Everdell vs Ark Nova

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
freakypz
Posty: 7
Rejestracja: 18 gru 2023, 09:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Everdell vs Ark Nova

Post autor: freakypz »

Hejka,
Jak w temacie, mam możliwość kupna tych dwóch gier po super cenie, niestety, na obecną chwilę mogę tylko jedną, może za jakiś czas drugą. Chciałbym uzyskać od was opinie, która gra wg Was jest ciekawsze i lepsza, wiem że to dokładnie dwie różne gry, rodzaj, czas gry, mechanizm.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Everdell vs Ark Nova

Post autor: vnzk »

Rzuć przynajmniej dwoma tytułami gier, które lubisz/które wychodzą u Ciebie na stół.

Ja bardzo lubię obie, ale "która?" jest zależne od okoliczności.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Everdell vs Ark Nova

Post autor: KurikDeVolay »

Polecam, to najskuteczniejszy sposób rozstrzygnięcia mając takie a nie inne dane wejściowe: https://flipsimu.com/
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Everdell vs Ark Nova

Post autor: Neoptolemos »

Wbrew pozorom nie są aż tak różne, bo w swojej istocie obie to tableau buildery. Ale istotnie - wystarczająco różne, żeby nie dało się jednoznacznie określić, która lepsza.

Everdell jest ładniejsze, ma nieco więcej interakcji na planszy, jest nieco bardziej powtarzalne i szybsze. Ma też więcej dodatków.

Ark Nova jest troszkę cięższa, nieco bardziej taktyczna (mniej możesz się spodziewać, jakie karty wyjdą w grze), lekko asymetryczna (trochę na starcie, a trochę rozwija się w trakcie gry).

Obie lubię i oceniam bardzo wysoko. Jest to uproszczenie, ale z grubsza - jesli nie wiesz, która z tych dwóch, to bralbym Everdell. Jest nieco prostsza i mniej prawdopodobne, że się od niej odbijesz. Ale najlepiej na szybko przejrzyj jakieś recenzje ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Everdell vs Ark Nova

Post autor: kurdzio »

Everdell
- trudność polega na znalezieniu kombosów z kart, zasady raczej przystępne ale mogą pozostawiać wątpliwości
- im więcej graczy tym lepsza rotacja kart, więcej dostępnych pól dla robotników
- losowość kart może dopiec, rzeźbimy z tego co mamy

Ark Nova
- więcej zasad, ale odczucia z rozgrywki nie przytłaczają
- rozgrywki trochę bardziej różnorodne dzięki asymetrycznym planszetkom graczy i efektom na kartach
- poczucie większych możliwości, zawsze możemy próbować zagrać coś ciekawego mimo że to dalej karty, karty, karty

W obie grałem po kilkanaście partii, obie bardzo lubię ale się ograły i poszły w świat. Warto poznać każdą z nich.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Everdell vs Ark Nova

Post autor: Seraphic_Seal »

kurdzio pisze: 02 lut 2024, 14:45 Everdell
- trudność polega na znalezieniu kombosów z kart, zasady raczej przystępne ale mogą pozostawiać wątpliwości
- im więcej graczy tym lepsza rotacja kart, więcej dostępnych pól dla robotników
- losowość kart może dopiec, rzeźbimy z tego co mamy

Ark Nova
- więcej zasad, ale odczucia z rozgrywki nie przytłaczają
- rozgrywki trochę bardziej różnorodne dzięki asymetrycznym planszetkom graczy i efektom na kartach
- poczucie większych możliwości, zawsze możemy próbować zagrać coś ciekawego mimo że to dalej karty, karty, karty

W obie grałem po kilkanaście partii, obie bardzo lubię ale się ograły i poszły w świat. Warto poznać każdą z nich.
Na podstawie wszystkiego powyżej zaznaczyłbym jeszcze, że w Everdell na ostateczny wynik mniejszy wpływ będzie miało doświadczenie/ogranie graczy, bo mamy raczej lżejszą grę z dużo większym czynnikiem losowym.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
ODPOWIEDZ