Skirmish

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Piotrus458
Posty: 69
Rejestracja: 12 paź 2014, 11:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times

Skirmish

Post autor: Piotrus458 »

Hej, zastanawiam się nad zakupem jednej z poniższych gier, albo podobnej, o której nie słyszałem.

-Anno Domini 1666 - mało komentarzy, czy gra jest aż tak niepopularna/niszowa ?
-Skytear - słaba instrukcja i potrzeba zagłębienia sie w FAQ ?
-Jagged Alliance - słaba jakość/błędy w wydaniu ?

Czy macie jakieś doświadczenie, żeby porównać i udzielić krótkiego komentarza ?

z góry dzięki :)
zupa ogórkowa
Posty: 16
Rejestracja: 03 lut 2023, 20:14
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Skirmish

Post autor: zupa ogórkowa »

Cześć, na forum jest wątek o "Anno Domini 1666" (fakt, przykrywa go roczny cyberkurz): viewtopic.php?t=56130&start=100 Może będzie pomocny. :)
Kiedyś miałem okazję zagrać, ale nie sądzę, żebym był miarodajny - zasad już nie pamiętam, partii było niewiele. Niemniej, sama gra mnie jakoś nie wciągnęła.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Skirmish

Post autor: Mr_Fisq »

ja przewrotnie zapytam skąd zainteresowanie akurat takimi tytułami?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Skirmish

Post autor: Cyel »

Mr_Fisq pisze: 24 lip 2023, 18:47 ja przewrotnie zapytam skąd zainteresowanie akurat takimi tytułami?
Też tak sobie pomyślałem - czy wszystkie popularne i uznane tytuły już zostały sprawdzone i ograne, że zaczęło się szukanie po bardzo specyficznych (ale też całkiem różnych) hipsterskich niszach ?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Skirmish

Post autor: agt »

Piotrus458 pisze: 24 lip 2023, 13:20 Hej, zastanawiam się nad zakupem jednej z poniższych gier, albo podobnej, o której nie słyszałem.

-Anno Domini 1666 - mało komentarzy, czy gra jest aż tak niepopularna/niszowa ?
-Skytear - słaba instrukcja i potrzeba zagłębienia sie w FAQ ?
-Jagged Alliance - słaba jakość/błędy w wydaniu ?
To pytanie dziwne/oryginalne i dla mnie jest. Choć z innego powodu.
Wygląda jakbyś chciał wybrać grę za pomocą porównania słabych stron różnych pozycji..

Chyba, że nie zrozumiałam Twojej wypowiedzi. :)
Piotrus458
Posty: 69
Rejestracja: 12 paź 2014, 11:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times

Re: Skirmish

Post autor: Piotrus458 »

Hej,

akurat te tytuły, bo podoba mi się w nich tematyka i fakt, że wg. mnie i obecnego rozeznania mają cechy wpsólne jak 'potyczka z przeciwnikiem'.
Czy jestem w błędzie i tylko ja widzę jakąś tam cechę wspólną?
Dlaczego akurat te tytuły? Bo nie kojarze innych, podobnych, które są dostępne na polskim rynku - po to ten wątek, bo może gdzieś jakiś tytuł mi umyka.
Jeżeli jednak nie umyka, to miałem nadzieje, że ktoś grał w te tytuły i jest w stanie pomoc z wyborem :) Wiem, że JA tylko na rynku wtórnym.
Dlaczego wypisałem wady, bo zalety teoretycznie znam.

Dzięki ! :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Skirmish

Post autor: Mr_Fisq »

Powiedzmy, że nie są to raczej specjalne rozchwytywane tytuły.

Można rzucić okiem w co gra się w sklepach:
https://bolter.pl/userdata/public/asset ... 3.0707.jpg

Z tego co ja identyfikuję jako skirmish (starcie niedużej liczby indywidualnych postaci) mamy:
- Infinity
- Star Wars: Shatterpoint
- Kill Team

część (mniejszych) pozycji z:
viewtopic.php?t=77333
Jak jest grane/żywe, to jest spora szansa, że da się to kupić.

Sporo zależy od tego:
- Czy wycinanie/składanie/klejenie figurek jest dla Ciebie akceptowalne?
- Czy chcesz grać w domowym zaciszu, czy może "wyjść z graniem do ludzi"?
- Czy dopuszczasz użycie miarki, czy w grę wchodzą tylko rozwiązania z siatką/polami?
- Jakie masz preferencje klimatyczne?

Jeśli masz w domu trochę gier z figurkami to możesz spróbować też tytułów "bezkosztowych" - darmowych systemów bez dedykowanych figurek, np.
https://www.onepagerules.com/
https://www.wargamevault.com/product/40 ... nd-edition
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Skirmish

Post autor: Cyel »

Trochę podobnych pytań było tutaj, moje odpowiedzi:

viewtopic.php?p=1548682#p1548682

viewtopic.php?p=1318191#p1318191

viewtopic.php?p=1227869#p1227869

Ale tak naprawdę to tytułów jest od groma i to uznanych i chwalonych w swoich kategoriach - od tanioszek jak Gaslands w którego zagrasz konwertowanymi matchboxami czy Frostgrave albo Reign in Hell w które pograsz wyciągając figsy z jakiejś planszówki, po Kill Team, z pełnym, ciągłym wsparciem figurkowego giganta GW albo skirmishe osadzone w totalnie mainstreamowych IP jak Marvel Crisis Protocol czy Star Wars Shatterpoint.

No i koniecznie sprawdź bloga http://bitewniakowepogranicza.blogspot. ... =false&m=0
Pośród artykułów bitewniakowo-publicystycznych są recenzje dziesiątek tytułów figurkowych od mainstreamu po najbardziej niszową niszę ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Skirmish

Post autor: Mr_Fisq »

Cyel pisze: 26 lip 2023, 09:34 No i koniecznie sprawdź bloga http://bitewniakowepogranicza.blogspot. ... =false&m=0
Pośród artykułów bitewniakowo-publicystycznych są recenzje dziesiątek tytułów figurkowych od mainstreamu po najbardziej niszową niszę ;)
Blog martwy od 2019 roku, od tego czasu sam Joseph McCullough zdążył wyrzucić z siebie:
- Frostgrave 2ed + 2 duże dodatki 4 duże dodatki
- Stargrave + 3 duże dodatki
- The Silver Bayonet + 1 duży dodatek

a to ewolucja tylko pojedynczego systemu mechanicznego :)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Skirmish

Post autor: Cyel »

Blog może martwy ale gry o których pisze Gervaz nie zawsze. Akurat jak ktoś zaczyna to myślę że jest mu wszystko jedno w której aktualnie edycji jest gra, która mu się spodobała.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Skirmish

Post autor: Mr_Fisq »

Z tymi edycjami to nie do końca - nie licząc GW (które też z tego co słyszałem ostatnio się w tym zakresie poprawiło) często nowe edycje wprowadzają usprawnienia/adresują problemy zgłaszane przez graczy (choć oczywiście zdarzają się też regresje) .

Więc wybór edycji może nie tylko rzutować na to czy jesteśmy zgodni z tym "co gra się na mieście", ale również rzutować na to jak bardzo spodoba nam się gra i świat skirmishów "w ogóle".

Piotrus458 do pytań możesz jeszcze dodać:
- Czy interesuje Cię kampania w ramach której będziesz rozwijać swoją drużynę, czy raczej pojedyncze niezależne potyczki?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
GP1
Posty: 28
Rejestracja: 06 lis 2020, 01:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Skirmish

Post autor: GP1 »

No i czy to ma być skirmish z planszą czy z miarką
Awatar użytkownika
hejcz
Posty: 131
Rejestracja: 07 lut 2020, 12:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 11 times

Re: Skirmish

Post autor: hejcz »

Ja mogę o skytear trochę opowiedzieć, bo jestem na bieżąco.

1. Aktualnie gra jest w wersji 1.5. W internecie dostępna jest nowa instrukcja, lepsza od tej z pudełka ale czytałem ja po zapoznaniu się z 1.0 więc ciężko powiedzieć o ile lepsza.
2. Jest aktywny discord tej gry. Po kilku pierwszych grach miałem kilkanaście pytań i szybko ktoś odpowiadał (z tym że po angielsku).
3. W Polsce grana przez zapaleńców ale mało popularna (być może przez te instrukcje). Ludzie którzy od kilku lat siedzą w grze pisali że grają że znajomymi.
4. Gra głównie żyje na tabletop Simulator gdzie jest darmowa.
5. Mi się gra bardzo podoba po kilku rozgrywkach. Dobrą robotę robią 3 dodatkowe cele losowane na początku gry, gdzie spełniając jeden z moich można wygrać zamiast niszcząc Nexus. Dzięki temu gra się nie ciągnie i rozwija się inaczej, bo gracze mają inne cele w każdej grze. Na kilka gier żadna nie zakończyła się zniszczeniem nexusa.

Myślę że przed zakupem warto z kimś zagrać online/na żywo. Na pewno nie można liczyć na jakieś duże turnieje w Polsce. W 2024 na wyjść zestreamlinowana wersja 2.0 ale zmiany podobno nie będą jakieś wielkie i w szczególności figurki mają się nie zmienić.

Mi się na tyle spodobała że wczoraj drukowałem do niej poprawione karty i jeden dodatek nie wydany przez czachę.
Piotrus458
Posty: 69
Rejestracja: 12 paź 2014, 11:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times

Re: Skirmish

Post autor: Piotrus458 »

Hej,

dzięki za wasze komentarze! :)

Ogólnie, to w kolekcji własnie brakuje mi takiego lekkiego skirmisha/bitewniaka - pewnie źle używam tych określeń - wiem, jestem laik, WojennikTV nie oglądam :P
Dużo grałem w komputerowego LoLa, dlatego tematyka Sytear mnie bardzo przyciąga, czytałem sporo o Champions of Nexum, ale gra jest wstrzymana i niestety opierała się o kości (nie lubie losowosci - wiem, mozna szacowac ryzyko - wole karty).
Anno domini również przyciąga mnie klimatem - totalnie innym od SkyTear - i jest na 2 osoby (z dodatkiem na 3-4).
Najmniej ciągnie mnie do JA, bo tutaj jedynie sentyment do JA 2, a teraz JA3....

Czy jest coś podobnego do Anno Domini 1666/SkyTear, z tego co mi podrzuciliście - dla mnie nie i chyba nadal będę myślał nad wyborem pomiędzy tymi dwoma.

Tak jak napisał przedmówca, w sumie w SkyTear jeżeli nie potrzebuje grać w lidze - a nie potrzebuje - bo zakładam granie w domowym zaciszu, to jak rozumiem muszę przeczytać najnowszą instrukcję online, przeczytać kilka FAQ i teoretycznie mogę grać.

Anno Domini, ... też trzeba nabyć kilka dodatków, żeby cieszyć się rozgrywką, nie ma chyba tak popsutej instrukcji jak SkyTear, w podstawce jest na 2 osoby,...

Chyba przedstawie te dwie gry swojej żonie i ona zdecyduje :D
Awatar użytkownika
hejcz
Posty: 131
Rejestracja: 07 lut 2020, 12:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 11 times

Re: Skirmish

Post autor: hejcz »

Odnośnie skytear:
- warto mieć gdzieś zapisane dokładne zasady - https://docs.google.com/document/d/1mi8 ... 5ih80/edit
- można rozważyć wydruk poprawionych kart - https://drive.google.com/file/d/1-EQqRq ... NHv10/view . Chodzi o to że ludzie na turniejach wymyślają jakieś OP zagrania i twórcy zmieniają karty żeby nie dało się tych combosów robić.
- warto spojrzeć na proponowane decki dla bohaterów - https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... 1707037538 . Niestety najnowszy set zakłada że ma się wszystko do into the ashes włącznie, a nie ma tego po Polsku, więc trzeba robić proxy.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Skirmish

Post autor: Cyel »

Jeśli nie kości tylko karty to możesz jeszcze sprawdzić Super Fantasy Brawl. Mniej hermetyczny i hardkorowy niż Skytear, tylko ta cukierkowa LoLowo-WoWowa estetyka... [/barf] ale do grania z członkami rodziny może się bardziej nadać
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ