Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3360
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2024 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Ardel12 »

Ja postrzegam topki jako dobre dla graczy raczkujących w naszym hobby. Zamiast oglądać wiele filmów, robić przeglądy forów, mają to zbite w jeden zlepek z krótkim podsumowaniem.

Dobrze też to oddaje co dany twórca lubi i jak bardzo nam po drodze z jego gustem.

Dla mnie jest to coś co mogę odpalić w tle, ale od 2-3 lat jestem nimi po prostu znudzony, gdyż oglądając każdego roku już na prawdę wiele wyborów wyryło mi się w głowie i po prostu ziewam słysząc podobne teksty, dlaczego ta gra jest taka super. Dlatego bardziej doceniam topki gier z danego roku, gdyż jednak reprezentują unikalne tytuły(chyba, że recenzencji oszukują i wrzucają gry, bo akurat była polska premiera albo premiera dodatku albo i tu wylosuje dowolne usprawiedliwienie).
kwiatosz pisze: 11 gru 2022, 13:00 Ja lubiłem topki w podcascie Dice Tower bo oni na końcu jeszcze zawsze powtarzali tytuł gry, więc jak mnie coś zainteresowało to nie musiałem skakać wstecz żeby znaleźć tytuł.
Tak, to też jest spory plus.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 328
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 44 times
Been thanked: 85 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Reku_ »

PanFantomas pisze: 11 gru 2022, 09:09 Ja na ponad 120 filmów opublikowanych w tym roku na Trybie Solo wrzucę aż dwie topki podsumowujące 2022 rok 😉 Jedną z grami po polsku, drugą z grami anglojęzycznymi. Sam nie jestem fanem zalewu topek, ale z drugiej strony to dobra opcja na podsumowanie danego roku i gier, które wyszły.
Ja już mam całkowity przesyt topek i jest to dla mnie twór zbędny. Natomiast twój film raczej potraktowałem jako podsumowanie roku. I to już ma sens.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5240
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1077 times
Been thanked: 1689 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Curiosity pisze: 10 gru 2022, 22:00 TOPki to jest straszny rak. Recenzent rzuca tytułami wedle własnego uznania, a wszelkie obiekcje kwituje tekstem, że to jest JEGO top a każdy może sobie ułożyć swój. W rzeczywistości, jest to zbiór tytułów, które akurat autor zna. Nie musza być wcale najlepsze na rynku, po prostu recenzent ma je na półce i może o nich cokolwiek powiedzieć. A że wymienia tytuły, które mają po kilka lat i są niedostępne? Tym lepiej, może podkreślić jak długo "siedzi" w hobby. Wartość tego jest oczywiście znikoma dla widza, bo nawet jeśli coś kogoś zainteresuje, to nie ma gdzie tego kupić.

No, ale Gambit kiedyś pisał, że TOPki się dobrze klikają (niestety).

Dlatego będą nam towarzyszyć przy byle okazji i zawsze wtedy, kiedy wypadałoby coś wrzucić na kanał, ale wydawca akurat nic nowego nie podesłał. To nie jest personalny zarzut do nikogo konkretnego, raczej smutne podsumowanie własnych obserwacji "branży".
Topki rakiem nie są ale muszę przyznać że nie są również do niczego potrzebne graczom zaawansowanym. Czy zatem są niepotrzebne w cale? Ależ skąd że...topki są rewelacyjnym wprowadzeniem dla nowych graczy. W Polsce tego roku wyszło ile gier 600-700? Zestawienie takiego TOP10 u różnych youtuberów pozwoli zrobić jakiś szybki reserch na co zwrócić uwagę. Oczywiście że jest to bardzo subiektywna topka i tak jak piszesz mogą to być totalnie z czapy gry lub te które ma się najlepiej ogranie. Co nie zmienia faktu że topki mają swój urok bo dzięki nim niejako "porównujemy" się z nagrywającym. Ja oglądając topki cieszę się jak jakieś tytuły lub stwierdzenia pokrywają się z moimi....wtedy uważam się za równego i to mnie dowartościowuje :mrgreen:

No i nie zapominaj że 4lata temu taka topka (Asi) spowodowała że się zainteresowałem grami i dziś jestem w hobby. Więc może i ja kogoś dzięki takiej topce wciągnę w to hobby. Nagrywając własną polecajke świąteczną (to nie topka) mogłem pokazać jak zresztą w filmie powiedziałem każdą grę jaką mam i nie mam w kolekcji. Klikalność słaba bo może faktycznie chwytliwe jest słowo TOP. :mrgreen:

Nie mniej jednak taka polecajka sprawiła mi frajdę i zawsze to jakiś materiał do nauki warsztatu do nagrywania. Osobiście nie traktuję tego typu materiału za jakieś bardzo merytoryczne, raczej jako ciekawostka chociaż faktycznie były to tytułu które z serca polecam. Natomiast dziwne topki Gambita lubię bo są odklejone dzięki jego patronom. Topek Kaczmara, Gambita i innych już nie oglądam bo w śród tych 20 tytułów jest tylko lekka rotacja. Dużo ciekawsze byłyby dla mnie TOP 10 gier z 2022r. Jako że mało gram w nowości to taki zestawienie byłoby dla mnie merytoryczne.

Konkludując dobrze ze TOPKI są i dla wielu osób są ważnym elementem. A dla nagrywających są pewną odskocznią w której można płynąć i płynąć i płynąc...... :mrgreen:
kamiya
Posty: 119
Rejestracja: 06 lip 2006, 12:03
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 55 times
Been thanked: 35 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kamiya »

Dla mnie wyjątkiem jeśli chodzi o topki są dwa przypadki :
- topka na kanale, którego jeszcze nie znam i nie oglądałem - bo może pojawi się coś ciekawego i innego niż u wszystkich.
- topka z udziałem Pandy (u Kaczmara czy Gambita) - bo u niego zawsze pojawia się tytuł, którego w ogóle nie kojarzę i muszę sprawdzić co to jest. To tak jak z recenzjami Gambita gier niedostępnych normalnie w obiegu.

W większości pozostałych przypadków topkę mogę zaliczyć na zasadzie przeglądu tytułów co się pojawiło bez opinii o tych grach.
> Kamiya <

"Jestem starszy niż Google"
mineralen
Posty: 965
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 567 times
Been thanked: 645 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mineralen »

Topki to najlepsze materiały. Tylko nie w kategorii poznawczej a rozrywkowej. Dlatego topki Dice Tower są najlepsze, bo prowadzący mają świetną chemię (szczególnie główna trójka Tom, Zee i Mike).
Super
Posty: 407
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 219 times
Been thanked: 120 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Super »

mineralen pisze: 12 gru 2022, 10:36 Topki to najlepsze materiały. Tylko nie w kategorii poznawczej a rozrywkowej. Dlatego topki Dice Tower są najlepsze, bo prowadzący mają świetną chemię (szczególnie główna trójka Tom, Zee i Mike).
Dice Towerowe topki oglądam nałogowo a w ogóle mnie nie obchodzi o jakich grach będą mówić :)
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: arracan »

Super pisze: 12 gru 2022, 10:43
mineralen pisze: 12 gru 2022, 10:36 Topki to najlepsze materiały. Tylko nie w kategorii poznawczej a rozrywkowej. Dlatego topki Dice Tower są najlepsze, bo prowadzący mają świetną chemię (szczególnie główna trójka Tom, Zee i Mike).
Dice Towerowe topki oglądam nałogowo a w ogóle mnie nie obchodzi o jakich grach będą mówić :)
O, ja lubię ich topki bo mają często fajne tematy, nie tylko takie generyczne. W sumie Gambit też miewa fajne tematy i próbuje różnych podejść, więc lubię posłuchać. Zwłaszcza że lubi zarzucić obcymi mi tytułami.
Topki u geek factora są spoko, bo tam jest zawsze fajna chemia między Kaczmarek a gośćmi i widać, że mają z tego frajdę
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5240
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1077 times
Been thanked: 1689 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Półka wstydu:
https://www.youtube.com/watch?v=_eErbdGj76I
jak dla mnie bardzo fajnie nagrane filmiki z videoinstrukcja
Darkstorm
Posty: 856
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 134 times
Been thanked: 215 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Darkstorm »

Curiosity pisze: 10 gru 2022, 22:00 TOPki to jest straszny rak. Recenzent rzuca tytułami wedle własnego uznania, a wszelkie obiekcje kwituje tekstem, że to jest JEGO top a każdy może sobie ułożyć swój. W rzeczywistości, jest to zbiór tytułów, które akurat autor zna. Nie musza być wcale najlepsze na rynku, po prostu recenzent ma je na półce i może o nich cokolwiek powiedzieć. A że wymienia tytuły, które mają po kilka lat i są niedostępne? Tym lepiej, może podkreślić jak długo "siedzi" w hobby. Wartość tego jest oczywiście znikoma dla widza, bo nawet jeśli coś kogoś zainteresuje, to nie ma gdzie tego kupić.
A wedle czyjego uznania miałby rzucać tytułami? Miałby rzucać tytułami, których nie zna? Każdy recenzent powinien rzucać topką z BGG? Ale to byłaby nuda. "Najlepsze" to pojęcie względne.
Moim zdaniem "wystarczy" znaleźć recenzenta, z którym się ma możliwie bliski gust.
Ja np. przekonałem się do Suburbii bo zobaczyłem, że Gambit targa pudła z podstawką i z dodatkiem. No i się sprawdziło (znowu) :wink:
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Curiosity »

Fajnie, że pytasz, już wyjasniam:
Darkstorm pisze: 13 gru 2022, 14:25 A wedle czyjego uznania miałby rzucać tytułami? Miałby rzucać tytułami, których nie zna? Każdy recenzent powinien rzucać topką z BGG? Ale to byłaby nuda. "Najlepsze" to pojęcie względne.
Nasze poglądy w tym punkcie się dość zdecydowanie różnią. Ja uważam, że w "topce" powinny znajdować się bezwzględnie najlepsze tytuły. Ergo - robienie co chwila "topek" jest bez sensu, bo nawet jeśli wyszło coś nowego, to ta nowa gra tak szybko nie zdetronizuje tych, które są najlepsze na rynku. Jeśli weźmiesz to pod uwagę, to już wiesz dlaczego nie widzę zbyt wielu wartości w tych nagraniach. "TOP recenzenta X" niezbyt mnie interesuje.
Moim zdaniem "wystarczy" znaleźć recenzenta, z którym się ma możliwie bliski gust.
Nie znam takiego. :|

Zauważ, że dla recenzenta, zrobienie "topki" powinno być względnie proste. Nie musi mówić nic o zasadach, o regułach, wymieniać plusów i minusów... Po prostu pokaże jakiś tytuł i powie coś w stylu:

"Gra, która jest moim topem topów miesiąca znajduje się w tym pokoju. To jedna z 80 gier, które widzicie na regale za moimi plecami [pokazuje palcem za siebie]. Mam do niej duży sentyment i chociaż wyszło już kilka rethemów, a nawet odkryto strategię wygrywającą, to grałem w nią dużo za dzieciaka i zdecydowałem, że na zawsze zostanie w mojej kolekcji. Nie pokazuję wam pudełka, bo pożyczyłem ją koledze i jeszcze mi jej nie oddał. Kamil, ty nygusie [udawane grożenie palcem], chyba już czas, żebyś mi ją odniósł, wraz z czteropakiem Harnasia, hehe. No chyba, za długo was już trzymam w niepewności - top topów miesiąca to Splendor" [kurtyna, gaśnie światło, w tle słychać wiertarkę sąsiada z góry].
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 374 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Ciuniek »

Curiosity pisze: 13 gru 2022, 15:25 Ja uważam, że w "topce" powinny znajdować się bezwzględnie najlepsze tytuły.
[citation needed] ;)
Co to znaczy?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2329
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 918 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Galatolol »

Na nowo rozkręcanie "dyskusji" na temat obiektywności? :roll:
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 374 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Ciuniek »

Wszystkie dyskusje na świecie koniec końców sprowadzają się do semantyki i różnego rozumienia znaczenia słów przez różnych odbiorców tych słów, więc w sumie bez sensu. Ale podkreślenie mnie rozbawiło i zapytałem impulsywnie. ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Curiosity »

Ciuniek pisze: 13 gru 2022, 16:40 Co to znaczy?
Najprostszy z brzegu przykład:
TOP gier z ukrytą tożsamością, która pomija całkowicie "Battlestar Galactica" (bo recenzent tej gry nie lubi), to nie jest TOP gier z ukrytą tożsamością. Żeby to rzeczywiście była "topka", to powinny się na niej znaleźć najwyżej oceniane gry z danego gatunku, niezależnie od "widzimisię" nagrywającego.

I oczywiste jest, że ktoś zaraz napisze, że w takim razie wystarczy sobie odpalić BGG. W przypadku powyższej zmyślonej naprędce "topki" może i tak, ale jest sporo kategorii, o których bym nie pomyślał, żeby dać jako kryterium wyszukiwania, a mogłoby to być interesujące.

Co w takim razie powiecie o nagraniach "Najlepsze gry na prezenty Świąteczne"? Przecież to jest jakiś dramat. Polecane jest zwykle to, co akurat podesłał wydawca. Bez refleksji, czy przyszły obdarowany lubi to czy tamto, gra w takie a nie inne gry, interesuje się tym czy tamtym. Tworzy się mylne przekonanie, że skoro gra jest TOP, to jest dobra dla każdego.

"To jest moje stanowisko" 8)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 770
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 671 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: anitroche »

Curiosity pisze: 13 gru 2022, 16:49
Co w takim razie powiecie o nagraniach "Najlepsze gry na prezenty Świąteczne"? Przecież to jest jakiś dramat.
Ja co do tych topek świątecznych mam podobne zdanie, bo to trochę bez sensu, bo nie ma moim zdaniem jak zrobić zestawu 10 gier, w którym każdy znajdzie idealną grę dla obdarowywanego. Gusta są bardzo różne i co z tego, że np. dostanę top najlepszych (ergo najlepiej ocenianych w środowisku) gier dla początkujących, gdzie dam komuś taki splendor, a ten się "dobije", bo gra bez klimatu, a takie topki dla zaawansowanych to w ogóle abstrakcja, bo jak widać nawet po tym forum gusta są baaaaardzo różne, a gier od cholery do wyboru (nawet licząc tylko te najlepiej oceniane i najczęściej oceniane). Zaawansowany gracz ma już swój gust i nawet jak go znamy, to jeszcze jest czynnik, czy aby już nie zdążył sobie tej gry kupić albo gdzieś spróbować na konwencie i jednak się nie spodobała. Tutaj baaaardzo łatwo wtopić. Ja na prezent gry kupuję mega rzadko, ostatnio było rok temu dla brata i bratowej, jak zagrali u nas w Brzdęka klasycznego i się mega spodobało, to kupiliśmy im Brzdęka w kosmosie, bo oni lubią kosmiczne klimaty i był strzał w dziesiątkę. Za to od swojej znajomej dostali jakoś zaraz po premierze Zonę: sekret Czarnobyla, bo tematyka była idealna pod moją bratową i kicha, w ogóle w to nie grają, bo im się nie chce instrukcji czytać, więc każda gra, której ktoś inny im nie wytłumaczy z marszu odpada dla nich. No chodzi mi o to, że przypadki są bardzo różne i kupowanie na prezent gry komuś, gdy nie jesteśmy pewni, że ten ktoś konkretnie tę grę chce, jest moim zdaniem wyrzucaniem pieniędzy i straconą okazją na jakiś naprawdę fajny prezent, który będzie używany i z którego szczerze ktoś się ucieszy. Ja jakbym miała robić polecajkę świąteczną, to bym zaproponowała bon prezentowy do sklepu :D i koniec topki :D. Podsumowując, jak chcesz kupić komuś w prezencie grę i w tym celu oglądasz polecajki w necie, to odpuść sobie, bo to znaczy, że najprawdopodobniej kupisz coś co się nie sprawdzi, bo widać nie znasz gustu growego tej osoby.

W tym temacie bardzo polecam odcinek podcastu Starych Kości o tematyce świątecznej, bo tam właśnie mają fajne podejście do omawiania kupowania prezentów planszówkowych i w ogóle fajnie opowiadają o różnych rzeczach okołoświątecznych w naszym hobby.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Curiosity »

Ooo, właśnie trafiłem na "Top 10 gier po angielsku, które poznałem w 2022 roku" na kanale Tryb Solo. I do takiej "topki" nic nie mam, od początku do końca wiadomo o co chodzi, pewnie nawet sobie ją zaraz obejrzę.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 91 times
Been thanked: 198 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: menelobej »

Curiosity pisze: 13 gru 2022, 17:03 Ooo, właśnie trafiłem na "Top 10 gier po angielsku, które poznałem w 2022 roku" na kanale Tryb Solo. I do takiej "topki" nic nie mam, od początku do końca wiadomo o co chodzi, pewnie nawet sobie ją zaraz obejrzę.
Czyli w sumie to chodzi o tytuł topki a nie o jej zawartość, dobrze rozumiem? Jak ktoś od razu zaznaczy w tytule, że to jego top 10 jakichś tam gier to jest ok, a jak napiszę tylko, że top 10 jakichś gier to już nie ok?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Curiosity »

menelobej pisze: 13 gru 2022, 17:26 Czyli w sumie to chodzi o tytuł topki a nie o jej zawartość, dobrze rozumiem? Jak ktoś od razu zaznaczy w tytule, że to jego top 10 jakichś tam gier to jest ok, a jak napiszę tylko, że top 10 jakichś gier to już nie ok?
Nie.
To, że w powyższym wideo jest użyte słowo "TOP", nie ma żadnego znaczenia. Bez tego "TOP" z przodu to by dalej się zgadzało i miało sens. To jest materiał o tym, co sobie autor kupił i to prezentuje. On wie to najlepiej. Tak samo nie czepiam się topek typu "gry, do których lubię wracać", "gry, których nie sprzedam", "gry, które sprzedałem, ale żałuję" itd.

Ja cały czas piszę o "topkach" typu "top gier deckbuildingowych", "top gier kooperacyjnych", "top gier z ukrytą tożsamością", a potem się okazuje, że w treści są jakieś dziwne tytuły, a brakuje tych znanych i lubianych.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5237
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1843 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

Curiosity pisze: 13 gru 2022, 17:35 Ja cały czas piszę o "topkach" typu "top gier deckbuildingowych", "top gier kooperacyjnych", "top gier z ukrytą tożsamością", a potem się okazuje, że w treści są jakieś dziwne tytuły, a brakuje tych znanych i lubianych.
Rozumiem, że tak samo nie korzystasz z opinii jakiegokolwiek recenzenta, czy użytkownika forum tylko patrzysz na ocenę i miejsce na BGG, kiedy wybierasz gry? Bo o ile mogę zrozumieć niechęć do topek jako taką, to już czepianie się, że recenzent robi topkę na bazie własnych odczuć, a nie na bazie wyników sprzedażowych i BGG jest co najmniej dziwne. W takim wypadku na szczycie każdej Top 10 gier ekonomicznych powinien być Monopol.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 374 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Ciuniek »

Curiosity pisze: 13 gru 2022, 17:35 Ja cały czas piszę o "topkach" typu "top gier deckbuildingowych"
Czy gdyby ten sam film o tej samej treści nosił tytuł "moje ulubione gry deckbuidingowe", to byłoby okej?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Curiosity »

Gambit pisze: 13 gru 2022, 18:31 Rozumiem, że tak samo nie korzystasz z opinii jakiegokolwiek recenzenta, czy użytkownika forum tylko patrzysz na ocenę i miejsce na BGG, kiedy wybierasz gry?
Sam sobie odpowiedziałeś. Opinie =/= "topki". Lubię sobie obejrzeć materiał o grze, nie lubię i nie polubię sztucznych tworów, jakimi są "topki".
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 948
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Losiek »

Curiosity pisze: 13 gru 2022, 16:49 Najprostszy z brzegu przykład:
TOP gier z ukrytą tożsamością, która pomija całkowicie "Battlestar Galactica" (bo recenzent tej gry nie lubi), to nie jest TOP gier z ukrytą tożsamością. Żeby to rzeczywiście była "topka", to powinny się na niej znaleźć najwyżej oceniane gry z danego gatunku, niezależnie od "widzimisię" nagrywającego.
Hmm, ale wiesz, że jak ktoś nie lubi "Battlestar Galactica" to go w topce nie umieści? A i tak to będzie top jakichś tam gier. Topka to jest top gier wybranych subiektywnie. Nie ma obiektywnej miary topowatości planszówek. Na szczęście.
A te najwyżej oceniane gry to przez kogo oceniane? Według jakiego kryterium ocen? To jest znowu subiektywne. Wszelkie oceny i topki są właśnie zależne od "widzimisię" rozgrywającego. Inaczej nie będzie. Nie da się tego "widzimisię" pominąć.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 948
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Losiek »

Losiek pisze: 13 gru 2022, 18:59
Curiosity pisze: 13 gru 2022, 16:49 Najprostszy z brzegu przykład:
TOP gier z ukrytą tożsamością, która pomija całkowicie "Battlestar Galactica" (bo recenzent tej gry nie lubi), to nie jest TOP gier z ukrytą tożsamością. Żeby to rzeczywiście była "topka", to powinny się na niej znaleźć najwyżej oceniane gry z danego gatunku, niezależnie od "widzimisię" nagrywającego.
Hmm, ale wiesz, że jak ktoś nie lubi "Battlestar Galactica" to go w topce nie umieści? A i tak to będzie top jakichś tam gier. Topka to jest top gier wybranych subiektywnie. Nie ma obiektywnej miary topowatości planszówek. Na szczęście.
A te najwyżej oceniane gry to przez kogo oceniane? Według jakiego kryterium ocen? To jest znowu subiektywne. Wszelkie oceny i topki są właśnie zależne od "widzimisię" rozgrywającego. Inaczej nie będzie. Nie da się tego "widzimisię" pominąć.
Przykładowo w mojej topce gier kafelkowych nie znajdzie się "Carcassonne", no nie lubię i już. I nikt mnie nie zmusi do umieszczenia tej gry w topce bo uważam ją za nudną i słabą. Ale jest wysoko w jakimś tam rankingu. No i co z tego, moim zdaniem gra na top nie zasługuje i w nim się nie znajdzie.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 91 times
Been thanked: 198 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: menelobej »

Curiosity pisze: 13 gru 2022, 17:35 Nie.
To, że w powyższym wideo jest użyte słowo "TOP", nie ma żadnego znaczenia. Bez tego "TOP" z przodu to by dalej się zgadzało i miało sens. To jest materiał o tym, co sobie autor kupił i to prezentuje. On wie to najlepiej. Tak samo nie czepiam się topek typu "gry, do których lubię wracać", "gry, których nie sprzedam", "gry, które sprzedałem, ale żałuję" itd.
No nie zgodzę się, że usunięcie słowa TOP nie ma znaczenia. TOP w tytule sugeruje, że autor filmu poznał i zagrał w przynajmniej (ale zapewne więcej niż) 10 gier po angielsku w 2022 roku i chce zaprezentować najlepszą dziesiątkę w kolejności rosnącej lub ewentualnie malejącej.
Ciężko mi też zrozumieć zarzut, że ktoś pominął jakiś zacny tytuł z góry rankingu BGG i w związku z tym to żadna TOPka jest. Ja np. nie rozumiem jak Gambit może pomijać mówiąc o najlepszych karciankach Race for the Galaxy (chyba tam było 6/10 ocenowo jeśli dobrze pamiętam :shock: ), ale to jego opinia. Pomimo, że RftG jest wysoko w rankingu BGG to akurat jemu nie przypasowało i w topkach tego nie umieszcza i luz. Jak dla mnie każda TOPka to po prostu wybór ulubionych bądź najgorszych (takie topki też bywają) gier wg. gustu danego recenzenta czy influencera planszowego. A zupełnie inna sprawą jest, czy te materiały są interesujące, bo to już sobie widz oceni. No chyba, że mówimy o najlepiej sprzedających się tytułach w danym roku na podstawie liczby sprzedanych egzemplarzy to wtedy jest to idealny przykład dla zastosowania wyrazu TOP bez problemów z jego interpretacją.
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: SosnowyPatyk »

Ja takie topki lubiłem oglądać, gdy wchodziłem do tego hobby i na pewno one mają wartość dodaną dla świeżych graczy, bo zamiast przeglądać recenzje 20 gier na 20 osobnych filmikach, mają oni taki zbiór gier, w którym jeśli coś ich zainteresuje, to poświęcą temu więcej czasu już w osobnym filmiku, recenzji pisanej, czy opisie na sklepie. Dla początkujących grqczy topki są moim zdaniem nieocenione i warto by by się pojawiały. Są jednak niektóre pro osoby, tacy wiecie, ważni i autorytety, które kpią z niektórych gier, a które to gry świetnie nadają się dla początkujących. Takie Carcassonne, które zostało obśmiane w jednym z filmików takiego jednego ynflułensera, że kto w to w ogóle gra, że żenada itd. sprawiło, że zaszczepiłem się grami, wielu moich znajomych również, żona, dzieci, wszyscy w to graliśmy i dzięki temu mamy dzisiaj fajną małą kolekcję gier. Dzisiaj prawie w ogóle z półki nie schodzi, bo jest nudna dla nas ale nie będę robił z siebie "Warszawiaka z pierwszego pokolenia obśmiewającego wieś" i uważam tę grę za coś, co wyrzuciłbym sam do topki gier od których można zacząć przygodę. Dlatego też podoba mi się topka Kaczmara dla początkujących na święta, gdzie chociażby wspomniał o Splendorze. Nie zadziera nosa, nie robi siebie true gracza z krwi i kości traktując splendor jako wyrób gropodobny, niegodny tych prawdziwych graczy. Ale mi się chyba rozjechała myśl na szerszy temat, więc kończę ;)
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
ODPOWIEDZ