Giants

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomruss2
Posty: 26
Rejestracja: 25 lip 2006, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Giants

Post autor: tomruss2 »

hehe, pytanie całkiem uzasadnionie wiec nie ma za co przepraszac. Oczywiscie zamieniłem (at) na @.
Czyli adres dobry... hmmm czemu zatem nie odpisali... no nic ponowie zapytanie wobec tego, a podawaliście jakies dane typu gdzie i kiedy kupiliscie gre ? Bo niby jak oni to maja sprawdzic, ze FAKTYCZNIE zakupilem giantsów...
Szukam fajnych gier imprezowo-towarzyskich na 6+ osób
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Giants

Post autor: Filippos »

Ja nie podawałem żadnych danych sklepu. Napisałem po prostu że kupiłem, że czapeczki nicht gut i że please send me new ones. No i adres podałem.
Może przeoczyli, próbuj jeszcze raz.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Giants

Post autor: Geko »

tomruss2 pisze:hehe, pytanie całkiem uzasadnionie wiec nie ma za co przepraszac. Oczywiscie zamieniłem (at) na @.
Czyli adres dobry... hmmm czemu zatem nie odpisali... no nic ponowie zapytanie wobec tego, a podawaliście jakies dane typu gdzie i kiedy kupiliscie gre ? Bo niby jak oni to maja sprawdzic, ze FAKTYCZNIE zakupilem giantsów...
Podejrzewam, że wydawnictwo woli ponieść drobne koszty i wysłać brakujące elementy paru naciągaczom (choć to raczej mała atrakcja, dostać kilka elementów do gry, której się nie ma) niż psuć sobie wizerunek (co pośrednio przekłada się na dużo większe niezrealizowane zyski) wypytując osoby, które mają wadliwe elementy, czy aby na pewno kupili grę, gdzie i kiedy. Już samo to, że wypuścili błędne elementy, to dla nich niefortunny fakt i z pewnością chcą pokazać, że zdają sobie z tego sprawę, przepraszają za wpadkę, zależy im na klientach i chętnie wymienią.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Giants

Post autor: Filippos »

Wczoraj dotarły do mnie nowe kapelusiki z Francji. :mrgreen: Moais twierdzą że leżą jak ulał i że im w nich do twarzy :mrgreen:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Giants

Post autor: Maras »

A propos kapeluszy do Giants-a. Dzisiaj przyszła do mnie paczka i odziwo Rebel dorzucił komplet pasownych czerwonych nakryć głowy. Chyba akcję zamawiania kapeluszy załatwili hurtem w ramach sklepu. Super a byłem już nastawaiony po informacji od Was na reklamację do wydawnictwa.
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Giants

Post autor: mn3006 »

Ja też zamówiłem właśnie grę w Rebelu i otrzymałem informację, że dołączą "dobre" czapeczki. Gra bardzo mi się spodobała na Pionku.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Giants

Post autor: Maras »

Mam pytanie precyzujące dotyczące kilku zasad .
Rezerwacja Ahu
Aby zarezerwować Ahu gracz umieszcza czarownika na heksagonie przylegającym do Ahu. Należy wyjąć bazę zza zasłonki i położyć na Ahu, z widocznym kolorem. Od tego momentu tylko ten gracz może umieścić Moai na tym Ahu. Po z arezerwowaniu Ahu gracz nie może usunąć swojej bazy.odbywa się przez postawienie czarownika. Jeżeli nie uda na się postarczyć Moai do platformy w danej rundzie, czy zdejmujemy czarownika czy stoi on tam przez kilka kolejek? Graliśmy, że zabieramy figurkę z powrotem a rezerwacja jest aktywna????

Wznoszenie Moai
Po przetransportowaniu Moai możliwe jest postawienie go na Ahu, jeżeli gracz dysponuje co najmniej 1 Robotnikiem w swoim kolorze na heksagonie sąsiadującym z Ahu.
W praktyce oznacza to, że gracz umieszcza jedną ze swoich baz kolorem do dołu na Ahu, a następnie umieszcza na niej Moai.Jeżeli Moai jest wznoszone na uprzednio zarezerwowanym Ahu, należy obrócić bazę i umieścić na niej Moai. Czy dosłownie musi być to Robotnik czy może być Wódz lub Czarownik . W instrukcji "Czarownik działa jak normalny Robotnik podczas transportowania (nawet jeżeli w poprzedniej fazie używał swoich mocy"

Ciągnięcie Moai z kamieniołomu
Rzuć tyloma kośćmi, ilu jest graczy (patrz: przygotowanie rozgrywki). Wynik wskazuje rozmiar Moai, które można wyrzeźbić w kamieniołomie w tej turze.
Tylko w pierwszej turze: wynik 0 liczy się jako 1, zaś wynik 3 liczy się jako 2. Podczas rozgrywki może się zdarzyć, że kości wskażą rozmiar Moai, który został już zużyty. W tym przypadku kość wskazuje zniszczonego Moai (brak Moai).
Moai wyznaczone przez kości są umieszczane na żetonie kamieniołomu, widoczne dla wszystkich graczy. Co jeśli podczad dry wypadają same 2 a my nie mamy Moai wielkosci dwa. Zostały na wielkosći 1 i 3. Czy stosujecie jakąś zasadę i co się dzieje z moai , których nie wybrano, wracają do puli czy już nie biorą udziału w grze?

Po za tymi niuansami gra bardzo miodna. Graliśmy w zestawie 4 osobowym. Dużo kombinowania przy rozstawianiu robotników i bali. Sukces w grze polega na umiejętnym ustawainiu drogi transportu i wykorzystywaniu robotników rywali.
Super spisuje się licytacja. Kto przecholuje ze ilością znaczników a małą wydajnością rzeźbiarzy, nie ma możliwości wybrani wieszych moai i oznaczenia ich w trasporcie. Bywa, żę zostawiają swój transport w połowie drogi. Gra zachwyca swoim wykonaniem. Solinda gruba plansza, bardzo fajne figurki, w kżdym kolorze inne, oraz solidne plastikowe Moai. Bardzo dobry produkt, tylko wypraska nie do rozgryzienia.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Giants

Post autor: Filippos »

Maras

1. Ahu możesz zarezerwować w pierwszej turze a wykorzystac w ostatniej. Oczywiście że zdejmujesz czarownika z tego heksa na końcu tury. Nie musi, a wręcz nie może tam stać cały czas.
2. Może to być dowolna postać.
3. Jesli nie zostały kupione to chyba wracają do puli, jeśli wypada rozmiar który już się wyczerpał to nie ma moai - tura na donoszenie tych, które już są na planszy, na produkcję czapeczek i rozmnażanie plemienia :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Giants

Post autor: Maras »

OGROMNE DZIĘKI
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Giants

Post autor: mn3006 »

Drobne wątpliwości co do zasad, wraz z moją ich interpretacją:
1. W moich rozgrywkach 2 razy pojawiła się sytuacja, że było blisko wyczerpania tabliczek (niektórzy poszli w taką strategię, że brali tych tabliczek ogromne ilości). Z instrukcji nie wynika, czy liczba tabliczek jest nieograniczona, czy też gdy ich brakuje, to się ich nie dostaje... (wg mnie to drugie, ale to tylko interpretacja).
2. Czy jeśli w kamieniołomie jest wódz i wyprodukował powiedzmy Moai wielkości 2, to może jeszcze wyprodukować pozostałego Moai wielkości 1? (wg mnie tak, bo liczy się jako 3 robotników, a 3 robotników mogłoby to zrobić).
3. Czy położoną podstawkę rezerwującą miejsce pod posąg można przełożyć w razie potrzeby w inne miejsce, czy też musi pozostać do końca gry tam, gdzie została położona? (wg mnie musi pozostać)
4. Czy można - mając np. 1 wolną podstawkę - wyprodukować np. 3 posągi? (wg mnie tak - instrukcja tego nie zabrania)
5. Czy posąg wielkości 3 może być zbudowany przez 1 robotnika? Wcześniej np. dojechał na odpowiednie pole, ale nie został postawiony. (wg mnie tak)
6. Dla mnie ciekawsza jest gra z odsłoniętymi cały czas bazami - więcej strategii, a mniej pamięciówki. Zastanawiałem się też nad rezygnacją z parawaników (choć są bardzo ładne), bo i tak wszyscy zerkają do pudełka z zapasami...
7. Czy Moai, który został wylosowany, ale nikt go nie wykuł, wraca do puli, czy poza pulę (wypada z gry)? To pytanie padło powyżej... Ja gram tak, że wraca do puli, choć wcale nie jestem do tego do końca przekonany...
8. Czy jeśli w swojej kolejce w fazie transportu spasowałem (bo już nie mam co wozić), mogę potem jeszcze wsadzić beret (znacznik plemienia) ewentualnemu bezpańskiemu Moai bądź czapce gdy nadejdzie po raz następny moja kolej, czy też po pasie nie wolno mi już nic robić? Ja gram, że można taki ruch wykonać.

Gra bardzo ładna i ciekawa. Nabieram ochoty na wyprawę na Wyspę Wielkanocną (choć to straszne pieniądze i strasznie daleko); na razie postudiowałem ją sobie na Google Earth...
Awatar użytkownika
tomruss2
Posty: 26
Rejestracja: 25 lip 2006, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Giants

Post autor: tomruss2 »

Geko pisze:Podejrzewam, że wydawnictwo woli ponieść drobne koszty i wysłać brakujące elementy paru naciągaczom (choć to raczej mała atrakcja, dostać kilka elementów do gry, której się nie ma) niż psuć sobie wizerunek
No w sumie fakt :) Odezwał się we mnie strach przed typowym "polskim" naciągactwem, ale w tym przypadku to faktycznie nie miało by sensu.
Dodam, że choć odpowiedź na moje maila nie przyszła, to zestaw nowych kapeluszy koniec końców otrzymałem i to ... 2 razy :) Mogę więc jeden odstąpić, jeśli ktoś jeszcze nie zamówił z Matagotu.

@mn3600
1. Kwestia interpretacji.
2. Wg mnie tak.
3. Nie można przełożyć - inaczej byłby to bardzo łatwy sposób blokowania innych małym kosztem.
4. Tak. Podstawki są tajne więc i tak nikt ze współgraczy nie mógł by tego skontrolować. Pozostaje pytanie o sens takiego zagrania. Niby można w ten sposób przyblokować innych, ale i tak musimy te posągi wystawić na planszę... a szkoda by było je markować jeśli i tak nie możemy ich zbudować.
5. Tak.
6. Kwestia umowy, wg mnie parawaniki dodają trochę elementu zaskoczenia i niepewności.
7. U nas wypadał z gry.
8. Pas to pas - nic już nie można robić.

Gra faktycznie wykonana świetnie, choć nie bez irytujących szczegółów (spadające berety).
Co do samej rozgrywki na razie mam mieszane uczucia, ale muszę zagrać jeszcze kilka razy żeby wyrobić sobie ostateczne zdanie. Póki co nie przypadł mi do gustu specyficzny sposób kombinowania jaki należy stosować w grze.
Szukam fajnych gier imprezowo-towarzyskich na 6+ osób
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Giants

Post autor: kisio »

mn3006 pisze: 2. Czy jeśli w kamieniołomie jest wódz i wyprodukował powiedzmy Moai wielkości 2, to może jeszcze wyprodukować pozostałego Moai wielkości 1? (wg mnie tak, bo liczy się jako 3 robotników, a 3 robotników mogłoby to zrobić).
Wg mnie nie.

I pytanie ode mnie:
Jeśli w fazie 2 (licytacja Moai) nie będę miał w ręku ani jednej tabliczki plemienia i ani jednego robotnika (tak, jak to jest w instrukcji w przypadku gracza fioletowego), to czy biorę udział w 3 fazie (i kolejnych) - rozmieszczaniu robotników?
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Giants

Post autor: Perpetka »

Tak.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Giants

Post autor: Maras »

Wracam do Gigantsów po długiej przerwie i mam dwa pytania dotyczące zasad. Pamięć zawodzi a nie ma tego w instrukcji
1.Pozyskanie pół-tabliczki Rongo
Jeżeli wyłożymy podczas swojej kolejki niewykorzystany znacznik plemienia przed zasłonkę to wg zasad uzyskujemy w ten sposób pół- tabliczki Rongo.
A co się dzieje ze znacznikiem plemnienia? Wraca ponownie do gracza i jest używany w kolejnej rundzie czy wrzucamy go do pojemnika?
2. Nakrycia głowy
Jaka jest wartość nakrycia głowy podczas transportu. Graliśmy, że wartość "czapeczek" zawsze była 1. Czyli moża było transportować już dzięki jednemu robotnikowi (zastanawiają miej rożne kształty kapeluszy) Jak to faktycznie wyglada?
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Giants

Post autor: Al »

Maras pisze:Wracam do Gigantsów po długiej przerwie i mam dwa pytania dotyczące zasad. Pamięć zawodzi a nie ma tego w instrukcji
1.Pozyskanie pół-tabliczki Rongo
Jeżeli wyłożymy podczas swojej kolejki niewykorzystany znacznik plemienia przed zasłonkę to wg zasad uzyskujemy w ten sposób pół- tabliczki Rongo.
A co się dzieje ze znacznikiem plemnienia? Wraca ponownie do gracza i jest używany w kolejnej rundzie czy wrzucamy go do pojemnika?
2. Nakrycia głowy
Jaka jest wartość nakrycia głowy podczas transportu. Graliśmy, że wartość "czapeczek" zawsze była 1. Czyli moża było transportować już dzięki jednemu robotnikowi (zastanawiają miej rożne kształty kapeluszy) Jak to faktycznie wyglada?
Ad.1
Oczywiście wraca on do właściciela. Raz zdobyty znacznik plemienia, po zakończeniu każdej kolejki, zawsze wraca do właściciela.

Ad.2
Nakrycie głowy ma wartość "1". Obojętnie jak wymyślny kształt ma taki kapelusz ;-)
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Giants

Post autor: Maras »

Dzięki Al
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Giants

Post autor: skoti »

No to odkopuje. :)

Jak się skaluje ta gra? Czy równie fajnie gra się w 3 i w 5 osób?
- wiem że Al, dawno temu się wypowiadał na ten temat, ale może ktoś jeszcze jest w stanie parę słów powiedzieć…

I czy ktoś w ogóle próbował grać w dwie osoby? Jest to możliwe?
Czy ramy ustalone przez wydawcę (3-5 graczy) są całkowicie sztywne i nie ma żadnych zasad które umożliwiają grę we dwójkę?
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Giants

Post autor: shagy »

.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2024, 10:54 przez shagy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
harnaś
Posty: 18
Rejestracja: 27 maja 2013, 10:05
Has thanked: 3 times

Re: Giants

Post autor: harnaś »

Dzień dobry.
Czy ktoś z szanownych graczy ma polską instrukcję do Giants i mógłby się nią podzielić.
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Giants

Post autor: dicer »

harnaś pisze: 14 mar 2024, 14:28 Dzień dobry.
Czy ktoś z szanownych graczy ma polską instrukcję do Giants i mógłby się nią podzielić.
Zapodaj jakiegoś maila, to podeślę.
ODPOWIEDZ