High Frontier 4 All, czyli Eklund mieli mózgi

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

High Frontier 4 All, czyli Eklund mieli mózgi

Post autor: kisiel365 »

Jako, że nie znalazłem wątku o zasadach i pytaniach do Eklundowego HF4 najwyższa pora takowy rozpocząć. Wybaczcie ponglish, ale czasem lepiej konkretnie określić, o co chodzi, niż pogubić się w translacji. Na niebiesko to, co mi się wydaje. Na zielono potwierdzone. Jeżeli możecie poratować odniesieniem do punktu instrukcji lub do wątku na BGG - tym lepiej. Przeczytałem na forum bgg sporo watków, ale parę pytań pozostawia wątpliwości. Jeżeli ktoś również ma pytania, to służę pomocą na tyle, ile potrafię.

1. Frachtowiec ma 1 thrust, a mimo to może wykonać zwykły liftoff/landing z obiektu o rozmiarze 1. Czy frachtowiec ze wsparciem powersata (wtedy thrust = 2) może wylądować / wznieść się z obiektu o rozmiarze 2? Wydaje mi się, że nie.
2. Czy frachtowiec z factory landing only może zostać załadowany przez windę? Np. Factory na Marsie, winda między Marsem a Phobosem, na Phobosie jest claim, ale nie ma fabryki, frachtowiec na Phobosie. Chyba potrzeba fabryki na Phobosie w takim przypadku.
3. Czy frachtowiec z factory landing only, może zostać załadowany w hubie, czyli dalekim (non-home), zacumowanym (anchored) benalu? Załóżmy, że bernal zacumowany jest sąsiednio do 3S (Koronis), na Koronisie fabryka (i jednocześnie dirtside bernala), nie chcę lądować na Koronisie, bo mam 1 thrustu i nie mam powersata, musiałbym zrobić factory assisted landing (czyli ryzyko vs 1 lub zapłacić za FINAO). Powiedziałbym, że tak, ale nie mogę znaleść wzmianki.
4. Czy pad explosion dotyczy bernala na LEO, teoretycznie są w innym stacku, ale w tej samej lokalizacji (colocated). Chyba tak.
5. Czy 2 bernale (różnych graczy) mogą być zacumowane w tym samym miejscu? Chyba nie.
6. Czy robiąc anchor bernalem dekomisjonujemy radiator jako support generatora, który jest supportem bernala? Przy prospect można radiator zostawić. Tutaj chyba radiator dekomisjonujemy albo obracamy go na "lżejszą" stronę?
7. Czy cumujac home bernal przenosimy (teleportujemy) załogę (crew)? A inne moduły? Załogę chyba tak, moduły chyba nie. Trzeba by przewieść rakietą, albo zdekomisjonować i zboostować na bernala (masa x2)
8. Czy mając w rakiecie czarną fabrykę z bonusem do size rolls obiektów typu S i robonautę typu raygun, robiąc prospect z sąsiedniego miejsca (normalnie jak dla raygun), mogę skorzystać z tego bonusu? (thorium breeder: -3 to colocated size rolls on S sites) Colocated z planetą? Colocated z robonautą? Chyba muszę wylądować, żeby mieć bonus.
9. Czy jettison radiatora jako Phileas Fogg można zrobić tylko w locie (poza planetą, aby odwrócić radiator na lżejszą stronę? Czy muszę mieć dirtowy thruster do tego? Czy można pozbyć się tego dirtu (zeby nie naruszyl obecnego "niebieskiego" paliwa)? Już sam nie wiem.
10. Czy poza zakładaniem kolonii (w tym homesteading) i zabójstwem w czasie anarchii można jakoś wymienić posiadanych kolonistów na następnych? Chyba nie.
11. Czy po wybudowaniu windy, gdzie po drugiej stronie jest claim przeciwnika, można w czasie anarchii przejąć? A jeżeli ma tam człowieka? Czy jeżeli później wybuduje on na tym claimie fabrykę, to współdzielimy wtedy tę windę? Wydaje mi się, że tak, obaj mamy fabrykę do zasilenia windy z jednej ze stron.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: High Frontier 4 All, czyli Eklund mieli mózgi

Post autor: orzeh »

Postaram się odpowiedzieć
1. Nie, musi być factory assist, tutaj ciekawostka, jeśli jest claim i masz Frachtowca na fioletowej stronie to on się liczy za fabrykę i możeby ć potraktowany rekurencyjnie jako fabryka dla factory assist :) takie ot zasady :D
2. Tak
3. Nie, przynajmniej do M4 nie. Musisz wylądować. Ale tez napisze że spotkałem się z interpretacją że wypromowany bernal (LAB) może być tratowany jako winda i my tak gramy.
4. Jesli bernal jest w LEO to jest w LEO i nie jest zacumowany - prawdopodobnie ma największą masę, jeśli nie jestes ubezpieczony (M0) to tak, wybucha.
5. Nie mogą
6. Tak (analogicznie jak nanofacture) - przestrzeni trzeba radiatory decomissionować (ale słowotwórstwo ;) )
7. Crew i Aqua
8. Kolokacja dotyczy karty (działającej) a nie miejsca
9. Dirtowy -thruster - tak, w sytuacji którą opisałeś tylko różnica masy się liczy
10. Odpinanie i przypinamnie bernali, zakładanie koloni za pomocą kolonistów
11. tutaj clim jump najpierw trzeba, dopiero w M3 są tzw maverick factories - własność claima jest różna od własności fab. fabryka jednoznacznie definiuje kto jest jej włascicielem. Po za tym po jednej ze stron MUSI być fabryka gracza który właśnie przyleciał wypromowanym Frachtowcem
ODPOWIEDZ