Wysyłka OLX - Poradnik co i jak

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Wysyłka OLX - Poradnik co i jak

Post autor: trixon »

Wstęp:

Dopóki OLX nie ma prowizji - jestem miłośnikiem handlu na tej platformie. Często są też promocje w różnych kategoriach z obniżonym kosztem transportu dla kupującego. Obecnie jest taka promocja na gry planszowe. Wysyłka kosztuje 1 zł i aż grzech nie wykorzystać takiej okazji w celu nabycia lub pozbycia się gier.
Często jednak spotykam się z hasłem "Nie wystawiam na OLX bo nigdy tego nie robiłem." Poniżej krótki poradnik krok po kroku z wyjaśnieniem jak działa handel na OLX i dlaczego może być fajny (lub też nie).

Poradnik krok po kroku:
  • Sprzedający - jeżeli nie ma konta na OLX, musi je założyć
  • Sprzedający wystawia przedmiot i dodaje możliwość przesyłki paczkomatem. Na tym etapie warto zastanowić się w jakim kartonie przesyłka zostanie wysłana. Po zaakceptowaniu sprzedaży zmiana gabarytu bez kontaktu z supportem jest niemożliwa.
  • Oferta do kilku minut powinna być aktywna. Jeżeli sprzedający jest umówiony z kupującym - wysyła mu link do oferty
  • Kupujący kupuje przedmiot. Od razu opłaca koszt gry oraz zdefiniowany przez OLX koszt wysyłki. Te pieniądze wędrują na razie do OLX, który jest pośrednikiem transakcji.
  • Sprzedający ma 24 godziny na zaakceptowanie sprzedaży i wskazanie w jakim paczkomacie nada paczkę
  • Po akceptacji generowana jest etykieta do wysyłki i sprzedający ma 72 godziny na nadanie paczki
  • Po około 2-3 dniach roboczych od odebrania paczki przez kupującego OLX przesyła pieniądze sprzedającemu na wskazane konto
Dodatkowe informacje:
  • OLX nie pobiera prowizji - jest to bardzo duża zaleta w stosunku do allegro, który ma prowizję ~8%
  • Przy pierwszej sprzedaży z wysyłką na jakimś etapie sprzedaży OLX wymusi uzupełnienie danych do przelewu. Zostaną one przypisane do profilu i przy kolejnych sprzedażach nie trzeba ich zmieniać (w profilu konto bankowe można później zmienić)
  • Zawsze zwracaj uwagę na gabaryt paczki przy dodawaniu przesyłki. W aktywnej ofercie możejsz ją jeszcze zmienić, ale po zaakceptowaniu sprzedaży generuje się od razu etykieta.
  • Do sprzedaży wymagane jest wydrukowanie etykiety - więc drukarka (własna lub nie) jest niezbędna
  • UWAGA: Po sprzedaży przedmiotów na łączną kwotę 4000 zł OLX wymaga podania skanu dowodu lub paszportu. Jeżeli tego nie zrobicie, środki ze sprzedaży po przekroczeniu tej kwoty nie zostaną wypłacone. Jest to tzw. procedura KYC. Nie każdemu się to podoba, że ktoś posiada skan takiego dokumentu.
Jeżeli podobny wątek już gdzieś był lub wrzuciłem w niewłaściwe miejsce proszę o usunięcie/przeniesienie.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Wysyłka OLX - Poradnik co i jak

Post autor: alpha »

trixon pisze: 21 lip 2021, 22:51 [*] UWAGA: Po sprzedaży przedmiotów na łączną kwotę 4000 zł OLX wymaga podania skanu dowodu lub paszportu. Jeżeli tego nie zrobicie, środki ze sprzedaży po przekroczeniu tej kwoty nie zostaną wypłacone. Jest to tzw. procedura KYC. Nie każdemu się to podoba, że ktoś posiada skan takiego dokumentu.
Łączna kwota całej mojej historii sprzedaży, czy łączna kwota jeszcze nie wypłacona ale przetrzymywana chwilowo w OLX?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Wysyłka OLX - Poradnik co i jak

Post autor: trixon »

alpha pisze: 21 lip 2021, 23:12
trixon pisze: 21 lip 2021, 22:51 [*] UWAGA: Po sprzedaży przedmiotów na łączną kwotę 4000 zł OLX wymaga podania skanu dowodu lub paszportu. Jeżeli tego nie zrobicie, środki ze sprzedaży po przekroczeniu tej kwoty nie zostaną wypłacone. Jest to tzw. procedura KYC. Nie każdemu się to podoba, że ktoś posiada skan takiego dokumentu.
Łączna kwota całej mojej historii sprzedaży, czy łączna kwota jeszcze nie wypłacona ale przetrzymywana chwilowo w OLX?
Łączna kwota całej historii. W moim przypadku wyglądało to tak, że sprzedałem kiladziesiąt gier. Gdy akurat sprzedałem Minion Masters za większą kwotę to akurat wtedy przekroczyłem limit. Przelew nie wyszedł dopóki nie wysłałem skanu dokumentu. Gdyby to była pierdoła za 10 zł, a nie gra za prawie 4 stówki to pewnie bym olał i założył nowe konto, a tak to się złamałem i wysłałem.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Wysyłka OLX - Poradnik co i jak

Post autor: alpha »

trixon pisze: 21 lip 2021, 23:25 Łączna kwota całej historii. W moim przypadku wyglądało to tak, że sprzedałem kiladziesiąt gier. Gdy akurat sprzedałem Minion Masters za większą kwotę to akurat wtedy przekroczyłem limit. Przelew nie wyszedł dopóki nie wysłałem skanu dokumentu. Gdyby to była pierdoła za 10 zł, a nie gra za prawie 4 stówki to pewnie bym olał i założył nowe konto, a tak to się złamałem i wysłałem.
Dobrze wiedzieć w takim razie.
Po co im on w ogóle jest? Czemu nie proszą od razu o niego, tak jak to jest w allegro?
Na starcie nie wymagają ale potem już tak. Trochę to dziwaczne.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1624
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Wysyłka OLX - Poradnik co i jak

Post autor: nidhog »

alpha pisze: 22 lip 2021, 12:50
trixon pisze: 21 lip 2021, 23:25 Łączna kwota całej historii. W moim przypadku wyglądało to tak, że sprzedałem kiladziesiąt gier. Gdy akurat sprzedałem Minion Masters za większą kwotę to akurat wtedy przekroczyłem limit. Przelew nie wyszedł dopóki nie wysłałem skanu dokumentu. Gdyby to była pierdoła za 10 zł, a nie gra za prawie 4 stówki to pewnie bym olał i założył nowe konto, a tak to się złamałem i wysłałem.
Dobrze wiedzieć w takim razie.
Po co im on w ogóle jest? Czemu nie proszą od razu o niego, tak jak to jest w allegro?
Na starcie nie wymagają ale potem już tak. Trochę to dziwaczne.

Nie chcą odstraszyć drobnych klientów. Szczególnie tych, którzy tylko kupują.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Wysyłka OLX - Poradnik co i jak

Post autor: trixon »

Więcej szczegółów dla zainteresowanych na ten temat (KYC) jest opisane na stronie OLX.

https://pomoc.olx.pl/hc/pl/articles/360 ... istratorem

https://pomoc.olx.pl/hc/pl/articles/360 ... 5%82ek-OLX
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Wysyłka OLX - Poradnik co i jak

Post autor: fitzroy »

Pytanie od kiedy liczą te 4000zł bo sprzedałem rzeczy za więcej niż 4k na olx a skanu jeszcze nie musiałem wysyłać. Po wysłaniu skanu dowodu dalej już normalnie można sprzedawać czy są kolejne poziomy wtajemniczenia/udostępniania swoich danych?
ODPOWIEDZ