Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
sinuhePL
Posty: 39
Rejestracja: 20 sty 2020, 11:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: sinuhePL »

Moje wrażenia po pierwszej rozgrywce (grałem jako obrońcy). Niestety zapomnieliśmy jednej ważnej zasady przez co Osmani mieli sporo łatwiej ale po tej jednej rozgrywce oceniam grę bardzo pozytywnie. Gra wykorzystuję mechanikę CDG którą bardzo lubię i która sprawdza się tutaj bardzo dobrze - zagrywanie kart wymaga sporej rozkminy, jednocześnie wprowadzają sporo klimatu i budują narrację. Emocje też są na wysokim poziomie i grając grekami naprawdę ma się wrażenie że bronisz się resztką sił ale jednak dajesz radę. Z wad jakie zauważyłem to niestety niezbyt dobra instrukcja (czego szczytem jest brak definicji tury, do którego to pojęcia instrukcja odnosi się w kilku miejscach), niezrozumiała dla mnie rola środkowej wyspy na mapie (po co w ogóle turek chciałby ją zdobywać? Ale może są jakieś karty odwołujące się do niej), część możliwych do wykonania akcji wydała mi się mało potrzebna (np. jako Grek nie wykonywałem akcji przesuwającej żeton na torze nacisku na rząd bo wydała mi się mało przydatna) ale znów może to wynikać z kart. Na plus/minus wymieniłbym losowość - w tej grze jest spora i rozumiem że niektórym może to przeszkadzać ale mnie akurat nie.
copychef
Posty: 123
Rejestracja: 13 sty 2019, 09:51
Has thanked: 97 times
Been thanked: 48 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: copychef »

sinuhePL pisze: 22 wrz 2023, 10:15 niezrozumiała dla mnie rola środkowej wyspy na mapie (po co w ogóle turek chciałby ją zdobywać? Ale może są jakieś karty odwołujące się do niej)
Jeśli gracz Imperium kontroluje pole Morze/Sea, w fazie Zaopatrzenia może on umieszczać na tej wyspie 3 jednostki ekspedycyjne (co ułatwia desant na plażę lub przynajmniej zmusza gracza Rebelianckiego do jej obstawienia). Warto tę wyspę zdobyć, bo obecność greckiej jednostki niejako blokuje ten bonus.
sinuhePL pisze: 22 wrz 2023, 10:15 Z wad jakie zauważyłem to niestety niezbyt dobra instrukcja
Zgadzam się. Dla mnie najgłupszym jej fragmentem są przykłady w ostatniej sekcji (Zmiana Okresu), które nie mają żadnego sensu - w mniej czytelny sposób duplikują informacje zawarte w akapitach na tej samej stronie.
Zdecydowanie przydałyby się też jakieś tabelki służące jako quick reference do limitów jednostek lub prawidłowych celów armat w zależności od tego gdzie są ustawione (jako ćwiczenie polecam znalezienie w instrukcji informacji, w co może strzelać armata umieszczona na plaży lub wyspach laguny).
Awatar użytkownika
adrturz
Posty: 455
Rejestracja: 26 lis 2019, 14:50
Has thanked: 137 times
Been thanked: 254 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: adrturz »

Proszę, karta z poprawnym tłumaczeniem i naklejka do samodzielnego druku dostępne są tutaj:
https://phalanx.com.pl/games/freedom/#game-files
ODPOWIEDZ