Prowadzenie wspólnej bazy gier planszowych wśród znajomych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 874
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 295 times
Been thanked: 207 times

Prowadzenie wspólnej bazy gier planszowych wśród znajomych

Post autor: Seraphic_Seal »

Hej wszystkim,

W mojej grupie od planszówek zrodził się pomysł zebrania do kupy informacji, do jakich gier mamy dostęp. Pierwsza myśl padła na udostępniony arkusz google (lepsze sugestie też z chęcią przyjmę). Szukam jakiegoś pomysłu, jak zastosować w tym sprytne filtry, i w zasadzie w jaki sposób wprowadzać pewne dane. W excelu coś tam sobie zrobię, ale programista ze mnie żaden.

1) Ilość graczy. Jak wprowadzić ten parametr jako zakres (np. 2-4), i żeby potem odfiltrować to np. filtrem "dla 3 graczy". Jakby dało się w to jeszcze wpleść jakieś miejsce na komentarz dla każdej ilości graczy to byłoby super, (w sensie, gra działa super na 4 osoby, słabo na 2) albo np warunek - 5 graczy można tylko z dodatkiem. W miarę możliwości chciałbym uniknąć bardzo łopatologicznego sposobu - osobna kolumna dla każdej ilości i wpisywanie tak/nie.

Możliwe, że excel ma taką funkcję - ale w sumie nie wiem nawet pod jaką nazwą zacząć tego szukać.

2) Kategoryzacja gier i możliwość filtrowania. Tu już pewnie byłoby to trudniej niż punkt powyżej, ale może się da? Żeby przypisywać grą kategorie, może nawet kilka osobnych grup kategorii (w jednej np. czy rywalizacyjna czy koop, w innej czy deckbuilding czy area control). Super byłoby tu uniknąć miliona kolumn

Ogólnie jeśli przerzucać się na jakąś apkę to mile widziane inne funkcjonalności - np dla danej gry przypisanie do każdego gracza, jak bardzo lubi w to grać xdd w excelu dość łatwo w sumie to zrobić (może tylko trochę zabawy w scalanie komórek itp), ale bardziej problematyczne byłoby później rozszerzenie takiej bazy pod kolejnego gracza
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Vanatox
Posty: 157
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: Prowadzenie wspólnej bazy gier planszowych wśród znajomych

Post autor: Vanatox »

BGG
Fojtu
Posty: 3385
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Prowadzenie wspólnej bazy gier planszowych wśród znajomych

Post autor: Fojtu »

Jeżeli szukasz prostego sposobu, to po prostu załóż konto na BGG i tam dodaj wszystkie gry.
Potem w advanced search możesz filtrować tylko "Owned", rzeczy typu userzy są w bazie do filtrowania, możesz też robić notatki do każdej gry.


Obrazek

Ja w mojej grupie osobiście mam prostego excela z listą gier podzielonych na 3 kategorie wg czasu gry (1,5-2h+;0.5-1,5h;fillerki) i każdy daje oceny 0-3
3- chcę zagrać ASAP
2- chętnie zagram
1- mogę zagrać
0- nie chcę w to grać, veto

Sprawdza się to nieźle, też dzięki indywidualnym ocenom (jest nas 4) wiemy co kto lubi faktycznie i na podstawie tego wybieramy repertuar.

Obrazek

No ale my mocno filtrujemy pozycje i jak coś nie podchodzi całej grupie to szybko wylatuje.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 874
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 295 times
Been thanked: 207 times

Re: Prowadzenie wspólnej bazy gier planszowych wśród znajomych

Post autor: Seraphic_Seal »

Vanatox pisze: 14 gru 2023, 10:31BGG
Z BGG korzystam bardzo często, ale raczej w innych celach. Dotychczas, przynajmniej wg mnie, potrzebne mi funkcjonalności na BGG są tragiczne, archaiczne i nieczytelne. To czego obecnie bym potrzebował to dość prosta, przejrzysta tabelka z excela, ale z dość zaawansowanymi opcjami filtracji.

I czy na BGG da się sensownie prowadzić taką listę współtworzoną przez kilku użytkowników?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
samuraj1369
Posty: 449
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 164 times
Been thanked: 163 times

Re: Prowadzenie wspólnej bazy gier planszowych wśród znajomych

Post autor: samuraj1369 »

Zostaje chyba albo excel online albo google spreadsheet.
Mam taki arkusz utworzony w temacie jedzeniowym dla siebie, mojej dziewczyny i jej mamy. Poustawiane są tam filtry, więc łatwo wszystko znaleźć, jest zdjęcie, przepisy, uwagi i nasze oceny.
Do gier planszowych to tyle, żeby się nie zdublować, to niech każdy dostanie dzień na dodanie swoich gier, jeśli gra już jest, to w kolumnie "właściciel" dopisze się też druga osoba. Filtrować można po konkretnych tytułach czy alfabetycznie. Jeśli trzeba, zawsze można z samej nazwy gry zrobić hiperłącze prowadzące do BGG danego tytułu.

Excel to potężne narzędzie, bardzo intuicyjne i przejrzyste. Polecam :D
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1654
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 361 times
Kontakt:

Re: Prowadzenie wspólnej bazy gier planszowych wśród znajomych

Post autor: nidhog »

Jest coś podobnego. Możesz sprawdzić czy spełni Twoje wymagania. Nazywa się to https://kallax.io/
Można tam zaciągnąć listę z BGG, więc łatwo można prowadzić aktualną listę w obu miejscach naraz.
Mozna szukać po listach gier dodanych przyjaciół
Moje zbiórki - szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 985
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 362 times
Been thanked: 774 times
Kontakt:

Re: Prowadzenie wspólnej bazy gier planszowych wśród znajomych

Post autor: Apos »

Bart Henry pisze: 14 gru 2023, 22:53 https://geekgroup.app/
Też polecam :) Używamy do prowadzenia biblioteki gier graczy z naszego stowarzyszenia. Każdy u siebie prowadzi kolekcję na BGG, a na geekgroupie tworzysz grupę, dodajesz nicku użytkowników i podziwiasz wyniki. Wiele pożytecznych filtrów i a wszystko zautomatyzowane.
gogovsky
Posty: 2232
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 468 times
Been thanked: 514 times

Re: Prowadzenie wspólnej bazy gier planszowych wśród znajomych

Post autor: gogovsky »

Sorry, że tu a jaka appke (może być płatna) polecacie do fajnych zapisów wyników? porównywania gdzie np. będę mógł wypisać np rasy z area control czy np postaci z tidala/trickeriona/nemesisa i winratio/średnie miejsce graczy itd:p
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 707
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 549 times
Been thanked: 423 times

Re: Prowadzenie wspólnej bazy gier planszowych wśród znajomych

Post autor: miker »

gogovsky pisze: 17 gru 2023, 14:46 Sorry, że tu a jaka appke (może być płatna) polecacie do fajnych zapisów wyników? porównywania gdzie np. będę mógł wypisać np rasy z area control czy np postaci z tidala/trickeriona/nemesisa i winratio/średnie miejsce graczy itd:p
BGStats
ODPOWIEDZ