Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
BigBadSheep
Posty: 122
Rejestracja: 05 cze 2019, 13:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: BigBadSheep »

Hej,
posiadam dość sproą kolekcję:
https://boardgamegeek.com/collection/us ... =boardgame (wyłączyłem dodatki do gier)

tu link z dodatkami: https://boardgamegeek.com/collection/us ... =boardgame

preodery o których pamiętam: https://boardgamegeek.com/collection/us ... =boardgame

Jakim jeszcze tytułem polecalibyście się przyjrzeć? Jakieś wspieraczki, normalne gry, może jakieś inne rarytasy "wojenne" etc :)
sortirus
Posty: 138
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 44 times

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: sortirus »

Słowem wstępu, sam mam kolekcje o 3x mniejszą niż Twoja, ale szukanie dla szukania moim zdaniem może okazać się zgubne. Nie wiemy i być może Ty też nie wiesz jakiego rodzaju gry potrzebujesz, jakiekolwiek polecenie ma duże szanse by skończyło się rozczarowaniem. Moim zdaniem powinieneś pomyśleć jakich Ci mechanik brakuje, co lubisz i czego chcesz więcej w innej odmianie lub być może czegoś zupełnie nowego i zadać to pytanie sobie a dopiero później nam. Nie jestem ekspertem (ulubione zdanie laików, czyli m.in. mnie), natomiast trochę widzę siebie w Tobie czyli brnięcie w popularne tytuły. Musisz nauczyć się że Ty jesteś ekspertem pod względem rzeczy, które Ci się podobają lub mogą spodobać. Jedyną radę jaką mogę dać -> przede wszystkim przemyśl i wypunktuj co Ci się podoba. Sam np. tworzę recenzje dla samego siebie, by zauważyć jakieś schematy. To Ci da przynajmniej kilkanaście tytułów do analizy. Polecam też zarazić tym podejściem jak i wyczuć swoich współgraczy, bo to gra ogromną rolę. Dodatkowo - przejdź się do knajpy z planszówkami, wypożycz z wypożyczalni lub umów się z planszówkowiczami z Twojego miasta i potestuj planszówki, które byś odrzucił po pierwszej recenzji - mimo wszystko przez coś zdobyły swoją popularność i warto ocenić je samemu - ale to polecam gdy będą "suche" tygodnie/miesiące. Przede wszystkim najważniejsze jest wyczucie swoich upodobań a dopiero później odkrywanie nowych. Po czasie będziesz wiedział czy negatywną opinię wziąć pod uwagę czy całkowicie odrzucić, bo się okaże że się z nią nie zgadzasz. Sam mam kilka tytułów które są bądź byłyby hejtowane przez to forum lub bgg, ale mi sprawiają frajdę, a to jest najważniejsze. Wracając do pytania z tytułu wątku - odkryj sam czego potrzebujesz a tutaj zapytaj jaka gra spełnia Twoje wymagania. Podejrzewam że nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś, ale być może takiej odpowiedzi potrzebujesz. Jeśli kasa/ czas nie gra roli to taki przykład - ja jak szukam gry to analizuję swoje gry, jakie mechaniki zawierają, czego mi brakuje, potem poszukuje podobnych tematów na tym forum i oglądam recencje, prędzej czy później trafi się gra która mi się spodoba, wypożyczam lub kupuję a jak nie podejdzie to sprzedaje, tego też nie trzeba się bać.
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: Abizaas »

Takie polecanie jest w mojej opinii bez sensu - a pełno tego typu postów na facebookowej grupie od gier planszowych. Ja osobiście nie miałbym w co grać w Twojej kolekcji, jak widać mamy po prostu inny gust. Jaki jest sens bym polecał Ci teraz gry w które ja lubię grać, skoro są one znacznie inne od tych które Ty lubisz? Dodatkowo, 107 gier to bardzo dużo. Ile ogrywacie tytułów na tydzień? Ile miesięcy/lat zajęłoby ogranie całej Twojej kolekcji? Czy ona musi być jeszcze większa? To jeszcze granie w gry planszowe czy zbieractwo?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
tommyray
Posty: 1306
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: tommyray »

Jeżeli mając taką kolekcję nadal wyczekujesz nowości jak kania dżdżu - patrz post sortirusa. Jeżeli to nie nowości oczekujesz - patrz post sortirusa ;).

Sortirus w gruncie rzeczy wyczerpał temat. Nasze polecajki byłyby tu bądź to karmieniem twojego FOMO albo budowaniem niepotrzebnych oczekiwań wobec tytułów, których pewnie nie potrzebujesz. Ograj co masz i analizuj swoje wrażenia. Po jakimś czasie powinny wykrystalizować się jakieś wzorce potrzeb i oczekiwań względem ogrywanych tytułów.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: agt »

A dlaczego szukasz nowej gry?
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: Barbarzyńca »

Pewnie nie ma w co grać.
Awatar użytkownika
Darth
Posty: 24
Rejestracja: 09 cze 2009, 21:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 11 times
Been thanked: 7 times

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: Darth »

Hejka,

Abstrahując od tego co już zostało już słusznie napisane (sam jestem planszoholikiem i chyba się muszę leczyć), jest kilka dróg poszukiwania:

1. Można zaryzykować i kupować najpopularniejsze (nie znaczy najlepsze gry) - np. patrząc w top 100/200 BGG;
2. Można poczytać wpisy tutaj na forum, dla ciekawości topik o TOP-10 gier forumowiczów:
viewtopic.php?t=39864
Bardzo wiele tytułów się powtarza, ergo może być na tyle dobre, że warto kupić;
3. Niewątpliwie - znowu z forum cały dział "Co kupić", może dać kilka wskazówek w którą stronę iść z listą zakupową;
4. Różnej maści topki - tego pełno w internecie, ciekawy link znowu z BGG:
https://boardgamegeek.com/geeklist/3082 ... ompilation
gdzie Autor kompiluje różnych recenzentów z ich topkami (można też poczytać wcześniejsze lata)

to chyba ba start wystarczy :)

dobrego,
Darth
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: agt »

Barbarzyńca pisze: 06 sie 2023, 10:46 Pewnie nie ma w co grać.
Moje pytanie nie było oceniające.
Przyczyna poszukiwań nakreśla jakiś ich kierunek.

Ja ostatnio zdałam sobie sprawę, że szukam nowych gier dlatego, że bardzo lubię grać, a nie mam możliwości (a przynajmniej tak często jak bym chciała). Swoją potrzebę zaspokajam więc w jakiejś części czytając o grach, a w konsekwencji je kupując. A gra dołącza do stosów gier, w które nikt nie gra. Głupie to.
Tyle, że nas bieżąco nie jestem tego świadoma. Dopiero po fakcie.
Dlatego gdybym ja zadała tak ogólne pytanie, to najlepszą dla mnie radą byłoby żebym się zastanowiła co mogę zrobić, bym mogła więcej grać :)

Oczywiście może też być tak, że nie ma w co grać. Warto wtedy szukać gry, która będzie lepsza od tych, które się ma i będzie grana. I wtedy dobrym pomysłem jest sugerowane już wyjście od refleksji czego się grach sztuka, a czego nie lubi.

No i można się też wtedy zastanowić czy potrzebuje się tych wszystkich gier, które się już ma. Bo może warto sprzedać 30, a kupić za to 2.
Chyba, że kupuje się gry, żeby mieć dobrą kolekcję. Tak też może być :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: rastula »

Ja będę konstruktywny ;)

Pax Pamir nie widzę w kolekcji :mrgreen:
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: bobule »

agt pisze: 06 sie 2023, 12:40 Ja ostatnio zdałam sobie sprawę, że szukam nowych gier dlatego, że bardzo lubię grać, a nie mam możliwości (a przynajmniej tak często jak bym chciała). Swoją potrzebę zaspokajam więc w jakiejś części czytając o grach, a w konsekwencji je kupując. A gra dołącza do stosów gier, w które nikt nie gra. Głupie to.
Ja myślę, że wydawcy są Ci wdzięczni, oni lubią takich klientów ;)
Awatar użytkownika
BigBadSheep
Posty: 122
Rejestracja: 05 cze 2019, 13:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: BigBadSheep »

dziękuje bardzo :P za wszystkie wypowiedzi, odniosę się do kilku rzeczy
ale szukanie dla szukania moim zdaniem może okazać się zgubne. Nie wiemy i być może Ty też nie wiesz jakiego rodzaju gry potrzebujesz, jakiekolwiek polecenie ma duże szanse by skończyło się rozczarowaniem.
Głownym moim celem mojego postu nie jest kupieniw wszystkiego co byście mi polecili, akurat szukam porad ekspertów co by mi mogło się spodobać aby obejrzeć grę na YT, czy poszukać kogoś kto ją ma by zagrać.
Dodatkowo - przejdź się do knajpy z planszówkami, wypożycz z wypożyczalni lub umów się z planszówkowiczami z Twojego miasta i potestuj planszówki, które byś odrzucił po pierwszej recenzji - mimo wszystko przez coś zdobyły swoją popularność i warto ocenić je samemu - ale to polecam gdy będą "suche" tygodnie/miesiące.
co dziwne z swojej piwnicy od czasu do czasu wychodzę, staram się grać na mieście z różnymi grupami w rózne tytuły sam od czasu do czasu ogarnizuje grupę ad-hoc bo duna wymaga tych 6 osób :D
107 gier to bardzo dużo. Ile ogrywacie tytułów na tydzień? Ile miesięcy/lat zajęłoby ogranie całej Twojej kolekcji? Czy ona musi być jeszcze większa? To jeszcze granie w gry planszowe czy zbieractwo?

Z przykością muszę przyznać, że mam ogarne z 50% tytułów, ale cieszę się bo co jakiś czas sięgam po nowe tytułu. Napędza mnie do zakupu nowych gier po prostu inflacja i wolę kupić pokolorwany karton i papier niż pozwolić by hajs leżał na koncie i się "marnował", taka inwestycja różnica się od złota tym że "inwestycja" (tu bardziej chęć mniejszej straty na inflacji) daje radochę, miło można spędzić czas. Jak to mówił Trzewiczek, film w kinie zobaczysz, kupisz jedzenie i 100zł nie ma :-D. A po zakupie dobrej gry, w dobrej cenie, zadbanej jestem w stanie wyciągnać 80% początkowej "inswerstji".
budowaniem niepotrzebnych oczekiwań wobec tytułów, których pewnie nie potrzebujesz. Ograj co masz i analizuj swoje wrażenia. Po jakimś czasie powinny wykrystalizować się jakieś wzorce potrzeb i oczekiwań względem ogrywanych tytułów.
Moim celem było poznanie jakiś nowych tytułów (w formie recenzji na YT), które mogą się mi spodobać, te mityczne top 100 BGG kojarzę, lecz może ktoś o podobnych zainteresowaniach podpowie co by mogło by mnie zaciekawić. Jakiś czas temu odkryłem świetne gry wojenne np. enemy action kharkov, conquest & consqsequence, sekigahara - szukając po głownej BGG nidy bym ich nie znalazł, a w dużych sklepach planszówkowych to nawet nie znają wydwanicw co je podukują.
Ja ostatnio zdałam sobie sprawę, że szukam nowych gier dlatego, że bardzo lubię grać, a nie mam możliwości (a przynajmniej tak często jak bym chciała). Swoją potrzebę zaspokajam więc w jakiejś części czytając o grach, a w konsekwencji je kupując. A gra dołącza do stosów gier, w które nikt nie gra. Głupie to.
Tyle, że nas bieżąco nie jestem tego świadoma. Dopiero po fakcie.
Dlatego gdybym ja zadała tak ogólne pytanie, to najlepszą dla mnie radą byłoby żebym się zastanowiła co mogę zrobić, bym mogła więcej grać :)
Akurat u mnie dość podobnie, lecz dwardzo lecę po tytułach niestety taki TG wiele czasu zabiera. U mnie jest jeszcze ten motw inflacyjny. Sam walczę z tym i od dłuższego czasu idę tylko w okazje z OLX/forum/wspieraczki jak coś mnie bardzo zaintersuje ;)
Pax Pamir
o dzięki zapomniałem dopisać bo to nowy zakup :D
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: JollyRoger90 »

BigBadSheep pisze: 06 sie 2023, 03:39 [...] Jakim jeszcze tytułem polecalibyście się przyjrzeć? [...]
Trzymając się głównego pytania, to rzuć okiem na:
  1. Podwodne miasta
  • Botanik
  • Sobek - 2 graczy
  • Tiletum
  • Tytani
  • Wyspa Kwitnącej Wiśni
  • Newton
  • Res Arcana
  • Skymines
  • Endeavor
  • Spirit Island
  • Aeon's End
  • Demeter
Nie napisałeś czego konkretnie szukasz (tematyka, mechainka ect), więc taki trochę miszmasz różnych tytułów ode mnie.
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: Sloth »

Chyba najbardziej trafne odpowiedzi dostałeś w kilku pierwszych postach.

107 gier, ja wywaliłbym z tego po spojrzeniu na listę minimum 80%. Sam mam może ze 30 sztuk i maks 10 stałych (cztaj; dłuzej niż 3 lata)Natomiast grywam głównie solo, trochę na 2 osoby, sporadycznie 3. Stąd też nieco inaczej dobieram tytuły.

1. This war of mine - skoro posiadasz TG gdzie fabuła jest najmocniejszą stroną gry to TWoM idzie według mnie krok dalej. Niedawno rozpocząłem przygodę z tym tytułem i wpadłem po uszy.

2. Osadnicy; Królestwa północy - świetne lekkie euro z fajnym klimatem dla kilku osób. Natomiast dla mnie osobiście gra nabrała absolutnego blasku przy solowym występie szczególnie po dodatku gniew latarni. Zdarza mi się grać po 5-6 scenariuszy pod rząd . W mojej top5.

3. Bloodborne - także widzę iż brak. Mroczny klimat, interesujące tło fabularne. Mechanika 👍. Git figurki, doskonała zarówno do solo jak i z towarzystwem.

4. Marvel - ...... - tutaj do wyboru w zależności od upodobań. Wersję z Awengersami ograłem dosłownie setki razy. Teraz na półce są XM i dają sporo fanu ale to już nie ten klimat. Super figurki, proste zasady i mechanika jednocześnie dającą dużo frajdy. Czy zagrasz sam czy z towarzystwem(XM dają tutaj duże pole do popisu przy dodatkach) gra daje sporo fanu.

5. Space Hulk; Anioł Śmierci - kilka tytułów ze świata warhammera a nie widzę tego. Najlepsza karcianka W jaką przyszło mi grać solo. Żaden inny tytuł nie dał mi tylu emocji. Zbrodnią jest brak dodatków w języku polskim na rynku, zresztą w ogóle dodatkow.

To taka lista pięciu arcy ciekawych tytułów jak dla mnie których nie widziałem na twojej liście. Nie wypisałem tytułów stricte dwuosobowych w których ja grywam gdyż sądzę że grasz albo Solo albo z grupą większą niż 1 na 1.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Duża kolekcja ale na co zwrócić uwagę?

Post autor: japanczyk »

BigBadSheep pisze: 06 sie 2023, 03:39 Jakim jeszcze tytułem polecalibyście się przyjrzeć? Jakieś wspieraczki, normalne gry, może jakieś inne rarytasy "wojenne" etc :)
Wiesz, ebz kryteriow troche ciezko cos dorzucic, ale...
brak w twojej kolekcji fantastycznych gier jakimi sa:
Food Chain Magnate
Argent
Hansa Teutonica
Expanse
Cryptid
Marco Polo
Cthulhu Death May Die
MArch of the Ants
Fortune and Glory
El Grande
Marrakesh
King is Dead
Pandemic Legacy
Terra Mystica
czy wspomniane wczesniej Podwodne Miasta

Czy podalen top swoich gier? Owszem :P
A jesli chodzi o rarytasy to na pewno Electropolis, Andromeda, Beyond the Sun...
ODPOWIEDZ