Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Post autor: Niewodnik »

FCM i Ketchup
Agricola i Torfowisko (już padło)
Terraformacja Marsa i Kolonie (najchętniej zagram ze wszystkimi dodatkami, ale wszystko odpuszczę, nawet Preludium, zanim Kolonie wyrzucę z rozgrywki)
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 173
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 149 times
Been thanked: 90 times

Re: Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Post autor: Mrukar »

Przewrotnie napiszę, że bez dodatków wyobrażam sobie granie w 7 Cudów Świata: Pojedynek. Panteon ze swoim setupem i zasadami popsuł mi trochę tę grę na tyle, że nie grałem przez parę miesięcy. Niedawno zacząłem grać ponownie w podstawkę i zachwyciłem się jakie to ma gładkie i eleganckie zasady . Panteon też pewnie dodam co jakiś czas, a w pudełku czeka jeszcze nieruszona Agora. Jednak gdybym miał tę wiedzę co teraz to nie kupiłbym, żadnego dodatku do tej gry.

Gra, której nie wyobrażam sobie bez dodatku to Arnak, głównie dlatego, że wyłączając przywódców i nowe tory świątyń stał się on integralną częścią podstawki. Dodatkowe karty i kafle to zwyczajnie większa różnorodność.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 877
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 304 times
Been thanked: 299 times

Re: Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Post autor: KOSHI »

W zasadzie must have dla mnie są Korytarze techniczne do Nemesis. Niby pierdoła a robi robotę bo pozwala swobodniej się przemieszczać. Czasem jest taki układ na planszy, że bez możliwości użycia korytarzy od razu widać, że jest po grze. Dziwię się, że nie wyszły w podstawce.
Awatar użytkownika
Flamaster
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2013, 16:00
Lokalizacja: Gościcino
Been thanked: 8 times

Re: Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Post autor: Flamaster »

Catan. Posiadam 3 dodatki (Miasta i Rycerze, Kupcy i Barbarzyńcy, Piraci). Wszystkie są świetne i rozwijają podstawkę :) Obowiązkowo do każdego dodatku i podstawki pakiety wprowadzające dodatkowych dwóch graczy :)
SW Rebelia. Dodatek dodaje nowe jednostki, bohaterów oraz pozwala rozegrać wydarzenia dziejące się w filmie Łotr 1.
Mam na sprzedaż dodatki do Rallyman GT. Pakiet samochodzików klasy GT4 (zdjęta folia zewnętrzna). Mistrzostwa Drużynowe (fabrycznie zafoliowane).
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 301
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 15 times
Been thanked: 48 times

Re: Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Post autor: Bruno555 »

Jedyna gra w którą nie zagram bez dodatku jest Jamajka - Załoga. Jako gracz mogę teraz cieszyć się rozgrywek w gronie rodziny lub osób początkujących. Ogólnie jest więcej strategii, mniej szczęścia.

A tak generalnie nie lubię dodatków. Herbata od mieszania nie staje się słodsza. Zazwyczaj wraz z wprowadzeniem dodatkowych zasad, komponentów, umyka gdzieś pierwotny koncept, elegancja zasad, jest przeładowanie tego wszystkiego.

Gdyby odwrócić pytanie - czy jest jakaś gra w którą nie wyobrażam sobie granie z dodatkiem - to będzie Keyflower. Gra jest kompletna, wystarczająco złożona, dająca pole do kombinowania. Jednym słowem majstersztyk.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1624
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 747 times
Been thanked: 1109 times

Re: Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Post autor: ave.crux »

Projekt Leeghwatera do Barrage.

Na początku uważałem, że barrage jest grą kompletną, a głosy o wycięciu zawartości z podstawki traktowałem po macoszemu. Dobrze się grało, było dużo interakcji, a kołderka przykrótka. Trafiłem na filmik bodajże planszówki online, gdzie grali w barrage na dwie osoby. Przeszedłem od razu do podsumowania ciekawy co gracze mają do powiedzenia i okazało się, że jeden z nich całą energię produkował na budynkach prywatnych. Oczy szeroko się otworzyły, pilot w dłoń i wertujemy filmik w poszukiwaniu scen, w których wykorzystywał akcje z dodatku. Tak oto stało się i pojechałem do flamberga po dodatek do tego eurasa. Teraz kompletnie nie wyobrażam sobie grania bez tego dodatku i zrozumiałem o co chodziło przy tekstach z wycięciem zawartości.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
dawciu
Posty: 242
Rejestracja: 24 kwie 2012, 22:07
Has thanked: 16 times
Been thanked: 37 times

Re: Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Post autor: dawciu »

- Kupcy i Korsarze bez Seas of Glory - balansuje statystyki statków i dodaje tonę nowych modułów, w tym specjalne miejsca na mapie
- Chaos w starym świecie bez rogatego szczura - nie da sie grac bez tego dodatku bo jest to wtedy gra o uciekaniu przed Khornem
- Dinogenics bez Controlled Chaos - mnóstwo nowych dinozaurów...
- Sid Meier Civ - dodatki są must have, zwłaszcza ten który naprawia combat
- Spartacus bez wilków i węży - jak przedmówcy

po tym wątku widze ze musze zagrać w to Viticulture kiedyś
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 420
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 628 times
Been thanked: 417 times

Re: Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Post autor: kuleczka91 »

Kilka tytułów już zostało tu wspomnianych, ale również uważam, że gry bez nich sporo tracą :)

Brzdęk nie drażnij smoka - dodatkowe mapy: Ogólnie jeśli kogoś uczymy grać w Brzdęka to tylko wtedy wykorzystujemy planszę z gry podstawowej, a to i tak od razu dajemy na trudniejszą stronę, a tak to ta plansza leży odłogiem. Dodatki do tej gry sporo zmieniają i super, że każdy z nich rządzi się swoimi zasadami. Najbardziej nam przypadł dodatek Świątynia Małpich Królów ze względu na obrotowe korytarze. Brzdęk u nas na tyle dobrze siadł, że bez zastanowienia dokupiliśmy dodatek na 5 i 6 gracza, bo za często nam się zaczęło przewijać grono 5 osobowe do grania.

Szarlatani z Pasikurowic + dodatki: Odkąd posiadam dodatki w kolekcji to już nie wyciągam gołej podstawki do grania.
- Szeptuchy: Bardzo pokochałam ten dodatek za zdolności Szeptuch. Czasami potrafią zrobić dobrą robotę jeśli wykorzystamy ich zdolności w odpowiednim momencie. Mega plus, że dodali 5 gracza, bo dzięki niemu możemy zagrać w całym gronie rodzinnym.
- Znachorzy: Dzięki temu dodatkowi każdemu graczowi zapełnia się dużo szybciej woreczek składnikami i skończyła się bolączka, która była w podstawce, że za często wyciągało się same białe z woreczka i ktoś miał już po grze jak miał mniej szczęścia w losowaniu. Dodatkowy plus za kolejne 20 kart wróżki do gry, zawsze to dodatkowe urozmaicenie.

Osadnicy Królestwa Północy + dodatkowe frakcje + mini dodatki: Gra zyskała na regrywalności dzięki dodatkowym frakcjom do gry i za każdym razem można sobie testować inne połączenia. Dodatkowym atutem dla mnie była możliwość dokupienia kilku dodatkowych kart wysp do gry. Lubię jak są dodatki powiększające talie w grach.

Pipeline + Emerging Markets: Nie żałuję kupna dodatku do tej gry, bardzo mi siadła możliwość zmiany akcji na środkowym krzyżu dzięki innemu rozstawieniu kafelków z akcjami niż w grze podstawowej. Czasami wychodzą fajne połączenia. Dodatkowy plusik za kolejne karty celów do gry jak i zdolności w grze. No i jeszcze fajna jest część dodatku ze zmiennymi kafelkami cen w marketach ropy do kupna jak i sprzedaży.

Barrage + Projekt Leeghwatera: Barrage bez tego dodatku jest dużo trudniejsze, dodatek za to grę usprawnia i wprowadza nowe możliwości. Ogólnie gra z tym dodatkiem sporo zyskuje, bo po zagraniu od razu czuć, że to była zawartość wycięta z gry na poczet dodatku. Jak w podstawce dosłownie walczymy o krople wody tak w dodatku momentami u nas się lała strumieniami. Możliwość odzyskania części maszyn z koła budowy również potrafi zrobić robotę :D

Wszelkie dodatkowe wyzwania do Rzuć na tacę, Dużych Sum, Clever Hoch Drei: Czasami dodatkowe notesy są dużo ciekawsze niż te podstawowe, bo podbijają poziom trudności. Zwykle jak zaczynamy grać w gry z tej serii to lecimy ciągiem i co chwilę zmieniamy na coś innego. Ogólnie bardzo regrywalna seria.

Sagrada + dodatek na 5 i 6 gracza: Ogólnie gra się bardzo u nas przyjęła i jak nam się zwiększyło grono graczy to uznaliśmy kupno tego dodatku za must have żeby móc się cieszyć grą w większym składzie osobowym :) Mamy jeszcze dokupione wszelkie dodatki jakie wyszły, ale nie było czasu ich sprawdzić :mrgreen:

Wsiąść do pociągu + dodatki: Tak jak ktoś wyżej wspomniał, zwykłe podstawki szybko by się znudziły, a dzięki sporej ilości dodatkowych map do tej serii zawsze można zagrać na innej przez co gra tak szybko się nie nudzi. Niektóre mapy dużo lepiej działają na skład 2-3 osobowy co uważam za dodatkowy atut.

Everdell + Zimowy szczyt: Lubimy Everdella, a Zimowy szczyt podbija poziom trudności. Lubię jeszcze karty łąki z dodatku Święto lata, reszta pierdół dla mnie zbędna, no poza możliwością zagrania w większym składzie.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Post autor: tomp »

W jakimś podobnym temacie już to pisałem.

Altiplano + Podróżnik - wg mnie to powinno być w jednym pudełku od początku.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 660
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 380 times

Re: Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Post autor: Nilis »

Jedyna gra do jakiej nie siądę bez dodatku to Great Western Trail. Po kilku grach jest nudny jedyny tor dostaw i każdy praktycznie tak samo dostarcza krowy.

Natomiast z gier, które nie potrzebują dodatków to zdecydowanie Trickerion. Sama podstawka naprawdę jest pełna i świetna.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Orlean- gra bez dodatku jest niedorobiona tudzież niedopracowana.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Arius
Posty: 1440
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 313 times
Been thanked: 170 times

Re: Gry, których nie wyobrażacie teraz sobie bez dodatku

Post autor: Arius »

Tzolkin.
Bez dodatku wprowadzającego asymetrię nie chce mi się grać.
ODPOWIEDZ