London / Londyn (Druga Edycja) - szybki wariant dwuosobowy

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

London / Londyn (Druga Edycja) - szybki wariant dwuosobowy

Post autor: warlock »

Próbowałem skrócić kiedyś grę dwuosobową poprzez usunięcie z talii konkretnych kart, ale wydaje mi się, że da się to zrobić lepiej i w mniej upierdliwy sposob. Wrzuciłem to na BGG: https://boardgamegeek.com/thread/320156 ... uce-length

Szybki wariant dwuosobowy: korzystacie ze wszystkich pól planszy (jak dla gry na 4 graczy). Po obowiązkowym dobraniu jednej karty na początku tury odrzucacie wierzchnią kartę z talii i umieszczacie ją na planszy (usuwając karty z dolnego rzędu w przypadku przepełnienia i zsuwając górny rząd, zgodnie ze standardowymi regułami). Zasada opcjonalna: jeśli chcecie pozostawić moment uruchomienia końca gry pod kontrolą graczy, nie odrzucajcie w ten sposób ostatniej karty z talii.

W tym wariancie nie zmniejsza się talii przed partią i nic nie jest losowo usuwane, a gra pozostaje naprawdę płynna. Rynek jest większy i wchodzą na niego dodatkowe karty, ale zachowane jest tempo przewijania się kart jak w rozgrywce w komplecie więc trzeba się spieszyć z dobieraniem tego co chcemy z rynku ;). Polecam przetestować, tak jak stronię od domowych zasad tak od teraz będę grał tylko tak ;). Dajcie znać jak wrażenia.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: London / Londyn (Druga Edycja) - szybki wariant dwuosobowy

Post autor: kdsz »

Przetestowaliśmy w sobotę. Od razu napiszę, że grało się bardzo fajnie, ale jednak wciąż uważam, że wariant Ben-Lucca jest najlepszy. Czas gry jest chyba porównywalny, a usuwanie dzielnic przy zapełnieniu planszy dobrze (i łatwo) symuluje trzeciego gracza. Natomiast w B-L gorzej rozwiązano kwestię redukcji talii. Karty zwyczajnie wypadają na zawsze z gry (oglądane, lub nie - do decyzji), a w Twoim wariancie lądują na planszy i wciąż mogą trafić do graczy. To moim zdaniem bardziej odpowiada ogólnej koncepcji gry. Myślę, że następnym razem zagramy w wariant B-L z Twoją modyfikacją. I się zobaczy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: London / Londyn (Druga Edycja) - szybki wariant dwuosobowy

Post autor: warlock »

Dzięki, super że sprawdziłeś!

Zastanawiałem się pierwotnie czy korzystać z pól dla 3 czy dla 4 graczy w tym wariancie. Czuliście, że rynek odświeża się w odpowiednim tempie? Czy plansza powinna być jednak o jedną kolumnę ciaśniejsza?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: London / Londyn (Druga Edycja) - szybki wariant dwuosobowy

Post autor: kdsz »

Grając w Twój wariant korzystaliśmy ze wszystkich pól.

W Ben-Lucca gramy we dwójkę na 3 kolumny (6 pól na planszy). Natomiast kombinowany wariant, o którym wyżej wspominam, musiałby chyba uwzględniać więcej kolumn. Każde wywalenie dzielnicy skutkuje pojawieniem się kilku kart na planszy i tym samym przybliżamy się do kolejnego odrzucenia. A nie jest przecież wskazane, żeby zmielić całą talię dzielnic na długo przed końcem gry. W normalnym wariancie B-L dzielnice kończą się nam w ostatnich rundach i do tego należałoby dążyć w tym łączonym wariancie. Intuicyjnie wydaje mi się, że 8 pól powinno być ok, ale trzeba sprawdzić.
ODPOWIEDZ