Mózgożerna gra dla 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
PawelX
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2023, 08:43
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: PawelX »

Cześć,
Chciałbym zakupić grę która spełnia poniższe kryteria:
- bardzo dobrze działa na 2 osoby
- wymaga móżdżenia i kombinowania
- na ogół wygrywa lepszy, a nie ten kto ma więcej szczęścia
- z planszą
- z dużą interakcją (może być też negatywna interakcja)
- raczej bez deckbuildingu – no chyba, że będzie rewelacyjny :)
- jest dostępna w języku polskim
- szybko się nie znudzi

Te kryteria spełnia „Ankh Bogowie Egiptu” - tę grę już mam, lubię w nią grać, ale nie chcę drugiej podobnej gry.
Myślałem o „Tyrants of the Underdark”, ale tu jest deckbuilding, no i podobno wykonanie gry jest słabe. Nie wiem też czy ta gra wymaga móżdżenia czy po kilku rozgrywkach decyzje staną się oczywiste.
Myślałem o zakupie „GWT Nowa Zelandia”, ale nie wiem jak jest w tej grze z interakcją i losowością (nie grałem w poprzednie edycje GWT). Jest tu deckbuilding, ale mimo to coś mnie do tej gry ciągnie :)
Ostatnio grywałem w Terraformację Marsa - ta gra jest dla mnie zbyt prosta, za mało w niej interakcji, za dużo losowości, ale jednak ma coś w sobie co sprawia, że do niej wracam.
Szukam na BGG ciekawych gier, przeglądam to forum, ale ciężko znaleźć grę, która spełnia moje kryteria (może źle szukam), więc liczę na Waszą pomoc :)
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: kurdzio »

Spoiler:
1. To może czas żeby zainteresować się Lacerdą? Ale tutaj potrzeba większego researchu co do śmigania na 2 osoby, i w większości przypadków instrukcje są po angielsku (są dostępne polskie tłumaczenia na bgg). Ja od Vitala się odbiłem, bo miałem poczucie większej walki i pamiętaniu o zasadach niż skupieniu się na strategii gry.
2. Tyrani są świetni, ale na pewno nie jest to mózgożer. Dużo interakcji, rozgrywka do godziny w 2 osoby.
3. Seria GWT to zwykle dobry wybór, jest nad czym pomyśleć. Interakcji nie ma dużo, można sobie przeszkadzać budynkami i zagrożeniami, ale w 2 osoby jest raczej luźno - tu liczy się wyścig. Sam chętnie sprawdziłbym Nową Zelandię bo grałem tylko w podstawowe GWT.
4. Skoro podoba się Terraformacja to może Podwodne Miasta? Interakcji nieco więcej, w końcu to worker placement :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
LukaszLozz
Posty: 190
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: LukaszLozz »

Czytając Twój wpis przyszły mi do głowy 3 tytuły, które mam, lubię i doceniam chyba właśnie za cechy, których szukasz - działają super na dwie osoby i mają sporo interakcji. Uszereguję względem tej drugiej cechy.

1. Orleans - polska wersja kosztuje sporo, ale gra jest niezależna językowo, a angielską wersję dostaniesz za przyzwoite pieniądze. Polecam z dodatkiem Handel i Intryga. Jest szczypta losowości związna z wyciąganiem worerów z worka, ale to jest połączone z bag-buildingiem więc jest kontrolowalne. Jest sporo wyścigu, jest wkładanie kija w szprychy przeciwnika. Polecam do zastanowienia.
2. Le Havre - tutaj polecam głównie przez móżdżenie, którego jest sporo i pewnego typu interakcję - możliwość korzystania z budynków przeciwnika / zajmowanie budynków przed rywalem. Fajnie śmiga na dwie osoby.
3. The Gallerist - interakcją jest sprytna mechanika kick out, która na dwie osoby nabiera fajnego taktycznego sznytu. Gra anglojęzyczna ale również niezależna językowo w samej rozgrywce.
4* Res Arcana - propozycja z gwiazdką - nie ma wiele bezpośredniej interakcji, stąd troche na doczepkę) ale przez to, że jest bardzo intensywnym wyścigiem, calych czas się siedzi w tym co robi przeciwnik. Ja osobiście mam duże poczucie rywalizacji, a nie układania pasjansa.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: Koshiash »

To może dla odmiany coś oczywistego: Zimna Wojna (ew. tytuły pokrewne jak 1989).
Mniej oczywiste: SW Rebelia lub Wojna o Pierścień.
Spełniają wszystkie przyjęte kryteria, co nie jest trudne, zważywszy na stopień ich ogólności. :wink:

Ps. Nawiązując do innego wątku oczywiście polecę Scythe! :lol:
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: grabol »

Brass Lancashire świetna na 2, doskonała 3-4, jest polskie wydanie. Gra na wiele lat.

Polis 2 osoby, odrobinę zależna językowo z racji na 3 losowe wydarzenia, które wchodzą na początku każdej z 3 rund gry. Ktoś musi ogarnąć angielską instrukcję.

Obie denaturują białka OUN.

O obu sporo posłuchasz na polskim planszówkowym jutubie.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: tomp »

Pod twoje kryteria idealnie wpisuje się Go.
Gra jest niezależna językowo.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: Barbarzyńca »

Ja polecę Amyitis. Dobrze działa na wszystkich zestawach. Wymaga nieustannego kontrolowania działań przeciwnika, wybiegania jak najdalej w przewidywania myśli przeciwnika i przy tym takiego kombinowania by jak najbardziej podstawić mu nogę. W układzie na dwóch jest to najbardziej intensywne.
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: kuba32 »

Seria gipf, szczególnie YINSH i TZAAR
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: Michito »

Mogę się narazić na rekomendację rodem z Gloomhaven, tym bardziej, że sam tę grę tylko posiadam. Wydaje mi się, że może pasować Barrage, ewentualnie z dodatkową planszą na 2 osoby. To na pewno będzie wysoki poziom rozkminy. W 3trollach aktualnie jest (chyba jeszcze jest) bardzo dobra promocja na wersję polską (a z rabatem lojalnościowym koleżanki lub kolegi forum to w ogóle).

Druga polecajka ode mnie to już z czystym sumieniem, bo wypróbowane, Ginkgopolis. Musiałbyś celować w jakieś zamówienie zbiorowe z Phillibert, albo obserwować Amazona, bo w rodzimych sklepach ceny inflacyjne. Gra jest niezależna językowo.
bourbon
Posty: 108
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: bourbon »

Underwater Cities
Brass: Birmingham
Ark Nova
Through the Ages: A New Story of Civilization
A Feast for Odin
Barrage
PawelX
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2023, 08:43
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: PawelX »

Dziękuję za rady!
Zapomniałem o jeszcze jednym kryterium - cena max 300 zł.
Terraformację Marsa lubię, ale wg mnie jest to tylko dobra gra (nie rozumiem dlaczego jest tak wysoko w rankingu BGG) i nie chcę gry podobnej więc Ark Nova, Podwodne Miasta raczej odpadają (zastanawiałem się nad tymi grami przed zakupem TM, ale wygrała TM). No i musi być głębia i interakcja, to nie może być pasjans.
Widzę 2 polecenia gry Barrage. Też zastanawiałem się nad tym tytułem, ale widziałem opinie, że ta gra najlepiej działa w pełnym składzie, na 2 osoby już tak dobra nie jest.
Heimdall
Posty: 15
Rejestracja: 02 paź 2021, 17:01

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: Heimdall »

Na 2 osoby polecam:
barrage z dodatkiem afera na Nilu-świetne euro.
SW rebelia-doskonala gra, trzeba liczyć się z rozgrywkami na 3-4h

Obie gry mają olbrzymią regrywalność i są bardzo ładnie wydane, z pewnością będą cennymi pozycjami w kolekcji.
Awatar użytkownika
gotrek992
Posty: 93
Rejestracja: 16 cze 2018, 15:45
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: gotrek992 »

Neuroshima Hex wpisuje się w twoje kryteria.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: arturmarek »

Powtórzę wielką trójkę dużych dwuosobówek: Zimna Wojna, Wojna o Pierścień, Star Wars: Rebelia.

Ja sporo gram dwuosobowo i poleciłbym jeszcze:
Cywilizacja poprzez wieki: moja ulubiona dwuosobobówka (choć teoretycznie gra jest 2-4). Patrząc na Twoje wymagania, to nie ma jedynie typowej planszy.
Brass Lancashire: Klasyk, któy w nowej odsłonie ma znakomity wariant dwuosobowy. W sumei nie grałem w Birmingham 2-osobowo, ale mam wrażenie, że lepszy od Lancashire w tej konfiguracji nie jest.
Food Chain Magnate: są rózne opinie nt. gry dwuosobowej, ja bardzo lubię. Jest dość szachowa - początek rozgrywki może wyglądać dość dodobnie. W grze może się zdarzyć, że przed końcem rozgrywki jest jasne kto wygra - dla mnie plusem gry dwusobowej jest możliwość wcześniejszego skończenia nie psując zabawy innym. Zdaję sobię sprawę, że to nie dla wszystkich jest plus gry, więc o tym piszę.

Jeśli miałbym polecić jedną grę i jeszcze cena grała by rolę, to zdecydowanie Cywilizacja Poprzez Wieki.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: salaba »

Może niepopularna opinia, ale Pax pamir 2 ed. gdzie można grać na 2 osoby + automa. Deck building jest, ale nie generuje wielu kart i jak zmieniasz sojusze to masz opcję tworzenia silniczka na nowo. Jest tam negatywna interakcja, non stop trzeba śledzić co się dzieje na planszy, jest po polsku i ma ograniczoną losowość i trzeba przy niej myśleć! :P Lista zalet tej gry jest długa :D
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4670
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: Mr_Fisq »

Ja przewrotnie zaproponuję klasykę: Go.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: kuleczka91 »

Podwodne miasta - są ciekawszą grą od Terraformacji Marsa i zamyka się w 1,5h. Fajne jest podbieranie sobie pól z lepszymi akcjami, bo dzięki temu przeciwnik nie zrobi wszystkiego w swoich turach. Ekstra działa na 2 graczy. To błąd, że skreślasz tą grę z góry :).
Barrage + Afera na Nilu - my gramy w Barrage w większości tylko 2 osobowo. Raz udało się zagrać na 4 (ale to była pierwsza rozgrywka 2 osób, więc nie było typowego mięska). Może i była większa interakcja na większy skład, ale na 2 również można się w tej grze świetnie bawić, zwłaszcza w dodatku z Nilem gdzie jest ciaśniej i ta mapka lepiej działa na 2 niż oryginalna. Ja osobiście uwielbiam tą interakcję w Barrage, do tego stopnia, że ciężko mi znaleźć inną grę, która by była lepsza.
Woodcraft - krótka kołderka + podbieranie sobie kafli z akcjami i konkretnymi bonusami z planszy potrafi czasem utrudnić nasz plan na zrealizowanie. Masa kombinowania, jak dobrze akcje pospinać.
Pipeline - gra z krótką kołderką, bardzo fajne przetwarzanie ropy do różnych jej poziomów po to by je później sprzedać na rynkach i na tym zarobić. W grze mamy różne zdolności (o ile je zakupimy), które pomogą nam lepiej zarządzać naszą rafinerią. Wygrywa ten, który najwięcej zarobi na koniec gry.
Władcy Oceanu - w naszym odczuciu lepiej działa Ocean niż Władcy Ziemi na taki mniejszy skład. Gra mocno interakcyjna, wredna i do samego końca czasami nie wiadomo kto wygra :)
Awatar użytkownika
DziejopisWawel
Posty: 153
Rejestracja: 13 wrz 2016, 19:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 140 times
Been thanked: 7 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: DziejopisWawel »

Ja z kolei bym polecił klasyki w postaci Agricolii lub Puerto rico wersja z dodatkami bez roku w nazwie jeśli jeszcze nie posiadasz. IMO spełniają wszystkie założenia (ta druga ma wiecej interakcji)choć chętnie poznałbym opinie innych na ten temat.
"Daj nam, Boże, sto lat wojny."
PawelX
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2023, 08:43
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: PawelX »

Dziękuję za rady! Zdecydowałem się na Barrage :) Wcześniej ta gra też mnie zaciekawiła, ale szybko ją odrzuciłem, bo były opinie, że jest to gra dla 4 osób, a na 2 działa słabo. Jestem po kilku rozgrywkach 2-osobowych, no i gra się podoba :) Interakcja jest na satysfakcjonującym poziomie (dużo wyższa niż np. w Terraformacji Marsa) i z moich obserwacji wynika, że opłaca się wchodzić w interakcje. W grze jest dużo przyjemnego kombinowania i gra wcale nie jest taka skomplikowana jak się wydawało. Planuję zakupić dodatek "Afera na Nilu". Jest jeszcze plansza fanowska na BGG, która podobno lepiej działa na 2 osoby niż podstawka - sprawdzę :)

Wątku nie zamykam, bo za jakiś czas znowu będę poszukiwał gry o podobnych kryteriach :)
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: piwko »

To polecam jeszcze Pax Renaissance. Niedługo wyjdzie po polsku, doskonała gra, dobrze działa na dwie osoby, bardzo mózgożerna.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Mózgożerna gra dla 2 osób

Post autor: b3lial »

To może ELEKT? Nazywany karcianymi szachami :D Nie ma planszy jako takiej ale kombinowania jest mega dużo.
ODPOWIEDZ