Parki a Szlaki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Shaw
Posty: 21
Rejestracja: 12 kwie 2020, 20:55
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Parki a Szlaki

Post autor: Shaw »

Swego czasu miałem na celowniku grę Parki, coś tam o niej poczytałem i zapowiadała się dość ciekawie, ale jakoś w tamtym momencie cena mnie trochę zniechęciła, jednak gdzieś na BGG została jako "Want to play". Jakiś czas temu zagrałem kilka razy w Szlaki, które wydaje mi się być po prostu mniejszą, okrojoną wersją Parków. Gra Szlaki niestety kompletnie mi nie podeszła. Więc tu pojawia się moje pytanie czy są to gry na tyle podobne, że raczej powinienem dać sobie spokój z Parkami? Czy może one jedynie wydaje się podobne, a w gruncie rzeczy to zupełnie inne gry?

Domyślam się ze Parki jednak są bardziej rozbudowane od Szlaków i to może jednak sprawi, że nawet jeśli trzon gry jest podobny to może mi się spodoba, gdyż jednak Szlaki mimo tego, że to stosunkowa krótka gra to szybko zrobiła się dla mnie monotonna.

Pytanie raczej kieruje do osób które grały w obie gry. Chętnie też poznał bym różnice i podobieństwa tych gier. Jest więc szansa że mimo iż Szlaki zupełnie mi nie siadły to Parki mogą się okazać bardzo dobre?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Parki a Szlaki

Post autor: espresso »

Zagraj sobie w Parki na BGA i sam oceń.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Parki a Szlaki

Post autor: miker »

W sumie nie grałem w Szlaki, ale jak je zobaczyłem w zapowiedzi, to jako fan Parków, nawet chwilę się zastanawiałem, czy tego nie kupić. Ostatecznie odpuściłem, bo to bieda wersja Parków.
Co do Parków, to po 31 rozgrywkach mogę co nieco powiedzieć.
1. Gra jest bardzo ładna i ładnie wykonana.
2. Gra w samą podstawkę jest miałka. Nie chciałbym w nią grać. Gra zyskuje z Po Zmierzchu oraz z Wildlife (mam angielską wersję tego dodatku, ze wgzlędu na nieogarnianie komunikacji przez Albi). Dopiero z oboma dodatkami jest fajnie i jest mnogość opcji. A to lubię w grach.
3. Cena w stosunku do funu nie wychodzi dobrze. Za „trójpak” z dwoma dodatkami zapłaciłem 375 zł. To zdecydowanie za dużo jak za ładną grę rodzinną. Należy nadmienić, że Wildlife (ostatni dodatek) kupiłem we wrześniu 2022, czyli ponad rok temu. Nie kupiłbym tej gry za te pieniądze teraz.
4. Należy dodać, że ostatni raz grałem w Parki 25.06.2023. I jakoś jak patrzę na Kallaxa, to nie proponuję Parków. Dla mnie teraz Parki to 7/10. Nie jest to zła gra, ale za droga w stosunku do tego co oferuje.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: Parki a Szlaki

Post autor: nimsarn »

miker pisze: 30 lis 2023, 09:48 W sumie nie grałem w Szlaki, [...] to jako fan Parków, [...] bo to bieda wersja Parków.
A ja odwrotnie, nie będąc fanem Parków, które zawsze jakoś kojarzyły mi się z wariacją na temat Tokaido, poczułem się zaintrygowany zapowiedzią Szlaków, jako małej rozmiarowo - turystycznej - gierki o podróżowaniu.
Długo się jednak wahałem nad zakupem, między innymi z uwagi na pokrewieństwo z Parkami. Ale, niemniej - niewięcej, od wczoraj jestem już szczęśliwym właścicielem Szlaków :D

Co doceniam w Szlakach:
- samą rozgrywkę - jej prostotę, krótki czas i sposób jaki się rozpędza;
- mały rozmiar - do plecaka, jak i na mocno już zajęty regał;
- a przede wszystkim wartości estetyczne tej małej gierki - rozwiązania wybrane przez projektantów wydają mi się bardziej eleganckie, niż np. w większym jej bracie (co widać szczególnie w kształcie mepli).

Na koniec, żeby nie było, uprzedzam że "niska" cena gry była mi raczej przeszkodą, niż zaletą - tzn. gra kwalifikowała się bardziej jako zakup uzupełniający, niż główny cel "planszoholika" ;)
Ostatnio zmieniony 06 mar 2024, 13:44 przez nimsarn, łącznie zmieniany 1 raz.
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Parki a Szlaki

Post autor: Uncle_Grga »

Zgodzę się z kolegą Mikerem - stanowczo za droga jak na dozę rozrywki, która oferuje.

Ja mam samą podstawkę i gram tylko z casualami albo dzieciakami. Bo ladne, bo proste, bo szybkie. W segmencie zachęty do zabawy w planszowki robi świetną robotę, to bez dwóch zdań. Ale tego rodzaju rozrywki można zapewne znaleźć na rynku taniej..

W Szlaki nie grałem, ale skoro to bieda wersja Parków, to chyba nie będę nalegał..
ODPOWIEDZ