Spirit Island (R. Eric Reuss)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 475
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 234 times
Been thanked: 217 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: wrojka »

MataDor pisze: 09 maja 2022, 10:46 Może mi ktoś powiedzieć czy oryginalny insert do tej gry jest sensowny? właśnie w końcu grę zamówiłem i nie wiem czy odrazu nie domówić insertu Folded Space
Jest wydzielony temat:
viewtopic.php?f=61&t=69309

Jak nie chcesz koszulkować, to bazowy insert jest ok.
Jak chcesz koszulkować to Folded Space.
Jak chcesz koszulkować i myślisz o przyszłych dodatkach (Branch&Claw, Jagged Earth) to polecam ten z thingiverse w druku 3D.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: arturmarek »

MataDor pisze: 09 maja 2022, 10:46 Może mi ktoś powiedzieć czy oryginalny insert do tej gry jest sensowny? właśnie w końcu grę zamówiłem i nie wiem czy odrazu nie domówić insertu Folded Space
Jeśli nie koszulkujesz kart to spełnia swoją funkcję.
Niestety nie mieści też promo packów. Jeszcze promo pack 1 da się upchnąć, ale nie ma szans obydwóch.
Super
Posty: 408
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 219 times
Been thanked: 120 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Super »

Oryginalny tzn. te badziewne plastikowe tacki co są w pudle? To strasznie badziewne, u mnie jedna była od nowości podlamana. Generalnie pierwsza czynność po rozpakowaniu gry to było u mnie wyrzucenie tego chłamu choć zazwyczaj nic nie wyrzucam z pudełka nawet jak jest do niczego niepotrzebne 😂
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2109
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 436 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: tomp »

MataDor pisze: 09 maja 2022, 10:46 Może mi ktoś powiedzieć czy oryginalny insert do tej gry jest sensowny? właśnie w końcu grę zamówiłem i nie wiem czy odrazu nie domówić insertu Folded Space
Proponowałbym najpierw zagrać i zobaczyć czy gra tobie i współgraczom pasuje. Bez sensu w tym momencie inwestować.
Na dzień dobry to oryginalny insert jest ok. Jak koszulkujesz karty to tak jak wcześniej współforumowicze napisali, nie da rady sensownie tego zapakować.
Ja zanim kupiłem insert od folded space wywaliłem jedną wypraskę i "plastik" trzymałem w woreczkach strunowych.
Z drugiej strony sama podstawka + promo 1 + insert folded space daje sporo wolnego miejsca. Nie wiem jak będzie, kiedy dostane dodatek. Liczę, że zmieszczę w 1 pudełku wszystko to co będę miał, czyli podstawkę, 1-szy dodatek oraz promoski.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Quimeen
Posty: 29
Rejestracja: 20 mar 2019, 20:53
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Quimeen »

tomp pisze: 09 maja 2022, 21:10 Z drugiej strony sama podstawka + promo 1 + insert folded space daje sporo wolnego miejsca. Nie wiem jak będzie, kiedy dostane dodatek. Liczę, że zmieszczę w 1 pudełku wszystko to co będę miał, czyli podstawkę, 1-szy dodatek oraz promoski.
Zmieścisz jeszcze promo 2, ale przy B&C liczba duchów będzie powodowała, że pudełko nie zamknie się do końca.
okienko1234
Posty: 230
Rejestracja: 14 mar 2021, 00:28
Has thanked: 69 times
Been thanked: 26 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: okienko1234 »

https://www.youtube.com/watch?v=yjfnr_V ... szoweNewsy

Z rozmowy wynika iż nowe dodatki mają pojawić się na https://wspieram.to/ na przestrzeni lipca gdzie każdy będzie mógł wybrać odpowiadający mu zestaw jednego lub dwóch dodatków oraz promo paków. W ofercie będzie tez wersja retailowa dla sklepów. Poza tym może pojawić się także insert.
Dostawa planowana na listopad/grudzień 2022 czyli pewnie najwcześniej Q1 2023 roku :)
_leigam_
Posty: 951
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: _leigam_ »

okienko1234 pisze: 17 maja 2022, 23:28 https://www.youtube.com/watch?v=yjfnr_V ... szoweNewsy

Z rozmowy wynika iż nowe dodatki mają pojawić się na https://wspieram.to/ na przestrzeni lipca gdzie każdy będzie mógł wybrać odpowiadający mu zestaw jednego lub dwóch dodatków oraz promo paków. W ofercie będzie tez wersja retailowa dla sklepów. Poza tym może pojawić się także insert.
Dostawa planowana na listopad/grudzień 2022 czyli pewnie najwcześniej Q1 2023 roku :)
Ponadto będzie można sobie kliknąć poprawioną kartę z 2 promo packa, poprawione karty zarazy będą w pierwszym dodatku.

Poprawione karty będzie można też zdobyć poza wspieraczką, ale nie określono jak.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4733
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1458 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Mr_Fisq »

Dla mnie to bardzo dobra informacja - chętnie domówię poprawione karty przy okazji kupna dodatku (dodatków?). Ciekaw jestem tylko jak Lacerta rozwiąże kwestie potencjalnych nadużyć w zamawianiu poprawionych kart => czy będzie limit per zamówienie, czy dadzą jakąś cenę > 1gr.

Insert też bym chętnie przywitał (ciekawe kto go dla nich zrobi? ReDrewno jak do Golema dla Portalu?)
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
_leigam_
Posty: 951
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: _leigam_ »

Mr_Fisq pisze: 18 maja 2022, 09:44 Dla mnie to bardzo dobra informacja - chętnie domówię poprawione karty przy okazji kupna dodatku (dodatków?). Ciekaw jestem tylko jak Lacerta rozwiąże kwestie potencjalnych nadużyć w zamawianiu poprawionych kart => czy będzie limit per zamówienie, czy dadzą jakąś cenę > 1gr.

Insert też bym chętnie przywitał (ciekawe kto go dla nich zrobi? ReDrewno jak do Golema dla Portalu?)
Podejrzewam że będzie jak przy GAHu że będzie limit zamówień 1 gra(i/lub)dodatek(i/lub)promo na konto więc poprawioną kartę będzie można też tylko raz.
Jeszcze warto zaznaczyć że poprawione karty zarazy bez posiadania dodatku nie są totalnie potrzebne bo to są wszystkie karty zarazy jakie są w grze.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4733
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1458 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Mr_Fisq »

_leigam_ pisze: 18 maja 2022, 10:03 Jeszcze warto zaznaczyć że poprawione karty zarazy bez posiadania dodatku nie są totalnie potrzebne bo to są wszystkie karty zarazy jakie są w grze.
Tylko teraz kwestia jest taka, co jak ktoś będzie chciał kupić Jagged Earth, a nie Chaszcze i Szpony ;)
Albo ja np. mam dwa egzemplarze pierwszego promo packa, ale jeśli będę kupował Szpony, to tylko w jednym egzemplarzu... etc.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Xian
Posty: 96
Rejestracja: 05 maja 2012, 15:39
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Xian »

Czyli posiadajac juz podstawke z dolaczonym dodatkowym pakietem naprawczym (doklejony byl do nowej kopii gry), otrzymam ten sam pakiet, ale w oryginalnej jakosci kupujac pierwszy dodatek? Poprawke do promopacku bede mogl dobrac do zamowienia na wspieram to?

Troche skomplikowane, ale koniec koncow bedzie wszystko jak byc powinno.
Rabaty: 5% w sklepie Jaskinia Graczy.
_leigam_
Posty: 951
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: _leigam_ »

Xian pisze: 18 maja 2022, 10:51 Czyli posiadajac juz podstawke z dolaczonym dodatkowym pakietem naprawczym (doklejony byl do nowej kopii gry), otrzymam ten sam pakiet, ale w oryginalnej jakosci kupujac pierwszy dodatek? Poprawke do promopacku bede mogl dobrac do zamowienia na wspieram to?

Troche skomplikowane, ale koniec koncow bedzie wszystko jak byc powinno.
Tak, tak przynajmniej zrozumiałem :)
W dodatkach pojawiają się dodatkowe karty zarazy i dlatego staje się już wtedy to ważne żeby były wszystkie były same.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: MataDor »

Dopiero teraz po wielu latach w planszówowym hobby zdecydowałem się to kupić i stestować.
W weekend zagrałem 7 razy solo i 2 rozgrywki we dwóch ze szwagrem. Gra jest zaprawdę wspaniała czy to solo czy w towarzystwie. Rzeczywiście nie odczuwa się tu efektu lidera kontrolującego grę.
Gra aż tak mnie wkręciła że raz zagrałem 5 razy pod rząd solo. Naprawdę mistrz gra. Napewno jest to najlepsza planszówka solo/coop z jaką miałem doczynienia.

Zauważyłem że obie karty Witalna Wyspa mają błąd - na kartach zamiast informacji żeby je odwrócić na stronę zarażonej wyspy jest napisane że przegrywacie grę. Wie ktoś czy Lacerda może odsyłą poprawione kopie tych 2ch kart jeśli to się im zgłosi?
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: mineralen »

MataDor pisze: 23 maja 2022, 10:29 Dopiero teraz po wielu latach w planszówowym hobby zdecydowałem się to kupić i stestować.
W weekend zagrałem 7 razy solo i 2 rozgrywki we dwóch ze szwagrem. Gra jest zaprawdę wspaniała czy to solo czy w towarzystwie. Rzeczywiście nie odczuwa się tu efektu lidera kontrolującego grę.
Gra aż tak mnie wkręciła że raz zagrałem 5 razy pod rząd solo. Naprawdę mistrz gra. Napewno jest to najlepsza planszówka solo/coop z jaką miałem doczynienia.

Zauważyłem że obie karty Witalna Wyspa mają błąd - na kartach zamiast informacji żeby je odwrócić na stronę zarażonej wyspy jest napisane że przegrywacie grę. Wie ktoś czy Lacerda może odsyłą poprawione kopie tych 2ch kart jeśli to się im zgłosi?
Ja dostałem przy zakupie poprawione. Z tego co się orientuję te poprawione karty będą również dołączane do dodatków.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4733
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1458 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Mr_Fisq »

MataDor pisze: 23 maja 2022, 10:29 Zauważyłem że obie karty Witalna Wyspa mają błąd - na kartach zamiast informacji żeby je odwrócić na stronę zarażonej wyspy jest napisane że przegrywacie grę. Wie ktoś czy Lacerda może odsyłą poprawione kopie tych 2ch kart jeśli to się im zgłosi?
Poprawione karty były dołączane przez Lacertę do każdego egzemplarza od samej premiery gry - nie w pudełku, tylko w woreczku strunowym na zewnątrz. Nie wiem, gdzie kupowałeś ale pewnie warto się upomnieć.

Poprawione karty wizualnie nieco różnią się od oryginałów, ale nie ma to znaczenia póki nie grasz z dodatkami. Pierwszy duży dodatek będzie zawierał również poprawione karty z podstawki.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
ekwilibrystyczny
Posty: 125
Rejestracja: 19 cze 2020, 17:04
Has thanked: 27 times
Been thanked: 35 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: ekwilibrystyczny »

https://www.backerkit.com/call_to_actio ... nouncement
Zapowiedziana kampania nowego dodatku do Spirit Island, tym razem ma zawierać nowy content.
W związku z obecną sytuacją Lacerty być może trzeba się będzie zastanowić nad wsparciem wersji angielskiej
Kal-El83
Posty: 1152
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 137 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Kal-El83 »

A nie będzie aby tak, że R wchłonie w swoje portfolio SI a sama gra i dodatki będą wychodziły z logo Rebela ? Czy może nawet ewentualne dalsze dodatki będą wychodziły dalej z jaszczurką ? W koncu Lacerta zmienia formułę pracy, ale nie zwija się na dobre ?
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2109
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 436 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: tomp »

Mam nadzieję, że Lacerta przejdzie na tryb wspieraczkowy. Ja bardzo chętnie widział serię Spirit Island z logo Lacerty na każdym pudełku.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4733
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1458 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Mr_Fisq »

Azazelek pisze: 15 cze 2022, 04:53 a) A nie będzie aby tak, że R wchłonie w swoje portfolio SI a sama gra i dodatki będą wychodziły z logo Rebela ?
b) Czy może nawet ewentualne dalsze dodatki będą wychodziły dalej z jaszczurką ?
c) W koncu Lacerta zmienia formułę pracy, ale nie zwija się na dobre ?
a) Teoretycznie SI nie było na liście przejmowanych tytułów wskazanych przez Lacertę + pojawiło się na wyprzedażach; w moim odczuciu dodatki do SI są obecnie ostatnim "pewnym" planowanym projektem z logo Lacerty. Za to przy GWT mowa była, że dodatek i Argentynę będzie realizować jeszcze ekipa Lacerty, ale wydane zostaną już pod logo Rebela.
b) Myślę, że jeśli tylko firma utrzyma się na powierzchni w nowej formie, to tak się stanie. Obawiam się tylko, że jedyna rzecz która będzie łączyć dalsze dodatki z tymi już planowanymi to logo Lacerty - ekipy tłumaczącej podstawkę już pewnie nie będzie :\
c) Pytanie ile zostanie Lacerty w Lacercie... Czy będzie to coś więcej niż właściciel i logo.

Myślę, że warto wpaść na AMA do planszowych newsów, albo podesłać wcześniej swoje pytania.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 475
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 234 times
Been thanked: 217 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: wrojka »

ekwilibrystyczny pisze: 15 cze 2022, 02:44 Zapowiedziana kampania nowego dodatku do Spirit Island, tym razem ma zawierać nowy content.
Żegnaj insercie ;<
Jedyna opcja jaką widzę, to addon "Slim Spirits", czyli tektury duchów przedrukowane na jakimś cienkim plastiko/laminacie.
Bardzo współczuję ludziom, którzy przy okazji zbiórki JE kupili to pudło od Broken Token i mogą mieć teraz problem.
Spoiler:
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: rdbeni0 »

dobry (późny) wieczór, takie pytanie:
w związku z zamieszaniem związanym z Lacertą, kupiłem ostatnio grę SI - gra i właśnie przyszła, leży zapakowana w folii na biurku.

Z pewnych względów nie chciałbym jej rozpakowywać z tej folii: możliwe, że komuś ją dam na prezent za jakieś pół roku. Zresztą mam w co grać, więc ta gra jest w bardzo długiej kolejce.

Jednak mam też tzw. zwrot 2 tygodnie (allegro smart), bez podania przyczyny. Jest więc dwa tygodnie czasu. Ryzyko polega na tym, że czasami nowe gry (nowe druki) są sprzedawane bez wszystkich elementów, np. czegoś brakuje (przeważnie 1 elementu, ale czasami np. calej strony zetonów do wypchania). Wtedy można reklamować, ale najlepiej to zrobić od razu. Stąd takie pytanie: czy można zaryzykować i zostawić grę w folii, czy lepiej jednak rozpakować SI i przeliczyć wymagane elementy?

Czy ktoś miał SI i brakowało mu od nowości jakiegoś elementu?
Nosiadbt1100
Posty: 390
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Zawsze jak kupię grę to liczę dokładnie elementy i póki co nic nie brakowało - w spirit island był komplet. Wìec ok:)

Polecam sprawdzić SI - dawniej jakoś tak go obchodziłem bokiem, bo nie byłem pewny czy siądzie. Znalazłem a sklepie google aplikację Spirit Island (oficjalną) - patrzę że darmowa, to ściągam. I po zrobieniu świetnego tutoriala zakochałem się w tej grze :) gorąco polecam!
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2577
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1171 times
Been thanked: 461 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: polwac »

Nosiadbt1100 pisze: 16 cze 2022, 07:32 Zawsze jak kupię grę to liczę dokładnie elementy i póki co nic nie brakowało - w spirit island był komplet. Wìec ok:)

Polecam sprawdzić SI - dawniej jakoś tak go obchodziłem bokiem, bo nie byłem pewny czy siądzie. Znalazłem a sklepie google aplikację Spirit Island (oficjalną) - patrzę że darmowa, to ściągam. I po zrobieniu świetnego tutoriala zakochałem się w tej grze :) gorąco polecam!
Dzięki za podpowiedź. Przeczytałem instrukcję, a później w apce zagrałem tutorial, żeby sobie ułożyć wszystko w głowie.
Następnie rozegrałem pierwszą samodzielną partyjkę solo. Do samego końca było bardzo intensywnie. Praktycznie gdybym nie wygrał w swojej turze to Najeźdźcy by mnie wykończyli, tak że czułęnm presję do samego końca.

Teraz rozumiem skąd te zachwyty. Cieszę się, Spirit Island w końcu trafił w moje ręce, bo to jest ten typ, poziom i głębia kombinowania jaki bardzo lubię w tego typu grach.
Już się nie mogę doczekać kolejnej partii następnym Duchem :)
Dobrze, że jutro urlopik :mrgreen:
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
StanleyStone

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: StanleyStone »

Czy gracie mixy scenariusz + nacja?
Super
Posty: 408
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 219 times
Been thanked: 120 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Super »

StanleyStone pisze: 17 cze 2022, 00:28 Czy gracie mixy scenariusz + nacja?
Tak, oczywiście. Bo czemu by nie?

Do losowego generowania układów polecam: https://www.spiritislander.com/
ODPOWIEDZ