Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: khuba »

Posiadanie dedykowanego maila to nie to samo co dedykowana platforma która pozwala na lepszą organizację pracy - i z punktu widzenia firm ten ficzer ma jak największy sens.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Probe9 »

BOLLO pisze: 28 mar 2024, 12:37 Ale zdajesz sobie sprawę z tego czym jest recenzja? To jest co innego jak reklama. Nie można zatem "umówić" się na recenzję.....znaczy się można ale nie będzie to recenzja.
Jak to nie można ? Przecież autor projektu ma na swoim kanale mase recenzji gier, które otrzymał itp :) Oczywiście wszystkie mu się bardzo podobały ;)

Generalnie ten projekt w fajny sposób stanowi odzwierciedlenie podejścia jego autora do recenzji planszówek. No jest to po prostu biznes. I z biznesowego punktu widzenia taki projekt ma sens - zbiera wszystkich zainteresowanych na jednej platformie, ułatwia kontakt, przepływ informacji itp. Ale jednocześnie ma też tę jedną skazę, która czyni cały projekt nieatrakcyjnym dla tych, którym w teorii ;) powinien służyć - graczy. Z punktu widzenia wydawców to świetna sprawa i nie dziwie się dlaczego Portalowi to się podoba ;) Wcześniej w najgorszym razie, knąbry recenzent ryzykował utratą współpracy z tym konkretnym wydawnictwem, któremu podpadł. No a teraz, dzięki temu genialnemu systemowi ocen - kwas z jednym wydawnictwem może rzutować na przyszłe relacje z innymi wydawnictwami bo te oceny są przecież jawne. A wydawnictwo w sumie nie ryzykuje, bo zawsze będą w stanie wytłumaczyć niższą ocenę jakimiś niemierzalnymi bzdurami jak komunikacja z twórcą itp.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: khuba »

Nie ma co mieszać w to graczy, to nie jest platforma dla nich. To jest narzędzie mające ułatwić pracę wydawnictwa (czyli też nie influencerom/recenzentom).
A same oceny mogą zadziałąć równieżw 2gą stronę - wydawnictwo ryzykuje kolejną gównoburzą/napiętnowaniem w internecie jak komuś medialnemu nie spodoba się ocena jaką otrzymał ..
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: BOLLO »

khuba pisze: 28 mar 2024, 13:39 A same oceny mogą zadziałąć równieżw 2gą stronę - wydawnictwo ryzykuje kolejną gównoburzą/napiętnowaniem w internecie jak komuś medialnemu nie spodoba się ocena jaką otrzymał ..
No i jak to się skończyło z Quackalope?
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: sliff »

BOLLO pisze: 28 mar 2024, 12:47
sliff pisze: 28 mar 2024, 12:39
BOLLO pisze: 28 mar 2024, 12:37 Słowo klucz. Chcesz oglądać takie treści? Jeżeli to będzie unboxing -spoko, jeżeli to będzie prezentacja gry i jej mechanik oraz skrót zasad-spoko, wideoinstrukcja- spoko......recenzja- bardzo nie spoko.
Ja chce. Jak było umówione recenzja to chce mieć recenzja :) - a nie np. czytanie informacji z tyłu pudełka przez 5 min.
Ale zdajesz sobie sprawę z tego czym jest recenzja? To jest co innego jak reklama. Nie można zatem "umówić" się na recenzję.....znaczy się można ale nie będzie to recenzja.
Bollo a mógłbym to twoje rozumowanie na potrzeby dyskusji rozszeczyć o np. Auta ?

Produkuje auta, wiem że mam solidny produkt więc 'daje' (w rzeczywistości oni sobie losują) egzemplarz + płacę żeby przeprowadzono testy NCAP.
I jak rozumiem w twoim mniemaniu jeśli dostałem tam 80/100 powiedzmy to już nie były to testy a reklama ?
Natomiast jeśli moje auto załapie się z jakieś tam puli rządowej z 3 auta na rok i otrzyma te samo 80/100 to już ok ?
A jeśli wiem że poduszki nie działają to zwyczajnie nie dam takiego auta na testy tam a budżet wykorzystam na kolorową reklamę na tle zachodzącego słońca.

Tak samo z grami - rzetelna recenzja dobrego produktu jest więcej warta promocyjnie niż hype 10/10 ze sztucznym uśmiechem.
Oczywiście wraz inicjatywą finiansową pojawia się pokusa podpudrowania aby aby wydawca był zadowolony - na to wystarczy disclamer - gra została przekazana do recenzji przez X i każdy sobie założy filtr wedle własnego uznania.
A jeśli idzie się dalej i te 'recenzje' stają się płatnymi prezentacjami to jest to jego wiarygodność może z nią robić co chce.
loaru
Posty: 302
Rejestracja: 13 sty 2015, 10:07
Has thanked: 65 times
Been thanked: 118 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: loaru »

Mam kilka pomysłów na rozwój platformy:
- pokazywanie średniej ocen recenzentów i za wystawienie oceny powyżej dodatkowe bonusy od wydawcy
- rozbudowa oceny recenzentów o kategorie: szerokość uśmiechu, emocje i entuzjazm, kreatywne pozy na zdjęciach
- możliwość sortowania recenzentów po najkrótszym czasie produkcji recenzji
- ogłoszenia premium: recenzent musi wspomnieć o informacjach wskazanych przed wydawcę, np. że gra to nowy Gloomhaven

:mrgreen:
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Propi »

W taką platformę to ja wchodzę jak Kwaśniewski w półkę z alkoholem!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: BOLLO »

sliff pisze: 28 mar 2024, 14:23 Bollo a mógłbym to twoje rozumowanie na potrzeby dyskusji rozszeczyć o np. Auta ?
Śmiało...ważne aby można było zrozumieć o co chodzi.
sliff pisze: 28 mar 2024, 14:23 Produkuje auta, wiem że mam solidny produkt więc 'daje' (w rzeczywistości oni sobie losują) egzemplarz + płacę żeby przeprowadzono testy NCAP.
Dobra i tu się zatrzymajmy. Lubię hothatch a wylosowałem ciężarówkę oraz kabrio których to nie lubię. I jak mam zrobić tego testy? Mechanicznie ok maszyna pokaże co ma pokazać, nie ma tam filozofii ale recenzji z jazdy nie będzie.

Przekładając to na planszówkę . Wydawca może wie że ma solidny produkt ale nie koniecznie pode mnie, nie poproszę wydawcy o grę pokroju Uga-Buga bo nie jest to moja bajka.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Propi »

Panowie, a czy testy NCAP, czymkolwiek są, nie są obiektywne? Jak sprawdzenie przydatności do jazdy, żeby otrzymać pieczątkę w książeczce przeglądu?

Recenzje są subiektywne. Moim zdaniem wynagradzanie ich monetarne nie motywuje do większego subiektywizmu - ale nie da się tego zmierzyć. Ani tego, jak postrzegane są recenzje w ogóle: płatne, bezpłatne, z zasobów własnych. Co człowiek, to opinia. Nie wyciągniemy tu średniej krajowej czy światowej.
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: karp »

Propi pisze: 27 mar 2024, 16:33 Dziwny pomysł, choć nie ukrywam - raczej było kwestią czasu, aż ktoś spróbuje zmonetyzować coś, co dotychczas wymagało jedynie kontaktu mailowego między zainteresowanymi stronami. I kosztowało okrągłe 0zł.
Czas, to nie 0 zł ;)
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: salaba »

Trochę nabijacie się z człowieka, który wyczuł biznes, znalazł niszę i chce na tym zarobić.

Witamy w świecie pośredników :D To i tak cud, że dopiero teraz dotknął planszówek. Wysyp recenzentów na YouTube jest ogromny, rynek jest.

Plus całej sytuacji taki, że nikt nikogo nie zmusza by korzystać. A tak ppza tym to właśnie zrobiliście człowiekowi reklamę. Nie wiem jak on, ale z mojego punktu widzenia już odniósł mały sukces - mówi się o jego projekcie :)

Na koniec dodam, że nazwa platformy niestety fatalna, ale w pełni oddaje charakter projektu :D
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Dako »

Trzy strony napisane o inicjatywie gościa który chyba nawet nie jest "użyszkodnikiem" tego forum?
I nawet tu nigdy nie zajrzał?
Jak to podsumować?
Akcja marketingowa?
Za dużo wolnego czasu?
Nasze wydawnictwa lub my klienci coś na tym stracimy?
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: JollyRoger90 »

i cyk, Bollo w kolejnych dramkach KPiB 8)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Leser »

Współpracą z recenzentami całe szczęście już się nie zajmuję. Powodem tego szczęścia jest prosty fakt, że do masa upierdliwej roboty - trzeba kontrolować, co, komu, kiedy się wysłało, czy recenzja powstała, czy może gra "zaginęła w akcji" (mieliśmy w Lucrum takie przypadki) i tym podobne. Pomimo tego wydaje mi się, że taka platforma wyłącznie na potrzeby polskiego rynku to przerost formy nad treścią i ja bym z niej na takie potrzeby nie korzystał - szkoda by mi było tej kasy na subskrybcję. Natomiast przy próbie wypłynięcia na szersze wody dokładnie przeciwnie - to szansa dla wydawców, żeby móc jakoś sensownie zaistnieć poza polskim internetem. Pod warunkiem rzecz jasna, że będzie z kogo wybierać.

Co do ocen recenzentów, uważam że to wręcz niezbędny element takiego portalu. Tylko nie powinno być żadnej średniej z gwiazdek, a zwyczajnie pełna dostępna historia współprac, każda ocena powinna być obligatoryjnie uzasadniona, a recenzent powinien mieć możliwość dodać swój komentarz. Reszta to ocena wydawcy, do której niezbędne jest włożenie własnej pracy, choćby w postaci przeanalizowania wspomnianej historii. Jeżeli wszystko miałoby działać na prostej zasadzie średniej oceny, to owszem widzę tu drogę do patologii bądź (prędzej) do upadku serwisu. Swoją drogą automatycznie nasuwający się, już wspomniany, skrót HH dobrze nie wróży ;)
Ostatnio zmieniony 28 mar 2024, 15:29 przez Leser, łącznie zmieniany 1 raz.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: japanczyk »

ave.crux pisze: 28 mar 2024, 10:53 W tym momencie to wydawnictwo wybiera jakie tytuły wyślę recenzentowi. Uważam, że wyszłoby to na dobre i recenzentom i odbiorcom, bo ciężej znaleźć plusy w grze, która nie jest skrojona pod nasze upodobania i łatwiej łechtać tytuły, które nam pasują.
Jakby recenzenci dostawali realna gaze to sure, tylko ze nie dostaja - wiekszosc recenzji leci za barter, albo w ogole jakas idiotyczna znizke...
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Leser »

japanczyk pisze: 28 mar 2024, 15:28
Jakby recenzenci dostawali realna gaze to sure, tylko ze nie dostaja - wiekszosc recenzji leci za barter, albo w ogole jakas idiotyczna znizke...
Tu mogę wypowiedzieć się tylko za Lucrum, ale pewnie w wielu miejscach jest podobnie. Mamy jakąś pulę gier do recenzji, nigdy wszyscy się nie załapią. Ktoś z recenzentów chce, to może wyłapać ją te parę groszy taniej. Mały zysk, ale przynajmniej u nas też zero oczekiwań. Nie nakładamy żadnych zobowiązań na recenzentów, którzy grę kupili. Decydujemy się zarobić ciut mniej w zamian za szansę na dodatkowe zaistnienie gry gdzieś w internetach.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2024, 15:33 przez Leser, łącznie zmieniany 1 raz.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: BOLLO »

salaba pisze: 28 mar 2024, 15:09 Trochę nabijacie się z człowieka, który wyczuł biznes, znalazł niszę i chce na tym zarobić.
Myślę że nikt tu się z nikogo nie nabija. Rozmawiamy i dyskutujemy bo temat jest ciekawy. Tak jak nowa karcianka z kodami QR.
salaba pisze: 28 mar 2024, 15:09 Plus całej sytuacji taki, że nikt nikogo nie zmusza by korzystać.
Co może się okazać w przyszłości że właśnie albo będziesz zmuszony korzystać albo "kupuj se pan sam gierki i o nich opowiadaj, nikt nie każe ale wiesz......".
salaba pisze: 28 mar 2024, 15:09 A tak ppza tym to właśnie zrobiliście człowiekowi reklamę. Nie wiem jak on, ale z mojego punktu widzenia już odniósł mały sukces - mówi się o jego projekcie
Na zdrowie. Oby mu się wiodło jak najlepiej. SERIO!
Dako pisze: 28 mar 2024, 15:18 Nasze wydawnictwa lub my klienci coś na tym stracimy?
Przegrani są tylko jedni. Recenzenci którzy robią tak jak lubią i nie pod czyjeś dyktando. Powiem więcej niektórzy recenzenci (Zaku) mogą nawet na tym bardzo zyskać i to w dość szybkim czasie z tego co można zaobserwować. I oby tak właśnie było.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: VivoBrezo »

JollyRoger90 pisze: 28 mar 2024, 15:23 i cyk, Bollo w kolejnych dramkach KPiB 8)
Bez przesady. Bollo ma dużo racji, a o Hypehaven już wszystko powiedzieliśmy :)
No chyba, że pojawią się jakieś nowe wątki :D
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: BOLLO »

VivoBrezo pisze: 28 mar 2024, 15:37
JollyRoger90 pisze: 28 mar 2024, 15:23 i cyk, Bollo w kolejnych dramkach KPiB 8)
Bez przesady. Bollo ma dużo racji, a o Hypehaven już wszystko powiedzieliśmy :)
No chyba, że pojawią się jakieś nowe wątki :D
No to ładnie ładnie....jak mam rację to cichosza a jak głupoty gadam do sru na dramki ? :wink:
(chyba w takim razie się przemogę i przesłucham wyjątkowo nad czym się tak rozwodziliście)
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: sliff »

BOLLO pisze: 28 mar 2024, 14:50
sliff pisze: 28 mar 2024, 14:23 Produkuje auta, wiem że mam solidny produkt więc 'daje' (w rzeczywistości oni sobie losują) egzemplarz + płacę żeby przeprowadzono testy NCAP.
Dobra i tu się zatrzymajmy. Lubię hothatch a wylosowałem ciężarówkę oraz kabrio których to nie lubię. I jak mam zrobić tego testy? Mechanicznie ok maszyna pokaże co ma pokazać, nie ma tam filozofii ale recenzji z jazdy nie będzie.

Przekładając to na planszówkę . Wydawca może wie że ma solidny produkt ale nie koniecznie pode mnie, nie poproszę wydawcy o grę pokroju Uga-Buga bo nie jest to moja bajka.
Bollo -_- Losuje nie w sensie że niewiadomo czy pod plandęką czai się nyska czy nowe ferrari, tylko losowy egzemplarz z danego modelu aby wyeliminować sytuację że do testów podstawiasz specjalnie przygotowany model inny od tego co jest w sklepie.
Na plaszówkowe przełożbym to jako np. w egzeplarzach recenzenckich masz figurki żywica 8k cuda washe, a w sklepowej szare gumoludy.

I ty tak samo jako recenzent masz pewną mocno ograniczoną pulę własną ( gry które sam kupiłeś, ktoś ci pożyczył do recenzji, itp. ) za własne pieniądze kupiłeś możesz mówić co chcesz.*
* - i tak nie jesteś do końca obiektwny bo wiadomo że to jak wydałeś własne pieniądze to raczej nie będziesz opowiadał że zrobiłeś beznadziejny zakup.

Przy czym pula ta pula to jest 5 może 10 gier w roku, a gier wychodzi 200 albo 300. I tu pojawiają się wydawnictwa które mówią hej opowiedz o naszej grze -zrób recenzję, tutaj drobna zachęta ( np. 6zł za notoryczne przekręcanie nazwy firmy, to więcej nie dają ;) ).
Do kontraktu reklamowego w którym zobowiązujesz się dać 10/10 jeszcze daleka droga.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: pan_satyros »

@BOLLO Wywołany do tablicy mogę jedynie napisać, że nigdy więcej nie wejdę do tej, nazwijmy to delikatnie, rzeki 💩 ;)
Ostatnio zmieniony 29 mar 2024, 06:41 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Atopos »

Mi się pomysł podoba (z perspektywy gracza bo nie jestem recenzentem i nie jestem osobą pracującą w wydawnictwie). Uważam że takie rozwiązanie może być dobre dla tej branży, choć oczywiście nie musi.
Sama idea nie jest wcale nowa i działa np w innej branży i z tego co się orientuję całkiem dobrze. Istnieje platforma NetGellry na której użytkownicy mogą poprosić o dostęp do kopii recenzenckiej książki w zamian za recenzję. W ten sposób niektóre tytuły zyskują rozgłos przed premierą, mogą być oceniane na takich platformach jak GoodReads czy Lubimy Czytać. I zrobić szum wokół danego tytułu.
Samym ocenianiem recenzentów bym się na dzień dzisiejszy nie martwił, trzeba zobaczyć jak to będzie działać ale moim zdaniem wątpię żeby np ALBI wlepiło 2 gwiazdki Gambitowi za recenzję Gloomhaven :D
Co innego jak już ktoś w zamian za grę nagra kalkulatorem minutowy filmik w którym nieskładnie powie: fajna gra, można w nią pograć. Dużo fajnych rzeczy, lubię w nią grać. Na pewno jeszcze pogram bo jest śliczna i fajnie się w nią grało.
Taka platforma musi mieć system ocen. Bo na dzień dzisiejszy mógłbym sobie założyć bloga/podcast/kanał na YT/konto na TikToku, zapisać się tam jako Twórca i poprosić o kopię recenzencką Voidfalla lub Trickeriona od Portalu w okolicy premiery.
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: K@mil »

salaba pisze: 28 mar 2024, 15:09 Trochę nabijacie się z człowieka, który wyczuł biznes, znalazł niszę i chce na tym zarobić.
Witamy w świecie pośredników :D To i tak cud, że dopiero teraz dotknął planszówek. Wysyp recenzentów na YouTube jest ogromny, rynek jest.
Plus całej sytuacji taki, że nikt nikogo nie zmusza by korzystać.
To nieco wyświechtany tekst i w dodatku nieprawdziwy, bo takie działania wymusza konkurencja.
Często okazuje się, że dobra gra (ale bez wsparcia recenzenckiego) nie ma szans przebicia w zalewie sztucznie wygenerowanego hypu.
Idąc tym tropem: coraz większy % nakładu idzie na tzw promocję - kto za niego zapłaci? Oczywiście nabywcy gier, którzy w większości z tych recenzji nawet nie korzystają.

Rzeczywiście na YT jest wysyp wszelkiej maści recenzji, bo to najłatwiejszy kontent, jakim można zapchać kanał. Recenzować wszak można już nawet chipsy :wink:
sliff pisze: 28 mar 2024, 16:06 I ty tak samo jako recenzent masz pewną mocno ograniczoną pulę własną ( gry które sam kupiłeś, ktoś ci pożyczył do recenzji, itp. ) za własne pieniądze kupiłeś możesz mówić co chcesz.*
* - i tak nie jesteś do końca obiektwny bo wiadomo że to jak wydałeś własne pieniądze to raczej nie będziesz opowiadał że zrobiłeś beznadziejny zakup.
Przy czym pula ta pula to jest 5 może 10 gier w roku, a gier wychodzi 200 albo 300.
Nawet jeśli nie będziesz godzinami opowiadał o beznadziejności swojego wyboru, to nie będziesz się nad grą rozpływał i ją polecał, a na drugi raz dokonasz ostrzejszej selekcji przy zakupie :wink:
Jeśli ktoś jest hobbystą to kupuje więcej gier w roku niż 10 :wink: Z drugiej strony żaden poważny recenzent nie jest w stanie rzetelnie zrecenzować 300 gier.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Yavi »

Rzadko zaglądam na forum, stąd lag w odpowiedzi, ale skoro zostałem wywołany...

Komentowałem już temat na grupie na Facebooku - ani mnie to ziębi, ani grzeje. W sumie wolałbym chyba jedną platformę niż kilka różnych formularzy od różnych wydawnictw, byłoby wygodniej. Pewnie ze strony wydawnictwa jest to duże ułatwienie.

Kwestii ocen się nie obawiam, gdy jeszcze śledziłem uważniej to co się dzieje na planszówkowym podwórku, to były serwisy (pewnie nadal są), które wg mnie nie powinny dostawać żadnych gier, najlepiej też nie powinny pisać nawet o tych kupionych ;)
Ogólnie jeśli nie podoba mi się polityka jakiegoś wydawnictwa, to po prostu z nim nie współpracuję, najwyżej kupię sobie prywatnie grę do ogrania i tyle. Sam nie doświadczyłem przez ~10 lat blogowania sytuacji, w której ktoś by mi powiedział, że kończy współpracę ze względu na negatywną recenzję, nic takiego też nie odczułem osobiście.

Kwestię sprzedajnych recenzentów pomijam, niech każdy ocenia wg własnego uznania. Jeśli uważasz, że ktoś się sprzedał, to po prostu go nie czytaj/nie oglądaj. Sam kupując gry kieruję się głównie opisami i komentarzami z BGG, czasami jak mi Facebook wyświetli, to zaglądam na jakieś pojedyncze strony.

I w sumie tyle, pojawiła się platforma mająca ułatwić pracę wydawnictwom i może też recenzentom - fajnie, mam nadzieję, że się sprawdzi. Z tego co widzę, to na razie działa tam tylko Portal, z którym i tak współpraca układa mi się od lat raz lepiej, raz gorzej, więc może coś to poprawi w komunikacji ;)
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: gogovsky »

Z perspektywy klienta przydatność - 9000 :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
ODPOWIEDZ