Triumph & Tragedy (Craig Besinque)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Triumph & Tragedy (Craig Besinque)

Post autor: kamron6 »

Obrazek

Gra strategiczna w okresie 1936-1945 dla dwóch - trzech graczy od GMT. Wykorzystuje ponad 200 bloczków i trochę kart.

https://boardgamegeek.com/boardgame/130 ... ph-tragedy

Ocena dość wysoka, choć póki co na małej próbie. Jedyne negatywne opinie jakie czytałem dotyczą uproszczeń (np. ekonomii, bitew, polityki), gra nie jest symulacją historyczną, Polska równie dobrze może być sojusznikiem państw osi. Jednak zawiera większość interesujących mechanizmów jak wykorzystywanie kart na różne sposoby, gospodarka kraju zależy od najsłabszego ogniwa i oczywiście zdobywanie wpływów w krajach neutralnych.

Obrazek

Czy ktoś może powiedzieć coś więcej o niej? Grał ktoś?
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6460
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 593 times
Been thanked: 943 times

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: Odi »

Grali w Gdańsku, grają w Warszawie. Najpoważniejszy zarzut jest taki, że wygrywa ten, kto się włączy jako ostatni do wojny. Mi osobiście nie podpasowały, o ile pamiętam, przeinaczenia realiów militarnych.
Ale fakt, że jest to jedyna gra, która w jakiśtam przystępny sposób opisuje przedwojenną Europę. The Gathering Storm jest już chyba o poziom-dwa bardziej złożony.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: hancza123 »

mnie ta gra zachwyca i rozczarowuje jednocześnie, rzadko mi się tak zdarza.

strasznie mi się podoba zintegrowanie w jedną całość: polityka + ekonomia + wojna, na dość łatwym do ogarnięcia poziomie, naprawdę działa to znakomicie!

rozczarowuje mnie to czego w zasadzie od razu trzeba by się spodziewać. gra wojenna gdy są 3 strony i walczy każdy z każdym nie ma sensu. to jakby wprowadzić do ringu 3 bokserów i każdy bije się z każdym. wygra ten kto unika walki i się nie bije, buduje ekonomię, wypływy polityczne i napuszcza dwóch pozostałych na siebie, wygra ten kto oszczędza siły. taka sytuacja prowadzi do serii pojedynczych zaczepnych ciosów, każdego z każdym, za którymi nie idzie żadna poważniejsza ofensywa. jak dla mnie takie granie jest bez sensu ale komuś może się spodobać
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: kamron6 »

Natomiast gra strategiczna na dwie osoby często kończy się tym, że kto pierwszy osiągnie jakąś przewagę wygrywa ;)
Gry wieloosobowe o dużej interakcji negatywnej tak mają, to taka ich cecha, że ten kto uniknie negatywnej interakcji wobec siebie wygra, u mnie dobrze chodzą takie gry (od Marii, przez CoC do Pax Pamira, wszystko w trzy osoby), więc się nie martwię o to, że gra się zepsuje przez eurowate podejście do gry w której liczy się interakcja. Mnie ciekawi czy gra jest taką piaskownicą, która umożliwia na wiele różnych strategii, taktyk, zagrań.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: hancza123 »

mi by się T&T bardziej podobał gdyby stosunek sił był taki jak faktycznie w IIWW czyli Niemcy+Włochy+Japonia = ZSRR+Anglia+Francja+USA, aby była oś konfliktu a nie trójkąt. wtedy można by np. Niemcami przeprowadzić wojnę na całego z ZSRR i próbować zająć Moskwę, albo próbować inwazji na Anglię. w takim trójkącie jednak nie zrobisz żadnej wielkiej ofensywy bo wiesz że na pewno wygra ten trzeci. to mnie tak bardzo w T&T mierzi :)

ale jeżeli Tobie to nie przeszkadza to polecam bo poza tym gra jest super ciekawa, ma świetne mechaniki i pomysły. nie jest też ani zbyt zawiła ani żmudna jak wiele gier wojennych. uproszczenia skomplikowanych mechanik z innych gier są moim zdaniem bardzo dobrze zrobione. mechanicznie jak dla mnie 10/10
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: kamron6 »

A jest taka gra o której mówisz? Bo jak nie, to nie mam co się zastanawiać ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: hancza123 »

drugiej takiej gry to chyba nie ma?

Europe Engulfed i inne są głównie grami wojennymi. To co jest w T&T wyjątkowe to połączenie polityka+ekonomia+wojna, gdzie wszystko jest równie ważne.

Nie powiem że znam wszystkie gry i wogóle wiem wszystko ale jak na moją wiedzę to T&T jest grą wyjątkową, jeżeli nie zraziła Ciebie moja krytyka to kupuj!
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: kamron6 »

Uproszczenia mnie nie bolą bo inaczej to bym nie miał kiedy grać w zbyt dużego molocha, a myślę że skoro dobrze gra nam się w Marię, która powszechnie jest uznawana za zepsutą (właśnie z powodu 3 graczy) to wada podana przez ciebie mi nie przeszkadza ;) Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: sajlenthill »

tłumaczył ktoś może instrukcję?
B_i
Posty: 43
Rejestracja: 15 lip 2013, 20:55
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: B_i »

sajlenthill pisze: 03 sty 2022, 12:31 tłumaczył ktoś może instrukcję?
Może na strategie.net.pl?
A doszedł już najnowszy druk?
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: sajlenthill »

Chyba lada moment
B_i
Posty: 43
Rejestracja: 15 lip 2013, 20:55
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: B_i »

sajlenthill pisze: 03 sty 2022, 21:03 Chyba lada moment
To daj cynk jak znajdziesz wersje PL bo tez czekam na zamówienie, chociaż liczę ze ogarnę EN
bonzo89
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2015, 15:56

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: bonzo89 »

Gdzie to będzie można w PL kupić? Czaje się już dlugo...
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4708
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1231 times
Been thanked: 1452 times

Re: Triumph & Tragedy

Post autor: Mr_Fisq »

Polecam weryfikować tu:
https://planszove.pl/product/search?typ ... 26+Tragedy
i w forcie gier.
Sprzedam: Majowe obniżki: Root, Cykle Arkham, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Triumph & Tragedy (Craig Besinque)

Post autor: ariser »

Jakby ktoś gdzieś dorwał jakieś dobre tłumaczenie instrukcji to dajcie znać proszę. :)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Triumph & Tragedy (Craig Besinque)

Post autor: sajlenthill »

Nadal cisza z instrukcją PL? Nigdzie nie ma?
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1679
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 877 times

Re: Triumph & Tragedy (Craig Besinque)

Post autor: XLR8 »

Zagraliśmy w T&T.
Jest to bardzo dobra gra w swojej kategorii, jednak jak dla mnie mechaniki są zbyt prostackie jak na długość rozgrywki. Mówimy tu o zagrywaniu kart, które dociągamy losowo, żeby skontrować losowe karty przeciwników i tak przez ponad 6 godzin. Jest tutaj trochę planowania, ale niestety nie można ich brać pojedynczo, tylko deklarujemy liczbę i tyle bierzemy.
Oczywiście mozolne przesuwanie linii frontu, planowanie ciągu dostaw oraz odpowiednie ustawianie armii żeby móc jak najwięcej ich przenieść przez góry i lasy to coś fantastycznego. Jednakże jak wspomniałem wcześniej jest to strasznie rozcieńczone i rozciągnięte w czasie.
Można spróbować też zagrać hiperagresywnie ZSRR lub szwabami i wtedy gra może trwać i 2 godziny, ale jak się wyłożymy, to prawdopodobnie ta trzecia strona wygra, bo się nawzajem wybijemy.
Tak duże uproszczenie symulacji to majstersztyk ze strony designera, bo wszystko w grze ma ogromny klimat i sens, jednakże jak dla mnie (grałem ZSRR) jest zbyt mało angażujące. Na pewno znajdzie swoich fanów, bo dla nas bije np Marię, ale w tej kategorii mam Ti4, które mimo, że nie jest tak eleganckie to za każdym daje ogromne ilości funu, którego tutaj nie doświadczyłem.

Obrazek
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 94 times

Re: Triumph & Tragedy (Craig Besinque)

Post autor: SeekerKuba »

Amatorskie tłumaczenie instrukcji.
https://drive.google.com/file/d/1VEEyl6 ... sp=sharing
Jak coś jest nie tak, proszę o info na PW.
mk20336
Posty: 1562
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 440 times
Kontakt:

Re: Triumph & Tragedy (Craig Besinque)

Post autor: mk20336 »

First Look At Triumph & Tragedy

Przyjrzyjmy się dzisiaj wyjątkowej grze dla trzech graczy – Triumph & Tragedy. Przeanalizujemy komponenty, a także niektóre podstawowe mechaniki gry. Zapraszam!

LINK: First Look At Triumph & Tragedy

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ