Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: dareiosh »

Witam mam pytania po ostatniej rozgrywce:
1. Posiadam w puli 8 wpływów , lecz na rynku są karty których nie chcę w talii: czy mogę zrezygnować z zakupu? Czy muszę kupić tyle kart, by maksymalnie wykorzystać możliwość kupna np karta za 3 za 2 za 3 ?

2 podobne do 1 lecz z wartością siły: mam z kart 2 siły a został mi jeden żeton jednostki(ostatnia runda się uruchomi po wystawieniu) czy mogę zrezygnować z wykorzystania siły(2 siły moje użyć jednie na wystawienie jednostek) i grać dalej/kupować karty po punktację itp?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: seki »

Wykorzystanie zasobów nie jest obowiązkowe. Możesz zrezygnować zarówno z zakupu jak i wykorzystania siły.
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: dareiosh »

W takim razie pomijając zasoby, dobieram kartę wyślij dwa oddziały i mam dwa pionki kończące grę w tej turze, mogę wysłać tylko 1 albo wcale? Czy gdy mam możliwość muszę spełnić żądanie karty? Było dyskusja na ten temat, ale nie znalazłem odpowiedzi...
Beerior
Posty: 70
Rejestracja: 26 maja 2020, 10:13
Has thanked: 136 times
Been thanked: 25 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Beerior »

Zagraną kartę musisz rozpatrzyć w całości (o ile to możliwe). Natomiast nic Cię nie zmusza do zagrania tej karty, możesz ją zostawić na ręce i odrzucić na koniec tury.
Ardon
Posty: 14
Rejestracja: 07 lut 2020, 12:08
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Ardon »

Nie mam tej gry, ale przeczytałem wirtualną instrukcję i nie rozumiem, czy poza oznaczaniem gracza wybór frakcji wpływa jakkolwiek na rozgrywkę. Ktoś coś wie na ten temat?
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: ArnhemHorror »

Ardon pisze: 17 paź 2023, 22:46 Nie mam tej gry, ale przeczytałem wirtualną instrukcję i nie rozumiem, czy poza oznaczaniem gracza wybór frakcji wpływa jakkolwiek na rozgrywkę. Ktoś coś wie na ten temat?
Nie ma to kompletnie żadnego znaczenia.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: zuroslawski »

Mam pytanie odnosnie rozgrywki:

Czy kupujac karty z rynku, po zakupie dokladam kolejna ? czy moge zakupic tylko te ktore sa obecnie na rynku?

Jesli odpale zakonczenie gry, np wejdzie ostatnia karta z talii albo wysle ostatni oddzial, czy bede mogl jeszcze wykonac swoja ostatnia ture czy to jest moja ostatnia tura w grze ?

Czy do podliczania pkt zwyciestwa, podlicza sie wszystkie karty ktore sie zakupilo ? tj. karty odrzucone, karty na rece i karty ktore dopiero mialyby dojsc w kolejnych rundach ?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

zuroslawski pisze: 01 sty 2024, 20:13
Czy kupujac karty z rynku, po zakupie dokladam kolejna ? czy moge zakupic tylko te ktore sa obecnie na rynku?

Czy do podliczania pkt zwyciestwa, podlicza sie wszystkie karty ktore sie zakupilo ? tj. karty odrzucone, karty na rece i karty ktore dopiero mialyby dojsc w kolejnych rundach ?
1. tak, dokładasz kolejna od razu
2. Tak, liczysz wszystko
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

zuroslawski pisze: 01 sty 2024, 20:13 Jesli odpale zakonczenie gry, np wejdzie ostatnia karta z talii albo wysle ostatni oddzial, czy bede mogl jeszcze wykonac swoja ostatnia ture czy to jest moja ostatnia tura w grze ?

Kod: Zaznacz cały

Po wystąpieniu warunku końca gry gra toczy się 
do zakończenia rundy, wraz z którą następuje koniec gry
Wszyscy dogrywają bieżącą rundę aż kolejka dojdzie do gracza rozpoczynającego rozgrywkę - wtedy kończymy grę i w ten sposób każdy rozegrał tyle samo tur.
Jeśli koniec gry odpalił ostatni gracz to gra kończy się po jego turze.
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: zuroslawski »

Dziekuje za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie odnosnie np. karty Kleryk Laogzeda gdzie w tresci jest aby pod koniec rundy awansowac ktoras z zagranych kart w tej rundzie. Czy jest to akcja opcjonalna ze nie musze jej wykonywac ? czy musze awansowac ktoras z kart ? Na karcie slowo awansuj jest pogrubione wiec do tej pory gralismy ze trzeba to zrobic ale nie jestem pewny.
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: jacobPL »

zuroslawski pisze: 03 sty 2024, 18:10 Dziekuje za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie odnosnie np. karty Kleryk Laogzeda gdzie w tresci jest aby pod koniec rundy awansowac ktoras z zagranych kart w tej rundzie. Czy jest to akcja opcjonalna ze nie musze jej wykonywac ? czy musze awansowac ktoras z kart ? Na karcie slowo awansuj jest pogrubione wiec do tej pory gralismy ze trzeba to zrobic ale nie jestem pewny.
Generalnie awansowanie jest dobre, bo dostajesz znacznie więcej punktów na koniec gry, jednak owszem zdarza się, że taka ręka Ci się trafi, że nie chcesz ich jeszcze awansować. Dobrze graliście do tej pory, rozkaz to rozkaz.
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: hjk61 »

Z tym np. awansowaniem można sie spierać, bo nie ma nigdzie tego opisanego w pełni klarownie. Osobiście gram tak, że karty które mają strzałkę (zgodnie z instrukcją -jak ta u szalonych wyrzutków) musi być spełniony warunek w 100% żeby wykonać akcję. Natomiast jeśli nie ma tej strzalki określającej ścisły wymóg, to gramy że albo nie zagrywamy karty, albo wykonujemy tyle ile fizycznie jesteśmy w stanie. Np karta zlikwiduj 3 biale jednostki. Fizycznie masz tylko dwie w zasięgu, więc albo nie zagrywasz karty, albo zabijasz dwie - choćbyś wolał tylko jedną. Ale niektórzy uznają już tutaj dowolność
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: jacobPL »

hjk61 pisze: 09 sty 2024, 12:54 ..to gramy że albo nie zagrywamy karty
Ależ oczywiście, tak to się robi. Natomiast jeśli zagrasz musisz awansować.
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: hjk61 »

W każdym razie wprost tego w instrukcji nie ma. Natomiast uniwersalnie jeśli nie ma w opisie zdolności, że coś *Mogę* lub *wykonaj do [ilość razy]*, to traktuję, że muszę to wykonać na tyle na ile stan gry mi pozwala
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: venomik »

Ale jest trochę różnica pomiędzy niewykonaniem efektu, bo nie jest możliwy. A niewykonaniem efektu tylko dlatego, że nie chcemy tego robić.
To drugie jest wbrew zasadom gry. W instrukcji jest fragment w opisie kart posiadających z kosztem: "Jednak, w przeciwieństwie do innych instrukcji w opisach kart, zapłacenie kosztu zdolności jest opcjonalne".
Ten fragment oznacza, że tylko zapłacenie kosztu jest opcjonalne (więc i wykonanie zdolności, które wymagają opłacenia kosztu), nic innego nie. Wobec tego jeśli karta mówi, że na koniec należy awansować cokolwiek do kręgu - trzeba to zrobic, nie można z tego zrezygnować.

Fakt, nie kojarzę aby instrukcja rozstrzygała co robić gdy możemy efekt karty spełnić tylko częściowo. Niemniej jednak mówi, że jak możemy go spełnić - to musimy.
Toruviael
Posty: 11
Rejestracja: 27 kwie 2023, 08:32
Has thanked: 2 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Toruviael »

Cześć!
Mam pytanie odnośnie kart z fanowskich dodatków, mam nadzieję, że pomożecie :)

1)
Obrazek

Jeżeli przeciwnik nie ma w swojej sali trofeów białych oddziałów, to czy można wgl zagrać taką kartę, jeśli likwidujemy oddział przeciwnika?

2)
Obrazek

Czy możesz umieścić tę kartę w swojej sieci, skoro jej nie zagrywasz? Czy Diabelskiego Pająka można albo zagrać (opcja pierwsza) albo umieścić w Sieci?
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: venomik »

Jeśli dodatki nie
Toruviael pisze: 02 lut 2024, 11:19 Czy możesz umieścić tę kartę w swojej sieci, skoro jej nie zagrywasz?
W jakim sensie jej nie zagrywasz?
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Tijaczer »

Toruviael pisze: 02 lut 2024, 11:19 Cześć!
Mam pytanie odnośnie kart z fanowskich dodatków, mam nadzieję, że pomożecie :)

1)
Obrazek

Jeżeli przeciwnik nie ma w swojej sali trofeów białych oddziałów, to czy można wgl zagrać taką kartę, jeśli likwidujemy oddział przeciwnika?

2)
Obrazek

Czy możesz umieścić tę kartę w swojej sieci, skoro jej nie zagrywasz? Czy Diabelskiego Pająka można albo zagrać (opcja pierwsza) albo umieścić w Sieci?
Ad1.
Podstawowa instrukcja nakazywała w takich sytuacjach rozpatrzeć jedynie to co można.

Jest jeden wyjątek, ale jedynie jak się dostawało swoich żołnierzy a brakowało w koszarach, to dostawało się 1 PZ, pytanie czy tutaj byłaby taka sama zasada?

Ad2.
Jest napisane wybierz raz:
Druga akcja pozwala wrzucić pająka do sieci. Czyli defacto zagrywasz go. Jeśli zdecydujesz nie zagrać karty w ogóle, to oczywiście ląduje na stosie kart odrzuconych zgodnie z zasadami.
RADMAN
Posty: 4
Rejestracja: 02 gru 2019, 08:20
Has thanked: 1 time

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: RADMAN »

Obrazek

Jak rozpatrujecie tę kartę? Czy wykonujecie wszystko po kolei i dopiero wtedy korzystacie z wpływów czy może pozwalacie na to aby w trakcie skorzystać z wpływów? Ważne to w tej sytuacji, bo wpływa na dostępność kart na rynku. Jeżeli nie ma żadnej, którą można wziąć ze zdolności postaci to zakupy mogą spowodować jej dociąg z talii rynku.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Tyrants of The Underdark- pytania i wątpliwości

Post autor: Seraphic_Seal »

RADMAN pisze: 12 lut 2024, 08:58 Obrazek

Jak rozpatrujecie tę kartę? Czy wykonujecie wszystko po kolei i dopiero wtedy korzystacie z wpływów czy może pozwalacie na to aby w trakcie skorzystać z wpływów? Ważne to w tej sytuacji, bo wpływa na dostępność kart na rynku. Jeżeli nie ma żadnej, którą można wziąć ze zdolności postaci to zakupy mogą spowodować jej dociąg z talii rynku.
Struktura tury w instrukcji według mnie jednoznacznie stwierdza, że punkty wpływu/siły wydaje się pomiędzy kartami, a zagraną kartę trzeba bez przerywania w całości rozpatrzyć.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
ODPOWIEDZ