Hallertau - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Hallertau - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

Przesuwamy budynki w rundzie 3. Czyli koszt to 3 dobra albo 2 dobra jeśli użyję dwóch typów.
Muszę wydać więcej gliny niż zboża (żółte).
Mam 2 gliny i dużo zboża czyli z pierwszej opcji nie skorzystam bo musiałbym mieć 3 gliny. A czy mimo zniżki mogę zapłacić 2 dobrami ale różnymi? Czyli w tym przypadku 2 gliny + zboże. Innymi słowy czy zniżka jest obowiązkowa?

Drugie pytanie- czy zbieranie plonów jest obowiązkowe? Obstawiam, że nie ale ...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
konik
Posty: 44
Rejestracja: 17 sie 2021, 09:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Hallertau

Post autor: konik »

detrytusek pisze: 01 lis 2023, 12:48 Przesuwamy budynki w rundzie 3. Czyli koszt to 3 dobra albo 2 dobra jeśli użyję dwóch typów.
Muszę wydać więcej gliny niż zboża (żółte).
Mam 2 gliny i dużo zboża czyli z pierwszej opcji nie skorzystam bo musiałbym mieć 3 gliny. A czy mimo zniżki mogę zapłacić 2 dobrami ale różnymi? Czyli w tym przypadku 2 gliny + zboże. Innymi słowy czy zniżka jest obowiązkowa?

Drugie pytanie- czy zbieranie plonów jest obowiązkowe? Obstawiam, że nie ale ...
Odp. 1 Korzystasz z pierwszej opcji, czyli płacisz 3 dobra (2 gliny + 1 zboże). Nie jest wymagane płacenie jednym typem dobra dopóki spełniony jest warunek, że płacisz więcej gliny niż zboża. Niestety nie możesz skorzystać z drugiej opcji i zniżki ze względu na ograniczenie (więcej gliny niż zboża, bo gdybyś zastosował zniżkę, to byłoby 1+1). W 4 rundzie płacąc tymi dwoma dobrami załapiesz się na zniżkę i zapłacisz 3 dobra (2 gliny + 1 zboże), a nie 4.

Odp. 2 Moim zdaniem jest obowiązkowe. W instrukcji jest napisane, że każdy gracz wykonuje dwa kroki podczas żniw (zbiory i zmniejszenie wydajności). Nie ma nic o dowolności wykonania tych czynności.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Hallertau

Post autor: detrytusek »

konik pisze: 01 lis 2023, 15:57 Odp. 1 Korzystasz z pierwszej opcji, czyli płacisz 3 dobra (2 gliny + 1 zboże). Spełniasz warunek, że płacisz więcej gliny niż zboża. Niestety nie możesz skorzystać z drugiej opcji i zniżki ze względu na ograniczenie (więcej gliny niż zboża, a gdybyś zastosował zniżkę, to byłoby 1+1). W 4 rundzie płacąc tymi dwoma dobrami załapiesz się na zniżkę i zapłacisz 3 dobra (2 gliny + 1 zboże), a nie 4.
Ale nie spełniam warunku, że płacę tylko jednym dobrem (o ile to jest warunek).
konik pisze: 01 lis 2023, 15:57 Odp. 2 Moim zdaniem jest obowiązkowe. W instrukcji jest napisane, że każdy gracz wykonuje dwa kroki podczas żniw (zbiory i zmniejszenie wydajności). Nie ma nic o dowolności wykonania tych czynności.
No właśnie ja też nie znalazłem, więc może i masz rację.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
konik
Posty: 44
Rejestracja: 17 sie 2021, 09:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Hallertau

Post autor: konik »

detrytusek pisze: 01 lis 2023, 17:29
konik pisze: 01 lis 2023, 15:57 Odp. 1 Korzystasz z pierwszej opcji, czyli płacisz 3 dobra (2 gliny + 1 zboże). Spełniasz warunek, że płacisz więcej gliny niż zboża. Niestety nie możesz skorzystać z drugiej opcji i zniżki ze względu na ograniczenie (więcej gliny niż zboża, a gdybyś zastosował zniżkę, to byłoby 1+1). W 4 rundzie płacąc tymi dwoma dobrami załapiesz się na zniżkę i zapłacisz 3 dobra (2 gliny + 1 zboże), a nie 4.
Ale nie spełniam warunku, że płacę tylko jednym dobrem (o ile to jest warunek).
No właśnie, to nie jest warunek. Możesz płacić dowolnie dozwolonymi dobrami, o ile spełniasz warunki. Identycznie jest w przypadku warzelni. W 3 rundzie możesz zapłacić 3 jęczmienia albo 2 jęczmienia i 1 chmiel. Tutaj jest tabelka, która pokazuje jakimi kombinacjami możesz płacić https://boardgamegeek.com/image/7569204/jellyfish1
ODPOWIEDZ