Niezbadana Planeta (Planet Unknown) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Niezbadana Planeta (Planet Unknown) - pytania i wątpliwości

Post autor: Alucard1982 »

Jak rozumiecie efekt cofnięcia znacznika na jednym z torów - otrzymuje się wtedy korzyści z pola, na którym znacznik wyląduje?
Logiczne by było, że nie, ale wątpliwości mogą pojawić się podczas czytania zasad korporacji Republic, gdzie jest napisane: "Za każdym razem, gdy osiągasz Kamień Milowy Cywilazcji, musisz cofnąć inny Znacznik. Nie otrzymujesz korzyści z toru, gdy się cofasz" - i tujest sprawa jasna, ale np na kartach Wydarzeń, które powodują cofanie, nie ma takiego zapisu...
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Niezbadana Planeta (Planet Unknown) - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Wg instrukcji:
Za każdym razem, gdy Znacznik awansuje, gracz - jeśli to możliwe - otrzymuje nagrodę z miejsca na torze, które tym Znacznikiem przykrywa.
a adnotacja z korporacji Republic po prostu rozwiewa wątpliwości (albo tworzy nowe :D )
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Niezbadana Planeta (Planet Unknown) - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

Nie dostajesz nagrody gdy się cofasz i trafisz na pole z premią. Ale możesz dostać nagrodę drugi raz gdy się cofniesz a następnie pójdziesz do przodu i PONOWNIE osiągniesz premiowane pole.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Niezbadana Planeta (Planet Unknown) - pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

Ja miałem taki edge-caseowy przypadek, albo po prostu przegapiłem wpis w instrukcji
Jak dokładnie rozpatruje się synergy-boosty, trzeba rozpatrzyć całość z jednego toru zanim zabiorę się za drugi?

Tutaj przypadek który nam się przytrafił.
Dokładamy czerwony kafel przez co podnoszę tor łazików - ruch łazikiem o 3 pola, synergy boost na technologie
Mogę się jeszcze ruszyć to +1 pole bo właśnie zdobyłem technologię, czy nie bardzo bo w momencie ruchu technologii nie było
Obrazek
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Niezbadana Planeta (Planet Unknown) - pytania i wątpliwości

Post autor: Alucard1982 »

Darkstorm pisze: 20 wrz 2023, 12:09 Nie dostajesz nagrody gdy się cofasz i trafisz na pole z premią. Ale możesz dostać nagrodę drugi raz gdy się cofniesz a następnie pójdziesz do przodu i PONOWNIE osiągniesz premiowane pole.
Tak też gramy.
A jeżeli w wyniku cofnięcia i ponownego awansu, mielibyśmy dobrać kolejny Łazik?
Wczoraj grając korporacją, która posiada tylko 1 Łazik, miałem właśnie taką sytuację i nie mając kolejnego Łazika w "zasobach korporacji", nie dobierałem...
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Niezbadana Planeta (Planet Unknown) - pytania i wątpliwości

Post autor: Alucard1982 »

Planeta Petra - czy podczas końcowego punktowania niezakryte pola strumieni elektrycznych liczą się jako zakryte?
Awatar użytkownika
gryzli83
Posty: 67
Rejestracja: 09 mar 2020, 11:32
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 53 times

Re: Niezbadana Planeta (Planet Unknown) - pytania i wątpliwości

Post autor: gryzli83 »

Alucard1982 pisze: 20 wrz 2023, 14:19 Planeta Petra - czy podczas końcowego punktowania niezakryte pola strumieni elektrycznych liczą się jako zakryte?
Za BGG:

Do electric currents count as filled in spaces for the purposes of scoring end of game columns and rows?
No.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Niezbadana Planeta (Planet Unknown) - pytania i wątpliwości

Post autor: Alucard1982 »

Dzięki.
No to jedziemy dalej :) - czy po otworach w planecie Lacuna można jeździć Łazikami?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Niezbadana Planeta (Planet Unknown) - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Alucard1982 pisze: 20 wrz 2023, 14:37 Dzięki.
No to jedziemy dalej :) - czy po otworach w planecie Lacuna można jeździć Łazikami?
Proszę:
https://boardgamegeek.com/thread/285150 ... ations-faq
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: rand »

Mam krótkie i chyba szybkie pytanie dotyczące zasady kart celow wspólnych. W przypadku kart: Posiadaj na swojej planecie ogólnie najwięcej obszarów terenu......Oznacza największą ilość obszarów danego typu ale bez zasobu, czyli liczymy tylko puste pola danego typu? Czy zasób też jest liczony do tego celu? A może chodzi tu o ilość płyte na których jest dany teren?

EDIT:
W polskiej instrukcji jest chyba błąd bo na przykładzie punktowania na stronie 7, jest wymieniony powyższy cel i informacja, że jest 21 kwadratów spełniających ten warunek, ale w oryginalnej instrukcji jest zupełnie inny cel na tej stronie, więc liczba raczej nie jest perawidłowa co tym bardziej sprawia, że mam trudność ze zrozumieniem tej zasady.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: miker »

Spoiler:
Obszar to jeden kwadracik. Niezależnie czy ma zasób czy nie. Jest terenem danego typu.
Masz to pojęcie gdzieś w instrukcji, chyba na ostatniej stronie. Zobacz obrazek, zasób wlicza się do terenu.
Obrazek
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: rand »

No właśnie tam definicji obszaru chyba nie ma. Postudiowałem bgg trochę i chyba tylko jedno pytanie się do tego odnosi. Chodzi tu o oddzielne, niepołączone obszary, nie liczy się ani zasobów ani kwadracików a cały obszar. Na przykładzie ze strony 7 to by było 5 obszarów a nie 21 jak to opisali. Swoją drogą spory babol bo po prostu inną kartę celu dali, jak tego ktoś nie wyłapał to nie wiem bo to grafikę trzeba zmienić....
Pomijam kwestie tłumaczenia bo po angielsku jest coś o unique areas a u nas jest jak jest, stąd potem wątpliwości wychodzą.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Relo »

Spoiler:
Nie wiem, czy tutaj nie jest policzona łączna liczba terenów z łazikami tylko z przylegającymi do siebie (wtedy wartość jest prawidłowa). Według instrukcji, strona 16:
Strefa Terenu - grupa przylegającego do siebie terenu,
składająca się z jednej lub większej liczby stykających
się prostopadle (nie na ukos) płytek z tym samym
typem Zasobu. Rozmiar strefy określany jest przez
całkowitą liczbę kwadratów danego terenu w grupie
.
Wtedy ma sens opis liczenia punktów według tego w instrukcji polskiej wersji.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: rand »

Ok, czyli strefa terenu to to samo co obszar terenu? Trochę niekonsekwentni są :wink:

Jak policzymy liczbę terenów z łazikami na największym obszarze to dostajemy prawidłową liczbę 21, sęk w tym że nijak się to ma do treści zadania, które punktuje za oddzielne obszary, a tych jest 5. Nie wiem czemu zmienili kartę celu w przykładzie a nie zmienili nov po za tym.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Relo »

Zgadzam się, że opis na karcie mówi nam o posiadaniu jak największej ilości obszarów (co w przyjętej przeze mnie tezie może dotyczyć łącznej ilości stykających się ze sobą obszarów danego terenu) lub jak rozumiem przyjęciu drugiej wersji że chodzi o ilość różnych nie połączonych ze sobą terenów danego rodzaju.
Wydaje mi się, że tutaj niefortunnie sformułowano zapis na karcie, który i tak jest dość długi, a opisów szczegółowych w instrukcji brak.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: krisow »

Wszystkie wątpliwości wynikają z błędu w polskiej instrukcji. Punkty są policzone dobrze (21), ale karta Cel Sąsiadujący zamieszczona w instrukcji jest błędna:
Każdy rodzaj terenu ma dwa rodzaje celów sąsiadujących (przykładowo łaziki):
1. Posiadaj największy wyodrębniony obszar terenu Łazików na swojej planecie - wizerunek taj karty powinien być w instrukcji (jest tak w angielskiej) i mamy 21 pkt.;
2. Posiadaj na swojej planecie ogólnie najwięcej obszarów terenu Łazików - a taki wizerunek jest wydrukowany, co dałoby 31 pkt. [mój błąd w interpretacji, poniżej wyjaśnienie].

[EDYCJA] - 31 w przykładzie nr 2, to jednak błędna interpretacja, gdybyśmy liczyli obszary Łazików ze strony siódmej instrukcji prawidłową sumą będzie 5 (nie liczymy samych kwadracików, a sumę niepołączonych obszarów danego terenu i nie ważne czy jest to obszar złożony z 2 kwadracików czy z 8, każdy liczy się jako jeden). Nawet grafika na karcie to podpowiada.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2023, 21:53 przez krisow, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: rand »

krisow pisze: 06 lis 2023, 20:35 Wszystkie wątpliwości wynikają z błędu w polskiej instrukcji. Punkty są policzone dobrze (21), ale karta Cel Sąsiadujący zamieszczona w instrukcji jest błędna:
Każdy rodzaj terenu ma dwa rodzaje celów sąsiadujących (przykładowo łaziki):
1. Posiadaj największy wyodrębniony obszar terenu Łazików na swojej planecie - wizerunek taj karty powinien być w instrukcji (jest tak w angielskiej) i mamy 21 pkt.;
2. Posiadaj na swojej planecie ogólnie najwięcej obszarów terenu Łazików - a taki wizerunek jest wydrukowany, co dałoby 31 pkt.
My właśnie graliśmy tak jak w punkcie drugim, ale jak się okazuje to liczenie jest chyba niepoprawne. Przynajmniej wg jednego wątku na bgg i wg implementacji tej gry na BGA. Bo powinno się liczyć obszary, czyli oddzielne obszary niepołączone ze sobą. Czyli np 4 obszary łazików to jeden obszar, w innym miejscu planszy dwa obszary łazików itd. W takim przypadku na stronie 7 mamy 5 oddzielnych obszarów.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: krisow »

rand, faktycznie masz rację, nawet grafika na karcie Cel Sąsiadujący podpowiada takie zrozumienie tekstu. Czyli na przykładzie z instrukcji jest nie 31, a 5 obszarów.
ODPOWIEDZ