Gra kafelkowa co polecacie?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
slawekcy
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2020, 22:45

Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: slawekcy »

Witam
Szukam ciekawej niebanalnej gry kafelkowej. Zainteresował mnie glen more 2 kroniki jednak cena troszkę wygórowane. Carcassonne zbyt proste. Co mogli byście polecić? Czy może jednak glen more 2 jest wart swojej ceny i warto w niego zainwestować?
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: shod »

ja zbytnio za kafelkowymi grami nie przepadam, ale swego czasu mieliśmy i sporo graliśmy w Wyspę Skye. Myślę, że to dobra opcja, ale sprawdź. Gra ma kilka dodatków, które mogą ją skomplikować, jeśli podstawowa będzie zbyt prosta.
Jak poza kafelkami lubisz kości to Dice Settlers: Osadnicy z krwi i kości może się spodobać.
Gry, w których kafelki mają znaczenie grałem jeszcze w: Keyflower, Rise of Tribes. Keyflower mi nie podszedł w Rise grałem tylko raz, ale miło wspominam.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4710
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1452 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: Mr_Fisq »

shod pisze: 28 sty 2022, 07:41 ja zbytnio za kafelkowymi grami nie przepadam, ale swego czasu mieliśmy i sporo graliśmy w Wyspę Skye. Myślę, że to dobra opcja, ale sprawdź. Gra ma kilka dodatków, które mogą ją skomplikować, jeśli podstawowa będzie zbyt prosta.
W kwestii dodatków funkcjonuje konsensus Druidzi > Wędrowiec.
Przez mechanizm ~licytacyjny gra chodzi też gorzej na dwie osoby.
Sprzedam: Majowe obniżki: Root, Cykle Arkham, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: mementomoris »

Mr_Fisq pisze: 28 sty 2022, 07:50 Przez mechanizm ~licytacyjny gra chodzi też gorzej na dwie osoby.
Tu bym się nie zgodził. Grając w dwie osoby, nie ma problemu, że ktoś wszystkie kafle jednemu graczowi podkupi, podczas gdy on nie będzie miał okazji nabyć ani jednego i w konsekwencji w turze zrobi nic. Zwłaszcza jak nie miał kasy, więc nie miał jak "bronić" swoich kafelków i w sumie niewiele na tej sprzedaży zarobił.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1640
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 361 times
Kontakt:

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: nidhog »

Pytanie co dla Ciebie jest niebanalne :)
I czy gra ma byc stricte kafelkami i nic więcej, czy kafelkisą głownym elementem gry, ale może zawierac inne mechaniki.

Stricte Kafelki -
Solar City - moim zdaniem mocno niedoceniana gra, która fajnie działa na 2 osoby ( ale można grac do 4). Mamy plansze 4 na 4. Kupujemy kafelek i go wstawiamy na planszy - aktywując tym samym wszystkie kafelki w rzędzie lub kolumnie. Jednocześnie blokujemy aktywację tego rzędu lub kolumny innym graczom.
Capital - gra o odbudowie Warszawy - nie gałem, ale słyszałem sporo dobrych opinii
Wyspa Skye - tu sie wypowiem. gra nawet niezła - ale nie na tyle bym osobiście ją kupił. Może się podobać element licytacji kafelków
Minerały - pięknie wydana abstrakt. Układdamy losową planszę z kafli, a następnie przemieszczając się zabieramy je z planszy, az się skończą.
Overlord: Boss monster adventure. Niewydana jeszcz po polsku gra w świecie Boss monster. - Na poćżatku losuje sie typy terenów do gry. Pozniej układamy je na planszy 3x 4 lub 4x4 ( zależeni od ilości graczy). Każdy typ teernu punktuje inaczej . Opocz tego na do terenów przypisane sa żetony potworów, więc istnieje dużo róznych synergii. Bardzo fajna sałatka punktowa. Poza kartami Bossów, jest niezależna językowo. Można więc kupic juz wersję ENG, albo poczekac - Muduko zapowiedziało wydanie jej w tym roku.


Kafleki + coś
Little Town - mała a ciekawy worker placement. kafelkami budujemy planszę. A workerami aktywujemy kafelki wokół.
Cooper Island - euro w ktorej kafelki tworzą eko. Za surowce z kafelków kupujemy inne rzeczy
Zamki Burgundii - zarządzanie koścmi, za które kupujemy kafelki i układamy z nich planszę - za co z kolei mamy punkty. cześć kafli daje tylko punkty. inne tworzą interakcję z innymi akcjami ( dobierz kafel, wyłóż kafel, wykonaj dowolna akcje itd)

i juz idąc po bandzie nazawniem gry kafelkową - Brasil: Imperial, Originsa , Praga caput regni z wychodzących Boonlake i Messina 1347 :)
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: mrozy16 »

U mnie całkiem nieźle sprawdzają się:
- Keyflower
- Suburbia
- Zamki Szalonego Króela Ludwika
- Tang Garden
- Glen More II
- Kakao
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4710
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1452 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: Mr_Fisq »

mementomoris pisze: 28 sty 2022, 08:19
Spoiler:
Tu bym się nie zgodził. Grając w dwie osoby, nie ma problemu, że ktoś wszystkie kafle jednemu graczowi podkupi, podczas gdy on nie będzie miał okazji nabyć ani jednego i w konsekwencji w turze zrobi nic. Zwłaszcza jak nie miał kasy, więc nie miał jak "bronić" swoich kafelków i w sumie niewiele na tej sprzedaży zarobił.
Dla mnie takie podkupienie to nie jest problem, bo są dwie opcje:
- albo gracz doprowadził do sytuacji w której ma stosunkowo mało pieniędzy i nie ma jak "bronić kafli", ale raczej będzie to wynik jego działań, a nie ślepy traf
- albo gracz ma "przeciętną ilość pieniędzy" i wtedy potencjalnie może przyzwoicie zarobić na swoich kafelkach co da mu większe możliwości w kolejnej rundzie
może to po prostu kwestia gustu. BGG widzę zgadza się, że lepiej gra się an 3-4 osoby niż na dwie (ja preferuję 3).
Sprzedam: Majowe obniżki: Root, Cykle Arkham, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
azazelmo
Posty: 904
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 151 times
Been thanked: 286 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: azazelmo »

Nie wiem czy polecać, ale gram właśnie w Little Islands na BGA i na razie jest nieźle. Wydaje to Lucky Duck Games zdaje się i jest do kupienia u nas. Chyba jest tylko w angielskiej wersji językowej, ale na elementach gry nie ma tekstu.
Gra jest bardzo ładna. Na pierwszy rzut oka, to takie Carcassone na morzu, ale to tylko złudzenie, bo odczucia z gry są inne.
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: mementomoris »

Co do Capital - też polecam, według mnie bardzo fajna gra. Byłem dość zaskoczony, bo nie jest zbytnio popularna.
mrozy16 pisze: 28 sty 2022, 08:41 - Zamki Szalonego Króela Ludwika
Poparłbym, ale gra jest nie do dostania w normalnej cenie. Albo 300-400zł za polską wersję, która nie będzie dodrukowywana, albo jeszcze więcej za zagranicznego deluxa z KS.
slawekcy
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2020, 22:45

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: slawekcy »

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi ;)
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: Seykan »

Glen More II był dla mnie totalnie pozytywnym zaskoczeniem, a długo się wzbraniałem bo cena wydawała mi się z kosmosu.
Gra jest szybka, dająca rozkminę, łatwo zagrać kilka partii z rzędu i jest fajnie modularna z kronikami. U nas świetnie się sprawdził na dwie osoby, na więcej jest tak samo dobrze, a pewnie nawet lepiej (rzadziej gramy na więcej). Jest do tego świetnie wydany i wg mnie łatwo się go tłumaczy.

Z gry na grę kafle będą wychodziły w różnych konfiguracjach co daje możliwości kombinacji na różne sposoby. Ma wiele miejsc gdzie trzeba podejmować całkiem istotne decyzje - gdzie ustawić szkotów, gdzie kafelki aby się ze sobą kombowały, gdzie zostawić miejsce na kolejne kafelki, czy trzymać małe poletko czy jednak się bardziej rozwinąć, w co pójść abym ja zdobył jak najwięcej punktów, ale też tak aby oponent nie odskoczył (bo puntkowanie jest względem najsłabszego w kategorii gracza) no i swego rodzaju drzewko rozwoju za portrety. Jest więcej, ale to pewnie lepiej jakąś recenzję obejrzeć :D

Nawet doinwestowałem w insert od Redrewno tak mi się ta gra spodobała.

Więc polecam, mimo, że tyle kosztuje. Jednak jak się grę rozpakuje to widać czemu to może tyle kosztować (no poza kartonowymi znacznikami na planszę klanów, które w dodatku poprawili na drewniane).
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: jacobPL »

Wyspa Skye (+dodatki, jeśli z gry rodzinnej ma się zrobić rodzinne euro): ładna, prosta, ciekawa, a młodszych można uczyć aspektu popyt/podaż i licytacji :_)
Glen More II Kroniki: to świetna gra, ale cena też słuszna, nie wiem czy tego szukasz
Capital: dobrze wykonana, niedoceniana, dobrze się skaluje, w cenie <60 zł kupować w ciemno
Kaskadia: nowa, ładna, interesujący temat (habitaty), prosta, co prawda kosztuje ok. 110 zł, ale ciągle rozważam, żeby stała obok Capital

P.S. 1. jeśli szukasz prostszej gry kafelkowej <60min, to wolałbym wziąć Skye + Capital/Kaskadia i nadal byłbyś poniżej ceny GM2K.
P.S. 2. Carcassone nie lubię.
slawekcy
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2020, 22:45

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: slawekcy »

Oglądałem kilka recenzji glen more 2 i juz od dluzszego czasu chodzi mi ona po glowie, zastanawialem się tylko czy jest warta swojej ceny. Bo za taka kwotę to można mieć dwie niezłe gry. Carcassone też do mnie nie trafia, Wyspa Sky ogólnie w porządku ale gramy głównie w 2 osoby i nie do końca przekonuje mnie licytacja na w takim składzie, zamki burgundi mamy gramy lubimy, ale bardziej chodziło mi o tytuł w którym z kafelkow budujemy własny obszar A nie dokładamy do gotowych plansz.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: krzyss »

W Ganges też są kafelki. Warto sprawdzić, fajne euro.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1002
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 747 times
Been thanked: 229 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: Beskid »

Botanik wymiata :!:
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: seki »

Z gier dostępnych i bardzo dobrych, przychylam się do polecanych Capital i Wyspa Skye. Obie bardzo dobre ale. Capital wymaga grania rzadko bo nie jest mocno regrywalny. Po kilkunastu partiach będzie mocno powtarzalny. Straszna szkoda, że nie powstał żaden dodatek... Kto wie, może po III wojnie światowej? Mechanicznie świetny tytuł.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1498 times
Been thanked: 1151 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: Bruno »

Capital jest świetną grą, ale zawiera istotny element draftu kafelków. Ta mechanika nie sprawdza się dobrze w rozgrywkach dwuosobowych.
Gdyby nie fakt, że grywacie przeważnie we dwójkę, to poleciłbym bardzo fajną i tanią grę: Wiek Pary (Steam Works). Jeśli będziesz myślał też o czymś na więcej osób, to zapamiętaj ten tytuł :wink:

Stricte dla pary - sprawdź polecanego tu już Botanika. Sam nie grałem, ale widziałem rozgrywkę i wyglądało to świetnie.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1002
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 747 times
Been thanked: 229 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: Beskid »

Jest jeszcze Metro pięknie wydane przez Piatnik
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4107
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2652 times
Been thanked: 2562 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: Gizmoo »

Dopiero teraz trafiłem na ten wątek i tak nie bardzo kumam, co autor wątku i odpowiadający forumowicze rozumieją jako "grę kafelkową". Bo:

1. Jeżeli chodzi o same kafelki, z których buduje się planszę, to takich gier jest mnóstwo. I tu można wymienić tak absurdalne propozycje jak właśnie Rise of Tribes, czy Keyflower. Gdybym był złośliwy, to dodałbym jeszcze Clockwork Wars, czy Bloodborne. :lol:

2. Jeżeli chodzi o "Tile Placement" - to w takiej mechanice KLUCZOWE znaczenie ma umieszczanie kafelków w odpowiednich miejscach i w odpowiedni sposób. A więc nie tylko wybór właściwego kafelka ma znaczenie, ale też jego ułożenie. I zdecydowanie tak określone kryteria spełnia ojciec i matka wszelkich gier kafelkowych, czyli - Carcassonne. I dlatego takie propozycje jak Glen More są trochę z czapy, bo tam ta mechanika stanowi jeden z elementów całości, ale już samo umieszczanie kafelków ma małe znaczenie, że dodam tylko - w ogóle się ich nie obraca i nie dopasowuje. Nie punktuje się na tym gdzie i jak je dopasować i nie ma żadnych dylematów związanych z tym GDZIE umieścić dany kafelek. :wink:

Osobiście polecam cztery perełki z gatunku Tile Placement, które rzeczywiście opierają się na pomyśle z Carcasonne, ale rozwijają go w twórczy i oryginalny sposób:

Tang Garden
Okanagan
Wodny Szlak
Nemeton (no dobra - tu kafelków się nie obraca, ale to jak i gdzie je umieścić to główna łamigłówka)

Jeżeli chodzi o "budowanie planszy z kafli", to teoretycznie najbardziej mógłbym polecić Zamki Szalonego Króla Ludwika, ale tam główną mechanikę stanowi raczej licytacja. Podobnie jak Wyspa Skye (którą absolutnie uwielbiam) w której dużo większe znaczenie ma poprawna wycena kafli, niż ich dokładanie na planszę. ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: rastula »

capital
kaskadia
kakao

to dobre i niedrogie propozycje w tej kategorii

dorzucę Carcassone Zamek - świetna wariacja na 2 osoby od dra. Knizia.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1002
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 747 times
Been thanked: 229 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: Beskid »

Alhambra?
Alextasha
Posty: 266
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: Alextasha »

Polecam Zamek od Naszej Księgarni. Mechanika carcassone ale gra znacznie bardziej mi się podoba. Jest na 2 os i w kwietniu wyjdzie mini dodatek
SPRZEDAM >> *click*
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 482
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 855 times
Been thanked: 204 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: JollyRoger90 »

Od siebie dodam, raczej ku potwierdzeniu innych opinii:
1. Glen more 2
2. Santa Maria (troche tetrisa też jest)
3. Zamki Burgundii/Toskanii
4. Książęta Florencji
5. Monolith Arena/Neuroshima Hex
6. Wyspa Skye (+ druidzi)
7. Kakao
8. Capital
9. Kaskadia
10. Calico (Kaskadia lepsza moim zdaniem)
11. Orbis (taki ciekawszy splendor)
Ukiiuke
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2021, 10:15

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: Ukiiuke »

"Calico" na moje gusta jest to warta uwagi gra. Myslelem też o "Nova Luna" ale nie zdecydowałem się na zakup więc nie będę polecał chociaż też wygląda ciekawie :) Dla dwóch graczy polecam sprawdzić grę "Botanik"
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1002
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 747 times
Been thanked: 229 times

Re: Gra kafelkowa co polecacie?

Post autor: Beskid »

Orbis lata w dobrych cenach, warto
ODPOWIEDZ