NOWA GRA Na Szachownicę którą zaprojektowałem

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Zombyra
Posty: 1
Rejestracja: 17 lip 2023, 14:49

NOWA GRA Na Szachownicę którą zaprojektowałem

Post autor: Zombyra »

Witam, przesyłam instrukcję (do oceny w komentarzu) do gry na szachownicę - ostatecznie w poście nie znajdzie się wszystko, bo na koniec musiałbym powiedzieć jeszcze dwa zdania. Jeśli znajdzie się ktoś chętny do kupienia pomysłu lub ktoś, kto chciałby nawiązać współprace, najlepiej pisać wiadomość prywatną.
Edit: poczyniłem znaczące poprawki
Warszach

Warszach Gra - Na Szachownicę (Instrukcja)

Potrzebne do gry: Moja instrukcja, szachownica, pionki dla graczy - szesnaście dla jednego, jednego koloru i szesnaście dla drugiego innego koloru, najlepiej takich jak do warcabów.
Gra jest dwuosobowa. Każdy gracz ma do dyspozycji szesnaście pionków. Polem gry jest szachownica, a celem gry zbicie wszystkich pionków przeciwnika!
Na początku gry, szachownica jest pusta, wyłoniony polubownie lub wyłoniony losowaniem gracz, stawia swój pionek na dowolnym miejscu w pierwszym rzędzie, po swojej stronie. Po zakończeniu tury następuje kolej na ruch przeciwnika.
Koniec tury, następuje po wykonaniu ruchu, poprzez przesunięcie pionka lub postawienie go w pierwszym rzędzie - ruch ten można później powtórzyć jeśli tylko jest miejsce.
W grze przesuwamy pionki, zazwyczaj o jedno pole. Jeśli gracz chce, zbić pionek przeciwnika, musi przesunąć swój pionek, na pole z pionkiem przeciwnika. Możliwe ruchy pionkami to północ południe wschód i zachód (normalny ruch) oraz północny-zachód północny-wschód oraz południowych-zachód i południowy-wschód (ruch pod kątem) w obrębie szachownicy. Ruchu "do tyłu" można używać, dopiero po pierwszym biciu. Dodatkowo, ruch z pierwszego rzędu, może być przesunięciem pionka o dwa pola (w przód lub pod kątem w przód).
W zależności od wyboru koloru pionków, konsekwencje ruchu będą inne. Czarno-biała szachownica -kolor pionków- białe i czarne. Ruch pod kątem, białym pionkiem z białego pola w zależności od zasobu dostępnych pionków, po za planszą, jeśli jest ich wystarczająco dużo, skutkuje dostawieniem dookoła pionkami, białymi. Równolegle, ruch pod kątem, czarnym pionkiem z czarnego pola w zależności od zasobu dostępnych pionków, po za planszą, jeśli jest ich wystarczająco dużo, skutkuje dostawieniem dookoła pionkami czarnymi. W wyżej opisanej sytuacji, ruch pod kątem, może nie tylko zbić pionek przeciwnika, jeśli tam jest ale i resztę pionków dokładając swoje dookoła.
Pionki które opuściły plansze, wracają w razie potrzeby (Zasoby pionków). Jeśli gracz, swoim pionkiem, dotrze na drugą stronę planszy, jego pionek (można go obrócić do góry nogami) może poruszać się po całej szerokości planszy ale już nie można go "obstawić" - dama.

Inne elementy gry:

#1. Wygrana jest za 2 punkty
#2. Za przegraną 0,
#3. Walkowerem zdobywa się 1 (zdobywa ten kto się podda przeciwnik 0 w chwili gdy można stwierdzić że powstała sytuacja patowa).
Warto prowadzić statystykę.
Przed grą warto ustalić długość gry. Po upłynięciu czasu zliczamy który gracz ma więcej pionków na planszy i ten zostaje zwycięzcą.
Zbita dama nie powraca do gry (nie wlicza się do zasobów pionków)
#4. Tak zwany pierwiastek taktyczny, dodaje się, ustalając przed rozpoczęciem gry (oboje graczy) które pole na planszy ma zostać niezdobyte... (Pola jako że graczy jest dwoje) W sytuacji w której gracz zdobył wcześniej przed grą pole przeciwnika ustalone jako te które ma zostać niezdobyte WYGRYWA
#5. Inny pierwiastek taktyczny dodaje się za obupulną zgodą wyłączenie niektórych komórek szachownicy z gry... Na przykład trzy wybiera jeden gracz a trzy drugi gracz itd.
#6. Pierwiastek strategi. Jeżeli masz na planszy, na przykład sześć pionków i było już tak zwane pierwsze bicie, Od tego momentu, można wykonywać więcej niż jedno zagranie/ruch "w teorii" w takiej sytuacji mając sześć pionków można wykonać sześć ruchów"w teorii" jeżeli widać że w następnej turze turze przeciwnika przeciwnik nie będzie miał możliwości zbicia ani jednego z twoich pionków.


PS: Jeśli by ktoś chciał można użyć szachownicy 10x10 na przykład wydrukowanej drukarka... Wielkość szachownicy i ilość pionków jest do uzgodnienia!
PS2: Jeśli ktoś by bardzo chciał jest opcja pod nazwą Zagraj Moimi - Gdy dojdzie do sytuacji patowej i nikt nie chce oddać gry walkowerem można obrócić Szachownicę o 180° i grać dalej taka roszada - można ten ruch zrobić tylko raz.
#7. (Ruch specjalny) Czarny pionek może przeskoczyć inny pionek ( północ południe wschód zachód) czarny znajdujący się w przyległej komórce i białe vice versa aczkolwiek pole które chce zająć musi być puste.

PS3: Pierwiastek strategi również obejmuje pionki dostawione w tej samej turze w której pojawiły się na planszy...

#8. We własnej turze, każdym z swoich pionków, można wykonać jeden ruch normalny lub jeden ruch pod kątem lub jeden ruch specjalny. Łączy się to z zasadą numer sześć

Zaprojektowana przez Radosław M. ( Zombyra )

Puki co tyle ode mnie, 😀
Edit: Dopisuję jednak po przemyśleniu - Jeśli chcecie i macie tak zwaną sposobność wedle swej nieprzymuszonej woli na możliwości skorzystania z instrukcji MOŻECIE GRAĆ
A jeśli wśród forumowiczów są jacyś youtuberzy, udzielam zgody na wykorzystanie instrukcji do publikowania z jej użyciem, filmów na YouTube, przedstawiających rozgrywkę mojej gry Warszach!

Później będzie jeszcze poradnik... ( Będę wrzucał etapami )

#Dlakogo

Gra Warszach, jest grą specjalną, aczkolwiek każdy chcący się jej nauczyć, ma taką możliwość.
Przed przeczytaniem poradnika na początku musisz przeczytać instrukcję i zagrać chociaż jeden raz z kimś kogo znasz.
Zdecyduj się albo nie czy to gra dla ciebie.
Gra jest przeznaczona dla młodych starszych ludzi w średnim wieku - Dla wszystkich! A dla entuzjastów Szachów i Warcabów na pewno najbardziej!

#Jakpowstałagra

Któregoś razu stwierdziłem że wspólnie z Matką zagramy w warcaby - chciałem wygrać bez straty ani jednego pionka... Wygrała Matka... I to ja straciłem wszystkie pionki a ona żadnego!
Po tej grze załamałem się od wielu lat wtedy nie grałem raczej w żadne gry ani na PC ani na KONSOLE i tak dalej... O to klops - pomyślałem.
Gdzieś głęboko w sobie po tej przegranej chowałem uraz do szachownicy - jak to możliwe? W bierki bardzo żadko gram w pchełki też - no to co z tą szachownicą myślę. Uraz trwał. Któregoś wieczora na fotelu na chwilę przystanąłem- Śniło mi się że dotykam jednego z pól szachownicy a dookoła pojawiają się wieżowce. Następnego dnia rano ponownie na chwilę przysnęłem i przyśnił mi się dokładnie ten sam sen! Fenomen! Stwierdziłem że zastanowię się nad szachownicą, a w konsekwencji tego zastanawiania się na przełomie kwiecień-lipiec 2023 powstała gra Warszach którą postaram się wam w tym poradniku na ile to możliwe przybliżyć.

#DlaczegoWarszach

Najważniejszą składową każdej gry jest wygrana gra się żeby wygrać! Drugą bardzo ważną składową gry jest szczęście jakie daje granie w grę. Trzecią tak samo ważną składową jak pierwsza i druga opisana wyżej jest nauka płynąca z rozgrywki. Warszach jest nowością w porównaniu do Warcabów które powstały około 3000 lat p.n.e oraz Szachów które pojawiły około 6w .n.e Gra łączy w sobie strategię Szachów i prostotę jak w graniu Warcaby...
Jednocześnie jest grą absolutnie nową i szalenie wciągającą grą przy której można spędzać wiele czasu na przykład jesiennymi popołudniami. Co warto zaznaczyć, grając codziennie, można stawać się w Warszach lepszym i lepszym, można mieć wiele strategi na wygraną albo jedną nie do podrobienia. Gra uczy myślenia jeśli lubisz myśleć jest to gra dla ciebie jeśli nie zacznij grać w Warszach.

#jakbyćdobrymgraczem

Osobiście uważam, że zdolności wypracowuje się w czasie zagospodarowanym, czyli w przypadku jeśli JUŻ W TEJ CHWILI chcesz być Mistrzem Polski, a może nawet kiedyś... kiedyś Mistrzem Świata-dobrze by było, zacząć grać od ustalonego dnia. Jedna gra w skupieniu dziennie najlepiej z kimś znajomym, byłaby w sam raz, żeby oswoić się z Warszach ( Omawianą Grą )

Spojler: Gra jeszcze nie jest do nabycia w większych sklepach, ani w żadnych więc możliwość gry podpowiem .

-kup warcaby dwa pudełka tego samego wydawcy i pamiętaj z literami i cyframi obok ( rząd i szereg ) będziesz mieć wystarczająco dużo pionków TYLKO wtedy kiedy kupisz warcaby tej samej firmy X2 ( pojedyńcze mają po 12 jednego koloru i drugiego... Dla przypomnienia potrzeba ( po 16 ) NA POCZĄTEK

#1 Podstawowa zasada Warcabów/Szachów/Warszach - Myśl gdzie stawiasz pionki ( Rząd który - Szereg - Który ) To są te literki i cyfry jeśli opanujesz tę zasadę jesteś na dobrej drodze!

#2. Grasz żeby wygrać więc - Jeśli już zasady gry masz w głowie bo czytałeś instrukcję ze zrozumieniem i świadomie z zapamiętywaniem UWAGA nie dawaj podpowiedzi tylko powiedz - czytaj instrukcję, co mam tobie podpowiadać? Może jeszcze chcesz znać moją strategię? Jeśli usłyszysz coś w stylu - ok. albo dobra... Masz z kim grać!

Gorące Pozdrowienia!
ODPOWIEDZ