Wykreślanki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Wykreślanki

Post autor: superthulee »

Hej,

Gdybyście mieli polecić Wasze TOP 3 wykreślanek, to co by to było bo planjuę zakup :wink:

Wyspę Tukana już mamy i bardzo nam się podoba. Chyba najbliżej nam do Kartografów (ktoś może podpowiedzieć czy lepiej podstawkę czy jednak Herosi, bo są różne opinie - że w Herosach przekombinowane etc. i wystarczy podstawka)

Przeglądając YT, te rzuciły mi się w oczy:

1. Kartografowie: Herosi
2. W Stronę Słońca
3. Demeter
4. Welcome to... Miasteczko marzeń
5. Kolejowy Szlak

Dzięki
Paweł
kuba32
Posty: 328
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Wykreślanki

Post autor: kuba32 »

Dorzucę takie, których nie wymieniłeś, a z chęcią bym w nie ponownie zagrał:
- Mur Hadriana (bez dwóch zdań trzeba zagrać, najbardziej monumentalna WYKREŚLANA)
- Lost Cities: Roll&write (niedawno chyba wyszła polska edycja, syndrom kolejnej partii bardzo mocny)
- Voyages (print&play, drukujesz, długopis, trzy kości i grasz)

Co do Kartografów - bierz na jakich trafisz, ale obowiązkowo zestaw kredek do tego 🙂
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2493
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 426 times
Been thanked: 126 times

Re: Wykreślanki

Post autor: Coen »

kuba32 pisze: 07 lis 2022, 19:36 - Mur Hadriana (bez dwóch zdań trzeba zagrać, najbardziej monumentalna WYKREŚLANA)
Najbardziej monumentalna to teraz Twilight Inscripiton ;)

Moja trójka to:
- Fleet: the dice game
- Welcome to...
- Dinosaur Island: Rawr 'n Write

A poluję ;) jeszcze na:
- Welcome to the Moon
- Three Sisters
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
kuba32
Posty: 328
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Wykreślanki

Post autor: kuba32 »

Coen pisze: 07 lis 2022, 19:48 Najbardziej monumentalna to teraz Twilight Inscripiton ;)
Miałem nadzieję, że tak będzie, ale jednak Mur Hadriana nadal u mnie TOP 1 pod względem monumentalizmu :) Zastrzyk dopaminy znacząco większy w Murze niż w Twilight Inscription, dlatego też ten drugi został pominięty, ale jest to gra na pewno również warta uwagi :)

Natomiast na pewno nie polecam Three Sisters, miałem ogromne oczekiwania z nią związane, po tym gdy nasłuchałem się o kościanym Fleet'cie, a to miał być niejako spadkobierca, a wyszła nijakość do potęgi "x" i chyba zostanie jednym z niewielu tytułów w które zagrałem dwa razy - pierwszy i ostatni :(

Natomiast to, że nikt nie zabrał się za wydanie u nas "Welcome to the Moon" to jest jakiś skandal! Ja to chcem! :D
azazelmo
Posty: 904
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 151 times
Been thanked: 288 times

Re: Wykreślanki

Post autor: azazelmo »

A ten Papierowy Loch (Paperper Dungeon)? Dobre to? Pojedyncze opinie niby pozytywne, ale w jakimś podcast'cie słyszałem, że emocje jak przy składaniu PIT'a. U nas żona rozlicza się z fiskusem, także nie wiem czy to komplement...
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Wykreślanki

Post autor: tomwro »

Grałem z żoną(w Papierowe podziemia). Podoba się nam. U mnie w top r&w.
Tak jak i
Wyspy Tukana,
Miasteczko,
Kartografowie
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 791 times
Been thanked: 1236 times
Kontakt:

Re: Wykreślanki

Post autor: mat_eyo »

Razem z KubąP zrobiliśmy odcinek o ulubionych wykreślankach w Ćwierć Tony Planszówek:

https://www.youtube.com/watch?v=UhG1l4WEjnE
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Wykreślanki

Post autor: rutra1992 »

Ja osobiscie duzo bardziej lubie welcome to new las vegas niz klasyczne welcome to. Wiem, że niektórzy uważają welcome to new LV za przekomibnowane, ale moim zdaniem jest wlaśnie bardzo fajne bo pozwala na duzo roznych sposob zdobywania punktow. Jedyna uwaga to gramy bez zakładu o dostępne fundusze, tylko z jasno określonymi na początek gry (z resztą instrukcja tak sugeruje na pierwsze pare partii)
morthi
Posty: 296
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 43 times
Been thanked: 77 times

Re: Wykreślanki

Post autor: morthi »

kuba32 pisze: 07 lis 2022, 19:36 - Voyages (print&play, drukujesz, długopis, trzy kości i grasz)
Niedawno skończył się ks z nową grą zr stajni Postmarkt Games - Aquamarine - dla mnie nawet lepsza niż Voyage.
Jeśli masz tablet albo inne urządzenie z e-papierem, po którym można pisać, to nie trzeba tych gier drukować

mat_eyo pisze: 09 lis 2022, 12:58 Razem z KubąP zrobiliśmy odcinek o ulubionych wykreślankach w Ćwierć Tony Planszówek:

https://www.youtube.com/watch?v=UhG1l4WEjnE
Prawie 2 h gadania o niczym - tak trudno wrzucić kilka tytułów gier w poście? Jakbym szukał informacji, to z założenia nie zmarnowałbym 2 h żeby poznać 3 tytuły. W tym czasie ograłbym 3 beznadziejne gry i wyrobił sobie o nich własne zdanie zamiast sugerować się czyjąś opinią.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 791 times
Been thanked: 1236 times
Kontakt:

Re: Wykreślanki

Post autor: mat_eyo »

Po pierwsze nie 2h, bo o topce jest około połowa. Po drugie nie o niczym, tylko o najlepszych wykreślankach i ich zaletach. Wolisz 3 tytuły gier, niczego nie wnoszące do dyskusji, Twoja sprawa.
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Wykreślanki

Post autor: superthulee »

Dzięki Wszystkim za odpowiedzi!

Polecacie Kartografów czy lepiej od razu brać Kartografowie: Herosi?
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Wykreślanki

Post autor: trixon »

superthulee pisze: 05 gru 2022, 01:41 Dzięki Wszystkim za odpowiedzi!

Polecacie Kartografów czy lepiej od razu brać Kartografowie: Herosi?
W sumie to obojętne. Herosi są minimalnie bardziej skomplikowani. Jednak jest to naprawdę niewielka różnica. Mam obie wersje kartografów i stosuję zamiennie.
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Wykreślanki

Post autor: agt »

superthulee pisze: 05 gru 2022, 01:41 Dzięki Wszystkim za odpowiedzi!

Polecacie Kartografów czy lepiej od razu brać Kartografowie: Herosi?
To raczej akademicka dyskusja, bo wygląda na to, że Kartografowie niedostępni. :)
trixon pisze: 05 gru 2022, 08:29 Herosi są minimalnie bardziej skomplikowani. Jednak jest to naprawdę niewielka różnica.
W Herosach podobno nie ma kart ruin. Ale ktoś mi doradził, że jak komuś zależy to można wziąć 2 karty herosów i wtasować do talii i używać jakby byli kartami ruin. (I grać wtedy jakby bardziej w Kartografów niż w Herosów).
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Wykreślanki

Post autor: MsbS »

Do gry z każdym i zawsze - dwa abstrakcyjne starocie wykreślankowe: Qwixx i Qwinto. W razie trudności z dostaniem całej gry, można kupić same notesy punktacyjne. Można też ściągnąć i wydrukować, ale to się słabo opłaca finansowo/czasowo (chyba że zalaminujesz do użytku wielokrotnego).
ODPOWIEDZ