Wyprawa do El Dorado / The Quest for El Dorado (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 394
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Fyei »

Harun pisze: 17 mar 2023, 15:41 Skoro tak żywo toczy się dyskusja o tej grze, polecam graczom solo, zabawę w wariant 7 jaskiń z BGG. Ja sobie tak pogrywam z dodatkiem i jest to fajna zabawa. Co do kart - kładę na rynku startowe oraz obok rynku 6 wylosowanych postaci / przedmiotów.

Jeśli byliby chętni, to może raz bym opublikował mapę i utajnione żetony jaskiń, na zasadzie miesięcznych wyzwań na BGG i będzie można porównać wyniki.
Nie wiedziałam, że ta gra ma wariant solo :o Chętnie spróbuję ;)
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 482
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 857 times
Been thanked: 204 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: JollyRoger90 »

Harun pisze: 17 mar 2023, 15:41 Jeśli byliby chętni, to może raz bym opublikował mapę i utajnione żetony jaskiń, na zasadzie miesięcznych wyzwań na BGG i będzie można porównać wyniki.
W sumie ja też bym mógł spróbować :)
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 647 times
Been thanked: 524 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Harun »

No to wypłynę na nowe wody i zostanę organizatorem zabawy.

Kto ma ochotę, niechaj się zmierzy z wyzwaniem solo

viewtopic.php?t=78749

Załóżmy, że gramy do końca marca 2023, ale kto będzie chciał spróbować po tej dacie, jak najbardziej może to uczynić.
agt
Posty: 1183
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 631 times
Been thanked: 321 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

To ja też trochę wypłynęłam na szerokie wody i z wyzwania Haruna wyprodukowałam wyzwanie kooperacyjne dla 2 graczy (lub solo na 2 ręce) :D

Jeśli ktoś jest chętny by spróbować, zapraszam tutaj . :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4541
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Rozpoczęły się przedsprzedaże Mokradeł i Smoków. Jestem miło zaskoczony, bo można dorwać za ok 80 zł, a bałem się ceny nawet o 1/3 wyższej.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 704
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 548 times
Been thanked: 423 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: miker »

PytonZCatanu pisze: 01 maja 2023, 20:26 Rozpoczęły się przedsprzedaże Mokradeł i Smoków. Jestem miło zaskoczony, bo można dorwać za ok 80 zł, a bałem się ceny nawet o 1/3 wyższej.
Tam nie ma dużo rzeczy wbrew pozorom. Myślę, że 100 zł to próg bólu dla tego/tych dodatków. Sam kupiłem już parę dni temu, bo bardzo lubię Wyprawę. Pozostaje czekać :)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1525
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 641 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: EsperanzaDMV »

Hmm dla mnie dziwna by była sytuacja, kiedy dodatek (pojedyncze pudło) kosztowałoby więcej niż sama podstawka, a tę można dostać poniżej stówki. Z reguły dodatki są zauważalnie tańsze niż podstawki.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4541
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

EsperanzaDMV pisze: 04 maja 2023, 16:02 Hmm dla mnie dziwna by była sytuacja, kiedy dodatek (pojedyncze pudło) kosztowałoby więcej niż sama podstawka, a tę można dostać poniżej stówki. Z reguły dodatki są zauważalnie tańsze niż podstawki.
Tutaj masz 2 dodatki za jednym razem + inflacja 🤷
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4541
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Bardzo mi się podoba dodatek do Eldorado. Nie zagrałem jeszcze, ale wczoraj poczytałem, zrobiłem porządek w pudełku, bo tak się składa, że wpadło w moje ręce 😁

Z Demonami to trochę tak że albo się je lubi albo nie, ale tutaj każdy coś znajdzie dla siebie.

Tutaj mamy 9 modułów, od małych zmieniających głównie sposób budowy map ma różne sposoby oraz to co na nich się znajduję, przez średnie dodające coś nowego na boku po "duże" (są 2-3 takie moduły, które mają wpływ na warunki zwycięstwa albo dodają negatywna interakcje między graczami).

Można próbować sobie testować różne pary lub trójki modułów. Nie powinno mieć to znaczenia dla czasu rozgrywki. Mocne odświeżenie 🙂

Dam znać na dniach, jak wrażenia po grze. Piszcie też, z których modułów najchętniej korzystacie 🙂
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 482
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 857 times
Been thanked: 204 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: JollyRoger90 »

Czy może instrukcja przewiduje połączenie wszystkich modułów ze wszystkich trzech dodatków? :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4541
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

JollyRoger90 pisze: 16 maja 2023, 10:30 Czy może instrukcja przewiduje połączenie wszystkich modułów ze wszystkich trzech dodatków? :)
Tak, instrukcja przewiduje, że można użyć wszystkiego na raz. Przy niektórych modułach są nawet reguły kolizyjne, jeśli są konieczne.

Nie wiem, czy to jednak dobry wybór 🙂 No raz, na spróbowanie, można zagrać 🙂
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: pingus »

Pierwsze partie w dodatek za mną.

Ale najpierw może opiszę swój stosunek do podstawki. Jest to jedna z moich ulubionych gier i jedna z najczęściej granych gier na żywo, szczególnie lubię ją w dwie osoby.

Pierwszy dodatek raczej nie siadł, używam tylko niektórych dodatkowych kart i w zasadzie niczego innego (początkowe rozróżnienie talii pomocnikami niby spoko, ale raczej gram bez tego).

Tutaj jestem bardzo zadowolony z modułów Czaszek, Bagien, Strumieni, Mgły. Plemienia Muisica jeszcze nie próbowałem, ale nie sądzę, żeby mi się spodobało. Smoki raczej całkowicie odpuszczę, skarby i świątynie, trzeba będzie sprawdzić ale to na "kiedyś". To co daje mi ten dodatek to możliwość tworzenia fajnych map z kilkoma różnymi drogami i z tego wywiązuje się super. Chciałbym zamiast smoków kilka uniwersalnych zestawów kart, ale nie można mieć wszystkiego.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4541
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

pingus pisze: 17 maja 2023, 12:23 smoki raczej całkowicie odpuszczę, skarby i świątynie, trzeba będzie sprawdzić ale to na "kiedyś".

To co daje mi ten dodatek to możliwość tworzenia fajnych ma z kilkoma różnymi drogami i z tego wywiązuje się super.
Zwróć uwagę, że moduł Świątynie (pełnią rolę checkpointów) daje możliwość budowy jeszcze ciekawszych map (choćby Eldorado można umieszczać od razu przy startowym kaflu 😁)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4541
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Zagrałem z 5 modułami, a skupiliśmy się na tych, pozwalających w ciekawy sposób modyfikować trasy, czyli:

Świątynie, krokodyle, mgła, rzeki, przełęcze, czaszki.

Przy czym, poza świątyniami, nie użyliśmy wszystkiego co tylko byli z danego modułu,.tylko po 1-2 kafle.

Wyszło kozacko! 1:29 czas gry, więc trochę dłużej niż zazwyczaj. Jednak mapa to wynagradza. Jest mega ciekawe, dochodzą naprawdę trudne wybory (jak wziąć artefakt z fioletowej świątyni, kiedy ona jest na początku? Jak przejść pole z krokodylami za 1, skoro ma się już zczyszczony deck z 1? itp.).

Szczególnie świątynie dają tutaj fajne możliwości (można tak ustawić te checkpointy, że gracze nie 1, a 2-3 razy w ciągu gry mogą wziąć alternatywne trasy i unmas prowadziło to do naprawdę ciekawych sytuacji), ale każdy moduł wnosił jakiś naprawdę ciekawy twist.

Pozostałe moduły, czyli plemię, Smoki i Skarby to moduly które najwięcej zmieniają, przynajmniej na papierze, i to nie na mapie, a w samej mechanice. Wydaje mi się, że tych 3 modułów nie powinno się łączyć (ewentualnie dodać któryś z tych 6 pozostałych dla urozmaicenia mapy). Nie mogę się doczekać kiedy je spróbuję.

Ale nawet dla samych modyfikatorów mapy warto!
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 495
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 347 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: itsthisguyagain »

Ja właśnie rozpakowałem, przeczytałem dokładnie instrukcję, żeby dokładnie wiedzieć co jak działa i przejrzałem elementy. Wygląda na to, że dodatek nr2 "Mokradła" to automatycznie wchodzi prawie wszystko do gry i nie będzie już nigdy El Dorado grane bez większości Mokradeł. To właśnie powinien być pierwszy dodatek - po prostu głównie nowe kafle mapy z nowymi zasadami na nich obowiązującymi. Jedynie co bym się zastanawiał to moduł Świątynie.

Natomiast dodatek "Smoki" dla graczy, których znudził wężoidowy kształt mapy i chcieliby jakiś sandbox wyścigowy + dodać Świątynie z Mokradeł i można grać właściwie cokolwiek tylko pamiętać trzeba o jakiś wąskich gadłach, żeby nie było za lekko. Ja tam się cieszę, bo jeden z fajniejszych elementów El dorado czyli wspólne tworzenie mapy przed grą będzie 4x lepsze.

Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Alwirin »

Też jestem po lekturze instrukcji do dodatków i o ile część z nich wejdą pewnie z marszu (nurt, mgła, mokradła, pewnie plemię indian), to świątynie (które jednocześnie odchudzają talie i wydłużają grę) wydają się nazbyt premiować wyżyłowane talie (trzeba tylko uwzględnić karty na ofiarę do świątyń ). Pozostaje przetestować :wink:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4541
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

trzeba tylko uwzględnić karty na ofiarę do świątyń
No właśnie to jest sedno problemu! Jak ułożyć sobie talie, gdy to świątyń daleko? Szczególnie fioletowa świątynia, a szczególnie jako pierwszy checkpoint, zmusza to trudnych wyborów 🙂
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Alwirin »

PytonZCatanu pisze: 19 maja 2023, 06:09
trzeba tylko uwzględnić karty na ofiarę do świątyń
No właśnie to jest sedno problemu! Jak ułożyć sobie talie, gdy to świątyń daleko? Szczególnie fioletowa świątynia, a szczególnie jako pierwszy checkpoint, zmusza to trudnych wyborów 🙂
Zależy na jaki gra się rynek, ale taka lornetka/siłacz/doktor botaniki zawsze do poświęcenia zostanie. Normalnie ich się nie kupuje. Więc kart fioletowych raczej nie zabraknie. A gdy do świątyń daleko to zacząłbym od dotarcia do najbliższego obozu i wywalenia 4, jak nie więcej startowych kart. I obawiam się właśnie, że jest to w grze na świątynie (przez to, że wydłużają grę) rozpoczęcie optymalne. Chciałbym tutaj tkwić w błędzie, więc z chęcią posłucham, czy po Twoich rozgrywkach na świątynie też masz takie wrażenie :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4541
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Alwirin pisze: 19 maja 2023, 11:33
PytonZCatanu pisze: 19 maja 2023, 06:09
trzeba tylko uwzględnić karty na ofiarę do świątyń
No właśnie to jest sedno problemu! Jak ułożyć sobie talie, gdy to świątyń daleko? Szczególnie fioletowa świątynia, a szczególnie jako pierwszy checkpoint, zmusza to trudnych wyborów 🙂
Zależy na jaki gra się rynek, ale taka lornetka/siłacz/doktor botaniki zawsze do poświęcenia zostanie. Normalnie ich się nie kupuje. Więc kart fioletowych raczej nie zabraknie. A gdy do świątyń daleko to zacząłbym od dotarcia do najbliższego obozu i wywalenia 4, jak nie więcej startowych kart. I obawiam się właśnie, że jest to w grze na świątynie (przez to, że wydłużają grę) rozpoczęcie optymalne. Chciałbym tutaj tkwić w błędzie, więc z chęcią posłucham, czy po Twoich rozgrywkach na świątynie też masz takie wrażenie :)
1. Grałem 1 partie że świątyniami, za wcześnie na jednoznaczne wnioski, ale....

2. W świątyniach chcesz płacić najsłabszymi kartami. Jak na pierwszym obozie wywalisz dużo startowych, to potem gra zmusi cię do płatności droga karta i będzie bolało🙂

3. Fioletowa świątynia jest dla mnie trudna, bo jeśli jest na początku to musisz gdzieś zdobyć fioletowa kartę. Owszem, jest kilka rodzajów ale z reguły są drogie i/lub poza rynkiem i to zmusza według mnie to ciekawych strategii 🙂
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9465
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: MichalStajszczak »

Ciekawostka: podobny pomysł, jak ze świątyniami, był wykorzystany ponad 20 lat temu w grze "Przygoda z czarownicą" krakowskiej firmy Domino (z której następnie powstała Galakta). Żeby dojść do mety i ukończyć grę, trzeba było ułożyć 4-elementowego puzzla z kawałków, zdobywanych w różnych miejscach planszy.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 495
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 347 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: itsthisguyagain »

Graliśmy wczoraj z całym dodatkiem Demony Dżungli + Mokradła +moduł Mgły, na mapie, która z założenia miała nie być wężoidem. Co ciekawe szybko każdy i tak ustalił najbardziej optymalną trasę i nią podążał. W trakcie gry znudziło mnie, że ciągle byłem blokowany przez innych i poszedłem zupełnie inną trasą co zapunktowało bo udało mi się wygrać.

Wszystkie moduły z Mokradeł oceniam na plus pewnie już zawsze będziemy grać z tym dodatkiem.

Budowanie mapy teraz jest o wiele ciekawsze.

Mam wrażenie, że przy takiej samej ilości kafli terenów gra jest dłuższa, przynajmniej na tyle, że deckbuilding jest teraz dużo ważniejszy.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4541
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Kolejna partia z nowym dodatkiem.

Tym razem nie użyłem świątyń, ale wrzuciliśmy wszystkie moduły związane z mapami (starałem się używać innych kafli niż ostatnio - mgła, przełęcze, rzeki i wiry, bagna, czaszki) + plemię Musica.

Do plemienia podchodziłem jak do jeża trochę, ale to błąd, to jest bardzo fajny moduł! Specyfika kart plemienia pozwala nam lepiej zaplanować grę, tak aby w kluczykach miejscach poszło nam płynnie plus rynek jest bardziej elastyczny. Naprawdę grało mi się z nimi z dużą satysfakcją.

Moduły mapy tradycyjnie określam jako świetne, każdy dodaje coś małego, ale "ze smakiem". Do zagrania zostały mi smoki i skarby, czyli dwa moduły zmieniające najwięcej w grze.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4715
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1235 times
Been thanked: 1453 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Mr_Fisq »

Czyli na razie konsensus brzmi Mokradła > Demony, nawet patrząc na cenę?
Promki się gdzieś jeszcze przewijają?

Swoją drogą dobrze świadczy o tym tytule fakt, że mimo popularności nie jest on praktycznie obecny w wątkach sprzedażowych (ew. jako pozycja na liście: przyjmę w rozliczeniu ;) )
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4541
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Mr_Fisq pisze: 24 maja 2023, 08:38 Czyli na razie konsensus brzmi Mokradła > Demony, nawet patrząc na cenę?
Promki się gdzieś jeszcze przewijają?

Swoją drogą dobrze świadczy o tym tytule fakt, że mimo popularności nie jest on praktycznie obecny w wątkach sprzedażowych (ew. jako pozycja na liście: przyjmę w rozliczeniu ;) )
Ja jestem wielkim i oddanym fanem Eldorado więc o samej grze już nie będę mówił, bo po prostu polecam z czystym sercem. 🙂

Dodatek uważam za lepszy, ale osobiście lubię Demony i na pewno będę też z nimi grał. Poza tym w demonach są też moduły, które można dodawać bez tytułowych demonów (np. niektóre karty z rynku, zwierzęta startowe, tawerna). Gra jest więc "bogata".
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4655
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 1958 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

Poza tym w demonach są też moduły, które można dodawać bez tytułowych demonów
Ale to już chyba homerule, bo oficjalnie to chyba wszystko albo nic (przy czym w praktyce te rzeczy wyglądają na bardzo modułowe) :).
ODPOWIEDZ