Szogun - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
edo
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2013, 13:29

Szogun - pytania i wątpliwości

Post autor: edo »

Po kilku grach w szoguna pojawiły się wątpliwości odnośnie:

1) Jeżeli atakuję prowincję z 2 znacznikami buntu i innym graczem to dorzucam zielone kostki do puli i walczę tak jakby to był inny gracz?

2) przy poborze ryżu/złota: posiadam już w prowincji 1/2 znaczniki buntu. Chcę znowu wziąć z tej prowincji kasę/ryż.
Jak przebiega tura?
a) najpierw atakuję i dopiero jeżeli wygram to zabieram złoto/ryż, a później dokładam znacznik
b) najpierw kasuję ludność, a później walczę i tracę prowincje, albo wygrywam i dokładam znacznik

wersja a wydaje się bardziej racjonalna, ale nie znalazłem żadnego faq i w instrukcji jest nie do końca jasno napisane.

3) Czy jeśli wyznaczę atak i w trakcie rozwoju wydarzeń przestanie mi odpowiadać to mogę przenieść armię na sąsiadujące swoje pole, czy istnieje tylko opcja ataku kogokolwiek? Gdzieś na forum wyczytałem i od razu narodziło się w mojej głowie dużo nowych opcji strategicznych :D
edo
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2013, 13:29

Re: Szogun

Post autor: edo »

MisterC pisze:Ad. 1.
Jeżeli w wyniku rozwoju wydarzeń nie chcesz już atakować wroga, to zrób wymarsz na swoje, zmieniasz tylko plan, który był w Twojej głowie.
Właśnie plan polega na tym, żeby przeskoczyć, małą rekrutacją jedno pole, pierwszym atakiem drugie pole i drugim atakiem niespodziewanie zaatakować armią która była pół mapy dalej.
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Salvadore21

Re: Szogun

Post autor: Salvadore21 »

edo pisze:Po kilku grach w szoguna pojawiły się wątpliwości odnośnie:

1) Jeżeli atakuję prowincję z 2 znacznikami buntu i innym graczem to dorzucam zielone kostki do puli i walczę tak jakby to był inny gracz?

2) przy poborze ryżu/złota: posiadam już w prowincji 1/2 znaczniki buntu. Chcę znowu wziąć z tej prowincji kasę/ryż.
Jak przebiega tura?
a) najpierw atakuję i dopiero jeżeli wygram to zabieram złoto/ryż, a później dokładam znacznik
b) najpierw kasuję ludność, a później walczę i tracę prowincje, albo wygrywam i dokładam znacznik

wersja a wydaje się bardziej racjonalna, ale nie znalazłem żadnego faq i w instrukcji jest nie do końca jasno napisane.

3) Czy jeśli wyznaczę atak i w trakcie rozwoju wydarzeń przestanie mi odpowiadać to mogę przenieść armię na sąsiadujące swoje pole, czy istnieje tylko opcja ataku kogokolwiek? Gdzieś na forum wyczytałem i od razu narodziło się w mojej głowie dużo nowych opcji strategicznych :D


1) z tego co pamiętam jeśli leżą zielone, czarne i inne, to bierzesz i wszystko wrzucasz:)
2)ZAWSZE najpierw zbierasz, potem bunt
3)jeśli masz na danej prowincji ATAK a/b to musisz zaatakować, chyba że nie możesz wyonać akcji ataku (np. masz 1 armię)
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Szogun

Post autor: szmajchel »

Salvadore21 pisze:
edo pisze:Po kilku grach w szoguna pojawiły się wątpliwości odnośnie:

1) Jeżeli atakuję prowincję z 2 znacznikami buntu i innym graczem to dorzucam zielone kostki do puli i walczę tak jakby to był inny gracz?

2) przy poborze ryżu/złota: posiadam już w prowincji 1/2 znaczniki buntu. Chcę znowu wziąć z tej prowincji kasę/ryż.
Jak przebiega tura?
a) najpierw atakuję i dopiero jeżeli wygram to zabieram złoto/ryż, a później dokładam znacznik
b) najpierw kasuję ludność, a później walczę i tracę prowincje, albo wygrywam i dokładam znacznik

wersja a wydaje się bardziej racjonalna, ale nie znalazłem żadnego faq i w instrukcji jest nie do końca jasno napisane.

3) Czy jeśli wyznaczę atak i w trakcie rozwoju wydarzeń przestanie mi odpowiadać to mogę przenieść armię na sąsiadujące swoje pole, czy istnieje tylko opcja ataku kogokolwiek? Gdzieś na forum wyczytałem i od razu narodziło się w mojej głowie dużo nowych opcji strategicznych :D


1) z tego co pamiętam jeśli leżą zielone, czarne i inne, to bierzesz i wszystko wrzucasz:)
2)ZAWSZE najpierw zbierasz, potem bunt
3)jeśli masz na danej prowincji ATAK a/b to musisz zaatakować, chyba że nie możesz wyonać akcji ataku (np. masz 1 armię)
'atak' a/b może też oznaczać ruch wojskiem, nie musisz atakować
Salvadore21

Re: Szogun

Post autor: Salvadore21 »

jesteś pewny?
nie pamiętam tego w zasadach...
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Szogun

Post autor: addekk »

Mam pytanie co do walki bo były pewne wątpliwości
Jestem założmy atakującym wrzucam do wieży 1 swoją kość plus na tacce leżą 3 moje. Wygrywam walkę w taki sposób że mam przewagę 3 kości.
Czy w prowincji umieszczam 3 moje kości czy tyle iloma atakowałem i przeżyło czyli 1.
Weźże chodźże grać BGG
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Szogun

Post autor: Fojtu »

addekk pisze: 19 paź 2020, 10:12 Mam pytanie co do walki bo były pewne wątpliwości
Jestem założmy atakującym wrzucam do wieży 1 swoją kość plus na tacce leżą 3 moje. Wygrywam walkę w taki sposób że mam przewagę 3 kości.
Czy w prowincji umieszczam 3 moje kości czy tyle iloma atakowałem i przeżyło czyli 1.
Na planszę wrzucasz wszystko co przeżyło walkę, co jak łatwo się domyśleć może prowadzić do "teleportowania" się jednostek po mapie :)
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Szogun

Post autor: ENDryu »

zaraz, a to nie bylo jakos tak, ze to co lezy na tacce mialo byc wrzucane przy najblizszej okazji z powrotem do wiezy? niezaleznie od tego czy to kostki graczy bioracych udzial w bitwie?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Szogun

Post autor: Nidav »

Jeśli przed walką, w której bierzesz udział, na tacce leżą jakieś Twoje kosteczki, to są wrzucane do wieży łącznie z kosteczkami z planszy. Potem wszystko co przeżyje jest wracane na planszę. Kosteczek z tacki nie rusza się, gdy w ramach walki wypadły kosteczki innego gracza, który w walce nie bierze udziału. Ale jak tylko atakuje/jest atakowany, to dolicza te kostki do kosteczek wrzucanych do wieży.
lichking
Posty: 89
Rejestracja: 16 gru 2012, 18:41
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Re: Szogun - pytania i wątpliwości

Post autor: lichking »

Dlaczego w grze mamy 42 znaczniki buntu skoro maksymalna ilość jaka może pojawić się na planszy to 30?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Szogun - pytania i wątpliwości

Post autor: warlock »

Bo jakbyś miał 30 i zgubił 1 to byłoby zgrzytanie zębów ;).
lichking
Posty: 89
Rejestracja: 16 gru 2012, 18:41
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Re: Szogun - pytania i wątpliwości

Post autor: lichking »

Co racja to racja;)

Niemniej zastanawiałem się, że może coś źle rozumiem w przepisach. Zakładałem, że może jednak nie usuwamy wszystkich żetonów po pierwszej zimie? Może tylko po 1 z każdego obszaru? Sprawdzałem nawet w oryginalnym Wallensteinie, ale też były 42.

07.03.2024
Wyjaśnione. W pierwszym Wallensteinie po udanym podbiciu neutralnego obszaru kładło się znacznik buntu (niezadowolenia chłopów).
ODPOWIEDZ