Poszukiwanie Planety X/The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mineralen
Posty: 976
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 573 times
Been thanked: 645 times

Poszukiwanie Planety X/The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: mineralen »

Obrazek

W The Search for Planet X gracze wcielają się w astronomów, którzy na podstawie obserwacji i logicznych dedukcji poszukują hipotetycznej planety X. W każdej rozgrywce aplikacja wybiera losowo układ obiektów i lokalizację Planety X, postępując zgodnie z predefiniowanymi regułami logicznymi.

W każdej rundzie, gdy Ziemia krąży wokół Słońca, gracze używają aplikacji do wykonywania skanów i uczestniczenia w konferencjach. Gdy zdobywają informacje o położeniu obiektów, zaznaczają je na swoich arkuszach. W miarę znajdowania coraz większej liczby obiektów gracze zawężają możliwe lokalizacje Planety X. Gdy gracz uzna, że ​​zna jej lokalizację i obiekty po obu jej stronach, używa aplikacji do wyszukiwania. Gra kończy się, gdy graczowi uda się zlokalizować Planetę X, a wszyscy gracze mają ostatnią szansę na zdobycie dodatkowych punktów.


Jestem zdziwiony, że do tej pory nikt nie założył tematu o tej - według recenzentów - perełce 2020 roku. Zarówno Tom Vasel z Dice Tower jak i Quinn z Shut Up & Sit Down są zachwyceni:

DT: https://www.youtube.com/watch?v=mdXhXWMYMZQ
SU&SD: https://www.youtube.com/watch?v=nh9n5RZceyE

Mam ogromną nadzieję, że ktoś to w Polsce wyda, bo wygląda na to, że to wspaniała gra dedukcyjna.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: Harun »

Też byłbym bardzo zainteresowany polskim wydaniem
Awatar użytkownika
Beo
Posty: 129
Rejestracja: 02 wrz 2018, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 125 times
Been thanked: 37 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: Beo »

Wie ktoś czy można to dorwać w jakimś sklepie u nas w kraju?
Kolekcja
Sprzedam: Czarne Historie i inne.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1749
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1434 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: Leser »

Grałem i bardzo daleko mi do zachwytów. Wszystko działa, ale to taka wielosobowa zagadka Einstaina, gdzie siedzi się w kompletnym milczeniu, mozolnie dłubie przy notatkach, czeka aż rywale wreszcie się ruszą, a pod koniec okazuje się, że na początku popełniło się drobny błąd i wszystkie ustalenia są diabła warte. Co ciekawe możliwa jest też odwrotna sytuacja - w jednej partii przyjąłem błędne założenie, które sprowokowało mnie do odgadnięcia położenia planety X. Trafiłem ;)

Tytuł bardzo specyficzny i niszowy. Zdecydowanie polecam rozwagę przed zakupem.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Beo
Posty: 129
Rejestracja: 02 wrz 2018, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 125 times
Been thanked: 37 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: Beo »

Leser pisze: 11 gru 2020, 12:02 Grałem i bardzo daleko mi do zachwytów. Wszystko działa, ale to taka wielosobowa zagadka Einstaina, gdzie siedzi się w kompletnym milczeniu, mozolnie dłubie przy notatkach, czeka aż rywale wreszcie się ruszą, a pod koniec okazuje się, że na początku popełniło się drobny błąd i wszystkie ustalenia są diabła warte. Co ciekawe możliwa jest też odwrotna sytuacja - w jednej partii przyjąłem błędne założenie, które sprowokowało mnie do odgadnięcia położenia planety X. Trafiłem ;)
(...)
Nie wiem czy wszystko ze mną w porządku, ale jeszcze bardziej mnie zachęciłeś do tego tytułu :D
Kolekcja
Sprzedam: Czarne Historie i inne.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1749
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1434 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: Leser »

Beo pisze: 11 gru 2020, 12:37
Leser pisze: 11 gru 2020, 12:02 Grałem i bardzo daleko mi do zachwytów. Wszystko działa, ale to taka wielosobowa zagadka Einstaina, gdzie siedzi się w kompletnym milczeniu, mozolnie dłubie przy notatkach, czeka aż rywale wreszcie się ruszą, a pod koniec okazuje się, że na początku popełniło się drobny błąd i wszystkie ustalenia są diabła warte. Co ciekawe możliwa jest też odwrotna sytuacja - w jednej partii przyjąłem błędne założenie, które sprowokowało mnie do odgadnięcia położenia planety X. Trafiłem ;)
(...)
Nie wiem czy wszystko ze mną w porządku, ale jeszcze bardziej mnie zachęciłeś do tego tytułu :D
Nie było moim celem, aby zniechęcać. Tak jak napisałem - tytuł specyficzny. Samą łamigłówkę, którą oferuje, uważam za ciekawą i wymagającą. Natomiast doklejona do niej gra mi zupełnie nie daje tego, czego ja bym od gry oczekiwał.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: m_marple »

Lucky Duck wyda w Polsce w 2022, właśnie zapowiedzieli na live z Planszówkowymi Newsami.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 988
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 238 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: Moonday »

Lucky Duck wyda w Polsce w 2022
Bardzo dobra wiadomość. Jak tylko usłyszałem o tej grze, to od razu wiedziałem, że chcę ją mieć. Nareszcie jakaś gra dedukcyjna stworzona dla mnie :D
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: XLR8 »

Ktoś mógłby porównać ją z Alchemikami?
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: Witchma »

Nie mogę się doczekać tej gry :)
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 870
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 203 times
Been thanked: 305 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: konradstpn »

XLR8 pisze: 08 maja 2021, 09:08 Ktoś mógłby porównać ją z Alchemikami?
Sądząc po ciażarze za BGG bliżej jej do Timbuktu, niż do Alchemików.
Gram, więc jestem.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: dwaduzepe »

Gralem kilka razy w wersje angielska i nie do konca wiem co myslec o tej grze - niby wszystko jest spoko, ale totalnie nie ma parcia w ekipie na wyciaganie jej na stol. Niby kazdemu sie podobala, ale nikt nie proponuje zeby w nia grac.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 490
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 252 times
Been thanked: 443 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: vnzk »

Dodruk dojechał do sklepów (kolejny spodziewany jest pod koniec lipca). Rozegrałem póki co 5 partii (3x dwuosobowa, 1x trzyosobowa, 1x solo). Pozwolę sobie przekleić wnioski, które zamieściłem pod postem 'Dżentelmenów przy stole' na fb, bo uważam, że tytuł zasługuje na uwagę.

Świetna gra! I super, że w przyszłym roku wyjdzie po polsku (choć nawet po angielsku jest tu niewiele trudnych zwrotów). Nawet, jeśli ktoś jest wrogiem aplikacji w planszówkach, powinien dać tej pozycji szansę. Apka uwalnia od błędu gracza (który często w grach dedukcyjnych negatywnie wpływa na całą rozgrywkę), zapewnia ogrom różnych układów (w bazie jest kilka tysięcy gier) i sprawia, że setup jest błyskawiczny. Poza tym do działania nie potrzebuje internetu.

Do tej pory moim numerem jeden wśród dedukcji był Cryptid. Z racji, że (domyślnie) nie chodzi on na dwie osoby, SFPX jest tu mocnym zagrożeniem. Obie gry zdecydowanie zostają w kolekcji (Cryptid do rozgrywek na 3-5 osób, każda 10-20 minut, SFPX na 2-3 osoby, rozgrywka do godzinki).

Plusy SFPX:
- czyściutka dedukcja
- przyjemna (choć niełatwa) łamigłówka
- bardzo sprytny mechanizm punktowania (gdzie cel nie jest zero-jedynkowy)
- ciekawa tematyka (inna od kolejnego szukania mordercy)
- świetnie chodzi na dwie osoby (co nie jest normą przy dedukcyjnych tytułach)
- nasze akcje mają wpływ na to, co będą wiedzieć inni
- ładnie i porządnie wykonana
- świetny system skalowania poziomu trudności (każdy gracz przy stole może wybrać inny)
- dwie strony planszy (standardowa i zaawansowana)
- bardzo dobry wariant solo (właściwie jedyna gra, w którą w ogóle mam chęć zagrać również w pojedynkę)

Minusy:
- na pewno nie jest to gra, która podejdzie każdemu, to wciąż godzinka rozwiązywania kosmicznego sudoku (mocno atrakcyjnego sudoku ;) )
- (zależy od grupy) podczas rozgrywki częściej słychać palące się w głowach trybiki niż żywą dyskusję

Jednak mówi ona dokładnie czym jest i to dostarcza. Więc jeśli plusy sprawiły, że myślisz "hm, brzmi ciekawie", polecam przez duże P!

Czy ktoś z Was upolował egzemplarze z ostatniej partii i miał okazję zagrać?
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: Harun »

Zagrałem dzisiaj pierwszy raz i jak rzadko, od razu podzielę się wrażeniami. Mam nadzieję, że nie zmieni się to z czasem, ale już w pierwszej rozgrywce na łatwiejszej mapie, gra zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Dedukcja w stylu tzw zagadek Einsteina
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zagadka_Einsteina

ale wzbogacona o ciekawy system punktowania. Przede wszystkim jednak - rodzice! Jeśli wasze dzieci lubią zagadki logiczne, a nie są jeszcze na waszym poziomie, to jest ta gra! Możliwość dopasowania poziomu do gracza czyni ten tytuł wyjątkowym. Grałem z synem - on na poziomie youth, ja beginner i znaleźliśmy planetę X w tej samej turze (ja pierwszy od w odpowiedzi na mój kończący grę ruch). Przegrał głównie przez mniej trafne teorie ogłaszane w trakcie gry. Następną grę zagramy więc on youth ja experienced i będzie to dla każdego z nas wyzwanie. Na prawdę super sprawa, zresztą nie dotyczy dzieci ale i każdej grupy osób, gdzie z różnych przyczyn poziom graczy jest nierówny.

Oczywiście, gra nie jest dla każdego, ale jeśli lubicie dedukcję, gorąco rekomenduję.
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1605 times
Been thanked: 936 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: feniks_ciapek »

Jedyny mankament jaki widzę to to, że jednak każdy siedzi z nosem w swoich notatkach i brakuje mocy przerobowych na interakcję. No i trzeba uważać, wpisując wyniki do apki. Ale tak ogólnie to całkiem dobra gra i też ją polecam osobom lubiącym dedukcję.
kiniol1
Posty: 135
Rejestracja: 23 mar 2020, 10:15
Has thanked: 226 times
Been thanked: 28 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: kiniol1 »

Spoiler:
Można zapytać w jakim wieku masz syna?
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: Harun »

kiniol1 pisze: 26 lip 2021, 09:59
Spoiler:
Można zapytać w jakim wieku masz syna?
Ten ma prawie 13. Jest równym przeciwnikiem w wielu grach, a tu dostanie lekcję logicznego myślenia.
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: kapitanzbik »

rozegralem kilka partii ze znajomymi i synami ( 13 i 15 )

dla mnie plusy

- esencja gry logicznej/dedukcji, reguly sa banalne, siadasz i laczysz wszystkie informacje
- wedlug mnie mimo wszystko fajne wpasowane w temat gry, widzialna czesc nieba tylko, konferencje ( wprowadzajaca jakas interakcje), przemijanie czasu a nawet to ze jesli pierwszy odkryjesz planete X nie oznacza ze wygrasz, wiec nawet koniec jest przemyslany i moze dac "twista" ( nawet teraz to piszac jeszcze bardziej to doceniam jak w takim kompakcie umiescili te interesujace mechaniki, zwlaszcza jak napisalem teraz o punktacji koncowej i ze nic nie jest przesadzone i kilka razy bylo zaskoczenie ale to nie jest tak,ze ktos czuje sie pokrzywdzony, wrecz przeciwnie )

minusy

- tak jak ktos zauwazyl a co ja zauwazylem przy grze tylko z "doroslymi",ze rzeczywiscie jest cisza,nie ma dyskusji,rozmow, wszyscy skupieni na grze.

Podsumowujac

Synowie bardzo lubia i chetnie zagraja, ja tez bardzo lubie ta gre, zwlaszcza ze umiejetnie polaczyli ciezsze mozdzenie/gre logiczna z tematem i wyszlo cos naprawde unikatowego.

Jesli mialbym z czyms porownac to do alchemikow, ale "the search for the planet x" skupia sie duzo bardziej na rdzeniu ( gra logiczna ) i stara sie zminimalizowac zasady, pola akcji itp. Efekt? szybsza, ciezka rozkmina od poczatku do konca, bardziej zgrabna i fajniej mimo wszystko osadzona tematycznie My wolimy "the search for planet X"

Kupiona na jesieni i zdecydowanie jedno z lepszych odkryc 2020
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: j_g »

Jak wrażenia z gry po stronie zaawansowanej planszy? Pytam, bo po obejrzeniu filmików to _mi się wydaje_, że to trochę za prosto i szybko się rozwiązuje, za mało elementów układanki. Być może przy multiplejerze dłużyzna by przeszkadzała, ale w solo wolałbym na spokojnie se dłużej, ale bardziej skomplikowane sprawy rozkminiać. Aby maksymalnie wydłużyć rozgrywkę, bota też można pozbawić wszystkich wskazówek?

Dla mnie największy potencjalny minus - obawa, że za 10 lat nie będzie skąd pobrać aplikacji, i na ówczesne systemy. Były takie przypadki już kiedyś? Alchemicy są ciągle do pobrania? Stronka Detektywa działa?

BTW. Wszystkim solo-łamigłowom polecam taki periodyk z kiosku, Logi-Mix (też są ajnsztajny i kilka innych; nie byle jaki ścisłowiec im te algorytmy zaprogramował). Czasem na pojedyncze zadanie schodzi mi łącznie kilka godzin i wcale mi to nie przeszkadza, więc stąd te moje powyższe wątpliwości.
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: kapitanzbik »

mozesz podniesc trudnosc na dwa sposoby: plansza ale z latwiejsza strone zagralismy tylko raz i teraz zawsze gramy tylko expert lub ile masz wskazowek poczatkowych z aplikacji ale mozesz w ten sposob tez zbalansowac poziom czyli jesli macie nowych graczy to moga oni wybrac poziom "poczatkujacy" a reszta graczy "expert" i w ten sposob wyrownac szanse ( sa chyba 4 poziomy ) ale tez mozesz sobie na maksa podkrecic poziom trudnosci i wydluzyc czas
Wiekszosc gier trwala 1-1,5 godziny i mysle,ze to jest idealny zloty srodek na to zeby nie pasc z intelektualnego przemeczenia i dac satysfakcje + zweryfikowac ewentualne bledy i mozna zrobic "back-tracking" co sie wydarzylo i co wiemy i gdzie moglismy zrobic blad, co tez sie zdarza
Sloth
Posty: 388
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 83 times
Been thanked: 76 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: Sloth »

Da się w to grać bez apki?
Wyliczyć można ręcznie, natomiast czy jest możliwość ręcznego generowania świata a nie tylko w aplikacji ?
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: dwaduzepe »

Sloth pisze: 04 wrz 2021, 10:40 Da się w to grać bez apki?
Wyliczyć można ręcznie, natomiast czy jest możliwość ręcznego generowania świata a nie tylko w aplikacji ?
Nie da sie, wszystkie akcje, podpowiedzi itp masz w apce, nie da sie bez niej grac.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 785
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 156 times
Been thanked: 532 times
Kontakt:

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: VivoBrezo »

Hej

Zapraszamy do naszej recenzji.
Sporo uwagi poświęciliśmy porównaniu do drugiej, często polecanej gry dedukcyjnej, czyli Cryptid.
Wyszedł nam więc lekki pojedynek, między tymi tytułami :D.

https://youtu.be/5VcuuIaYYUg
https://open.spotify.com/episode/16JrjWwER03CzOUArSzkE7
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
beam022
Posty: 687
Rejestracja: 08 lut 2012, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 179 times
Kontakt:

Re: The Search for Planet X (Matthew O'Malley, Ben Rosset)

Post autor: beam022 »

dwaduzepe pisze: 04 wrz 2021, 10:48
Sloth pisze: 04 wrz 2021, 10:40 Da się w to grać bez apki?
Wyliczyć można ręcznie, natomiast czy jest możliwość ręcznego generowania świata a nie tylko w aplikacji ?
Nie da sie, wszystkie akcje, podpowiedzi itp masz w apce, nie da sie bez niej grac.
Da się, podobnie jak w Alchemików, tzn. ktoś musi wtedy obsługiwać grę dla graczy: https://boardgamegeek.com/filepage/2229 ... ter-gm-kit
mirukan pisze: 28 gru 2021, 19:05(...) Nie pasuje to po grzyba korzystasz z forum? (...) Masz problem? (...) Nikt Cię tu siłą nie trzyma!
ODPOWIEDZ