Stosunek do house rules

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Czy stosujesz house rule przy swoim stole?

House ruluję jak leci!
8
4%
Czasami gram z house rule, sam proponuję swoje
81
41%
Dopuszczam house rule, ale sam nie proponuję
42
21%
Nie, zasady to zasady, nie zmieniam
67
34%
 
Liczba głosów: 198

Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 881 times

Re: Stosunek do house rules

Post autor: XLR8 »

Gizmoo pisze: 16 sty 2022, 13:44
XLR8 pisze: 16 sty 2022, 10:01 Gra jest jak przepis. Nie trzeba trzymać się jej w 100% od A do Z. Jeśli ktoś się boi, lub nawet wzdryga na samą myśl to jego sprawa, ale nie widzę powodu czemu by czegoś nie ulepszyć lub zmienić żeby smakowało po prostu lepiej. Chyba, że się jest po prostu normikiem lub ignorantem. :roll:
Ejże! To po co tak narzekasz na te wszystkie gry? Pozmieniaj sobie zasady tak, żeby ci wszystko leżało i smakowało po prostu lepiej. Każda gra będzie dla ciebie najlepsza i troszkę mniej żółci będzie na forum. Nie wspominając już o tym, że będziesz prawie współtwórcą. A jak tu krytykować własne dziecko? :lol: :lol: :lol:
Widzisz, jeśli przepis jest beznadziejny to szukasz innego, a nie modyfikujesz go tak bardzo, że staje się innym daniem.
Xyhoo
Posty: 186
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 323 times
Been thanked: 142 times

Re: Stosunek do house rules

Post autor: Xyhoo »

XLR8 pisze: 16 sty 2022, 14:17
Gizmoo pisze: 16 sty 2022, 13:44
XLR8 pisze: 16 sty 2022, 10:01 Gra jest jak przepis. Nie trzeba trzymać się jej w 100% od A do Z. Jeśli ktoś się boi, lub nawet wzdryga na samą myśl to jego sprawa, ale nie widzę powodu czemu by czegoś nie ulepszyć lub zmienić żeby smakowało po prostu lepiej. Chyba, że się jest po prostu normikiem lub ignorantem. :roll:
Ejże! To po co tak narzekasz na te wszystkie gry? Pozmieniaj sobie zasady tak, żeby ci wszystko leżało i smakowało po prostu lepiej. Każda gra będzie dla ciebie najlepsza i troszkę mniej żółci będzie na forum. Nie wspominając już o tym, że będziesz prawie współtwórcą. A jak tu krytykować własne dziecko? :lol: :lol: :lol:
Widzisz, jeśli przepis jest beznadziejny to szukasz innego, a nie modyfikujesz go tak bardzo, że staje się innym daniem.
Dobieranie dwóch kart zamiast jednej i wybór jednej z dwóch to bardziej dosypywanie półtorej zamiast jednej szklanki mąki. Na takie szaleństwo też nie ma twojej zgody?
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1437 times

Re: Stosunek do house rules

Post autor: Cyel »

Akurat przypadkiem natrafiłem na ten fragment instrukcji do WH40K o którym wspominałem tu wcześniej.

https://imgur.com/WBA7Mcs

Zwłaszcza ostatni akapit jest tu istotny. Widać że wręcz podstawowym założeniem twórców jest, że zasady istnieją dla graczy a nie gracze dla zasad i że jeśli kreatywna zabawa zasadami daje więcej funu niż trzymanie się ich co do litery, to twórcy gry mogą tylko temu przyklasnąć.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Darkstorm
Posty: 863
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 136 times
Been thanked: 216 times

Re: Stosunek do house rules

Post autor: Darkstorm »

Czasami coś nieznacznie modyfikujemy żeby się przyjemniej grało ale raczej rzadko.
Do tej pory największa zmiana jaką zrobiłem to pomijanie fazy przerażenia w Posiadłości, gdy graliśmy z starszym pokoleniem. Po prostu trwało to za długo i dziadkowie szybciej się męczyli :wink:
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3038
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 576 times
Been thanked: 239 times

Re: Stosunek do house rules

Post autor: DarkSide »

Jeśli już jakieś "home rule" to są to drobnostki często związane z przygotowaniem do rozgrywki (np z draftem):

- Czasem gdy gram z początkujący graczem i ma wybrać 1 postać/korporację/frakcję/planszetkę z 2 wylosowanych, to np.: losuje on z trzech lub nawet czterech. Chodzi o to by jednak nie stawiać mniej doświadczonego gracza przed wyborem między dżumą, a cholerą. :wink:
- Z jedną znajomą trzaskamy regularnie w "War Chesta" i zaczęliśmy sobie wymyślać różne formy draftu jednostek przed grą. A to wybieramy 4 z 6 wyciągniętych kart albo jedną wybierasz i jedną odrzucasz, a resztę przekazujesz przeciwnikowi albo całą rękę w drafcie wybierasz przeciwnikowi (czyli kombinujesz by dostał jak najgorsze karty) ot dla urozmaicenia sobie warunków początkowych. Jakież było moje zdziwienie, gdy odkryłem stronę z graniem on-line w tę grę i się okazało że są różne opcje draftu początkowego, które dokładnie pokrywają się z naszymi pomysłami. :mrgreen:
Jedynym dodatkowym homerulesem, który sobie między nami ustaliliśmy, to przypisanie dodatkowej funkcji do royal coin, który to coin staje się bezużyteczny w drugiej części gry. Takie tam małe usprawnienie w rozgrywkach między nami. Gdy gram z kimś innym to oczywiście na normalnych zasadach. 8)
- W Terraformacji Marsa podczas rozgrywki solo wymyśliłem sobie "symulację draftu" jakbym grał z 4 graczami. Ot również dla urozmaicenia sobie rozgrywki i lepszego przeczesania talii w czasie gry. Najpierw wybieram jedną kartę z 4, potem jedną z 3, potem z 2 i wreszcie jedną, a na końcu decyduję ile z tych tych czterech kart kupuję na rękę.

Jak widać moje "home rule" raczej dotyczą kwestii "balansu startowego" a nie samej ingerencji w przebieg rozgrywki. Jednak gdybym takowe chciał wymyślać i "se wprowadzić" to na pewno przedyskutowałbym tę kwestię ze wszystkimi współgraczami z wyraźnym zaznaczeniem, że to jest pewne odstępstwo od reguł, więc przy innym stole, z innymi graczami będą zapewne obowiązywać oryginalne zasady.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5275
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1699 times
Kontakt:

Re: Stosunek do house rules

Post autor: BOLLO »

Pojedynek DC...grając na 2 graczy gramy na 5 Super Złoczyńcach zamiast 7 aby przyspieszyć jednak rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Stosunek do house rules

Post autor: Niewodnik »

Tak tylko podrzucę, że ten homerule w TM solo znacząco ułatwia rozgrywkę, bo statystycznie dostajesz lepsze karty, oraz masz większą decyzyjność w trakcie gry (a więc większą możliwość dla dobrego gracza, aby się wykazać). Oczywiście nikt Ci tego nie zabroni, ale chciałem zaznaczyć fakt, bo jednak w tym przypadku wpływ na rozgrywkę jest :)

DarkSide pisze: 24 lut 2022, 11:22
Spoiler:
@EDIT - Tak jak poradził kolega, skróciłem cytat i cyk do spojlera. Dzięki!
Ostatnio zmieniony 24 lut 2022, 20:30 przez Niewodnik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3038
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 576 times
Been thanked: 239 times

Re: Stosunek do house rules

Post autor: DarkSide »

Niewodnik pisze: 24 lut 2022, 14:02 Tak tylko podrzucę, że ten homerule w TM solo znacząco ułatwia rozgrywkę, bo statystycznie dostajesz lepsze karty, oraz masz większą decyzyjność w trakcie gry (a więc większą możliwość dla dobrego gracza, aby się wykazać). Oczywiście nikt Ci tego nie zabroni, ale chciałem zaznaczyć fakt, bo jednak w tym przypadku wpływ na rozgrywkę jest :)
Ależ oczywiście że jestem świadom iż szybciej przewijam talię dzięki temu. Ale wariant solo traktuję li tylko jako grę dla czystego fun'u bez napinki, jako poligon doświadczalny testując rózne potencjalne kombosy kart dla różnych korporacji. Męczenie się z talią tylko dlatego że została "źle potasowana" może co najwyżej obrzydzić grę w tym wariancie. :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
gogovsky
Posty: 2228
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 468 times
Been thanked: 513 times

Re: Stosunek do house rules

Post autor: gogovsky »

Pewnie dlatego ten tryb jest zwany abominacyjnym, bo ponad połowa gra nie bierze udziału w grze :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Stosunek do house rules

Post autor: Leszy2 »

Dużo tu czytam argumentów, że skoro tak zdecydował twórca tworząc zasady to tak należy grać.
W związku z tym, czy gra została stworzona dla twórcy, czy dla graczy?
Należy zastanowić się i spróbować odpowiedzieć sobie na pytania:
Dlaczego (po co) zasady są takie jakie są?
Na ile wynikają z chęci zbliżenia gry do realnego ujęcia tematu, a na ile z dopasowania realnego tematu do wymagań bycia grą?
Na ile zasady są tak dopasowane aby wydłużyć rozgrywkę? A na ile aby ją skrócić?
Na ile aby grę skomplikować, a na ile aby uprościć?
Na ile kształt zasad jest wymuszony chęcią uelastycznienia gry pod względem ilości graczy?
Na ile chodzi o zmniejszenie losowości, a na ile o zrównanie szans?
W jaki sposób zasady są podległe kosztom produkcji gry?
W jakim zakresie zasady są wynikiem wnikliwego przemyślenia i kalkulacji, a w jakim są po prostu wynikiem przypadku i widzimisię?

I w końcu, na ile nasz stosunek do gry pokrywa się z powyższym?

W drugą stronę, czyli przy wymyślaniu HR, działa to tak samo.

Moje zdanie jest takie: Jeśli nie ma powodów aby wprowadzać Home Rules to nie ma powodów aby je wprowadzać.
ODPOWIEDZ