Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: eveni »

A mi udało się uporządkować elementy i karty w pudełku wydając 23 zł :D kupiłam 3 deckboxy (karty mam w koszulkach zwykłych) i 4 małe pojemniczki.
Spoiler:
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1482
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

eveni pisze: 10 sie 2022, 09:32 A mi udało się uporządkować elementy i karty w pudełku wydając 23 zł :D kupiłam 3 deckboxy (karty mam w koszulkach zwykłych) i 4 małe pojemniczki.
Spoiler:
Myślisz, że weszłyby w koszulkach premium?
Co to za pudełeczka, bo ja ostatnio kupiłem tacki X-Trayz i okazały się niezbyt praktyczne, bo mają takie wklęsłości (wypukłości?), że mieszczą mało elementów, a zajmują dużo miejsca w pudełku.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: eveni »

arturmarek pisze: 10 sie 2022, 09:43 Myślisz, że weszłyby w koszulkach premium?
Co to za pudełeczka, bo ja ostatnio kupiłem tacki X-Trayz i okazały się niezbyt praktyczne, bo mają takie wklęsłości (wypukłości?), że mieszczą mało elementów, a zajmują dużo miejsca w pudełku.
W premium będziesz potrzebować 4 deckboxów (sama myślę, czy nie przekoszulkować). Deckboxy po 6,90 zł na Allegro, pudełeczka kupiłam od nidhog Po 50 groszy sztuka, ale on już chyba nie ma :(
sasquach
Posty: 1841
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 938 times
Been thanked: 588 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

Do mnie też trafiają te znaczniki. Od razu widać, że mamy żywe zoo, a nie tylko jego plan :) Swoją drogą to jest urocze, jak niektórzy nie mogą przejść do porządku dziennego na tym, że komuś podoba się coś co im nie.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2800
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

sasquach pisze: 10 sie 2022, 11:51 Do mnie też trafiają te znaczniki. Od razu widać, że mamy żywe zoo, a nie tylko jego plan :) Swoją drogą to jest urocze, jak niektórzy nie mogą przejść do porządku dziennego na tym, że komuś podoba się coś co im nie.
Czekam na wydzielenie tematu „Używać znaczników zwierząt czy nie?” :mrgreen:
Ja już pisałem i podtrzymuję, byłem sceptycznie nastawiony do tych znaczników, ale używamy ich w każdej grze i się super sprawdzają, że o wyglądzie nie wspomnę.
wajwa
Posty: 2232
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 258 times
Been thanked: 409 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: wajwa »

ave.crux pisze: 10 sie 2022, 09:11
mat_eyo pisze: 10 sie 2022, 08:42 Jak dla mnie bez sensu, dokłada tylko więcej obsługi. Nikomu nie zabronię ich używać, ale urocze jest, jak ludzie usilnie starają się znaleźć zastosowanie dla tego bonusu od Portalu ;)
No właśnie odkąd nie obracam wybiegów to obsługa w sumie na podobnym poziomie.

Jak je masz, ale nie używasz to może zechcesz sprzedać?
Eno , jak nie używa i po nic to może oddać za friko , bonus z dupy przecież bez żadnej wartości 8)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: eveni »

wajwa pisze: 10 sie 2022, 12:23
ave.crux pisze: 10 sie 2022, 09:11
mat_eyo pisze: 10 sie 2022, 08:42 Jak dla mnie bez sensu, dokłada tylko więcej obsługi. Nikomu nie zabronię ich używać, ale urocze jest, jak ludzie usilnie starają się znaleźć zastosowanie dla tego bonusu od Portalu ;)
No właśnie odkąd nie obracam wybiegów to obsługa w sumie na podobnym poziomie.

Jak je masz, ale nie używasz to może zechcesz sprzedać
Eno , jak nie używa i po nic to może oddać za friko , bonus z dupy przecież bez żadnej wartości 8)
Wydaję mi się, że mat_eyo ma wydanie angielskie bez znaczników. O ile dobrze zapamietałam z recenzji Gradania, oni grali chyba sporo na jego egzemplarzu.
sasquach
Posty: 1841
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 938 times
Been thanked: 588 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

eveni pisze: 10 sie 2022, 12:29 Wydaję mi się, że mat_eyo ma wydanie angielskie bez znaczników. O ile dobrze zapamietałam z recenzji Gradania, oni grali chyba sporo na jego egzemplarzu.
Czyli możliwe, że nie grał ze znacznikami, ale poucza tych co grali, że się mylą i wcale im się dobrze nie grało :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: mat_eyo »

sasquach pisze: 10 sie 2022, 12:33
eveni pisze: 10 sie 2022, 12:29 Wydaję mi się, że mat_eyo ma wydanie angielskie bez znaczników. O ile dobrze zapamietałam z recenzji Gradania, oni grali chyba sporo na jego egzemplarzu.
Czyli możliwe, że nie grał ze znacznikami, ale poucza tych co grali, że się mylą i wcale im się dobrze nie grało :lol: :lol: :lol:
Nie grałem z nimi, ale widziałem je i mam o nich wyrobione zdanie. Nikogo nie pouczam, napisałem, że "JAK DLA MNIE" są bez sensu. Dodałem też, choć to oczywiste, że nikomu nie zabraniam z nimi grać. Może więc:
a) zacznij czytać uważniej
b) przestań kręcić gównoburzę

Dlaczego uważam je za niezbyt pomocne? Bo symbole są nie tylko na kartach zwierząt, ale też sponsorach, więc chcąc policzyć czyjeś symbole i tak muszę mu spojrzeć w karty na stole.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2800
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

mat_eyo pisze: 10 sie 2022, 12:41 Nie grałem z nimi, ale widziałem je i mam o nich wyrobione zdanie. Nikogo nie pouczam, napisałem, że "JAK DLA MNIE" są bez sensu. Dodałem też, choć to oczywiste, że nikomu nie zabraniam z nimi grać. Może więc:
a) zacznij czytać uważniej
b) przestań kręcić gównoburzę
W takim razie po co był ten tekst? Pogrubienie moje:
mat_eyo pisze: 10 sie 2022, 08:42 Jak dla mnie bez sensu, dokłada tylko więcej obsługi. Nikomu nie zabronię ich używać, ale urocze jest, jak ludzie usilnie starają się znaleźć zastosowanie dla tego bonusu od Portalu ;)
sasquach
Posty: 1841
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 938 times
Been thanked: 588 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

bogas pisze: 10 sie 2022, 12:51 W takim razie po co był ten tekst? Pogrubienie moje:
mat_eyo pisze: 10 sie 2022, 08:42 Jak dla mnie bez sensu, dokłada tylko więcej obsługi. Nikomu nie zabronię ich używać, ale urocze jest, jak ludzie usilnie starają się znaleźć zastosowanie dla tego bonusu od Portalu ;)
Dokładnie mat_eyo. I kto tu kręci gównoburzę?
mat_eyo pisze: 10 sie 2022, 12:41 Dlaczego uważam je za niezbyt pomocne? Bo symbole są nie tylko na kartach zwierząt, ale też sponsorach, więc chcąc policzyć czyjeś symbole i tak muszę mu spojrzeć w karty na stole.
Zawsze możesz układać takie znaczniki np. nad zoo.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1617
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1102 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Pomijając kłótnie to w glosariuszu przy wypuszczaniu zwierząt jest napisane:

Obrazek

Znaczniki zwierzątek w twoich wybiegach powodują, że dalej nie trzeba pamiętać, gdzie żyje dane zwierzątko, ale dodatkowo nie trzeba zastanawiać się, który najmniejszy wybieg spełnia wymagania dla tego zwierzątka. Po prostu bierzesz znacznik gada i przesuwasz do terrarium.

Nie wiem czy przez to gram zgodnie z zasadami, ale niekiedy wpuszczam gada z wymaganym wybiegiem 1 do wybiegu 4 jak wiem, że w kolejnej turze zagram budowę terrarium i zaraz zwolnię ten wybieg.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2800
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

ave.crux pisze: 10 sie 2022, 13:13 Nie wiem czy przez to gram zgodnie z zasadami, ale niekiedy wpuszczam gada z wymaganym wybiegiem 1 do wybiegu 4 jak wiem, że w kolejnej turze zagram budowę terrarium i zaraz zwolnię ten wybieg.
Wg zasad patrzysz na najmniejszy wybieg, który spełnia kryterium i go opróżniasz. Nie musisz więc pamiętać, która kosteczka oznacza które zwierzę. Jeśli więc w swoim przykładzie masz ptaka na wybiegu 1 i gada na wybiegu 4 (który potrzebuje wybiegu 1) to w momencie budowy terrarium i chęci przeniesienia do niego gada (co nie zawsze jest oczywiste) opróżniasz jedynkę z tym ptakiem (wtedy jeśli używasz znaczników zamiast kostek, to gada dajesz do terrarium a znacznik ptaka na wybieg 4 i się wszystko zgadza).
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1617
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1102 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

bogas pisze: 10 sie 2022, 13:22 Wg zasad patrzysz na najmniejszy wybieg, który spełnia kryterium i go opróżniasz. Nie musisz więc pamiętać, która kosteczka oznacza które zwierzę. Jeśli więc w swoim przykładzie masz ptaka na wybiegu 1 i gada na wybiegu 4 (który potrzebuje wybiegu 1) to w momencie budowy terrarium i chęci przeniesienia do niego gada (co nie zawsze jest oczywiste) opróżniasz jedynkę z tym ptakiem (wtedy jeśli używasz znaczników zamiast kostek, to gada dajesz do terrarium a znacznik ptaka na wybieg 4 i się wszystko zgadza).
No to w takim przypadku wrzucam u siebie w domu Homerule, który mówi "przesuwasz zwierzątko z jego wybiegu, do specjalnego"
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: mat_eyo »

bogas pisze: 10 sie 2022, 12:51 W takim razie po co był ten tekst? Pogrubienie moje:
mat_eyo pisze: 10 sie 2022, 08:42 Jak dla mnie bez sensu, dokłada tylko więcej obsługi. Nikomu nie zabronię ich używać, ale urocze jest, jak ludzie usilnie starają się znaleźć zastosowanie dla tego bonusu od Portalu ;)
Jak to po co? Jeszcze raz, wyraziłem swoje zdanie, że znaczniki są bez sensu i sympatię, że ludzie mimo wszystko próbują dla nich znaleźć zastosowanie. Portal czasem daje w swoich przedsprzedażach wartościowe rzeczy, tym razme dał kilka bezużytecznych drewienek.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2800
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

mat_eyo pisze: 10 sie 2022, 13:32 Jak to po co? Jeszcze raz, wyraziłem swoje zdanie, że znaczniki są bez sensu i sympatię, że ludzie mimo wszystko próbują dla nich znaleźć zastosowanie. Portal czasem daje w swoich przedsprzedażach wartościowe rzeczy, tym razme dał kilka bezużytecznych drewienek.
Które są chętnie używane :D Także MOIM zdaniem fajnie, że Portal dorzucił te znaczniki, a nie np. koszulki na karty :twisted:
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 160 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ArnhemHorror »

bogas pisze: 10 sie 2022, 13:22 Wg zasad patrzysz na najmniejszy wybieg, który spełnia kryterium i go opróżniasz.
Chciałbym tylko dodać, że rozpatrywane jest jedynie kryterium rozmiaru. Czyli wypuszczając zwierzę, które wymagało skał, możesz np. odwrócić wybieg w sąsiedztwie wody, jeśli jest najmniejszym legalnym wybiegiem, albo na odwrót. Oznacza to, że osoby grające w Ark Nova ze znacznikami i trzymające się sztywno tych lokacji przy przenoszeniu i wypuszczaniu, narzucają na siebie restrykcje, których nie przewiduje gra.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: elayeth »

Przejrzałem sobie różne wątki na temat gry na BGG. Pojawiają się tam, ale dość rzadko kwestie losowości. (poruszałem już ten wątek wcześniej)
Od czasu do czasu pojawiają się głosy, że bezpieczną drogą do zwycięstwa jest stały (i najlepiej szybki) postęp na torze ochrony przyrody. I teraz zastanawiam się nad jednym. Na ile w grze może zdarzyć się sytuacja, że ktoś będzie miał rękę startową idealną pod karty ochrony przyrody i jeszcze do tego dodatkowe szczęście w doborze tych kart na rękę? Czy taka osoba ma przewagę (spowodowaną szczęściem) czy może ten element jest jednak mało istotny? Jak tam wasze doświadczenia z różnych rozgrywek? Tak sobie głośno myślę...
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1617
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1102 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

wilecki pisze: 10 sie 2022, 13:44

Chciałbym tylko dodać, że rozpatrywane jest jedynie kryterium rozmiaru. Czyli wypuszczając zwierzę, które wymagało skał, możesz np. odwrócić wybieg w sąsiedztwie wody, jeśli jest najmniejszym legalnym wybiegiem, albo na odwrót. Oznacza to, że osoby grające w Ark Nova ze znacznikami i trzymające się sztywno tych lokacji przy przenoszeniu i wypuszczaniu, narzucają na siebie restrykcje, których nie przewiduje gra.
Jest to oczywiście nieprawdą. Zgodnie z glosariuszem
"You must flip the smallest possible occupied enclosure
that meets all of the enclosure requirements of the animal
(including water and rock spaces). In the rare case there is
no such enclosure, flip the smallest occupied enclosure that
meets at least the animal’s enclosure size requirement."

Także grasz źle.
elayeth pisze: 10 sie 2022, 13:50 Przejrzałem sobie różne wątki na temat gry na BGG. Pojawiają się tam, ale dość rzadko kwestie losowości. (poruszałem już ten wątek wcześniej)
Od czasu do czasu pojawiają się głosy, że bezpieczną drogą do zwycięstwa jest stały (i najlepiej szybki) postęp na torze ochrony przyrody. I teraz zastanawiam się nad jednym. Na ile w grze może zdarzyć się sytuacja, że ktoś będzie miał rękę startową idealną pod karty ochrony przyrody i jeszcze do tego dodatkowe szczęście w doborze tych kart na rękę? Czy taka osoba ma przewagę (spowodowaną szczęściem) czy może ten element jest jednak mało istotny? Jak tam wasze doświadczenia z różnych rozgrywek? Tak sobie głośno myślę...
Przegrałem rozgrywkę, gdzie na torze ochrony pobiegłem na 35 pozycję. Wsparłem wówczas 7 projektów ochrony przyrody(czyli max) oraz dostawałem co przychód 1 punkt ochrony. Wygrałem rozgrywkę, gdzie na torze ochrony byłem przed 20, a w ZOO leciały zwierzęta 3+. Jest to kompletnie niemierzalne w tej grze. Zagrałem jak dotąd 10 partii i za każdym razem taktyka i wykonanie były inne.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2800
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

elayeth pisze: 10 sie 2022, 13:50 Przejrzałem sobie różne wątki na temat gry na BGG. Pojawiają się tam, ale dość rzadko kwestie losowości. (poruszałem już ten wątek wcześniej)
Od czasu do czasu pojawiają się głosy, że bezpieczną drogą do zwycięstwa jest stały (i najlepiej szybki) postęp na torze ochrony przyrody. I teraz zastanawiam się nad jednym. Na ile w grze może zdarzyć się sytuacja, że ktoś będzie miał rękę startową idealną pod karty ochrony przyrody i jeszcze do tego dodatkowe szczęście w doborze tych kart na rękę? Czy taka osoba ma przewagę (spowodowaną szczęściem) czy może ten element jest jednak mało istotny? Jak tam wasze doświadczenia z różnych rozgrywek? Tak sobie głośno myślę...
Szybki postęp na torze ochrony przyrody jest ważny, bo na początku daje bonusy, które pomagają. Zwłaszcza pierwszy za 2 punkty ochrony przyrody, a więc ulepszenie którejś akcji albo nowy pracownik. Teoretycznie jest szansa, że ktoś odpali ten bonus jeszcze przed przerwą (dwa tanie zwierzaki z tymi samymi ikonami). Ale czy z automatu wygra? Wg mnie nie i to na pewno nie. Co prawda nie pamiętam żeby ktoś tak szybko odpalił ten bonus (po pierwszej przerwie to raczej standard), ale mieliśmy sporo partii, że ktoś znacznie szybciej tam awansował, a przegrał. Z drugiej strony po tych kilkunastu partiach widzę też taki układ kart na ręce i potem taki ich dociąg, który dałby niesamowitego kopa, tyle tylko, że nigdy nawet nie bylem blisko takiego idealnego układu :lol: Także zawsze jest rozkmina (i to nie tylko na początku), jak najwięcej wycisnąć z tego co mam i z tego co leży. I właśnie to w tej grze tak lubię :mrgreen:
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 160 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ArnhemHorror »

ave.crux pisze: 10 sie 2022, 13:56
Spoiler:
Jest to oczywiście nieprawdą. Zgodnie z glosariuszem
"You must flip the smallest possible occupied enclosure
that meets all of the enclosure requirements of the animal
(including water and rock spaces). In the rare case there is
no such enclosure, flip the smallest occupied enclosure that
meets at least the animal’s enclosure size requirement."

Także grasz źle.
W takim razie, "I stand corrected". Chociaż szybki google odsyła do erraty online, a nie glosariusza. Chyba, że chodzi o jakiś kolejny druk? Posiłkowałem się instrukcją polską która mówi tylko "Odwróć na pustą stronę najmniejszy zajęty standardowy Wybieg o rozmiarze spełniającym wymagania tego zwierzęcia ALBO zdejmij odpowiednią liczbę znaczników z twojego specjalnego Wybiegu" i nic nie wspomina o innych wymaganiach. Muszę sprawdzić, czy polski glosariusz już to uwzględnia. W każdym razie, dzięki!

I nie, nie graliśmy w tym wypadku inaczej, właśnie ze względu na "tematyczne" używanie żetonów. Graliśmy tak samo, więc nikomu to nie przeszkadzało. Tak jak i fakt bardziej restrykcyjnego podejścia do rozmiaru odwracanych żetonów, który to aspekt może mieć znaczenie dla wyników...
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1617
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1102 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

wilecki pisze: 10 sie 2022, 14:16
I nie, nie graliśmy w tym wypadku inaczej, właśnie ze względu na "tematyczne" używanie żetonów. Graliśmy tak samo, więc nikomu to nie przeszkadzało. Tak jak i fakt bardziej restrykcyjnego podejścia do rozmiaru odwracanych żetonów, który to aspekt może mieć znaczenie dla wyników...
Jasne, daj znać jaki zapis widnieje w glosariuszu portalowskim.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
khuba
Posty: 995
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 309 times
Been thanked: 277 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: khuba »

W Portalowym glosariuszu jest tak samo "Musisz odwrócić najmniejszy możliwy Wybieg, który spełnia wszystkie wymagania Wybiegu dla danego zwierzęcia (włącznie z sąsiedztwem pól wody lub skały)....."
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: predki »

Zwróćcie uwagę, że Portal wydał instrukcję w wersji 1.1, a angielska ma już 1.2. Główne zmiany dotyczyły właśnie fragmentu związanego z wypuszczaniem zwierząt na wolność. Wcześniej te kwestie były wyjaśniane w FAQ.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: jax »

Też pamiętałem, że przy wypuszczaniu nie musi być zgodności, ale errata to zmieniła:

In the first 2 printings, we had different rules for Releasing an animal into the Wild (page 1 of the Glossary) and Moving an animal into
a newly built special enclosure (page 12 of the Rulebook) when it came to flipping an occupied standard enclosure. That was not our
intent. In both cases, the new rule is:

"You must flip the smallest possible occupied enclosure that meets all of the enclosure requirements of the animal (including water and rock spaces). In the rare case there is no such enclosure, flip the smallest occupied enclosure that meets at least the animal’s enclosure size requirement. If there is no occupied enclosure at all that meets the animal‘s enclosure size requirement, do not flip any enclosure."
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ