Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Super
Posty: 405
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: Super »

Po rozegraniu kilku partii w Clash of Cultures, zdzierżyć nie możemy wszechobecnej losowości i czasu rozgrywki, ale bardzo spodobał się niektórym graczom system zdobywanych rozwinięć.

No i perfekcyjnie by było gdyby istniała jakaś inna Gra, która implementuje coś podobnego. Z możliwością różnych dróg rozwoju, budujących w ten sposób pewną asymetrię w toku rozgrywki, ale bez tej całej otoczki 4x, a najlepiej to w optymalizacyjnym eurasie. W clashu jest to fajnie, dość subtelnie zrobione, tj. brak jakiejś umiejętności cię nie wyklucza, a jej posiadanie daje po prostu lekką przewagę w wybranym aspekcie. Do tego liczba możliwych rozwinięć jest bardzo duża i decyzją gracza jest gdzie buduje przewagi a gdzie je poświęca.

Pewnie ciężko będzie coś takiego znaleźć ale może ktoś coś podpowie, choćby luźno skojarzonego? :)

Jakby co to BtS jest znane i lubiane, ale nie do końca trafia w powyższe wymagania.
rogal
Posty: 245
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 45 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: rogal »

przychodzi mi do głowy tylko Barrage
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 590 times
Been thanked: 384 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: kuleczka91 »

Najbardziej to mi się to kojarzy z Food Chain Magnate :) Ewentualnie zerknij na rozgrywki w Carnegie, Pipeline, Woodcraft, Tiletum, ale wydaje mi się, że bardziej znajdziesz to co chcesz w FCM.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: Abizaas »

Food Chain Magnate, Projekt Gaja i ewentualnie Cywilizacja Poprzez Wieki.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: Koslaz »

Biorąc pod uwagę niechęć do długich rozgrywek, to Twilight Imperium odpada :D

Ale mam inny pomysł - jeśli nie musi to być oddzielne drzewko/plansza z technologiami to może Scythe.
Wszyscy mają te same akcje/możliwości, ale każdy w innej konfiguracji (asymetria), a w czasie gry każdy rozwiją je w inny sposób jeszcze bardziej rozwidlając ścieżki.
A sama gra to w zasadzie euras, który tylko świetnie udaje area control/dudes on the map.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: karmazynowy »

Le Havre lub Carnegie.

FCM jak popełnisz błąd to właśnie jesteś wykluczony z rozgrywki.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: trixon »

Może Eclipse?
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: JollyRoger90 »

kuleczka91 pisze: 17 cze 2023, 01:52 Najbardziej to mi się to kojarzy z Food Chain Magnate :) Ewentualnie zerknij na rozgrywki w Carnegie, Pipeline, Woodcraft, Tiletum, ale wydaje mi się, że bardziej znajdziesz to co chcesz w FCM.
gdzie w Tiletum widzisz drzewko? Domyślam się, ale jestem ciekaw twojej perspektywy
Pytam z czystej ciekawości, nie jest to żadne czepianie :)
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 590 times
Been thanked: 384 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: kuleczka91 »

JollyRoger90 pisze: 18 cze 2023, 04:07
kuleczka91 pisze: 17 cze 2023, 01:52 Najbardziej to mi się to kojarzy z Food Chain Magnate :) Ewentualnie zerknij na rozgrywki w Carnegie, Pipeline, Woodcraft, Tiletum, ale wydaje mi się, że bardziej znajdziesz to co chcesz w FCM.
gdzie w Tiletum widzisz drzewko? Domyślam się, ale jestem ciekaw twojej perspektywy
Pytam z czystej ciekawości, nie jest to żadne czepianie :)
Tiletum podałam jako przykład nie drzewka, a jako odpowiedź na ilość różnych dróg rozwoju, tworząc asymetrię ;) Można iść w inne rzeczy w ciągu rozgrywki, a osiągnąć podobny efekt w punktach zdobytych w ciągu gry.
Super
Posty: 405
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: Super »

Dziękuję za odpowiedzi. Zgodnie z przewidywaniami, o polecenia zgodne z podanymi oczekiwaniami jest ciężko, ale doceniam starania i kreatywność :wink: .
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: Abizaas »

Super pisze: 18 cze 2023, 09:42 Dziękuję za odpowiedzi. Zgodnie z przewidywaniami, o polecenia zgodne z podanymi oczekiwaniami jest ciężko, ale doceniam starania i kreatywność :wink: .
A kojarzysz może Voidfall? Niedługo ma premierę - euro 4x z walką bez losowości.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Super
Posty: 405
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: Super »

Jestem w grupówce forumowej na voidfalla :wink: ale polecajka super! Czekam na ten tytuł.

Choć nie wiem czy mnie pamięć nie myli, ale w voidfall to technologie troszkę potraktowano w inny sposób i draftuje się je z zamkniętej puli kart? Zapowiada się w każdym razie smakowicie.

Wcześniej polecane gry też znam i lubię, tylko tym razem szukam czegoś konkretnego. Z tytułów, które się pojawiły w poleceniach, woodcraft i tiletum jeszcze czekają na sprawdzenie przy jakiejś okazji, ale drzewka technologii to się tam za bardzo nie spodziewam :mrgreen:
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: yrq »

Nie wiem dlaczego nie padło wcześniej Beyond the Sun?
To gra w drzewko technologii, bez otoczki 4x - jest zdobywanie planet ale to jest mocno abstrakcyjne.

Edit: ok, mój błąd :D jakoś nie rozszyfrowałem skrótu w porę.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2023, 13:13 przez yrq, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: Koslaz »

Bo w opisie jest już wspomniane:
Jakby co to BtS jest znane i lubiane, ale nie do końca trafia w powyższe wymagania.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Gra euro z ciekawym drzewkiem rozwoju

Post autor: Beskid »

Brazil Imperial
ODPOWIEDZ