Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

b3lial pisze: 04 mar 2024, 18:40
Spoiler:
1. To nie jest efekt długotrwały, tylko pasywna zdolność czyli za każdym razem jak blokujesz atak wybierasz do obrony to czego masz więcej (armor lub will).

2. Tak, aktywujesz w ciemno i może się przyda może nie, zależy czy zostaniesz zaatakowany.

3. Nie znikasz, musisz na nim stanąć postacią i zużyć 2 staminy aby "zejść" z planszy. Wszyscy odkrywcy muszą to zrobić. Po twoim zdjęciu nie widzę, ale jak coś exit token może być położony tylko w miejscu które nie sąsiaduje z innym kaflem mapy. Dodatkowo, w momencie gdy ta karta scenariusza wchodzi do gry to każdy odkrywca musi zdjąć wszystkie założone przedmioty.
Spoiler:
4. Potwory nie mogą otwierać drzwi (chyba, żę gramy w wariant, że gracz nimi steruje) więc niezależnie czy stoi przy nich odkrywca czy nie to potwór z 1-3 kondycji nic nie zrobi i jest zablokowany póki pozostałe się nie ruszą. Potwory nie tylko idą do najbliższego odkrywcy nie patrząć na przeszkody, ale po skończonym ruchu muszą być bliżej niż przed ruchem tak więc jeżeli jest inna droga która pozwoli im się zbliżyć, a nie jest zablokowana to taką wybiorą.

5. Możesz podać przykład takiego rozdziału?

6. Możliwe, jeżeli dobrze pamiętam to grając w scenariusze z podstawki (na dwóch odkrywców) głównie walczyłem z potworami 1-2 poziomu, dopiero w dodatkach miałem więcej styczności z tymi z 3-4.
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Svensky95 »

b3lial pisze: 04 mar 2024, 18:40
2. Obrazek

Tutaj rozumiem, że w turze odkrywców aktywuje za jedną esencję tę zbroję (aktywuję ją "w ciemno" zakładając że mnie zaatakuja potwory) ? Czy podczas ataku odległościowego potworów w ich rundzie i dopiero esencje wydaję i aktywuję?

4. Załóżmy, że za zamkniętymi drzwiami są 4 potwory, a przy samych drzwiach stoi potwór z 1 lub 2 kondycji to teoretycznie (wg. instrukcji potwory idą do najbliższego odkrywcy nie patrząc na przeszkody) a ja stoje przy drzwiach wszystkie potwory są zablokowane przez odkrywcę?
2. Możesz użyć ten efekt pomiędzy ruchami odkrywców/potworów, a także między turą odkrywców i potworów. Nie można w ten sposób aktywować efektów które potrzebują do odpalenia kondycji. Esencję możesz wydawać nie w swojej turze. W praktyce nie musisz aktywować tej zdolności "w ciemno" w swojej turze, a dopiero przed samym ruchem potwora jeśli przewidzisz że będzie cię atakował.

4. Jeśli przy drzwiach stoi potwór, który nie posiada wystarczającej ilości kondycji, to na aktualną turę blokuje innym potworom ruch (chyba że jest inna otwarta droga do odkrywców, wtedy potwory ruszą sie w stronę dłuższej ale otwartej drogi do gracza)
Bezmyślne potwory mogą jedynie niszczyć drzwi za 4 kondycji. Potwory sterowane przez gracza mogą zamykać/otwierać drzwi za 3 kondycji oraz niszczyć je za 4 kondycji.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
ad. 5 Proszę :
Obrazek i
Obrazek

Jeden blokujący a jeden nie ... grałem, że ten blokujący przechodzi do kolejnego rozdziału po spełnieniu warunków natomiast ten drugi po spełnieniu i uruchomieniu pola rozdziału.
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

b3lial pisze: 05 mar 2024, 19:57
Spoiler:
Dzięki :) Z ciekawości przejrzałem BGG i znalazłem wątek o tym rozdziale :D

Autor potwierdził, że można ukończyć ten rozdział albo standardowo poprzez aktywację Chapter Space albo "kładąc" 4 esencji na kartę rozdziału.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
ad.2 Przecież po kafelku widać który potwór będzie kogo atakował to w sumie po co mam czekać na turę potwora i liczyć ze mnie będzie atakował jak widać to od razu? Tutaj wydaje mi sie , że jest czysta kalkulacja która od razu widać i jak Svensky95 napisał (tak jak to zrozumiałem) aktywujesz w ciemno.... No nic...tak czy siak obie odpowiedzi zbliżone ... dzięki :)
ad.4 studiuję właśnie instrukcję i raczej jest napisane tak jak ja grałem : "RUCH POTWORÓW : Jeśli potwór nie może zagrać żadnej aktywnej zdolności i nie sąsiaduje z odkrywcą, porusza się w stronę najbliższego odkrywcy. Jeśli potwór jest zablokowany przez inne potwory i nie może się ustawić w taki sposób , dotrzeć do najbliższego odkrywcy, kończy swoją turę." Czyli stojąc za drzwiami za którymi są potwory wystarczy to aby inny odkrywca mógł sobie przeczesać całą mapę na spokojnie ...minusem są wydarzenia grozy :) .... Oczywiście za drzwiami stoi potwór z 1-3 kondycji :)
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
czyli 6 można przejść na 2 sposoby ... dzięki :)
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Svensky95 »

ad.2 Przecież po kafelku widać który potwór będzie kogo atakował to w sumie po co mam czekać na turę potwora i liczyć ze mnie będzie atakował jak widać to od razu?
Np. w wydarzeniu grozy może okazać się, że potwory będą miały prioretytowo inne działanie. Stracisz wydane punkty esencji, a nie zostaniesz zaatakowany. Zazwyczaj lepiej poczekać do samej tury potworów. Nie zawsze, ale częściej lepiej na tym wychodzisz kiedy jesteś cierpliwy i poczekasz :p
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
Nadal wydaje mi się , że powinienem w swojej turze to uaktywnić... mam 2 wersje od Was i 2 różne :)
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

b3lial pisze: 08 mar 2024, 11:10
Spoiler:
Nadal wydaje mi się , że powinienem w swojej turze to uaktywnić... mam 2 wersje od Was i 2 różne :)
Aż takie różne to znowu nie są :P ale to wersja Svensky95 jest pełna.

Jak coś jest też w instrukcji na stronie 23. Jeżeli coś nie wymaga staminy do aktywacji to możesz działać poza swoją turą.
Spoiler:
U mnie Machina Arcana ostatni raz gościła na stole z 2 lata temu i nie mam jej już w kolekcji, ale z sentymentu staram się pomóc bo w wątku z zasadami często jest po prostu cicho.
ODPOWIEDZ