Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: yaro_ »

BOLLO pisze: 15 mar 2024, 08:57
Fajny tray na elementy, gdzie takie mają ? :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: BOLLO »

yaro_ pisze: 15 mar 2024, 09:09
BOLLO pisze: 15 mar 2024, 08:57
Fajny tray na elementy, gdzie takie mają ? :)
W Biedrze kupiłem kiedyś za ok 15pln....może nie jest super praktyczny i zajmuję trochę miejsca ale lubię go bo jest ładny i klimatyczny:-)
Tutaj widzę ktoś wystawia ale w tej cenie nie warto.
https://allegro.pl/oferta/smukee-bambus ... 4381493681
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Fojtu »

Ja za to powiem trochę z innej strony.

Ostatnio zagrałem w AoI i PG niedługo po sobie i dużo lepiej bawiłem się przy PG. W AoI bardzo brakuje mi jakiegoś większego charakteru tych frakcji, to wszystko jest takie nijakie. I do tego ten nadmiar wszystkiego i szósta runda kiedy zasoby się już wylewają, bleh. Może i jest to jakaś ewoluja w stosunku do PG, ale jakoś dla mnie zgubiła po drodze niektóre ważne rzeczy :(

Dalej pewnie siądę do grania, ale chyba jednak wolałbym pyknąć w TM czy PG zamiast tego.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: BOLLO »

Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 Ostatnio zagrałem w AoI i PG niedługo po sobie i dużo lepiej bawiłem się przy PG
Właśnie chciałbym to móc porównać ale w PG jeszcze nie miałem okazji zagrać pomimo tego że jest już tuż tuż za progiem.
Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 W AoI bardzo brakuje mi jakiegoś większego charakteru tych frakcji, to wszystko jest takie nijakie
W sumie taka delikatnośc frakcji pozwala na mniej więcej wyrównaną rozgrywkę ale jak pisałem podczas pierwszej rozgrywki że faktycznie gra jest nijaka i bardzo exelowa. Co nie powinno przecież dziwić bo jest to euro.
Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 I do tego ten nadmiar wszystkiego i szósta runda kiedy zasoby się już wylewają, bleh.
Bardzo słuszna uwaga. Osobiście ta szósta runda mi przeszkadza bo do piątej większość idzie w miarę równo ale jak komuś się poszczęści to w 6stej robi się czasem jakieś chore akcje robiąc efekt śnieżniej kuli. Być może to moja nieumiejętność grania ale ja robię np 3-4 akcje i pass a ktoś 7.... :shock:
Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 Dalej pewnie siądę do grania, ale chyba jednak wolałbym pyknąć w TM
Ciężko to porównać do TM czy wspomnianych Podwodnych Miastach bo to co całkiem inne gry. Więc feeling z grania może być zdecydowanie inny dla każdego z graczy, natomiast nie można ich oczywiście parować 1:1. Ja też bardzo lubię TM ale to inny kaliber i inne półkule mi tam pracują. Nie mam takich przestojów analitycznych jak podczas EI. :mrgreen:
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Fojtu »

BOLLO pisze: 15 mar 2024, 09:58
Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 W AoI bardzo brakuje mi jakiegoś większego charakteru tych frakcji, to wszystko jest takie nijakie
W sumie taka delikatnośc frakcji pozwala na mniej więcej wyrównaną rozgrywkę ale jak pisałem podczas pierwszej rozgrywki że faktycznie gra jest nijaka i bardzo exelowa. Co nie powinno przecież dziwić bo jest to euro.
Nie no, euro != excelowość i nijakość. PG i TM mają sporo więcej klimatu i wczuwania się we frakcję którą się gra. Każda ma swój unikalny charakter i to jak się nią gra. W AoI to się zupełnie gubi.
BOLLO pisze: 15 mar 2024, 09:58
Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 I do tego ten nadmiar wszystkiego i szósta runda kiedy zasoby się już wylewają, bleh.
Bardzo słuszna uwaga. Osobiście ta szósta runda mi przeszkadza bo do piątej większość idzie w miarę równo ale jak komuś się poszczęści to w 6stej robi się czasem jakieś chore akcje robiąc efekt śnieżniej kuli. Być może to moja nieumiejętność grania ale ja robię np 3-4 akcje i pass a ktoś 7.... :shock:
Poszczęści to raczej mało fortunne słowo, biorąc pod uwagę zerową losowość gry.
Swoją drogą jak pisałeś że zrobiłeś 2 miasta, to nie doświadczyłeś prawdziwego wylewania zasobów. W AoI jak się jest ogranym w tytuły serii mocniej to spokojnie robi się 3 miasta, nawet można celować w 4.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Gizmoo »

Fojtu pisze: 15 mar 2024, 10:15 PG i TM mają sporo więcej klimatu i wczuwania się we frakcję którą się gra.
BOLLO pewnie niewłaściwie zrozumiał skrót. TM to dla niego Terraformacja Marsa, a nie Terra Mystica. :lol:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: BOLLO »

Gizmoo pisze: 15 mar 2024, 10:29
Fojtu pisze: 15 mar 2024, 10:15 PG i TM mają sporo więcej klimatu i wczuwania się we frakcję którą się gra.
BOLLO pewnie niewłaściwie zrozumiał skrót. TM to dla niego Terraformacja Marsa, a nie Terra Mystica. :lol:
O kurde...Kuba ....no oczywiście że pomyślałem nie wiedzieć czemu o Terraformacji....ale kloc ze mnie :lol:
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 87
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 32 times
Been thanked: 41 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: cichywiatr »

Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 Ja za to powiem trochę z innej strony.

Ostatnio zagrałem w AoI i PG niedługo po sobie i dużo lepiej bawiłem się przy PG. W AoI bardzo brakuje mi jakiegoś większego charakteru tych frakcji, to wszystko jest takie nijakie. I do tego ten nadmiar wszystkiego i szósta runda kiedy zasoby się już wylewają, bleh. Może i jest to jakaś ewoluja w stosunku do PG, ale jakoś dla mnie zgubiła po drodze niektóre ważne rzeczy :(

Dalej pewnie siądę do grania, ale chyba jednak wolałbym pyknąć w TM czy PG zamiast tego.
Po ponad 15 grach w AoI w 1-5 graczy i wypróbowaniu wszystkich terenów/ras (oczywiście nie w każdej konfiguracji ^^) mam podobne odczucia. Dodatkowo coraz bardziej nie podoba mi się duża generyczność gry, która przy dobrym wyborze/nieblokowaniu przez pozostałych graczy pozwala stworzyć potwora.

Obie gry zostawiam w kolekcji, ale dla mnie GP jest bardziej poukładano i wyrównaną grą.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: pingus »

Testowane zmiany na prywatnej grupie testerskiej, info z turniejowego kanału TM:
- Iluzjoniści dostają teraz 1 (2-3 osoby) lub 2 (4-5 osób) punkty zamiast 4-5
- Nawigatorzy dostają teraz dodatkowy pieniążek gdy budują Warsztat koło rzeki

EDIT: gra już jest w publicznej alfie na BGA z powyższymi zmianami
ajvven
Posty: 126
Rejestracja: 30 gru 2015, 11:02
Lokalizacja: Nadolice Wielkie koło Wrocławia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 2 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: ajvven »

Czy insertem od redrewno mozna gre polozyc w pionie na półce czy wszystko się rozsypie?:)
Haysahi
Posty: 26
Rejestracja: 07 sty 2020, 21:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 2 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Haysahi »

ajvven pisze: 14 kwie 2024, 11:22 Czy insertem od redrewno mozna gre polozyc w pionie na półce czy wszystko się rozsypie?:)
U mnie w ten sposób stoi i komponenty się trzymają. Jeden warunek, trzeba poukładać wszystko tak jak Redrewno przewidziało.
ODPOWIEDZ