El Grande - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
mdziam_78
Posty: 62
Rejestracja: 06 lut 2010, 22:53
Lokalizacja: Warszawa

El Grande - pytania i wątpliwości

Post autor: mdziam_78 »

Witam,
czy istnieje jakaś szansa na podanie linku lub przesłanie na mail mdziam_78[at].wp.pl polskiej instrukcji do El Grande.
z góry dziękuję
-----------------------
pozdrawiam mdziam
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: [El Grande] polska instrukcja

Post autor: WRS »

Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
mdziam_78
Posty: 62
Rejestracja: 06 lut 2010, 22:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: [El Grande] polska instrukcja

Post autor: mdziam_78 »

Dziękuje,
nie wiem jaka kurza ślepota mnie dopadła, że tego nie zauważyłem.
Wielkie dzieki
-----------------------
pozdrawiam mdziam
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

El Grande

Post autor: mig »

Ostatnio mieliśmy w trakcie gry spory zawias na tej regule, więc stwierdziłem, że dopytam: czy zasada, że caballero może być dodawany jedynie do regionu sąsiadującego z królem obowiązuje jedynie podczas dokładania caballeros z dolnej części karty akcji czy również w ramach akcji specjalnej (również takiej gdzie docelowy region określany jest dyskiem)?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: El Grande

Post autor: wolfe »

Podczas akcji specjalnej i umieszczania z castillo można wybrać każdy region poza regionem królewskim.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: El Grande

Post autor: RunMan »

A dokładniej: podczas wybierania obszaru dla szlachciców z Castillo, można wybrać region królewski, ale skutkuje to powrotem caballeros na dwór.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: El Grande

Post autor: mig »

dzięki. tak od lat graliśmy, ale nagle jak gra trafiła na stół po dłuższej przerwie zaczęliśmy szukać dziury w całym ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: El Grande

Post autor: Czochrun »

Wczoraj pierwsza rozgrywka i pierwsze wątpliwości.

1) Czy karta VETO może zawetować kartę VETO?
2) "Karta siły" z czwartego stosu - weź kartę siły, którą już zagrałeś. Robi się to jawnie czy po kryjomu?

No i jeszcze jedno. Co kierowało autorami/grafikami, że na torze punktacji nie umieścili... punktów?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: El Grande

Post autor: warlock »

Czy przesuwając Caballeros przy pomocy zdolności specjalnej karty (z regionu do regionu) zawsze mogę przesunąć ich mniej, niż ustawa przewiduje ;)? Czasem na kartach napisane jest "up to", a czasem nie. I nie wiem jak to interpretować ;).
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: El Grande

Post autor: kaszkiet »

Raczej tak. A o którą konkretnie kartę chodzi?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: El Grande

Post autor: warlock »

W sumie korzystam z angielskiej instrukcji z serwisu yucata.de (http://www.yucata.de/langnet/1/ElGrandeRules.pdf), ale może lepiej byłoby korzystać z wersji Z-man games do Big Box Edition? http://www.zmangames.com/uploads/4/7/1/ ... e-rule.pdf

Tak czy inaczej, strona 8 angielskiej instrukcji z yucata.de:

Jedna karta mówi:
Intrigue: move any 3 foreign Caballeros on the board!
You can move up to 3 foreign Caballeros from any regions (except the King's) to
any regions (except the King's) and/or into the Castillo
Druga karta mówi:
Intrigue: move any 3 Caballeros on the board!
You can move any 3 Caballeros (your own and/or foreign) from any regions
(except the King's) to any regions (except the King's) and/or into the Castillo.
Tu już nie ma zwrotu "up to", dlatego się zastanawiam co i jak ;).


Ale chyba instrukcja do Big Box edition rozwiewa moje wątpliwości, bo na stronie 9 ma taki zapis:
All stack 1 cards:
You may place up to 1 Caballero from your Court into a region neighboring the King’s region or
into the Castillo.
Before or after doing so, you may execute or forfeit the special action printed on the Action card.
The cards in this stack allow players to move their own / foreign Caballeros.
Any card indicating that you may “move” Caballeros must be executed according to the following rules:
• You may move your own and/or foreign Caballeros (exceptions are listed below).
• You may move Caballeros from and to one or multiple regions, for example take 2 Caballeros from
one region, and 1 from another (exceptions are listed below).
• You may not take Caballeros from the Castillo or a player’s Court.
You may move fewer Caballeros than the number printed on the card.
• You are not restricted to those regions neighboring the King’s region. You may move Caballeros to
any region (except the King’s region) or into the Castillo.
• The King’s region is taboo! You may never move a Caballero from or to the King’s region (there are
no exceptions).
Czyli jeśli dobrze rozumiem, wg instrukcji przenoszenie Caballeros z dworu na prowincję to jest "place Caballero" (i mogę przenieść ich mniej, niż jest nadrukowane), natomiast "move Caballeros" to jest wykonanie zdolności specjalnej karty i według tego co podkreśliłem, wolno mi przenieść mniej, niż mówi karta. Dobrze rozkminiam :D?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: El Grande

Post autor: kaszkiet »

Zgadzam się z tą interpretacją. Kojarzę też analogiczne wyjaśnienie w polskiej instrukcji wiszącej na stronie Rebela.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

El Grande Big Box - zasady, pytania.

Post autor: warlock »

Przyznam szczerze, że kompletnie zgłupiałem przy próbie zrozumienia pewnych zasad i potrzebuję wsparcia wyjadaczy. Big Box zawiera nieco inny zestaw reguł i wywraca do góry nogami zastosowanie niektórych kart - i teraz nie wiem, czy to błąd, czy celowe usystematyzowanie reguł. Nie mam pojęcia, czy mam próbować dopasować stare reguły do nowej edycji, czy grać po prostu tak, jak mówi nowa instrukcja.

BB - Big Box
SE - Stara Edycja

Najpierw kwestie dotyczace Castillo:

SE - Caballeros may be placed in the Castillo any time one adds or moves Caballeros, no matter where the King stands.

Nieco dalej:

SE - Castillo: whenever Caballeros are added to the game board or moved, any or all of them may also be put into the Castillo.

Z tych wszystkich zapisów jasno wynika, że gdy z jakiegokolwiek powodu ruszam albo dodaję caballeros na planszę, mogę umieścić ich w Castillo (zarówno ze zdolności specjalnej karty, jak i z ilości "nadrukowanych" ludzików).

Edycja Big Box zawiera jeden kluczowy zapis:

BB - The Castillo is not a region. When the rules or cards mention a “region” or “regions,” the Castillo is excluded.
• Whenever you place Caballeros on the board, you may choose to place some or all of them in the Castillo. It does not matter which region is the King’s region.


Zwracam tu uwagę przede wszystkim na podkreślony fragment.

Przy opisie kart pierwszego poziomu zasady mówią:
BB - Any card indicating that you may “move” Caballeros must be executed according to the following rules:

i dalej:

BB - You are not restricted to those regions neighboring the King’s region. You may move Caballeros to any region (except the King’s region) or into the Castillo.


Cały problem polega na tym, że wiele kart zawiera zarówno słowo "move", jak i "region". Jak mam to rozumieć? Czy jeśli na karcie jest samo "move", a nie ma "region" to mogę wrzucać kostki do Castillo, a jeśli jest i "move" i "region" to już nie? To kompletnie zmienia działanie kart intrygi pierwszego poziomu.

Mam też problem z kartą Special Scoring z trzeciego poziomu, bo jej zdolność została totalnie zmieniona i nie uwzględnia już Castillo:
SE: You may score any region, including the King's region and the Castillo.
BB You may choose to score the King's region, but may not choose the Castillo (as it is not a region).

Help! Pogubiłem się już dokumentnie.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: El Grande Big Box vs stara edycja - interpretacja zasad

Post autor: dave8 »

Też mam Big Boxa.
Ja grałem tak, że przy opcji move (karty intryg) można je przemieszczac tylko po planszy (bez castillo).
Do castillo możesz dorzucac tylko caballeros z karty od 1 do 5 (nie z umiejetnosci)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: El Grande Big Box vs stara edycja - interpretacja zasad

Post autor: warlock »

We wszystkich poprzednich edycjach zawsze mogłeś wrzucać do Castillo jak poruszałes Caballeros przy pomocy kart z pierwszej talii (nie tylko za "ludzików 1-5"). I w tej edycji wnioskuję, że jest tak samo, tylko zapis o tym, że "Castillo nie jest regionem" jest mylący. On się na bank odnosi do wszystkich pozostałych kart, ale nie do kart ruchu. Dlaczego tak uważam? Bo nie ma innej opcji na ruch, niż z kart akcji. Dokładanie Caballeros z Dworu na Planszę nie jest ruchem, to jest akcja "Place" (która też zezwala na umieszczanie meepli w Castillo). Poniższy zapis to potwierdza (zauważ, że występuje tu słowo "whenever").

The Castillo is not a region. When the rules or cards mention a “region” or “regions,” the Castillo
is excluded.
Whenever you place Caballeros on the board, you may choose to place some or all of
them in the Castillo. It does not matter which region is the King’s region.
Whenever you move Caballeros, you may not move them from the Castillo. You may,
however, choose to move Caballeros from a region into the Castillo.
(“Moving” is
possible through several Action cards and is described on page 9.)

Słowem - doszedłem do tego, że Castillo nie jest regionem np. na potrzeby kart punktacji, ale ZAWSZE, gdy w jakikolwiek sposób poruszamy Caballeros (czy z dworu, czy na planszy - i Place i Move) mamy opcję wrzucenia ich do Castillo. Szczególnie, że opis kart akcji pierwszego poziomu jasno mówi:

Any card indicating that you may “move” Caballeros must be executed according to the following rules: (...)
- You are not restricted to those regions neighboring the King’s region. You may move Caballeros to any region (except the King’s region) or into the Castillo.


Inaczej te zapisy kompletnie nie miałyby sensu.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: El Grande Big Box vs stara edycja - interpretacja zasad

Post autor: warlock »

Pozostaje natomiast kwestia karty intrygi z dodatku Król i Intryga. W obecnej wersji wyjaśnienie karty w instrukcji mówi: "You move all Caballeros from one region to another region" - wychodzi na to, że można przesunąć z jednego regionu do innego regionu. Natomiast poprzednia wersja tej karty mówiła "from one region to any other regionS" - a więc do wielu regionów.

Nie ogarniam tego wszystkiego... nie wiem jak grać.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: El Grande Big Box vs stara edycja - interpretacja zasad

Post autor: dave8 »

No to teraz... pomieszałeś mi wszystko :)
Dzięki!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: El Grande Big Box vs stara edycja - interpretacja zasad

Post autor: warlock »

Zrobiłem research, sprawdziłem parę instrukcji tłumaczonych przez fanów z niemieckiego. Graj tak: ZAWSZE gdy poruszasz Caballeros z kart intrygi albo wystawiasz ich na planszę możesz wrzucić ich do Castillo. Każda karta z pierwszego stosu na to pozwala.

Castillo nie jest regionem na potrzeby działania pewnych kart specjalnych i np. punktacji za wybrany region (Castillo w obecnej edycji punktuje tylko podczas podliczania po 3/6/9 rundzie i w wyniku użycia specjalnej karty punktowania Castillo). Ale Caballeros możesz wrzucac zawsze, gdy ich wystawiasz/przestawiasz.

A co do mojej wątpliwości co do karty intrygi z dodatku King & Intrigue - fanowskie tłumaczenie instrukcji z BGG ma właściwy zapis, spójny ze starą edycją (czyli REGIONS, a nie REGION). Zman dał tu ciała ;).
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: El Grande Big Box vs stara edycja - interpretacja zasad

Post autor: nakago »

hej
1. Czy grandowie (duże kostki) poruszają się po planszy jak reszta cabellors, czy stoją przez całą grę w regionie rodzinnym i nie mają siły przy podliczaniu przewagi w regionie?
2. Jak w praktyce stosujecie kartę Veto, gdy przerywacie jakiemuś graczowi akcję i mówicie Veto, a potem np. ten gracz mówi, że w takim razie on zmieni sposób w jaki wykona swoją akcję, żeby jej nie zawetować na przykład...?
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: El Grande Big Box vs stara edycja - interpretacja zasad

Post autor: Torquemada666 »

warlock pisze: 11 gru 2017, 23:24 Ale Caballeros możesz wrzucac zawsze, gdy ich wystawiasz/przestawiasz.
Czyli można do Castillo wrzucić też Caballeros przeciwnika korzystając z odpowiedniej karty akcji?
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: El Grande Big Box vs stara edycja - interpretacja zasad

Post autor: dave8 »

nakago pisze: 30 lip 2022, 10:56 hej
1. Czy grandowie (duże kostki) poruszają się po planszy jak reszta cabellors, czy stoją przez całą grę w regionie rodzinnym i nie mają siły przy podliczaniu przewagi w regionie?
2. Jak w praktyce stosujecie kartę Veto, gdy przerywacie jakiemuś graczowi akcję i mówicie Veto, a potem np. ten gracz mówi, że w takim razie on zmieni sposób w jaki wykona swoją akcję, żeby jej nie zawetować na przykład...?
1. Nie tylko kartą która na to pozwala.
2. Mówi co chce zrobić a jak zawetujesz to nic nie robi i traci ruch. Inaczej byłoby bez sensu.
wrxxx@o2.pl
Posty: 23
Rejestracja: 07 kwie 2024, 22:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

El Grande

Post autor: wrxxx@o2.pl »

Cześć, mam pytania odnośnie kilku kwestii.
1.Czy karta z tekstem "rusz max. 2 swoich caballero" oznacza, że gracz MUSI ruszyć max dwoma caballero czy może nie ruszyć żadnego jeżeli nie chce?
2. Czy El Grande można ruszyć tak jak zwykłym caballero czy musi to wynikać z kart?
3. Czy na Castillo można zawsze dać caballero czy jeżeli król jest na regionie "wewnątrz" kraju (czyli takim który nie sąsiaduje z morzem) to wtedy nie można?
4. Czy dobrze rozumiem instrukcje, że jeżeli dwóch graczy ma remis o pierwsze miejsce w regionie to obydwoje dostają tyle pkt. ile powinno się dostać za drugie miejsce, a wtedy graczy, który ma mniej od nich dostaje tyle pkt. co za trzecie miejsce?
ODPOWIEDZ