7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
benek12345
Posty: 54
Rejestracja: 17 maja 2020, 16:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: benek12345 »

Większość z tych dodatków stworzył Corro
Spoiler:
Mity - raz w erze możesz równocześnie z normalną zagrać kartę przychylności bóstwa. Ich działanie i koszt są zależne od ery. Mi nie podeszło, bo ponowny draft mitów przed każdą erą jest nieco irytujący.

Ruiny - karty dokładane metodą draftu bezpośrednio po przydziale cudów. 3 karty ruin komplikują przez całą rozgrywkę (np. -1pkt za każdą niebieską kartę lub podwojone żetony porażki w walce). Mój faworyt, bo utrudnia rozgrywkę i można kogoś wsadzić na minę :twisted:

Żeglarze - pomarańczowe karty uzupełniające rozgrywkę. Wprowadzają możliwość handlu z nie-sąsiadami, ale za cenę 3 monet/surowiec. Niektóre karty są bardzo zmyślne (np. w I erze jest karta dająca 3 tarcze, ale jednocześnie dyplomację, czyli de facto uzbrajasz się na przyszłość). Dodaje najazdy na nie-sąsiadów, które są rozstrzygane jako normalna bitwa. Ogólnie interakcja z siedzącymi nieco dalej.

Imperia - wprowadza rynek w Jerozolimie w dwóch wariantach (bonusy dla wszystkich lub dla najszybciej spełniających wymagania), promuje budowanie silniczka zasobowego i zmienia zasady handlu: koszt surowca= 1 moneta dla sprzedającego + 1 moneta * ilość miejsc/odległość (które wywalasz do banku jako koszt transportu). Wprowadza agresję, która jest przeciwieństwem dyplomacji (z dodatku miasta). Rzucający agresję bije się 2x ze wszystkimi (ładne kombo z najazdami z Żeglarzy i Armady).
Do każdej z powyższych są też dołączone nowe cuda.

Frontiers (Rubieże) - nowość, która jest jeszcze w fazie wytwarzania/produkcji. Wprowadza planszetki rubieży, leżących pomiędzy miastami graczy, którzy zabiegają o wpływy na pograniczu poprzez zagrywanie w nich kart. Karty, które można tam zagrać są ściśle określone kolorem i ilością. Im więcej kart na pograniczu - tym większe bonusy. Ale uwaga - z rubieży korzystają obaj gracze.

Lost Wonders oraz Collection - dodają przede wszystkim mnóstwo nowych cudów. Każdy cud dodaje nowe możliwości i taktyki. Niektóre są w miarę normalne (Tartar, Helvetia), inne wręcz cudownie skomplikowane (Brigaddon, Pekin).

Collection nie ma wersji w języku polskim. Pozostałe - tak.
W sumie można mieć ponad 100 cudów. W związku z tym przed rozgrywką robimy draft cudów i wybieramy jeden z 3 - żeby nie grać wciąż tymi samymi.

Obecnie jest nawet zbiórka w necie (lista już zamknięta) na dodruk tych dodatków. Podeślę info na priv, jak coś.
Vospyl
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2021, 11:34

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Vospyl »

benek12345 pisze: 09 maja 2021, 14:57
Obecnie jest nawet zbiórka w necie (lista już zamknięta) na dodruk tych dodatków. Podeślę info na priv, jak coś.
bardzo Cię proszę o takie informacje
probbi
Posty: 951
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 94 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: probbi »

Mam starą wersję 7 cudów i przez przypadek w moje ręce wpadła nowa edycja Miast. Czy to się będzie bardzo gryzlo że sobą?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4645
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 1952 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: warlock »

Tak bo masz zupełnie inne rewersy kart.
benek12345
Posty: 54
Rejestracja: 17 maja 2020, 16:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: benek12345 »

Gdyby ktoś się zastanawiał jak wygląda gra z nieoficjalnymi dodatkami i ile wnoszą one do rozgrywki - służę pomocą.
W rozgrywce użyliśmy wszystkich dodatków poza 'Mitami' oraz zbanowanymi przez nas kartami (np. Archimedes).



Sytuacja na stole (112cmx118cm), gra na 6 osób:
Spoiler:
Wyniki:
Spoiler:
Jak widać głębia strategiczna, mnogość zwycięskich strategii i regrywalność znacznie rosną, a wyniki pokazują, że balans zupełnie na tym nie cierpi.

Czekamy na wydruk Rubieży. Chyba trzeba rozejrzeć się za większym stołem :D
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

Ostatnio udało mi się zrobić dwie rzeczy w 7 Cudach.
1. Wygrać mistrzostwa świata po 28 partiach (21 korespondencyjnych, 7 live).
2. Opublikować mój customowy dodatek do 7 Cudów.

Dodatek można znaleźć tutaj:
https://boardgamegeek.com/thread/271810 ... on-release

Wydaje mi się, że powinien przynieść Wam sporo frajdy, ale cały czas czekam na feedback związany z Modern Wonders. :)
benek12345
Posty: 54
Rejestracja: 17 maja 2020, 16:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: benek12345 »

pingus pisze: 31 sie 2021, 20:26 Ostatnio udało mi się zrobić dwie rzeczy w 7 Cudach.
1. Wygrać mistrzostwa świata po 28 partiach (21 korespondencyjnych, 7 live).
2. Opublikować mój customowy dodatek do 7 Cudów.

Dodatek można znaleźć tutaj:
https://boardgamegeek.com/thread/271810 ... on-release

Wydaje mi się, że powinien przynieść Wam sporo frajdy, ale cały czas czekam na feedback związany z Modern Wonders. :)
Na pierwszy rzut oka cuda wydają się zrównoważone i bardzo ciekawe. Wykonałeś super robotę :D

Mam jednak kilka pytań dotyczących Timbuktu:
1. Jak działa w połączeniu z kartami zniżkowymi (Targowisko/ Handel Wschodni/ Handel Zachodni/ Nielegalna Przystań Wsch./ Nielegalna Przystań Zach./ Wschodnie Emporium/ Zachodnie Emporium/ Kryjówka Przemytników)? Chodzi o to, czy masz na to jakąś zasadę, czy trzeba ją jeszcze odkryć :wink:
2. Podobnie jeśli chodzi o handel w zmienionej formie dzięki Rynkowi w Jerozolimie wprowadzonej w dodatku Imperia. Czy jest jakaś zasada, czy gramy wedle ustaleń przy stole?

Jeśli się uda, to w piątek przetestujemy jak to śmiga w gronie wielu dodatków.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

benek12345 pisze: 01 wrz 2021, 14:45 Mam jednak kilka pytań dotyczących Timbuktu:
1. Jak działa w połączeniu z kartami zniżkowymi (Targowisko/ Handel Wschodni/ Handel Zachodni/ Nielegalna Przystań Wsch./ Nielegalna Przystań Zach./ Wschodnie Emporium/ Zachodnie Emporium/ Kryjówka Przemytników)? Chodzi o to, czy masz na to jakąś zasadę, czy trzeba ją jeszcze odkryć :wink:
Hand

2. Podobnie jeśli chodzi o handel w zmienionej formie dzięki Rynkowi w Jerozolimie wprowadzonej w dodatku Imperia. Czy jest jakaś zasada, czy gramy wedle ustaleń przy stole?

Jeśli się uda, to w piątek przetestujemy jak to śmiga w gronie wielu dodatków.
Świetne pytania, dzięki wielkie!

AD1.

Podstawowa wersja gry
A. Targowisko, Handel wschodni, handel zachodni - "nie działa" efekty robią to samo, ale się dublują, więc nie ma żadnych korzyści

Dodatek Miasta
B. Nielegalna przystań wsch, nielegalna przystań zachodnia - działa od wybranego gracza kupujesz raz na turę za 0.

Dodatek Armada
C. Wschodnie Emporium, Zachodnie Emporium - "nie działa" patrz A.

Dodatek Anniversary Pack do Miast / Nowa edycja dodatku Miasta
D. Kryjówka przemytników - działa, od sąsiadów kupujesz startowy zasób za 0

AD2. Niestety nie znam tego dodatku, później staram się sprawdzić.
EDIT: Nie do końca rozumiem jak oni rozwiązują nawet tam żółte karty obecnie, więc zamiast tego daję ogólniejszą zasadę: Timbuktu A - grajcie tak jakby gracz, który wybuduje drugi etap, miał wybudowany Trading Post do każdego innego gracza. Timbuktu B - grajcie tak jakby każdy inny gracz miał wybudowany trading post do Timbuktu (po wybudowaniu 1szego etapu oczywiście), który może użyć raz na turę.

Cuda były balansowane głównie z podstawką, ale miałem też dodatki na uwadze. Power lvl, w który celowałem to mniej więcej Rhodos B, Ephesos B, stara Alexandria B. Chciałem żeby były nieco słabsze niż Halikarnassos B i mocniejsze niż nowa Olympia B.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: ko2a »

Hej. W 7 cudów gramy głównie w 3 osoby. Nie czesto ilościowo ale przez parę lat uzbierało się trochę partii. Czy da się przenieść tą grę na jakiś wyższy lvl za pomocą któregoś z dodatku?
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 492 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Miszon »

ko2a pisze: 02 paź 2021, 09:19 Hej. W 7 cudów gramy głównie w 3 osoby. Nie czesto ilościowo ale przez parę lat uzbierało się trochę partii. Czy da się przenieść tą grę na jakiś wyższy lvl za pomocą któregoś z dodatku?
Jak macie stare wydanie to już raczej nic nie kupicie z dodatków.
Ale bardzo przyjemnym i nie inwazyjnym dodatkiem są Miasta (po prostu dotasowujecie do każdej z er tyle kart ilu graczy i jest 1 ruch w erze więcej). Minimalnie więcej dodają Liderzy (dochodzi dodatkowa faza przed grą i każdą z er)
Takie więcej mieszający, to Armada.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
redber
Posty: 97
Rejestracja: 04 lut 2021, 15:52
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: redber »

A Babel dużo wnosi i miesza?

Bo to jedyny dodatek, który nie wyszedł do 2. Edycji i nie wiem czy bardzo na niego czekać czy też można o nim zapomnieć.
Z nowoczesnymi planszówkami od 2018. Wytrwale rozbudowuję swoją kolekcję. Obecnie ponad 350 gier i trochę dodatków.
Chętnie poznam (-y) osoby (pary) z Wawy do wspólnego grania w najróżniejsze tytuły :)
benek12345
Posty: 54
Rejestracja: 17 maja 2020, 16:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: benek12345 »

Babel powszechnie uważa się za najgorszy dodatek. Wprowadza w zasadzie dwie nowe rzeczy:
1. Kafle praw, które działają na wszystkich, jednak koszt ich zagrania, czyli poświęcenie ruchu sprawia, że niemal nikt ich nie wprowadza do rozgrywki.
2. Wielkie projekty, które budują wszyscy gracze dopłacając coś do kart zagrywanych we wskazanym kolorze.
Generalnie nie ma spiny żeby to posiadać.

Znacznie lepiej prezentuje się dodatek Armada, który zmienia balans zielonych, ogranicza gildie do maks. 10pkt, dodaje konflikt morski oraz, a może przede wszystkim wprowadza rozwój floty (wojskowej, handlowej, 'punktowej' i naukowej/odkrywczej).
Ten mogę serdecznie polecić.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: hipcio_stg »

Wieże babel można sobie darować. Ja kupiłem w ciemno lata temu i używamy tylko wieży od wielkiego dzwonu. Wielkie projekty w ogóle nie usiadły. Liderzy, miasta, wonder pack to same dobre dodatki.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: kozz84 »

7 cudów świata to jedna z moich ulubionych gier i miałem do niej wszystko. Miałem, ponieważ babel sprzedałem. Nic nie wniósł nowego do rozgrywki i tylko skomplikował. Twórcy chyba też tak uważają, ponieważ nie został jeszcze wydany w 2 edycji.

Armadę mam, ale nie gram często. Za dużo miejsca zajmuje na stole i nie znalazłem tam nic zachwycającego. Co prawda gramy głównie na 3 osoby, więc część rzeczy nie działa na taką liczbę graczy, ale od czasu do czasu zagramy
, ale tylko z podstawką. Armady nie mieszałbym z resztą.

Natomiast podstawka + miasta +liderzy + zestawy jubileuszowe to gra ideał.:)
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: ernin »

hipcio_stg pisze: 02 paź 2021, 20:08 Wieże babel można sobie darować. Ja kupiłem w ciemno lata temu i używamy tylko wieży od wielkiego dzwonu. Wielkie projekty w ogóle nie usiadły.[...]
U mnie wieża babel także na stole prawie nigdy nie pojawia się. Za to Wielkie projekty prawie zawsze bo to jedyna część tego dodatku która podoba się wszystkim współgraczom.
kamilpol1991
Posty: 28
Rejestracja: 07 lis 2016, 11:08
Lokalizacja: Kraków, Jasło
Has thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: kamilpol1991 »

A może ktoś porównać starą i nową edycję?
Posiadam starą i zastanawiam się nad zmianą na nową. Tylko pytanie czy warto, czy ta nowa jest lepsza?
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: hipcio_stg »

kamilpol1991 pisze: 25 sty 2022, 16:15 A może ktoś porównać starą i nową edycję?
Posiadam starą i zastanawiam się nad zmianą na nową. Tylko pytanie czy warto, czy ta nowa jest lepsza?
Nie warto.
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Asurmar »

Polecam filmik na youtube od Jana Zalewskiego w którym pokazuje wszystkie różnice między wersjami.
Mogę zaspoilować, że nigdzie w filmiku nie mówi wprost, którą wersję bardziej warto kupić i podejrzewam, że jeśli ktoś nie rozegrał jak Jan Zalewski ponad 1000 partii to będą to dla niego różnice mało istotne.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: bogas »

Mam starą wersję, a nową widziałem tylko w internatach, ale na plus nowej wersji zaliczyłbym zastąpienie nazw budynków symbolami. Jeden rzut oka i od razu widać czy przeciwnik mógł zagrać kartę za free. No i można grać z analfabetami :mrgreen: (ale jak się gra np. z Chińczykami to też to sporo ułatwi 8) ).
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Asurmar »

bogas pisze: 25 sty 2022, 22:08 Mam starą wersję, a nową widziałem tylko w internatach, ale na plus nowej wersji zaliczyłbym zastąpienie nazw budynków symbolami. Jeden rzut oka i od razu widać czy przeciwnik mógł zagrać kartę za free. No i można grać z analfabetami :mrgreen: (ale jak się gra np. z Chińczykami to też to sporo ułatwi 8) ).
To akurat jest moim zdaniem najbardziej dyskusyjna zmiana. Bo działa ona świetnie jeśli znamy karty i wiemy co robią. Natomiast dla osób nowych to przedstawienie łańcucha zależności w postaci nazwy karty i jej działania tak naprawdę ułatwia grę. A do nowej wersji dodana jest tylko jedna ściągawka z drzewkiem zależności kart.
Awatar użytkownika
Julian Paleolog
Posty: 161
Rejestracja: 03 mar 2012, 13:01
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Julian Paleolog »

Witam
Koleżanka poszukuje skanów karty gi;dii dyplomatów z dodatku Liderzy ze starej wersji. Rebel już nie ma zamienników stąd taka akcja. Dzięki za pomoc
Obrazek
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 322
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 228 times
Been thanked: 98 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: scraber »

Julian Paleolog pisze: 03 kwie 2022, 11:41 Witam
Koleżanka poszukuje skanów karty gi;dii dyplomatów z dodatku Liderzy ze starej wersji. Rebel już nie ma zamienników stąd taka akcja. Dzięki za pomoc
Spróbuję podesłać dzisiaj wieczorem/jutro rano.
Nie wiem jak z jakością mojego skanera :D
Awatar użytkownika
Platfus
Posty: 26
Rejestracja: 21 paź 2020, 17:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Platfus »

Istnieje może jakiś plik z opisem efektów ze wszystkich dodatków i podstawki dla nowej edycji? Obsługa 4 kartek z symbolami trochę irytuje i sprawia problemy nowym graczom
Dredziuch
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2020, 02:45

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Dredziuch »

Cześć! Bardzo długo szukałem i nie mogłem znaleźć spisu-samych nazw kart z dodatku do 7 cudów świata, starej edycji Miasta. W sensie same nazwy kart ery 1,2,3. Brakuje mi pojedynczych kart i chcę dociec których. Dziękuję za wszelką pomoc :)
Tomson19
Posty: 28
Rejestracja: 02 kwie 2017, 15:35
Been thanked: 2 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Tomson19 »

Dredziuch pisze: 26 kwie 2022, 17:29 Cześć! Bardzo długo szukałem i nie mogłem znaleźć spisu-samych nazw kart z dodatku do 7 cudów świata, starej edycji Miasta. W sensie same nazwy kart ery 1,2,3. Brakuje mi pojedynczych kart i chcę dociec których. Dziękuję za wszelką pomoc :)
Cześć, co prawda mógłbym wypisać tutaj całą listę, ale znacznie lepszym rozwiązaniem będzie poprostu podesłanie tutaj linka do instrukcji Miast do starej edycji. Na stronie 4 masz pełną rozpiskę wszystkich występujących kart po polsku, jak i po angielsku.
http://aleplanszowki.pl/pliki/7WONDERS_CITIES_PL.pdf
ODPOWIEDZ