Tier Lista

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Tier Lista

Post autor: Mortinista »

Postanowiłem stworzyć "Tier Listę" gier z podziałem na kategorie. Lista jest baaardzo subiektywna i w dużej mierze opiera się na moim doświadczeniu/upodobaniach/sympatiach. Może być dla osób postronnych ciekawym drogowskazem przy poszukiwaniach ciekawych gier danego typu. Jest to moim zdaniem sposób bardziej przejrzysty niż TOP 10 lub oceny punktowe. Lista mimo ogromu gier nie będzie zawierać wielu tytułów - z tego powodu będzie aktualizowana co jakiś czas.

TIER LIST - (def.) Lista poziomów to system rankingowy, który pozwala uszeregować wszystko na poziomach od najlepszego do najgorszego. Korzystanie z listy poziomów umożliwia grupowanie przedmiotów o podobnej randze, szybkie i łatwe tworzenie listy poziomów.

System ocen :

S - Najlepsze z najlepszych (Top w swojej kategorii)
A - Świetne tytuły (Niewiele brakuje do topu)
B - Bardzo Dobre (Esencja gier planszowych)
C - Dobre (Solidne tytuły)
D - Średnie (Raz na jakiś czas)
E - Słabe (Do zagrania i zapomnienia)
F - Gnioty (Omijać szerokim łukiem)

Kategorie gier :

1. Gry klasyczne planszowe :

S - Szachy
A - Go, Mahjong
B - Abalone, Yinsh, Backgammon
C - Warcaby, Domino
D - Senet, Trik-Trak, Tzaar
E - Halma, Mancala
F - Chińczyk

2. Gry klasyczne karciane :

S - Poker
A - Brydż, Tysiąc
B - Kent, Bakarat, Kanasta
C - Blackjack, Wist, Preferans
D - Remik, Makao, Oczko, Skat
E - Piotruś, Kuku, Pan, Dureń
F - Wojna

3. Gry hazardowe :

S - Poker
A - Brydż, Tysiąc, Kości
B - Bakarat
C - Bukmacher, Blackjack
D - Ruletka, Trzy karty, Trzy kubki
E - Bingo, Jednoręki Bandyta
F - Lotto

4. Gry Imprezowe :

S - Avalon, Secret Hitler
A - Szeryf z Nottingham, Podaj Dalej
B - Tajniacy, Przebiegłe Wielbłądy
C - Decrypto, List Miłosny, To ja go tnę
D - Dixit, Spektrum, Flirt Towarzyski
E - Tajemnicze Domostwo, 5 Sekund, Wojownicy Podziemi
F - The Mind, Timeline, Kasa i spluwy

5. Gry Familijne :

S - Cascadia, Załoga, El Dorado, Patchwork, Na sprzedaż, Red 7
A - Wsiąść do Pociągu, Everdell, Na Skrzydłach, Sushi go party!
B - 7 Cudów Świata, Szarlatani z Pasikurowic, Pandemia, Psi Park,
C - Łąka, Turbo, Azul, Zaginiona wyspa Arnak, Wyspa Kotów, Mr. Jack
D - Brzdęk, Wielka Pętla, Rzuć na tacę, Potwory w Tokio, Catan, Uno
E - Splendor, Mikro-Makro, Fuse, Fits, Zgadnij kto to?, Carcassonne
F - The Mind, Timeline, Monopoly, Dobble, Time's Up

6. Gry Zręcznościowe :

S - Bilard, Kręgle, Piłkarzyki
A - Klask, Crockinole, Cymbergaj
B - Palec Boży, Pitchcar
C - Flick'em Up, Set & Match
D - Icecool, Operacja, Wystrzałowe katapulty
E - Bierki, Wojownicy Podziemi
F - Pchełki, Ufodron, Molkky

7. Gry z Budowaniem talii :

S - Diuna Imperium, LE: Alien, Arkham Horror LCG, Android : Netrunner, Magic : The Gathering
A - Aeon's End, Hero Realms, Star Realms, Summoner Wars, LoTR LCG,
B - Dominion, El Dorado, Tyrants of the Underdark, Mage Wars Arena
C - Zaginiona Wyspa Arnak, Pokemon TCG, Gwint
D - Brzdęk, Race for the Galaxy
E - Star Wars : Deckbuilding Game, Challengers!
F - Czas Zaorać Socjalizm, Prusage

8. Gry z Kontrolą Terenu :

S - Wojna o Pierścień, SW Rebelia, Zakazane Gwiazdy, Chaos w Starym Świecie, Neuroshima Hex
A - Inis, Pax Viking, Władcy Ziemi, War Chest, Runewars, Pan Lodowego Ogrodu, Dune, Eclipse
B - Cywilizacja : NP, Blood Rage, Zimna Wojna, Mare Nostrum, Clash of Cultures, Sztuka Wojny
C - Godfather IC, Root, Kemet, Rising Sun, Tyrants of the Underdark, Metallum, Mosaic, Shogun
D - Wieczna Zima, Scythe, Tikal, Misja Czerwona Planeta, Spirit Island, Wojna Szeptów, Brazil
E - Tapestry, Ethnos, Small World, Imperial 2030, Dice Settlers, Ankh - Bogowie Egiptu
F - Bór, Kahuna

9. Gry Worker Placement :

S - Diuna Imperium, Barrage, On Mars, This War of Mine, Karczma pod Pękatym Kuflem, Targi
A - Władcy Ziemi, Uczta dla Odyna, Canban EV, Tzolk'in, Wojownicy Midgardu, Istambuł, Plague
B - Podwodne Miasta, Abominacja, Lords of Waterdeep, Robinson Crusoe, Grand Austria Hotel
C - Zaginiona Wyspa Arnak, Caverna, Belfort, Caylus, 51 Stan, Wieczna Zima, Godfather IC
D - Everdell, Viticulture, Agricola, Najeźdźcy z Północy, Pod Wrogim Niebem, Bliżej i Dalej
E - Epoka Kamienia, Wyspa Dinozaurów, Cooper Island, Golem, Quadropolis
F - UBoot, Gutenberg

10. Gry z Negatywną Interakcją :

S - Spartakus, Gra o Tron, Zakazane Gwiazdy, Chaos w Starym Świecie
A - Diuna, The Thing, Władcy Ziemi, La Cosa Nostra, Intryganci, Plague, Inis, War Chest, Inis
B - Martwa Zima, Kosmiczne Spotkania, Lords of Waterdeep, Mare Nostrum, Clash of Cultures
C - Rising Sun, Watergate, Libertalia, Godfather IC, Oriflamme
D - Potwory w Tokio, Bang!, List Miłosny, Colt Express, Cytadela
E - Odmęty Grozy, Western Legends, Eksplodujące Kotki, Small World
F - Gloom, Wirus, Bór

11. Gry Ekonomiczne :

S - Brass Birmingham, Barrage, On Mars, Lisboa, Wysokie Napięcie, Projekt Gaja, Frostpunk
A - Great Western Trail, Uczta dla Odyna, Puerto Rico, Kanban EV, Tzolk'in, Pax Viking, Carnegie
B - Terraformacja Marsa, Concordia, Food Chain Magnate, Maracaibo, Abominacja, Pola Arle
C - Ark Nova, Ziemia, Viticulture, Pax Pamir, Le Havre, Klany Kaledonii, John Company, Shogun
D - Scythe, Terra Mystica, Agricola, Caverna, Glen More II, Suburbia, Na Chwałę Rzymu, Tiletum
E - Epoka Kamienia, Wyspa Dinozaurów, Anno 1800, Century - Korzenny Szlak, Woodcraft
F - Boonlake, Feudum, AuZtralia, Pret-a-Porter, Eleven - Menadżer Drużyny

12. Gry Kooperacyjne :

S - Arkham Horror LCG, Posiadłość Szaleństwa, This War of Mine, LE: Alien, Frostpunk, Nemesis
A - Aeon's End, Magia i Myszy, Gloomhaven: Szczęki Lwa, Władca Pierścieni LCG, Martwa Zima
B - Cthulhu DMD, Marvel Champions, Uśpieni Bogowie, Robinson Crusoe, Too Many Bones, Paleo
C - Pandemic, Ognisty Podmuch, Eldritch Horror, Kroniki Zbrodni, Detektyw, Mikro Makro, Fuse
D - Spirit Island, Dead Man Tell No Tales, Sherlock Holmes - Detektyw Doradczy, T.I.M.E. Stories
E - Podróże Przez Śródziemie, Zombicide: Czarna Plaga, Arkham Horror, Pętla, Horrified
F - The Mind, Maximum Apocalypse, Oltree

13. Gry Przygodowe :

S - Wojna o Pierścień, Nemesis, Arkham Horror LCG, Posiadłość Szaleństwa, This War of Mine
A - SW: Imperium Atakuje, Mage Knight, SW: Zewnętrzne Rubieże, Destinies, Magia i Myszy
B - Uśpieni Bogowie, Zapomniane Morza, Machina Arcana, Runebound, Tainted Grail, Wiedźmin
C - Zaginiona Wyspa Arnak, El Dorado, Claustrophobia, First Rat, Alone, Vagrantsong, Pagan
D - Bliżej i Dalej, Betrayal at House on the Hill, Zona, Deep Madness, Mysthea, Rycerze Pustkowi
E - Podróże Przez Śródziemie, Etherfields, Warhammer Quest, Fallout, Robin Hood, Metro 2033
F - Sanctum, Talizman, Rising 5

14. Gry Dwuosobowe :

S - Android : Netrunner, Patchwork, Targi, Klask, Szachy, Sztuka Wojny, Metallum, Santorini
A - Warchest, Hero Realms, Star Realms, Summoner Wars, Warhammer Inwazja, Botanik
B - Radlands, Nieustraszeni, 7 Cudów Świata - Pojedynek, Claustrophobia, Zimna Wojna
C - Watergate, Splendor - Pojedynek, Gejsze, Schotten Totten, Mr. Jack, Zaginione Miasta
D - Jaipur, Mage Wars : Arena, Mindbug, Carcassonne Zamek, Europe Divided, WP Konfrontacja
E - Star Wars : Deckbuilding Game, Mandala, Torres, Knockdawn, Dice Throne, Pokemon TCG
F - Kahuna, Serce Smoka

15. Gry 4X :

S - Zakazane Gwiazdy
A - Eclipse, Władcy Ziemi, Runewars, Twilight Imperium
B - Clash of Cultures, Cywilizacja : Nowy Początek, Heroes of Land, Air & Sea
C - Northgard, Dice Settlers, Star Trek : Ascendancy, Władcy Oceanu
D - Brazil, Impuls, Scythe, SeaFall
E - Artefakty Obcych, Małe Epickie Królestwa, Might & Magic Heroes
F - Omega Centauri, The Warp

16. Gry Wykreślanki :

S - Rzuć na Tacę, Kartografowie
A - W Poszukiwaniu Planety X, Twilight Inscription
B - Welcome To... , Mur Hadriana, Sudoku
C - Podaj Dalej, Roll Player Adventures
D - Kolejowy Szlak, Kingdomino Duel
E - Mroczny Zamek, SteamRollers
F - Demeter, Imperial Settlers : Roll & Write

17. Gry ze Znanym IP :

S - Wojna o Pierścień, Zakazane Gwiazdy, SW Rebelia, Chaos w Starym Świecie, LE: Alien, GoT
A - SW: Imperium Atakuje, SW: Zewnętrzne Rubieże, Diuna Imperium, Dune, Spartakus
B - Władca Pierścieni: Konfrontacja, Star Trek : Ascendancy, The Thing, Marvel United
C - Godfather : Imperium Corleone, Potwory w Tokio, Plague INC, Cities Skyline, BS Galactica
D - Harry Potter: Hogwarts Battle, Disney Villainous, Ostatni Piątek, Robinson Crusoe, LE: X-Files
E - Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie, Star Wars: Deckbuilding Game, Metro 2033
F - Blok Ekipa, Jumanji

18. Gry z Eliminacją Graczy :

S - Nemesis, LE: Alien, Secret Hitler, Magic : The Gathering, Gra o Tron, Red 7
A - Eclipse, Twilight Imperium, Neuroshima Hex
B - List Miłosny, Formula D, K2, Monolith Arena, Miasteczka
C - Potwory w Tokio, Betrayal at House on the Hill, Impuls, Boss Monster
D - Brzdęk, Age of Steam, Światowy Konflikt, Bang!, Ostatni Bastion
E - Ankh - Bogowie Egiptu, Zapraszamy do Podziemi, Cthulhu Światy
F - Kasa i Spluwy, Skull

19. Gry Dungeon Crawler :

S - Nemesis, Posiadłość Szaleństwa
A - SW: Imperium Atakuje, Gloomhaven: Szczęki Lwa, Magia i Myszy, Space Hulk, Bloodborne
B - Cthulhu DMD, Descent: Wędrówki w Mroku, Claustrophobia, The Others, Machina Arcana
C - Sword & Sorcery, Conan, Gears of War, Alone, Massive Darkness, Małe Epickie Podziemia
D - Brzdęk, Arcadia Quest, HeroQuest, Betrayal at House on the Hill, Pluszowe Opowieści
E - Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie, Zombicide, Warhammer Quest, Mroczny Zamek
F - Sanctum, Papierowe Podziemia, Talizman

20. Gry Abstrakcyjne :

S - Cascadia, Patchwork, Santorini, Szachy
A - Doniczki, Warchest, Go, Projekt L, Zamek Smoków, Mahjong
B - Calico, Yinsch, Mandala, Minerały, Tash-Kalar, Ubongo, Abalone
C - Azul, Sagrada, Nova Luna, Fotosynteza, Paryż - Miasto Świateł
D - Półeczka, Rój, Onitama, Taluva, Reef, Hej to moja ryba
E - Fits, Torres, Blokus, Gipf, NMBR 9
F - Kahuna
Ostatnio zmieniony 26 sie 2023, 13:52 przez Mortinista, łącznie zmieniany 3 razy.
Barbarzyńca
Posty: 557
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 338 times
Been thanked: 181 times

Re: Tier Lista

Post autor: Barbarzyńca »

Mortinista pisze: 22 sie 2023, 12:04 1. Gry klasyczne planszowe :

S - Szachy
A - Go, Mahjong
B - Abalone, Yinsh, Backgammon
C - Warcaby, Domino
D - Senet, Trik-Trak, Tzaar
E - Halma, Mancala
F - Chińczyk
Backgammon i Tryktrak to ta sama gra.
Mortinista pisze: 22 sie 2023, 16:15 2. Gry klasyczne karciane :

S - Poker
A - Brydż, Tysiąc
B - Kent, Bakarat, Kanasta
C - Blackjack, Wist, Preferans
D - Remik, Makao, Oczko, Skat
E - Piotruś, Kuku, Pan, Dureń
F - Wojna
Brydż do Tysiąca ma się tak jak Lacerda do Talismana. Stawianie ich w jednym szeregu jest cokolwiek dziwne.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Tier Lista

Post autor: MichalStajszczak »

Barbarzyńca pisze: 22 sie 2023, 16:15 Backgammon i Tryktrak to ta sama gra.
Nie ta sama, choć bardzo podobna.
Mortinista pisze: 22 sie 2023, 12:04 1. Gry klasyczne planszowe :

S - Szachy
A - Go, Mahjong
B - Abalone, Yinsh, Backgammon
C - Warcaby, Domino
D - Senet, Trik-Trak, Tzaar
E - Halma, Mancala
F - Chińczyk
Moim zdaniem Abalone, Yinsh i Tzaar są zbyt młodymi grami, by zaliczać je do klasycznych.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Tier Lista

Post autor: Mortinista »

Barbarzyńca pisze: 22 sie 2023, 16:15
Mortinista pisze: 22 sie 2023, 12:04
Brydż do Tysiąca ma się tak jak Lacerda do Talismana. Stawianie ich w jednym szeregu jest cokolwiek dziwne.
Zestawiłem je bardzo sentymentalnie. "Tysiąc" to pierwsza gra, w którą nauczyła mnie grać moja śp. Babcia. Gra ma kilka wariantów rozgrywek, świetnie się gra w dobrym towarzystwie. Ograłem go bardziej niż Pokera czy Brydża, choć je uwielbiam. Lista jest baaardzo nieobiektywna :P
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4533
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1686 times
Been thanked: 2120 times

Re: Tier Lista

Post autor: PytonZCatanu »

2. Gry klasyczne karciane :

S - Poker
A - Brydż, Tysiąc
B - Kent, Bakarat, Kanasta
C - Blackjack, Wist, Preferans
D - Remik, Makao, Oczko, Skat
E - Piotruś, Kuku, Pan, Dureń
F - Wojna
Całe wieki nie grałem w klasyczne karcianki. Kent, Makao, Kuku, Pan czy Dureń to moje gry wakacyjne, klasyki, które grało się wieczorami na koloniach 😁

Zaraz wejdę na Wikipedię i odświeżę zasady, bo prawie nie pamiętam!
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Tier Lista

Post autor: Mortinista »

Aż mi się przypomniał "Flirt Towarzyski" :D
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Tier Lista

Post autor: agt »

Zdziwiło mnie nazwanie gry Poszukiwanie Planety X wykreślanką :D
MowMiStefan
Posty: 639
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 70 times
Been thanked: 165 times

Re: Tier Lista

Post autor: MowMiStefan »

Ja wiem, ze gusta i subiektywnie… ale Poker > Brydza? I brydz drugi w hazardowych??? Studia prawie zawalilem przez brydza. Kolegium z 60h prac spolecznych mialem przez Brydza. Korwina Mikke znam przez Brydza. Hazardowy…? Pod pokerem….!?
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 463
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 226 times
Been thanked: 210 times

Re: Tier Lista

Post autor: wrojka »

Podziwiam odwagę, ja bym się bał takie opinie wygłaszać :D
Mortinista pisze: 22 sie 2023, 12:04 12. Gry Kooperacyjne :
S - Arkham Horror LCG, Posiadłość Szaleństwa, This War of Mine, LE: Alien, Frostpunk, Nemesis
A - Aeon's End, Magia i Myszy, Gloomhaven: Szczęki Lwa, Władca Pierścieni LCG, Martwa Zima
B - Cthulhu DMD, Marvel Champions, Uśpieni Bogowie, Robinson Crusoe, Too Many Bones, Paleo
C - Pandemic, Ognisty Podmuch, Eldritch Horror, Kroniki Zbrodni, Detektyw, Mikro Makro, Fuse
D - Spirit Island, Dead Man Tell No Tales, Sherlock Holmes - Detektyw Doradczy, T.I.M.E. Stories
E - Podróże Przez Śródziemie, Zombicide: Czarna Plaga, Arkham Horror, Pętla, Horrified
F - The Mind, Maximum Apocalypse, Oltree
Spoiler:
Sam pomysł na podzielenie gier kategoriami pojawiał się parę razy w Top10, ale niewiele jest osób które ograło tyle gier by móc wyrobić obszerne zdanie i skleić z tego listę.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Tier Lista

Post autor: Grzdyll »

wrojka pisze: 25 sie 2023, 21:47 Podziwiam odwagę, ja bym się bał takie opinie wygłaszać :D
E tam, odwagę. Odwaga to jest dać ocenę 4 dla Gloomhaven będąc uznanym recenzentem. To jest po prostu jedna z wielu topek na tym forum, tyle że rozbudowana i w oddzielnym wątku. I dla wielu osób, choćby ze względu na ocenę D dla świetnej gry jaką jest Spirt Island (choć bynajmniej nie tylko), ta topka zasługuje (mówiąc językiem dzisiejszej młodzieży) na spore "meh".
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Tier Lista

Post autor: agt »

Ale jak topka może na coś zasługiwać?
Przecież prywatna topka pokazuje czyjąś opinię i upodobania. Sam autor zaznaczył, że będzie bardzo subiektywnie.
Można się zgadzać lub nie.
Ale czy można to w ogóle oceniać?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Tier Lista

Post autor: MichalStajszczak »

agt pisze: 25 sie 2023, 22:25 Ale czy można to w ogóle oceniać?
Można.
Jeżeli więcej osób np. 20 zrobi swoje Tier listy, to będzie można zrobić Tier listę autorów Tier list :idea:
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Tier Lista

Post autor: agt »

Tier listę autorów czy tier listę tier list?

I co będziemy wtedy oceniać?
Jak nam się podoba, że komuś podoba się bardziej X niż Y?

Bo możemy oceniać czy nam się podoba i czy się zgadzamy. Ale nie możemy oceniać czy czyjaś tier lista jest dobra czy zła.
gogovsky
Posty: 2223
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 467 times
Been thanked: 513 times

Re: Tier Lista

Post autor: gogovsky »

Grzdyll pisze: 25 sie 2023, 22:22
wrojka pisze: 25 sie 2023, 21:47 Podziwiam odwagę, ja bym się bał takie opinie wygłaszać :D
E tam, odwagę. Odwaga to jest dać ocenę 4 dla Gloomhaven będąc uznanym recenzentem.
a to zasługuje na więcej?:D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
mineralen
Posty: 965
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 567 times
Been thanked: 645 times

Re: Tier Lista

Post autor: mineralen »

Moja tier lista

Gry planszowe:

S - Spirit Island

Dalej mi się nie chce pisać :)
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Tier Lista

Post autor: agt »

Zastanawia mnie fenomen tak silnych reakcji na post Mortinisty. :)
Przecież on zrobił dokładnie to samo, co robią ludzie w wątku Top 10 gier, czy podobnych, tylko w inny sposób.

I nie napisał "Ziomki, teraz czytajcie uważnie, bo przedstawiam Wam jedyną słuszną klasyfikację gier w różnych kategoriach". Wręcz przeciwnie: zaznaczył, że to ocena subiektywna.

Czy w wątkach o topkach też pod każdym wpisem są odpowiedzi: "Co?! Jak mogłeś moją ulubioną grę dać na 6. pozycji, a mojej drugiej ulubionej w ogóle nie umieścić?!".
Nie zauważyłam.

Albo czy tam ktoś pisze: "O, to bardzo odważne mówić, że gra X podoba Ci się mniej niż gra Z."?
Nie zauważyłam.

Bardzo ciekawe zjawisko w tym wątku. :)
Barbarzyńca
Posty: 557
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 338 times
Been thanked: 181 times

Re: Tier Lista

Post autor: Barbarzyńca »

Nikt nie twierdzi, że głupio gada, ale jeśli zamieścił publicznie wypowiedź to spodziewa się komentarzy i je otrzymuje. Z pewnymi rzeczami ludzie się zgadzają, innym się dziwią. I to wszystko. Czasem się myli obiektywnie. Np. Brydż w żaden sposób nie jest grą hazardową, a przynajmniej nie bardziej niż jakakolwiek inna gra w której różnice punktowe tudzież wygraną/przegrana można w określony wcześniej sposób przeliczać na pieniądze.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Tier Lista

Post autor: Grzdyll »

agt pisze: 26 sie 2023, 01:56 Zastanawia mnie fenomen tak silnych reakcji na post Mortinisty. :)
Przecież on zrobił dokładnie to samo, co robią ludzie w wątku Top 10 gier, czy podobnych, tylko w inny sposób.
No właśnie gdyby zrobił to w tamtym, dedykowanym wątku pewnie reakcje byłyby bardziej stonowane. Natomiast wrzucenie swojej listy jako wątku osobnego automatycznie sugeruje coś w rodzaju "listy bardziej" niż do tej pory. Mi akurat zastosowany tu podział na różne kategorie znacznie bardziej odpowiada niż suche wyliczanie miejsc na podium, co nie zmienia faktu, że w wielu punktach kompletnie się z uszeregowaniem (i kategoryzacją!) niektórych gier nie zgadzam - co jest stanem normalnym zapewne dla każdego użytkownika tego forum i każdej podobnej topki innego użytkownika. Ale po co tworzyć w tym celu nowy wątek, skoro stary ma się bardzo dobrze? (pytanie, czy przy okazji trzeba sięgać po angielskie wtręty typu "tier listy" zamiast swojsko brzmiącej "klasyfikacji", "listy rankingowej" lub zaadoptowanej już na dobre w planszówkowym światku "topki" pozostawię już jako retoryczne).
agt pisze: 26 sie 2023, 01:56 I nie napisał "Ziomki, teraz czytajcie uważnie, bo przedstawiam Wam jedyną słuszną klasyfikację gier w różnych kategoriach". Wręcz przeciwnie: zaznaczył, że to ocena subiektywna.
To, że Autor zaznaczył, że lista jest subiektywna jest "oczywistą oczywistością", bo nie da się utworzyć takiej listy obiektywnej. Było to nawiasem mówiąc kiedyś zresztą przedmiotem całkiem ciekawego wątku spornego o to, czy można mówić o "obiektywiźmie" jakichkolwiek ocen. Streszczając: mimo konsensusu, że oceny pojedynczej osoby z definicji są zawsze subiektywne, spór toczył się o to, czy statystyki subiektywnych ocen można utożsamiać z czymś "obiektywnym" - ja akurat stałem (i nadal stoję) na stanowisku, że ideowo jak najbardziej można je tak rozumieć, choć ze względów semantycznych nadal nie można ich nazwać "obiektywnymi").
gogovsky pisze: 26 sie 2023, 00:38
Grzdyll pisze: 25 sie 2023, 22:22 Odwaga to jest dać ocenę 4 dla Gloomhaven będąc uznanym recenzentem.
a to zasługuje na więcej?:D
To czy wg mnie zasługuje nie ma większego znaczenia. Ważniejsze, czy jest to rzetelna ocena gry wg przyjętych przez Recenzenta standardów. Mnie na przykład tłumaczenie jej przyznania zupełnie nie przekonało - ale to chyba nie o tym wątek :)
MichalStajszczak pisze: 25 sie 2023, 22:53 Jeżeli więcej osób np. 20 zrobi swoje Tier listy, to będzie można zrobić Tier listę autorów Tier list :idea:
Były nawet już takie próby ale chyba nie stwierdzono ich większego sensu na dłuższą metę ;)
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Tier Lista

Post autor: Mortinista »

Cześć, dzięki za komentarze. Lista to tylko lista. Zebrałem to tutaj, ponieważ top 10 są wrzucane taśmowo.

Co do pozycji gier są jak pisałem subiektywne, tyczy się to też Spirit Island. Grałem z 7-8 razy w różnych składach i ilość graczy. Nie porwała mnie, choć mogę zrozumieć zachwyty. Etherfields czy Catan też mają swoich fanów.

Zazdroszczę znajomości z Korwinem, choć wypadałoby zadać pytanie : "A ma Pan dowód?" ;P
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Tier Lista

Post autor: MichalStajszczak »

Grzdyll pisze: 26 sie 2023, 12:14
MichalStajszczak pisze: 25 sie 2023, 22:53 Jeżeli więcej osób np. 20 zrobi swoje Tier listy, to będzie można zrobić Tier listę autorów Tier list :idea:
Były nawet już takie próby ale chyba nie stwierdzono ich większego sensu na dłuższą metę ;)
To, co podlinkowałeś, to była próba uszeregowania gier na podstawie ich wystąpień w topkach poszczególnych autorów. A mnie chodziło o coś innego: zrobienie subiektywnej tier listy twórców tier list. W praktyce wyglądałoby to tak: robię własną tier listę a następnie porównuje jakimś testem zgodności (chi kwadrat albo Kołmogorowa-Smirnowa) moją listę z listami innych autorów. I listom o największej zgodności (czyli autorom tych tier list) przyznaję kategorię S, a listom najmniej zgodnym kategorię F.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Tier Lista

Post autor: Grzdyll »

MichalStajszczak pisze: 26 sie 2023, 13:24 A mnie chodziło o coś innego: zrobienie subiektywnej tier listy twórców tier list. W praktyce wyglądałoby to tak: robię własną tier listę a następnie porównuje jakimś testem zgodności (chi kwadrat albo Kołmogorowa-Smirnowa) moją listę z listami innych autorów. I listom o największej zgodności (czyli autorom tych tier list) przyznaję kategorię S, a listom najmniej zgodnym kategorię F.
Trochę robimy offtop ale całkiem serio jak najbardziej byłoby to przydatne, nawiasem mówiąc nawiązuje to bardzo silnie do teoretycznej funkcjonalności o której życzeniowo wspominałem kiedyś w podlinkowanym powyżej wątku "ocenowym", tyle że odnośnie rankingów na BGG. Może kiedyś ktoś coś takiego opracuje? - puszczając wodze wyobraźni, zaprzęgnięcie do roboty odpowiednich algorytmów AI wytrenowanych na bazie BGG umożliwałoby wyszukiwanie użytkowników o podobnym guście nawet z całkiem inną listą gier :)
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Tier Lista

Post autor: rutra1992 »

Grzdyll pisze: 26 sie 2023, 13:37
MichalStajszczak pisze: 26 sie 2023, 13:24 A mnie chodziło o coś innego: zrobienie subiektywnej tier listy twórców tier list. W praktyce wyglądałoby to tak: robię własną tier listę a następnie porównuje jakimś testem zgodności (chi kwadrat albo Kołmogorowa-Smirnowa) moją listę z listami innych autorów. I listom o największej zgodności (czyli autorom tych tier list) przyznaję kategorię S, a listom najmniej zgodnym kategorię F.
Trochę robimy offtop ale całkiem serio jak najbardziej byłoby to przydatne, nawiasem mówiąc nawiązuje to bardzo silnie do teoretycznej funkcjonalności o której życzeniowo wspominałem kiedyś w podlinkowanym powyżej wątku "ocenowym", tyle że odnośnie rankingów na BGG. Może kiedyś ktoś coś takiego opracuje? - puszczając wodze wyobraźni, zaprzęgnięcie do roboty odpowiednich algorytmów AI wytrenowanych na bazie BGG umożliwałoby wyszukiwanie użytkowników o podobnym guście nawet z całkiem inną listą gier :)
Test KS w ogóle by tu nie zadziałał, bo niajk nie widzę gdzie miałaby tu być dystrybuanta empiryczna. Chi kwadrat raczej też by mi średnio do tego pasował. Z klasycznej statystyki prędzej jakąś korelacja sprearmana (tj. oparta na pozycjach w rankingu), ale trzeba by to jakos dostosować o fakt że te listy nie będą składać się z takich samych pozycji. Od strony szumnie nazwanego AI tzw. recommender systems nie są niczym nowym i widzimy to choćby na platformach streamingowych
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Tier Lista

Post autor: agt »

rutra1992 pisze: 27 sie 2023, 23:53 Test KS w ogóle by tu nie zadziałał, bo niajk nie widzę gdzie miałaby tu być dystrybuanta empiryczna. Chi kwadrat raczej też by mi średnio do tego pasował.
Dlaczego nie?
Przecież można stworzyć listę gier zawierającą każdą z pozycji wymienionych w czyjejkolwiek liście, a w ramach listy danego użytkownika przypisać pozycjom odpowiednie wartości (liczbowe lub słowne) w zależności od tego jak wysoko umieścił daną grę. Jeśli nie umieścił w ogóle, można przypisać wartość "0". I później korelację z tego siup.

(Ostatni raz korzystałam z narzędzi statystycznych 15 lat temu, więc bądźcie proszę łaskawi jeśli coś mi się pomieszało i bluźnię ;))
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Tier Lista

Post autor: rutra1992 »

agt pisze: 28 sie 2023, 00:05
rutra1992 pisze: 27 sie 2023, 23:53 Test KS w ogóle by tu nie zadziałał, bo niajk nie widzę gdzie miałaby tu być dystrybuanta empiryczna. Chi kwadrat raczej też by mi średnio do tego pasował.
Dlaczego nie?
Przecież można stworzyć listę gier zawierającą każdą z pozycji wymienionych w czyjejkolwiek liście, a w ramach listy danego użytkownika przypisać pozycjom odpowiednie wartości (liczbowe lub słowne) w zależności od tego jak wysoko umieścił daną grę. Jeśli nie umieścił w ogóle, można przypisać wartość "0". I później korelację z tego siup.

(Ostatni raz korzystałam z narzędzi statystycznych 15 lat temu, więc bądźcie proszę łaskawi jeśli coś mi się pomieszało i bluźnię ;))
Mniej więcej na tym polega korelacja rang Spearamana która wyżej wspomniałem ;-) Kolmogorov-Smirnov służy do porównania rozkładów, a tutaj dla każdej zmiennej (pozycja gry na liście) mamy jedną obserwacje.
ODPOWIEDZ