Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: CrossSleet »

Hej,
Szukam dwóch gier do swojej kolekcji i będę wdzięczny za porady. Dzięki!
1. Uwielbiam dungeon crawlery typu Massive Darkness 2, Descent itd. Jednak trudno mi je wyłożyć, bo są zazwyczaj długie i mają spory setup. Szukam czegoś szybkiego, w co mógłbym zagrać w tygodniu. Fajnie jakby miało wszystko, czyli rozwój postaci, ekwipunek i walkę. Może też być coś mniej RPG, a bardziej przygodowego jak nie ma typowej reprezentacji dungeon crawlera w mniejszej skali.

Musi działać dobrze na 2 graczy i zamykać się w max godzince.

2. W wielu grach największą przyjemność sprawia mi rozbudowa i rozwój mojego miasta lub frakcji. W Eclipse lubię rozwijać moje stateczki. W Heroes od Land, Air and Sea moją stolicę. W ogóle jak gram w gry strategiczne na PC to najbardziej lubię rozbudowę właśnie, a walka z innymi graczami to sprawa drugorzedna. Szukam czegoś takiego na planszy, gdzie głównie (albo w ogóle tylko) naciska się na ten aspekt. Może to być królestwo, frakcja, miasto - wazne, żeby liczyła się rozbudowa i rozwój tego elementu. Patrzałem na takie gry jak Neopolis, ale to raczej wykładanie kafelków na punkty niż rozbudowa. Myślałem też o Hamlet (Wioska), ale muszę jeszcze o tym poczytać. Myślałem też nad Dunosaur World, ale tu jest raczej rozbudowa parku i to nie do końca feeling jakiego szukam.

Musi działać dobrze na 2 graczy, ale tutaj już nie Musi być szybka - wręcz fajnie jakby była dłuższa, żeby było dużo opcji rozbudowy i człowiek mog się napawać swoim dziełem :)
Ostatnio zmieniony 22 sty 2024, 14:34 przez CrossSleet, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: Koshiash »

Ad.1. Może po prostu Małe Epickie Podziemia? Tytuł nie kłamie, są małe i epickie :-)
xoxef
Posty: 35
Rejestracja: 02 lis 2022, 13:12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: xoxef »

1. Tiny epic dungeos to również pierwsze co przyszło mi na myśl.
2. Jeśli walka to sprawa drugorzędna to może Cywilizacja:Nowy początek?
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: CrossSleet »

Dzięki za obie odpowiedzi - na pewno obie sprawdzę. O Tiny Dungeons trochę kiedyś czytałem negatywów, że wcale nie są takie krótkie.

Cywilizacje sprawdzę na pewno, chociaż bardziej wolałbym coś stricte o budowaniu swojej osady miasta, a nie cywilizacji samej w sobie :)
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: samuraj1369 »

CrossSleet pisze: 22 sty 2024, 15:51 Dzięki za obie odpowiedzi - na pewno obie sprawdzę. O Tiny Dungeons trochę kiedyś czytałem negatywów, że wcale nie są takie krótkie.

Cywilizacje sprawdzę na pewno, chociaż bardziej wolałbym coś stricte o budowaniu swojej osady miasta, a nie cywilizacji samej w sobie :)
I dobrze czytałeś, nie są ani krótkie ani łatwe, no i tragicznie się skalują na 2 osoby.
Może Bohaterowie Tenefyru?
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: CrossSleet »

samuraj1369 pisze: 22 sty 2024, 16:00
CrossSleet pisze: 22 sty 2024, 15:51 Dzięki za obie odpowiedzi - na pewno obie sprawdzę. O Tiny Dungeons trochę kiedyś czytałem negatywów, że wcale nie są takie krótkie.

Cywilizacje sprawdzę na pewno, chociaż bardziej wolałbym coś stricte o budowaniu swojej osady miasta, a nie cywilizacji samej w sobie :)
I dobrze czytałeś, nie są ani krótkie ani łatwe, no i tragicznie się skalują na 2 osoby.
Może Bohaterowie Tenefyru?
Bohaterowie tenefyru jako karcianka odpada dla mnie niestety.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2024, 18:27 przez CrossSleet, łącznie zmieniany 1 raz.
xoxef
Posty: 35
Rejestracja: 02 lis 2022, 13:12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: xoxef »

CrossSleet pisze: 22 sty 2024, 15:51 Dzięki za obie odpowiedzi - na pewno obie sprawdzę. O Tiny Dungeons trochę kiedyś czytałem negatywów, że wcale nie są takie krótkie.

Cywilizacje sprawdzę na pewno, chociaż bardziej wolałbym coś stricte o budowaniu swojej osady miasta, a nie cywilizacji samej w sobie :)
A legacy wchodzi w grę? :wink: To może Charterstone by spełniało wymagania?
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: K@mil »

CrossSleet pisze: 22 sty 2024, 15:51 wolałbym coś stricte o budowaniu swojej osady miasta, a nie cywilizacji samej w sobie :)
Może coś Rosenberga Ci wpadnie w oko? Agricola, Ora et Labora... Le Havre
A może Puerto Rico, gdzie budujesz swoją plantację?
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: CrossSleet »

xoxef pisze: 22 sty 2024, 23:56
CrossSleet pisze: 22 sty 2024, 15:51 Dzięki za obie odpowiedzi - na pewno obie sprawdzę. O Tiny Dungeons trochę kiedyś czytałem negatywów, że wcale nie są takie krótkie.

Cywilizacje sprawdzę na pewno, chociaż bardziej wolałbym coś stricte o budowaniu swojej osady miasta, a nie cywilizacji samej w sobie :)
A legacy wchodzi w grę? :wink: To może Charterstone by spełniało wymagania?
Niestety legacy mnie nie kręcą 😅
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: CrossSleet »

K@mil pisze: 23 sty 2024, 11:11
CrossSleet pisze: 22 sty 2024, 15:51 wolałbym coś stricte o budowaniu swojej osady miasta, a nie cywilizacji samej w sobie :)
Może coś Rosenberga Ci wpadnie w oko? Agricola, Ora et Labora... Le Havre
A może Puerto Rico, gdzie budujesz swoją plantację?
Próbowałem Kawerny, ale tam nie czuję budowania tylko te punkciki. Nie ma satysfakcji moim zdaniem ze swojego dzieła :)
sortirus
Posty: 138
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 44 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: sortirus »

Era: Medieval Age - budujesz swoją wioskę na planszy. Jest to kościana gierka, więc nie wiem czy to Ci przypasuje, natomiast ja czuję ten efekt zadowolenia z rozwijania osady tym bardziej że klimatu dodają budynki 3d. Wygląda to tak, że niektóre budynki dają nowe kości, inne stały dochód, inne jakieś umiejętności a wszystkie dają jakąś określoną ilość punktów, którą można podwoić jak się uda obudować je murem. Jest też mały element negatywnej interakcji w postaci niszczenia komuś budynków czy dokładaniu gruzu zabierając komuś miejsce na planszy, ale to zależy też od tego co wypadnie na kościach.
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: CrossSleet »

sortirus pisze: 23 sty 2024, 11:47 Era: Medieval Age - budujesz swoją wioskę na planszy. Jest to kościana gierka, więc nie wiem czy to Ci przypasuje, natomiast ja czuję ten efekt zadowolenia z rozwijania osady tym bardziej że klimatu dodają budynki 3d. Wygląda to tak, że niektóre budynki dają nowe kości, inne stały dochód, inne jakieś umiejętności a wszystkie dają jakąś określoną ilość punktów, którą można podwoić jak się uda obudować je murem. Jest też mały element negatywnej interakcji w postaci niszczenia komuś budynków czy dokładaniu gruzu zabierając komuś miejsce na planszy, ale to zależy też od tego co wypadnie na kościach.
Dzięki bardzo, wygląda ciekawie i chyba spróbuję. Coś takiego, ale w tradycyjnej formie byłoby dla mnie super.
Awatar użytkownika
MarekPlus
Posty: 177
Rejestracja: 01 lis 2020, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 101 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: MarekPlus »

CrossSleet pisze: 22 sty 2024, 07:11
2. W wielu grach największą przyjemność sprawia mi rozbudowa i rozwój mojego miasta lub frakcji.
(...)
Musi działać dobrze na 2 graczy, ale tutaj już nie Musi być szybka - wręcz fajnie jakby była dłuższa, żeby było dużo opcji rozbudowy i człowiek mog się napawać swoim dziełem :)
Może Mistyczny Wiatr?
https://boardgamegeek.com/boardgame/317582/mythwind
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 289 times
Been thanked: 124 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: vder »

Wiem że gdzieś obok psioczyłem na betrayala, ale tutaj warunki są inne i imho mógłby się sprawdzić jako szybką gra tylko z house rulem, że każdy ma dwie postacie i przy nawiedzeniu zdrajca swoją oddaje.
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: samuraj1369 »

Co do dwójki, to sprawdź Glen More II: Kroniki
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Szukam 2 gier - mały dungeon crawler i budowanie swojego królestwa/miasta

Post autor: CrossSleet »

MarekPlus pisze: 24 sty 2024, 08:39
CrossSleet pisze: 22 sty 2024, 07:11
2. W wielu grach największą przyjemność sprawia mi rozbudowa i rozwój mojego miasta lub frakcji.
(...)
Musi działać dobrze na 2 graczy, ale tutaj już nie Musi być szybka - wręcz fajnie jakby była dłuższa, żeby było dużo opcji rozbudowy i człowiek mog się napawać swoim dziełem :)
Może Mistyczny Wiatr?
https://boardgamegeek.com/boardgame/317582/mythwind
Wygląda ciekawie - sprawdzę, dzięki!
samuraj1369 pisze: 24 sty 2024, 09:11 Co do dwójki, to sprawdź Glen More II: Kroniki
Dzięki, sprawdzę. Chociaż dla mnie ważna jest trochę tematyka, a tutaj szkocka za mną nie przemawia 😁
ODPOWIEDZ