Stranger Things Po drugiej stronie - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Stranger Things Po drugiej stronie - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

1. Karta KONIEC DNIA sezonu 2.
Jeśli to możliwe, utwórz stos 2 żetonów na pustym polu Pnączy. Następnie odkryj wierzchni żeton z każdego stosu w Tunelach. Nie dobieraj więcej Scen w tej turze. Przetasuj talię Scen.

Pytanie czy żetony należy odkryć tylko na dwóch polach (Zachodnie Tunele i Wschodnie Tunele) czy także w Gnieździe i na Bramie? Tunele na stronie 4 instrukcji są opisane jako wszystkie po drugiej dolnej stronie planszy.
I drugie pytanie do tego punktu: czy należy przetasować wszystkie karty Scen (także te już odrzucone)?

2. Karta sojusznika Karen Wheeler sezonu 2.
Na początku twojej tury jedna dowolna Postać w twojej Lokacji może obniżyć swój poziom Strachu o 2.
Pytanie czy możesz swojej Postaci obniżyć?
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: Stranger Things Po drugiej stronie - pytania i wątpliwości

Post autor: gregoff »

1. Nie grałem drugiego sezonu jeszcze. Więc nie podpowiem

2. Na logikę "Dowolną postać" to też Ty.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Stranger Things Po drugiej stronie - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

A grałeś może postacią Jedenastki? Jest w materiałach dodatkowych na stronie Portalu.

Obrazek

Jak interpretować jej specjalną zdolność a w zasadzie drugą część tekstu, że akcja "Pomóż Jedenastce" nie może być wykonana przez żadną z Postaci. Chodzi o resztę postaci poza Jedenastką czy Jenenastka również nie może?
Na logikę trochę dziwnie byłoby wykonywać akcję Pomóż Jedenastce... Jedenastką.

Co do kart scen: Koniec Dnia... w pierwszym sezonie są bodajże dwie takie karty a w drugim jedna. Pytanie czy tasujemy wszystkie karty w tym discard (w tym karta Koniec Dnia) czy tylko te jeszcze nieodkryte? Na YT jest wrzucona pełna rozgrywka i tam autor tasuje wszystkie karty więc chyba ta opcja jest tą właściwą.
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: Stranger Things Po drugiej stronie - pytania i wątpliwości

Post autor: gregoff »

Zgadzam się z obydwiema twoimi interpretacjami.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Stranger Things Po drugiej stronie - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Niby prosta gra a po kolejnej partii pojawiły się następne wątpliwości.
Sojusznik Steve Harrington, który pozwala ignorować pierwsze zwiększenie poziomu strachu. Czy wobec tego jak walczę ze stosem powiedzmy o sile 10 a zagrywam tylko kartę o sile 2 to powinienem stracić różnicę czyli 8 i w tej sytuacji mając takiego sojusznika jak Steve nie tracę nic? Grając w ten sposób można się pozbywać po każdej nieudanej próbie po jednym żetonie ze stosu kosztem tylko jednej karty akcji aż w końcu stos się wyczerpie i to łatwy sposób na wygranie gry.
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: Stranger Things Po drugiej stronie - pytania i wątpliwości

Post autor: gregoff »

Moim zdaniem to jest "ignore thr First Fear gained" i to oznacza, że cały strach ignorujesz. Chociaż na BGG tłumacza to jakbyś ignorował tylko 1 punkt strachu.

Więc pewności żadnej nie mam które jest prawidłowe.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Stranger Things Po drugiej stronie - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Wydaje mi się jednak (także po konsultacji na bgg), że ignorowanie całego strachu byłoby lekkim przegięciem i raczej skłaniam się ku tej drugiej opcji, że Stevem można zmniejszać o 1 pierwsze zwiększenie poziomu strachu. Przykład: masz otrzymać 3 strachu- otrzymujesz 2.

Przydałby się oryginalny tekst karty Steve'a.

Edit/ Udało mi się znaleźć.
Obrazek
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: Stranger Things Po drugiej stronie - pytania i wątpliwości

Post autor: gregoff »

bdm pisze: 06 gru 2023, 13:04 Wydaje mi się jednak (także po konsultacji na bgg), że ignorowanie całego strachu byłoby lekkim przegięciem i raczej skłaniam się ku tej drugiej opcji, że Stevem można zmniejszać o 1 pierwsze zwiększenie poziomu strachu. Przykład: masz otrzymać 3 strachu- otrzymujesz 2.
Zgadzam się.
Ostatnio zmieniony 06 gru 2023, 23:00 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Stranger Things Po drugiej stronie - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Nic jednak nie wskazuje na to, że można ignorować ten strach tylko raz na turę a takie wątpliwości pojawiły się na bgg. Moim zdaniem możesz ignorować każde zwiększenie poziomu strachu o 1. Przykład: w swojej turze wykonujesz ryzykowną akcję po której strach ma Ci podejść o 3 - podchodzi tylko o 2. Potem w tej samej turze dociągasz dwie kart scen w wyniku której otrzymujesz kolejno 1 i 2 strachu - dzięki Steve'owi będzie to 0 i 1.

Napisałem na BGG bezpośrednio do Roba Daviau i po chwili uzyskałem odpowiedź:

Any time you gain fear, you gain 1 less. So moving in the upside down is no fear (because you ignore the 1 fear). Your option is right.


:D :D
ODPOWIEDZ