Początek malowania figurek

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Początek malowania figurek

Post autor: tekknoboy »

Hej,

Wymyśliłem sobie, że chce trochę pomalować figurki. Jestem totalnym amatorem, który ostarnio malował plakatówkami na plastyce w podstawówce, więc jakieś 20, albo i więcej lat temu..

Sprawdzałem trochę w dziale Zrob to sam i tematach o malowaniu, ale jednak samemu jakoś ciężko mi się przebić.

Czy ktoś mógłby polecić co zakupić na start:
Jakie farbki? Ile? Jakiś zestaw startowy? Który?
Podkłady? Coś jeszcze?
Pędzelki? - te wiem, żeby naturalne!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Początek malowania figurek

Post autor: Mr_Fisq »

Pewnie dobrze rzucić okiem na podforum:
viewforum.php?f=61
i tematy typu:
viewtopic.php?t=61689

Ja miałem kilka podejść do malowania figurek na przestrzeni lat, ale całkiem fajnie spisał mi się mały zestaw Speed Paintów (korzystałem z 1.0, ale teraz domyślnie brałbym 2.0) => Army Painter Speedpaint Starter Set 2.0
Jako podkład używam czarnego Vallejo (numer będę mógł podesłać z domu) nakładanego pędzelkiem + na to jasny drybrush.

Z tymi naturalnym pędzelkami to na początku IMHO nie ma specjalnie co szaleć. Do drybrusha sprawdzają mi się pędzelki kosmetyczne z Rosmana.



Efekty:
viewtopic.php?t=65639&start=850#p1543629
viewtopic.php?t=65639&start=850#p1543683
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Początek malowania figurek

Post autor: _Ukasz »

Ja na początku kupiłem wash'e z citadel'a bo chciałem sobie zrobić domowy sundrop i do tej pory sprawia mi to dużą frajdę choć obecnie chce się bardziej wkręcić i na miejscu w mieście mamy cyklicznie warsztaty (idę na swój pierwszy) więc jestem ciekaw jak to pójdzie.

Zestaw pędzli w Action ~13zł/ wyżej wymienione pędzle w Rossmanie do drybrush.

Jakiekolwiek chwytki to korki od wina i zakrętki plastikowe do małych modeli i masa mocująca.

Piotrek z Trolli fajnie tłumaczy malowanie smoka z Descent, może Cię to jakoś zmotywuje i podpowie co nie co.

https://www.youtube.com/watch?v=VpcHAgcbFp8

Podkłady kupuje w sklepie budowlanym i właściwie nie dostrzegam rożnicy w efekcie po nałożeniu.

viewtopic.php?p=1583117#p1583117

efekty zabawy z wash i drybrush

viewtopic.php?p=1577194#p1577194
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Początek malowania figurek

Post autor: Leinadus »

Ja kupiłem taki zestaw: Cały czas czeka na użycie, bo wpadła w międzyczasie przeprowadzka. Jeszcze muszę kupić jakieś biurko i też będę zaczynał.

Jeśli chodzi o podkład, to świetnie się sprawdza: Wcześniej bawiłem się w sundrop washami, całkiem fajne efekty można uzyskać.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Początek malowania figurek

Post autor: Mr_Fisq »

Leinadus pisze: 21 wrz 2023, 11:30 Ja kupiłem taki zestaw:
W takiej cenie to głupi by nie wziął ;)
Na początek, aż tylu kolorów nie potrzeba moim zdaniem - mniej będzie do sprzedawania jak malowanie nie podejdzie.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Początek malowania figurek

Post autor: tekknoboy »

Leinadus pisze: 21 wrz 2023, 11:30 Ja kupiłem taki zestaw:
Jeżeli upolowales taki zestaw farbek, w takiej cenie to masakra. Aktualnie za 10 farbek masz 150pln...
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 257
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 172 times
Been thanked: 113 times

Re: Początek malowania figurek

Post autor: Urkeith »

Sam niedawno zacząłem i mogę powiedzieć dwa słowa jak to u mnie wygląda. Musze zaznaczyć, że nie zależy mi na turbo pięknych figurkach - nie gram w boss battlery czy bitewniaki, więc zwykły tabletop standard mi wystarczy.
- Jako farby podkładowej używam Primerów w puszkach z Action. 15zł (lub 10zł jak jest promocja, tak jak teraz) wydawało mi się śmieszną ceną i póki co nie odczuwam, żeby w czymś niedomagały - narazie mi starczają.
- Jako farbek używam Speedpaintów 2.0. Zacząłem od Starter Setu ale szybko przestał być wystarczający xD Do tego kilka Warpaintów również od AP - głównie do malowania podstawek i drybrusha. Mam jeszcze parę washy od AP.
- Do malowania używam dwóch rodzajów pędzli, obydwa syntetyki. Z Action (tego zestawu za 10zł chyba, tam jest chyba 6-8 pędzli, nie pamiętam dokładnie), tych mi niespecjalnie szkoda. Oraz od firmy Renesans, nie są drogie ale czuć, że są parę klas wyżej od tych Action'owych. A, no i do drybrusha mam jakiś pędzelek do makijażu z Rossmana.
- Lakieruję również lakierem z puszki z Action. Póki co używałem matowego i figurki mimo, że się obijają w pudle to farba nie odchodzi. Jest jeszcze błyszczący ale go nie używałem narazie.

Jeżeli chodzi o takie pierdoły około malarskie, to w Action z tego co pamiętam jest sucha paleta chyba za śmieszne 4zł. Jako podstawek do figurek używam starych pojemników po kapslach na monety (po prostu, żeby było coś w kształcie walca wygodnego do złapania), do tego masa mocująca chyba też z Action :mrgreen: Jeżeli chodzi o nakładanie podkładu czy lakieru, to przyklejam figurki na masę mocująca do listwy z kartonu i wychodzę sobie z tym na balkon - parę figurek naraz się robi ale trzeba pamiętać, by figurki nie były za blisko siebie bo ciężko wtedy dobrze pokryć farbą z puszki.

Jak teraz to przeczytałem, to widzę jak solidnie można się zaopatrzyć na sam start w Action :mrgreen:
ODPOWIEDZ