Mechanika CDG, co to za zwierz?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Mechanika CDG, co to za zwierz?

Post autor: Archibald »

Spotkalem sie ze zwrotem "mechanika kart CDG", co to jest i czy to jest fajne? Nie pogardzilbym przykladami gier ktore to wykorzystuja.

Jezeli ktos to uzywal w swoich grach, albo ma inne przemyslenia, to tez chetnie przeczytam.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Mechanika CDG, co to za zwierz?

Post autor: melee »

Zakładam, że chodzi po prostu o Card Drafting Games. Takich gier jest milion, zobacz na BGG w dziale mechaniki, zaraz wygrzebię link:
http://www.boardgamegeek.com/boardgamemechanic/2041
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mechanika CDG, co to za zwierz?

Post autor: steady »

Card Driven Games - mechanika najczęściej stosowana w wojennych grach historycznych (ale nie tylko - vide Twilight Struggle). Podstawą tej mechaniki są karty, które mogą być wykorzystane na wiele sposobów - do aktywacji wojsk, zagrania wydarzenia, zebrania posiłków, itp.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Mechanika CDG, co to za zwierz?

Post autor: melee »

a rzeczywiście, może być też Card Driven. To już znacznie ciekawsze niż Cart Drafting :) Np. w Hannibalu (i polskim, i RvC), wspomnianym TS, 1960. Ja osobiście bardzo lubię ten mechanizm, tylko rzeczywiście wybór musi być interesujący (np. między punktami akcji a wydarzeniem).
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mechanika CDG, co to za zwierz?

Post autor: steady »

Fajne, może nie do końca typowe, cdg to Combat Commander - sposób w jaki autor wykorzystał karty to masakra.
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Mechanika CDG, co to za zwierz?

Post autor: Archibald »

Chodziło o Card Driven Games :)

Jak rozumiem działa to tak: jest karta jednostki bojowej powiedzmy i mozna ja wystawic, dodatkowo karta ma w rogu cyferke 3, zamiast wystawiac karty jako jednostke odrzucamy karte i dodajemy sobie 3 zetony produkcji, oprocz tego w drugim rogu jest symbol, jezeli jest to kwadracik to mozemy ta karte uzyc jako specjalna zdolnosc "podwoj sile bojowa dowolnej jednostki na jedna ture".


W jakiej grze (albo 2-3) najlepiej to zrobili? Chcialbym sobie zobaczyc.
W jakiej grze zrobili to najgorzej i dlaczego tam to nie dziala (czego unikac przy projektowaniu z ta mechanika).
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Mechanika CDG, co to za zwierz?

Post autor: melee »

Wymieniliśmy wyżej. Najgorzej? Nie wiem. Wszystkie gry z tą mechaniką, w jakie grałem, były niezłe.
ODPOWIEDZ