Pax Renaissance - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: ave.crux »

Era Reformacji:
Nowe karty początkowe dla Węgier i Imperium Osmańskiego mają tylko 1 stronę. Jeżeli zmienię te państwa na teokrację to biorę karty mapy z podstawki, jak zmienię je z powrotem na państwa świeckie to używam znów kart z dodatku era reformacji dla tych państw?

Co w przypadku 2 stronnej karty króla. Rozumiem, że biorę daną kartę króla w zależności od występującej teokracji:
-Katolicka -> standardowa karta z renomą chrześcijan
-Reformacyjna -> z karty promo z renomą reformacji
-Muzułmańska -> z karty promo z renomą islamu
a jak zmieniam ustrój z króla na republikę to biorę kartę podstawową ze stroną republiki czy odwracam na drugą stronę, na innego króla?
Jak mniemam biorę republikę i chodzi tutaj o daną teokrację aby pasowała do władcy stroną króla do góry, ale i tak nie jest to wyjaśnione, więc pytam.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: hjk61 »

Nie kojarzę oficjalnych wypowiedzi na te tematy.
Ale jak na moje: karty władców Węgier i Osmanów całkowicie zastępują tych z podstawki.
Karty Mapy imperium ww państw zastępujemy tymi z dodatku, tylko jeśli sa państwami świeckimi. Dla teokracji podstawowe.
Karta władcy Papiestwa - dla królestwa świeckiego oraz teokracji katolickiej, podstawowa karta.
Dla królestwa teoretycznego reformacja/islam odpowiadająca im karta z dodatku.
W przypadku republiki papieskiej karta z podstawki
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: flissak »

Hej, dżihad z karty Wielki Mufti działa przy zagraniu na każdej karcie ze wschodu, czy obwarowanie (ludobójstwo)obok, mówiące, że na celu musi być dodatkowo biskup obowiązuje nie tylko do "ścięcia", ale też do akcji jednorazowej?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: ave.crux »

flissak pisze: 27 lut 2024, 21:24 Hej, dżihad z karty Wielki Mufti działa przy zagraniu na każdej karcie ze wschodu, czy obwarowanie (ludobójstwo)obok, mówiące, że na celu musi być dodatkowo biskup obowiązuje nie tylko do "ścięcia", ale też do akcji jednorazowej?
Nie ponieważ pasywki z kart działają dopiero jak są w twoim tablo, a one shot przy zagrywaniu karty.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: flissak »

ave.crux pisze: 27 lut 2024, 21:41
flissak pisze: 27 lut 2024, 21:24 Hej, dżihad z karty Wielki Mufti działa przy zagraniu na każdej karcie ze wschodu, czy obwarowanie (ludobójstwo)obok, mówiące, że na celu musi być dodatkowo biskup obowiązuje nie tylko do "ścięcia", ale też do akcji jednorazowej?
Nie ponieważ pasywki z kart działają dopiero jak są w twoim tablo, a one shot przy zagrywaniu karty.
W takim razie mocna karta, wczoraj zagrałem i użyłem w ten sposób, co odwróciło losy gry.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: ave.crux »

Pytanie na które prawdopodobnie znam odpowiedź, ale chcę się upewnić czy ak jest
Imperium nie ma żadnej klasy panującej, ja zagrywam kartę Konspiracji z figurą biskupa na karcie. Nie ma atakujących i nie ma obrońców w przypadku chęci odpalenia tego one-shota. W tym przypadku nie ma zmiany ustroju?
Zagraliśmy, że bitwa nie została zwycięska i nie zmieniliśmy ustroju, bo nie ma żadnego ocalałego atakującego.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: mat_eyo »

Dobrze zagraliście - nie ma choć jednego ocalałego atakującego, nie ma wygranej bitwy. W przypadku wojen religijnych dochodzi jeszcze zasada, że musi być przynajmniej jeden pokonany obrońca, więc nie da się zrobić wojny religijnej bez obrońców, co jest możliwe przy pozostałych konfliktach.
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: flissak »

Mam takie dziwne pytanie, ale zastanawiam się, czy to, że miasto lub stolica jest zajęte ma jakikolwiek wpływ na cokolwiek poza tym, że trzeba w nim umieścić figurę podczas wyprawy handlowej? Bo tak skupili się nad tym Konstantynopolem, że musi zawierać 3 figury żeby być zajętym, że zacząłem wątpić a nie chce mi się wertować całości instrukcji w poszukiwaniu nieistniejącej mechaniki. Po co piszą takie rzeczy skoro widać doskonale wszystkie miejsca na figury i z tego co wiem nie ma znaczenia w jakiej kolejności je umieszczamy i w którym mieście.
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Arius »

flissak pisze: 01 mar 2024, 17:42 Mam takie dziwne pytanie, ale zastanawiam się, czy to, że miasto lub stolica jest zajęte ma jakikolwiek wpływ na cokolwiek poza tym, że trzeba w nim umieścić figurę podczas wyprawy handlowej? Bo tak skupili się nad tym Konstantynopolem, że musi zawierać 3 figury żeby być zajętym, że zacząłem wątpić a nie chce mi się wertować całości instrukcji w poszukiwaniu nieistniejącej mechaniki. Po co piszą takie rzeczy skoro widać doskonale wszystkie miejsca na figury i z tego co wiem nie ma znaczenia w jakiej kolejności je umieszczamy i w którym mieście.
A czy podczas wyprawy handlowej jak masz kilka różnych pól wolnych, to najpierw stolicę się uzupełnia?
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: flissak »

No właśnie moim zdaniem nie, a nawet jeśli, to nie widzę w tym jakiegoś większego sensu, chyba że istnieje właśnie jakaś mechanika, którą przeoczyłem. Osobiście traktuje w rozgrywce te miasta jako równe. Rycerze mogą atakować, więc rekrutuje dla religii w której mam przewagę rycerzy, którzy mogą atakować. Też prawda, że widziałem pewnie 1/4 wszystkich kart i może na nich są odniesienia do Stolic/miast i tego czy są zajęte.
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Arius »

flissak pisze: 01 mar 2024, 18:21 No właśnie moim zdaniem nie, a nawet jeśli, to nie widzę w tym jakiegoś większego sensu, chyba że istnieje właśnie jakaś mechanika, którą przeoczyłem. Osobiście traktuje w rozgrywce te miasta jako równe. Rycerze mogą atakować, więc rekrutuje dla religii w której mam przewagę rycerzy, którzy mogą atakować. Też prawda, że widziałem pewnie 1/4 wszystkich kart i może na nich są odniesienia do Stolic/miast i tego czy są zajęte.
Przejrzałem instrukcję. O tym Konstantynopolu to wspominają tak po prostu dla zasady. Bez żadnego podtekstu.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: ave.crux »

flissak pisze: 01 mar 2024, 17:42 Mam takie dziwne pytanie, ale zastanawiam się, czy to, że miasto lub stolica jest zajęte ma jakikolwiek wpływ na cokolwiek poza tym, że trzeba w nim umieścić figurę podczas wyprawy handlowej? Bo tak skupili się nad tym Konstantynopolem, że musi zawierać 3 figury żeby być zajętym, że zacząłem wątpić a nie chce mi się wertować całości instrukcji w poszukiwaniu nieistniejącej mechaniki. Po co piszą takie rzeczy skoro widać doskonale wszystkie miejsca na figury i z tego co wiem nie ma znaczenia w jakiej kolejności je umieszczamy i w którym mieście.
Jest to napisane tylko dlatego żeby gracze pamiętali o tym, że jest to wyjątek i jako jedyne miasto ma 3 miejsca na klasę panującą i nie było problemu w określaniu zajętości miast.
Podobnie do wenecji, gdzie umiejki z kart powodują, że będzie zajęte dopiero jak będą tam 2 figury.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: hjk61 »

Z Konstantynopolem jest jedna mechanika. Jeśli przeprowadzisz wygraną wojnę religijną w imperium osmańskim, możesz przestawić jednostki w konstantynopolu.
W praktyce - wygrałeś jihad, po wojnie masz w Konstantynopolu jednostki, 1 wieże i 1 rycerza, (imperium osmańskie jako muzułmańska teokracja w Konstantynopolu ma nadrukowane 2 wieże 1 rycerz). Możesz przestawić tam jednostki, przesuwasz rycerza na pole z nadrukowaną wieżą, odsłaniając przy tym pole z nadrukowanym rycerzem. Potem przy zaciągu możesz wstawiać rycerza i mieć ich 2 zamiast 1. Tylko pamiętajcie, że przestawić można wyłącznie w Konstantynopolu, a nie całym państwie
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: flissak »

Cholibka, grałem tak na wszystkich miastach, we wszystkich Imperiach...Trzymałem się tego co jest wydrukowane jedynie przy szlaku handlowym i rekrutacji.
LukaszLozz
Posty: 190
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: LukaszLozz »

flissak pisze: 02 mar 2024, 09:18 Cholibka, grałem tak na wszystkich miastach, we wszystkich Imperiach...Trzymałem się tego co jest wydrukowane jedynie przy szlaku handlowym i rekrutacji.
Dobrze grałeś. Hjk61 pisze jedynie o specyficznej sytuacji przestawiania figur w ramach Konstantynopolu.
To dwie różne sytuacje.
pike
Posty: 269
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: pike »

Takie pytanie, bo zagrałem kilka partii w fizyczną kopię i kilkanaście na BGA i tam zasady są cokolwiek inne :D tzn chodzi mi np. o to, że ostatnio przegrałem na zwycięstwo renesansowe pomimo braku posiadania przez przeciwnika republiki? Takie bugi, czy ja coś źle rozumiem?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

pike pisze: 03 mar 2024, 11:32 Takie pytanie, bo zagrałem kilka partii w fizyczną kopię i kilkanaście na BGA i tam zasady są cokolwiek inne :D tzn chodzi mi np. o to, że ostatnio przegrałem na zwycięstwo renesansowe pomimo braku posiadania przez przeciwnika republiki? Takie bugi, czy ja coś źle rozumiem?
A może miał w tableau kartę, która miała zdolność, że jest traktowana jak republika na potrzeby zwycięstwa renesansowego?
pike
Posty: 269
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: pike »

A może miał w tableau kartę, która miała zdolność, że jest traktowana jak republika na potrzeby zwycięstwa renesansowego?
Możliwe, nie przejrzałem kart, tylko symbole i byłem zdziwiony.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: warlock »

Myślę, że jednak warto przeglądać co kto ma w tej grze ;).
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Svensky95 »

Organizuję kampanię z Węgier na Sułtanat Mameluków. Na Węgrzech mam 1 rycerza i 1 wieżę. Na Sułtanie stoi tylko 1 rycerz.
Płacę 1 złota i w efekcie bitwy ginie po jednym rycerzu z każdej stron. Na Węgrzech została wieża. Kampania jest udana czy do rozstrzygnięcia tego biorę pod uwagę tylko rycerzy?
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Arius »

Svensky95 pisze: 01 kwie 2024, 17:02 Organizuję kampanię z Węgier na Sułtanat Mameluków. Na Węgrzech mam 1 rycerza i 1 wieżę. Na Sułtanie stoi tylko 1 rycerz.
Płacę 1 złota i w efekcie bitwy ginie po jednym rycerzu z każdej stron. Na Węgrzech została wieża. Kampania jest udana czy do rozstrzygnięcia tego biorę pod uwagę tylko rycerzy?
Nie jest udana. Atakującym są tylko rycerze.
A skoro żaden z atakujących nie przeżył to nie ma sukcesu.
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Svensky95 »

W trybie solo automa zawsze przy koronacji wybierze królestwo gdzie aktualnie stoi najwięcej rycerzy. A co jeśli na wszystkich znajduje się ich tyle samo? Zawsze grałem że w tym wypadku gracz wybiera dla siebie najlepszą opcję, ale nie jestem pewien czy faktycznie tak się gra.

Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Rafal_Kruczek »

Arius pisze: 01 kwie 2024, 17:04
Svensky95 pisze: 01 kwie 2024, 17:02 Organizuję kampanię z Węgier na Sułtanat Mameluków. Na Węgrzech mam 1 rycerza i 1 wieżę. Na Sułtanie stoi tylko 1 rycerz.
Płacę 1 złota i w efekcie bitwy ginie po jednym rycerzu z każdej stron. Na Węgrzech została wieża. Kampania jest udana czy do rozstrzygnięcia tego biorę pod uwagę tylko rycerzy?
Nie jest udana. Atakującym są tylko rycerze.
A skoro żaden z atakujących nie przeżył to nie ma sukcesu.
Tak.
Na logikę: jakby wieża liczyła się w takim przypadku to byłaby rycerzem i w dodatku nie trzeba by za nią płacić? W kampaniach liczy się tylko w obronie.
Ale są sposoby żeby mieć 2 rycerzy - są drogie, czasami pokrętne i jest trochę niuansów.
1. po zagraniu kary w rycerzami na Wegrzech można wystawić rycerza na mieście z wydrukowaną wieżą( jesli jest zajęte trzeba zapłacić) . A potem w kampaniach poświęcać rycerza z miasta z nadrukowanym rycerzem, a to miejsce uzupełnia się już normalnie. Czyli jest królestwo z siła 2 w ataku.
2. podobny trick w uwalnianiem represjonowanego rycerza po zmianie władzy do miasta z nadrukowaną wieżą(ale przy uwalnianiu to miejsce musi być puste).
3. zmienić kartę na teokrację świętą wojną (lub głosowaniem na świeckie) jeśli jest wersja z 2 rycerzami - są regiony gdzie jest różnica nie tylko w kolorze ale tez w typie figury.
EDIT
A w dodatku jest nawet wersja z 3 miastami...
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Svensky95 »

Czy kondotierzt umożliwiają wstawić do Wenecji tylko 2 żółtych Rycerzy czy figury innego koloru (w tym wieże) też mogą zostać na umieszczone. Z akcji jednorazowej wynika że tak, ale z działania specjalnego można wywnioskować że można postawić tam tylko żółtych Rycerzy...

Obrazek
mrozigor
Posty: 48
Rejestracja: 23 paź 2008, 20:29
Has thanked: 109 times
Been thanked: 35 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: mrozigor »

Idąc za instrukcją - punkt G4c z living rules - dopóki zdolność karty nie jest w żaden sposób wyłączona i Państwo Kościelne jest na stronie katolickiej, to w Wenecji masz dwa złote sloty na rycerzy. Więc możesz tam wrzucić inny token o ile akcja pozwoli. Natomiast jak tylko zdolność wyleci lub PK zmieni się na inne wyznanie (lub brak) to Wenecja wraca do jednego slota.
ODPOWIEDZ