniosłem podobne wrażenie, widać, że autor ma pojecie o tym jak wyglądają nowoczesne planszówki i zna konkretne tytuły (które zresztą łatwo zgadnąć: np pisze "Możemy (...) zarządzać ogrodem zoologicznym, walczyć z epidemią" - ewidentnie Zooloretto i Pandemic), jednak w tekście z nazwy wymienia jedynie przedstawicieli "starej szkoły", a potem przechodzi do ogólnikowego opisu nowych gier i wymienia jedynie podział na kategorie, ewentualnie opisuje przykładową tematykę...
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: elayeth »

Sandman pisze:http://edukacja.gazeta.pl/edukacja/1,10 ... owych.html
Kolejny artykuł na portalu gazety o planszówkach, nic odkrywczego, ale zawsze.
Słaby ten artykuł. Co gorsza ten akurat podpieli pod główną stronę, a czytałem już lepsze.
Nie ma tam prawie żadnych konkretów. Uważam, że gry planszowe konkurują z grami ogółem (a w tym ogóle 90% stanowią gry komputerowe) i dlatego warto pokazać różnice i silne strony planszówek właśnie w odniesieniu do gier komputerowych. To trafi do ludzi z zacięciem do gier. Jesli chodzi o innych to jest trudniej choć ja prywatnie odnoszę sukcesy. Jest jednak wielu ludzi, którzy traktują gry w ogóle jako coś dla dzieci. I tym ludziom należy również pokazać, dlaczego warto pograć, np: zamiast oglądać filmu, czy iść na zakupy... Takie moim zdaniem powinno być główne założenie artykuły propagującego gry planszowe.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: Sandman »

Tylko, że dziennikarz nie ma czegoś propagować, a jedynie obiektywnie opisać dany fakt. Tak wiem, utopia w wielu przypadkach. No, ale kwestia etyki dziennikarskiej to temat na osobną opowieść...
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: MichalStajszczak »

Nataniel pisze:Szkoda, ze bez zadnych tytulow
Są przecież 4 tytuły: Chińczyk, Młynek, Grzybobranie i Monopoly :D
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Artykuł w wyborczej

Post autor: Senthe »

Jeszcze Warcaby!

Swoją drogą myślę, że warto byłoby zobaczyć te poznańskie knajpki i namiętnych graczy w Chińczyka :mrgreen:

Słaby, nieprzystępnie napisany artykuł, osoby niemające styczności z planszówkami raczej zniechęci, niż zachęci.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
ODPOWIEDZ